یخ زدگی لوله آب موضوعی است که می توان در زمان مناسب مانع از آن شد. یکی از روش های مناسب برای پیش گیری از یخ زدگی لوله ها، عایق بندی آن ها با استفاده از پشم شیشه می باشد. توصیه می شود از راهکار های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی کنتور آب نیز استفاده نمایید.

جلوگیری از یخ زدگی لوله آب و کنتور در زمستان

یکی از معضلاتی که بسیاری از خانواده ها با آن دسته و پنجه نرم می کنند، یخ زدگی لوله آب و همچنین کنتور در فصل سرما و مخصوصاً زمستان می باشد. این مشکل برای بسیاری در این فصل بسیار سخت و طاقت فرساست چرا که دائماً در حال تعویض لوله های ترکیده شده می باشند. نکته ی مهم در رابطه با این مشکل این است که نه تنها هزینه های تعمیر را می بایست هر ساله تقبل کنند، بلکه با دغدغه و نگرانی هر سال زمستان را نیز باید به پایان برسانند.

در این مقاله سعی بر آن شده است که بیشتر به دلایل ترکیدگی ویخ زدگی لوله آب و نحوه ی مقابله با آن پرداخته شود تا افرادی که با این معضل مواجه می شوند، زمستانی خوب را بدون دغدغه پشت سر بگذراند. اگر جزء خانواده هایی هستید که نگران ترکیدن لوله آب و کنتورتان در فصل زمستان هستید، توصیه می کنیم تا انتها با ما همراه باشید تا بیشتر در این رابطه به اطلاعاتی مفید و کارآمد دست یابید.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 1

زود اقدام کردن اولین راهکار قبل از یخ زدگی لوله آب

بسیاری از افراد تمامی کارهای خود را به دقیقه ی نود موکول می کنند و این عامل باعث می شود در بسیاری از امور خود دچار مشکلاتی شوند. یکی از این موارد مربوط به رسیدگی وضعیت ساختمان و ملکی است که در آن زندگی می کنند یا مشغول به کارند. یخ زدگی لوله آب موضوعی است که به راحتی می توان با آن مقابله کرد. راهکارهایی وجود دارد که می توان از طریق آن ها مانع از این معضل شد؛ در صورتی که به موقع و در زمان مناسب به آن ها توجه کافی شود.

در واقع اولین قدم برای جلوگیری از یخ زدن لوله ها و بالاخص کنتور آب، رسیدگی به آن ها قبل از فصل زمستان می باشد. به هیچ عنوان این مهم را به تأخیر نینداخته و قبل از بروز هر گونه مشکل در لوله کشی ساختمان به آن ها رسیدگی کنید. برای این امر می توانید از راهکارهای پیشنهادی ما که در بخش های بعدی به آن ها خواهیم پرداخت استفاده نمایید.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 2

راهکارهای مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

همان طور که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب می بایست در اولین قدم به لوله های خارج از ساختمان خود به طور کامل رسیدگی کنید. به هیچ عنوان این مهم را به دقایق آخر موکول نکنید چرا که دیگر رسیدگی نتایجی را در بر نخواهد داشت.

برای مانع شدن از این معضل توصیه می کنیم چند راهکار را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید که در بخش های بعدی به طور کامل به هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت. اولین راهکار عایق بندی لوله های ساختمان است که این موضوع را در بخش بعدی بیشتر مورد واکاوی قرار خواهیم داد.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 3

عایق بندی یکی از راهکارهای مهم برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب می بایست چند راهکار را مور ارزیابی قرار دهید که یکی از مهم ترین و نتیجهبخشترین آن ها عایق بندی لوله های آب می باشد. برای این امر می توانید از یک لوله کش حرفه ای متخصص در این امر کمک بگیرید.

یکی از وسایلی که از طریق آن می توانید لوله های آب گرم و سرد خود را عایق بندی کنید، پشم شیشه می باشد. با استفاده از پشم شیشه به راحتی لوله های شما عایق بندی شده و نشتی آن ها به خوبی مرتفع می شود. انواع مختلفی از عایق های لوله وجود دارد که به نوع برودتی و حرارتی شهرت دارند. به عنوان مثال عایق الاستومری یکی از آن ها محسوب می شود.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 4

قطع آب واحدهای بدون سکونت برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

یکی از مواردی که بسیار با آن در فصل زمستان مواجه می شویم، یخ زدگی لوله آب در واحدهای مسکونی است که چندین سال است خالی از سکنه می باشند. برای این موضوع ما به شما راهکار بسیار ساده ای را پیشنهاد می کنیم و آن این است که لوله های آب گرم و سرد این واحدها را به خوبی قطع کنید.

با قطع آب به راحتی می توانید مانع از یخ زدگی لوله های آن ها در فصل زمستان شوید چرا که دیگر آبی در آن ها جریان ندارد. راهکار دیگری نیز وجود دارد و آن این است که در و پنجره های واحدهای خالی از سکونت را به خوبی ببندید تا مانع از ورود سرما و یخ زدگی لوله های آب گرم و سرد شوید.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 5

در جریان ماندن آب جهت جلوگیری از یخ زدگی لوله آب

یکی دیگر از روش هایی که مانع ازیخ زدگی لوله آب می شود این است که در فصل زمستان شیر آبی که در مجاورت سرما قرار دارد را در جریان بگذارید. در واقع با باز ماندن جزئی شیر آب امکان یخ زدگی آن در صبح بسیار کم می شود و این موضوع می تواند یک راهکار برای جلوگیری از ترکیدگی محسوب شود.

یک روش دیگر نیز وجود دارد که با استفاده از بطری خالی دهانه لوله آبی که در مجاورت یخ زدگی قرار دارد را بپوشانید که این راه کار به نسبت راهکار اول کمی عاقلانه تر و البته به صرفه تر است. این مهم را فراموش نکنید که لوله هایی که در بیرون از ساختمان قرار دارند، بیشتر در معرض ترکیدگی قرار خواهند گرفت. بنابراین تمام تلاش خود را برای محافظت از آن ها به کار بگیرید.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 6

راهکار مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب و کنتور

در کنار راهکارهایی که می توانند مانع از یخ زدگی لوله آب شوند، شما می بایست به فکر محافظت از کنتور آب نیز باشید. برای این موضوع نیز در این بخش به چند راهکار مهم و کلیدی خواهیم پرداخت. تمامی کنتورهای آب از بخشی به نام حوضچه برخوردارند.

برای این که بتوانید مانع از یخ زدگی کنتور آب شوید می بایست برای حوضچه ی آن درب مناسب و استانداردی تهیه کنید که مانع از ورود سرما به آن شود. با استفاده از سیمان می توانید دیواره های حوضچه را نیز به خوبی عایق بندی کنید که این موضوع تأثیر به سزایی در جلوگیری از یخ زدگی کنتور آب خواهد داشت. عایق بندی کنتور آب به مانند لوله های آب سرد و گرم با پشم شیشه نیز راهکار مناسبی برای مقابله با این معضل است.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 7

یخ زدگی لوله آب و کنتور

در بخش های قبلی تلاش خود را کردیم تا چند راهکار ساده و خانگی برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب و کنتور را برای شما عزیزان بازگو کنیم. در صورتی که قبل از فرا رسیدن فصل زمستان لوله های خود را مورد بررسی قرار نداده اید یا این که از هیچ کدام از روش های پیشگیری از ترکیدگی لوله آب استفاده نکرده اید پس مطمئناً شما با مشکل ترکیدگی لوله های آب و کنتور مواجه خواهید شد.

در قدم اول توصیه می شود در زمان بروز این مشکل، کنتور آب و همچنین شیر اصلی واحد مسکونی یا ساختمان ویلایی خود را قطع کنید. به هیچ عنوان شخصاً بدون داشتن تجربه ی لوله کشی به تعمیر اقدام نکنید بلکه یک لوله کش را در جریان بگذارید. در مراحل بعدی اگر مشکل بسیار حادتر از حالت معمولی ترکیدگی لوله آب بود، می توانید با پشتیبانی سازمان آب و فاضلاب با شماره 122 در تماس باشید.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 8

برطرف کردن یخ زدگی لوله آب

در بخش قبلی اشاره کردیم که در اولین قدم در مواجه شدن با یخ زدگی لوله آب و کنتور در فصل سرما چه کارهایی می بایست انجام دهید. اما در این بخش به ارائه ی راهکارهایی خواهیم پرداخت که می توانند در برطرف کردن یخ زدگی و ترکیدگی لوله آب شما بسیار مؤثر باشند. در اولین قدم می بایست به پیدا کردن لوله ای که دچار یخ زدگی شده است بپردازید، بنابراین محل دقیق یخ زدگی را شناسایی کنید.

در مرحله ی بعدی توصیه می شود از یک دستمال یا حوله استفاده کنید. به این صورت که آن را بر روی لوله ی یخ زده قرار داده و سپس آب ولرم بر روی آن بریزید. در کنار راهکارهای ارائه شده می توانید از هوای گرم سشوار نیز برای برطرف کردن یخ زدگی لوله آب استفاده نمایید. توصیه می کنیم که پس از روشن کردن سشوار آن را در فاصله ای معین از لوله نگه دارید.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 9

نکاتی در رابطه با یخ زدگی لوله آب و کنتور

در زمان مواجه شدن با یخ زدگی لوله آب توصیه می کنیم به چند نکته ی مهم توجه کنید.

  • در وهله اول خونسردی خود را حفظ نموده و شتاب زده عمل نکنید.
  • با یک تعمیرکار و لوله کش در ارتباط باشید و از راهنمایی او استفاده کنید.
  • به هیچ عنوان آب داغ یا جوش را بر روی لوله یخ زده نریزید چرا که این موضوع باعث ترکیدن لوله خواهد شد.
  • با استفاده از بخاری یا وسایل گرمایشی می توانید تا حد بسیاری مشکل لوله یخ زده را برطرف نمایید.

روش های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب در فصل زمستان 10

چکیده ای از مطالب مربوط به یخ زدگی لوله آب

  • یخ زدگی لوله آب معضلی است که امروزه در فصل سرما بسیاری با آن در منازل و محل کار خود مواجه می شوند.
  • راهکارهای بسیاری برای جلوگیری از ترکیدگی لوله های آب و کنتور وجود دارد که می توانید به آن ها توجه کنید.
  • پیشگیری قبل از بروز یخ زدگی و ترکیدگی لوله های گرم و سرد یکی از مهم ترین موضوعات، شناخته می شود.
  • در زمان بروز هر گونه یخ زدگی از ریختن آب گرم و داغ بر روی شیر و لوله آب خودداری کنید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # محمد ثقفی 1397-10-24 16:53
سلام خدمت سروران گرامی
خدمت عزیزان عارضم که من در منطقه ای زندگی می کنم که حداقل سه ماه از سال دمای هوای منفی 20 درجه رو تجربه می کنیم. بنابراین چیزی بنام عایق و پشم شیشه پیچیدن یک سرگرمی محسوب میشه و اثر نداره . تنها راهی که همه بکار میبرن بازگذاشتن شیرهای آب به اندازه ای مطلوب هست که هم زیاد اصراف نشه وهم یخ نزنه. من دنبال راه کار دیگه ای غیر از این مورد هستم. و این سوال برام پیش اومده که در حوزه اسکاندیناوی و کانادا در این مورد چه میکنن؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # mohamad javad 1398-09-17 02:35
سلام کاربر گرامی و عزیز اگر شما سوالتون اینه که تو کشور کانادا و کشورهای اسکاندیناوی چیکار میکنن باید بگم که تمامی تاسیسات شهریشون در زیر زمین در کانال های آدم رو کار شده است و سیستم گرمایشی که برای کانال تاسیسات کار گذاشتن از یک خونه هم گرمتر هستش. حالا اگه برای مشکل خودتون به دنبال راه حل هستید باید بگم شما میتوانید لوله های خود رو با سه لایه عایق بپوشانید و مطمئن باشید که لوله های شما به هیچ عنوان یخ نمیزنه عایق هایی که باید به ترتیب استفاده کنید اول از همه شما باید لایه اول رو با عایق رولی یکرو چسب دار الاستومتری به طور کامل بپوشانید و بعد از آن از پشم شیشه برای لایه دوم استفاده شود و در آخرین مرحله از پشم سنگ برای لایه سوم استفاده میکنیم و در آخر مشما های ۱۰سانتی برای عایق لوله از ابزار فروشی ها تهیه میکنید و به دور پشم سنگ میپیچید که به هیچ عنوان آب باران یا برف به داخل عایق ها نفوذ نکند زیرا در هنگام بارندگی یا برف اومدن اگر آب به پشم شیشه یا سنگ برسد خود این امر باعث یخ زدگی لوله ها میشود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد رضاعبداله مشايي 1398-08-24 19:47
با سلام
خواستم خدمتتون بپرسم كه ما براي خونه ييلاقيمون گرمايش از كف كار كرديم و با توجه به اينكه منطقه كوهستاني هستش احتمال يخ زدگي داخل لوله هاي گرمايش از كف هست يا نه و بخاطر اينكه هنوز گاز تو اون منطقه نيومده پكيج ها روشن نيستن نوع لوله هام از جنس 5 لإيه هستش ممنونم راهنمايي كنيد و اگه احتمال يخ زدگي هستش راهكارش چي هستش
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # حسین فاضلی 1398-08-25 17:11
سلام دوست عزیز میتونید تا قبل راه اندازی آب داخل لوله ها رو تخلیه کنید تابروز یخ زدگی جلوگیری بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد