سختی‌گیر پکیج نمونه جدیدی از سختی‌گیرهایی است که وارد بازار شده است. این سختی‌گیرها انواع مختلفی دارند و وظیفه اصلی آنها جلوگیری از ورود سختی‌ها به داخل سیستم گرمایشی منزل می‌باشد تا به این وسیله عمر مفید پکیج و سایر دستگاه‌ها و اتصالات خانه افزایش پیدا کند.

عمده سختی‌گیرهای پکیج از نوع مغناطیسی هستند. این سختی‌گیرها در اشکال مختلفی تولید می‌شوند و فعالیت آنها به این شکل است که با ایجاد میدان مغناطیسی در مسیر آب از ایجاد رسوب در مسیر جلوگیری می‌کنند تا رسوبات در بدنه اتصالات جا خشک نکنند.

اما برخی از سختی‌گیرهای پیشرفته‌تر هم هستند که از نوع رزینی و یا فیلتری هستند که عملیات آنها با نوع مغناطیسی تفاوت زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم نحوه نصب و راه‌اندازی هر یک از این سختی‌گیرهای پکیج و یا آبگرمکن را برای شما توضیح دهیم.

 

سختی‌گیر مغناطیسی پکیج و نحوه نصب آن

قبلا در مقاله سختی گیر مغناطیسی چیست مفصل درباره سختی‌گیرها توضیحاتی ارائه نمودیم و گفتیم که این نوع سختی‌گیرها در مسیر لوله‌های آب گرم مصرفی و گرمایش و در نزدیکی فلنچ‌ها در موتورخانه نصب می‌شوند و کار آنها ایجاد میدان مغناطیسی می‌باشد.

این میدان مغناطیسی باعث می‌شود تا ذرات یون موجود در آب که همان کلسیم‌ها هستند به حالت خنثی در بیایند. وقتی کلسیم خنثی شود در آب محلول باقی می‌ماند و خاصیت نشستن و رسوب شدن خود را از دست می‌دهد.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 1

نمونه سختی‌گیر مغناطیسی مخصوص پکیج

سختی‌گیرهای مغناطیسی یک فعالیت دیگر هم انجام می‌دهند و آن هم این است که به دلیل خاصیت حلالیت بیشتر در آب می‌شوند که این موضوع باعث از بین رفتن رسوبات قبلی در لوله‌کشی به مرور زمان می‌شود.

سختی‌گیرهایی که برای پکیج طراحی می‌شوند هم تقریبا همین وظیفه را انجام می‌دهند. سختی‌گیرهای پکیج باید در مسیر آب سرد ورودی پکیج نصب شوند اما چگونه؟

در کتاب نصب پکیج اگر به خاطر داشته باشید گفته شد که برای نصب پکیج باید از 4 شیلنگ حصیری مخصوص استفاده شود. در ضمن در محل ورودی و خروجی لوله‌ها هم برای هر کدام یک والو پیش‌بینی می‌کردیم.

والو ورودی و خروجی پکیج سه چهارم و والو ورودی و خروجی آب سرد یک دوم بود که برای آب سرد از والو آبی رنگ و برای آب گرم و گرمایش از والو قرمز به عنوان نشانه استفاده می‌کردیم.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 2

اتصالات زیر پکیج

ورودی آب سرد ما پس از تعبیه یک مغزی و چپقی و مغزی مجدد به والو ختم می‌شود. در اینجا ما باید قبل از اتصال شیلنگ حصیری سختی‌گیر مغناطیسی را نصب کنیم.

سختی گیر از یک طرف رو پیچ و از طرف دیگر تو پیچ است. برای نصب سختی‌گیر به ورودی و خروجی آن دقت کنید. معمولا با یک پیکان یا فلش مسیر خروجی مشخص شده است. خروجی سختی‌گیر باید به سمت پکیج باشد و شیلنگ حصیری بر روی خروجی بسته می‌شود.

معمولا سمت خروجی سختی‌گیر تو پیچ است و شیلنگ در درون آن بسته می‌شود. روی رزوه‌های شیلنگ را باید به خوبی با نوار تفلون بپوشانید تا به راحتی آب‌بندی شود ولی در سمت دیگر سختی‌گیر مغناطیسی پکیج که بر روی والو بسته می شود یک اورینگ تعبیه شده که نیازی به استفاده از نوار تفلون نیست.

در نظر داشته باشید که در شرایط عادی باید سختی‌گیر روی والو نصب شود. اما اگر شیلنگ پکیج کوتاه بود و یا نیاز بود که کمی ارتفاع اتصالات بالاتر برود در نظر داشته باشید از هر اتصالی استفاده می‌کنید این سختی‌گیر باید قبل از شیلنگ ورودی آب سرد پکیج بسته شود.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 3

نصب سختی‌گیر مغناطیسی پکیج

معمولا سختی‌گیرهای مغناطیسی به راحتی خراب نمی‌شوند ولی بهتر است هر چند سال یکبار تعویض شوند. روش نصب سختی‌گیر مغناطیسی به این شکل بود و معمولا هم از این نوع سختی‌گیر برای نصب پکیج در ایران استفاده می‌شود.

 

نصب سختی‌گیر رزینی پکیج و سختی‌گیر فیلتری پکیج

نوع دیگری از سختی‌گیرهای محبوب پکیج که در سال‌های اخیر در ایران هم زیاد استفاده می‌شود سختی‌گیر رزینی و سختی‌گیر فیلتری است. به این دلیل این دو را با هم توضیح می‌دهیم که روش نصب یکسانی دارند وگرنه نوع کارکرد هر دو متفاوت است.

اگر مقاله سختی گیر رزینی چیست را مطالعه کرده باشید به این نکته پی خواهید برد که نوع کارکرد سختی‌گیرهای رزینی به چه شکل است. این سختی‌گیرها در اصل بواسطه نوعی فیلتر رزینی که دارند آب را تصفیه و سختی‌ آب را می‌گیرند.

البته نباید نوع تصفیه این سختی‌گیرها با تصفیه دستگاه تصفیه آب اشتباه گرفته شود زیرا این سختی‌گیرها تنها سختی آب را تا اندازه‌ای دریافت می‌کنند که باعث رسوب در آب نشود.

هر چند کیفیت آب را هم برای نوشیدن ارتقا می‌دهند ولی همانند دستگاه تصفیه آب ذرات تا بزرگی 0.0001 میکرون را تصفیه نمی‌کنند و اثر زیادی هم بر روی میکروب‌ها و ویروس‌های آب ندارند.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 4

نصب سختی‌گیر رزینی پکیج به روش ساده

سختی‌گیر رزینی پکیج هم به همین شکل است. حتی سختی‌گیر فیلتری یا فیلتردار پکیج هم روشی مشابه دارد با این تفاوت که سختی‌گیرهای فیلتردار با استفاده از یک فیلتر الیاف مصنوعی کار می‌کنند نه از نوع رزینی.

سختی‌گیرهای رزینی پکیج و سختی‌گیرهای فیلتری یا فیلتردار پکیج از نظر ظاهری به شکل زیادی همانند هوزینگ‌های دستگاه تصفیه آب هستند.

البته تنها یک هوزینگ دستگاه تصفیه آب را باید در نظر داشته باشید. با این تفاوت که به جای نصب این هوزینگ در یک ساختمان و مجموعه این هوزینگ که ما به نام سختی‌گیر آن را می‌شناسیم باید مستقلا در مسیر آب ورودی دستگاه پکیج نصب شود.

نصب سختی‌گیرهای رزینی و فیلتردار پکیج کمی مشکل است به دو صورت است. اول همان روشی را استفاده می‌کنیم که برای نصب سختی‌گیر مغناطیسی استفاده کردیم یعنی با استفاده از دو مغزی این سختی‌گیر را در مسیر ورودی آب سرد پکیج و خیلی ساده نصب می‌کنیم و نیازی هم به تشکیلات اضافه‌تر ندارد.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 5

نصب سختی‌گیر رزینی پکیج به روش ساده

اما روش دوم اصولی‌تر است ولی کمی مشکل است و بهتر است این کار را به لوله‌کش و یا متخصص تاسیسات واگذار کنید زیرا نیاز است تا کمی لوله‌کشی ساختمان هم بدانید.

برای نصب سختی‌گیر پکیج از نوع فیلتردار و یا رزینی به شکل اصولی و حرفه‌ای به ترتیب زیر عمل کنید:

 • ابتدا مسیر ورود و خروج آبی را در سختی‌گیر مشخص کنید.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 6

تعیین مسیر ورود و خروج آب در سختی‌گیر

 • قسمتی از لوله‌کشی قبل آب سرد ورودی دستگاه را برش داده و از مدار خارج کنید.
 • یک شیر کنترل فشار بر روی لوله نصب کنید تا در صورت زیاد شدن فشار میزان آب ورودی را تنظیم کند.
 • حالا باید یک مسیر بای پاس ایجاد کنید تا در صورت نیاز آب را از این مسیر به سمت پکیج هدایت کنید. برای این کار دو سه راهی و دو زانو و مقدار مشخصی لوله به همراه یک شیر یک طرفه و یا یک والو نیاز دارید.( بهتر است از والو استفاده کنید تا از کیفیت گرفته شدن سختی آب اطمینان داشته باشید)

نحوه نصب سختیگیر پکیج 7

ایجاد مسیر بای پاس برای تعبیه سختی‌گیر

 • حالا باید دو طرف لوله بریده شود و بعد از سه راهی را با تعبیه یک والو آماده نصب سختی‌گیر کنید.
 • سختی‌گیرهای رزینی و یا فیلتردار دارای یک پایه نصب هستند که برای محکم بودن این سختی‌گیرها باید به دیوار نصب شوند. ابتدا این پایه را به خود سختی‌گیر اتصال دهید و سپس پایه را به دیوار محکم کنید تا سختی‌گیر در جای خود مشخص شود. ( برای اندازه‌گیری اتصالات)

نحوه نصب سختیگیر پکیج 8

اتصال سختی‌گیر به دیوار

 • پس از نصب سختی‌گیر به دیوار در دو سر سختی‌گیر دو مغزی برنجی می‌بندیم که معمولا در لوازم خود سختی‌گیر و به همراه آن تحویل مشتری داده می‌شود زیرا ممکن است تفاوت داشته باشد. این مغزی‌های برنجی از سمتی که به سختی‌گیر بسته می‌شوند دارای اورینگ هستند ولی از سمت دیگر باید با نوار تفلون آب‌بندی شوند.
 • سپس با استفاده از دو شیلنگ حصیری مخصوص پکیج و یا دو شیلنگ حصیری که در پاکت بسته بندی خود سختی‌گیر قرار گرفته باید دو والو را به سختی‌گیر اتصال دهید. این شیلنگ‌ها دو سر مهره هستند بنابراین باید بر روی والوها هم یک مغزی بسته شده باشد.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 9

نصب شیلنگ‌های سختی‌گیر

 • حالا باید بعد از سه راهی که بای پاس و سختی‌گیر به سمت آن آب را ارسال می‌کنند یعنی درست قبل از اتصال به پکیج یک شیر یک طرفه حتما تعبیه شود تا آب به سمت سختی‌گیر و بای پاس بر نگردد.

اگر به خوبی اتصالات را بسته باشید سختی‌گیر در این مرحله نصب می‌شود و باید ادامه اتصالات را برای پکیج مطابق روش‌های قبل استفاده کنید. در این مرحله اگر دوست داشته باشید می‌توانید حتی یک سختی‌گیر مغناطیسی هم نصب کنید هرچند این کار ضرورتی دیگر ندارد.

در نظر داشته باشید که برای اینکه سختی‌گیر به خوبی کار کند باید در اولین مرحله‌ای که آب وارد سختی‌گیر می‌شود بوسیله پیچی که بر روی سختی‌گیر قرار دارد سختی‌گیر را هواگیری کنید. برای این کار تنها کافی است کمی پیچ را با استفاده از پیچ گوشتی چارسو شل کنید و دوباره پس از خالی شدن هوا آن را سفت کنید.

برخی از کارشناسان تاسیسات پس از شیر یک طرفه یک مخزن تحت فشار هم به منظور تامین فشار آب ورودی دستگاه پکیج نصب می‌کنند. این کار به دلیل افت فشار حاصل از عملیات ‌سختی‌گیر در مدار آب سرد می‌باشد تا آب با فشار مناسب وارد پکیج شود.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 10

نصب مخزن تحت فشار در مسیر سختی‌گیر رزینی پکیج

در نظر داشته باشید که این مخزن نیازی نیست خیلی بزرگ باشد و در ابعادکوچک چند لیتری و مخصوص همین کار در بازار وجود دارد. تنها نکته‌ای که اهمیت دارد این است که فشار مخزن را همواره تست کنید و بر روی یک بار تنظیم کنید.

موضوع بعدی این است که برخی از سختی‌گیرها بخصوص سختی‌گیرهای فیلتردار دارای سه راه ورودی آب هستند که یکی از آنها بر روی سختی‌گیر تعبیه شده است.

برای نصب این سختی‌گیرها فرآیند کار به همان شکل توضیح داده شده است با این تفاوت که شما می‌توانید لوله خروجی سختی‌گیر را هم بر روی فیلتر یا سختی‌گیر و هم سمت خروجی نصب کنید و در سمت دیگر باید پیچ تنظیم هوا را تعبیه کنید.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 11

سختی‌گیرهای دارای سه مسیر و نحوه اتصال انها در محل پیچ لوله

این سختی‌گیرها به این دلیل به این شکل طراحی‌ می‌شوند که نصاب بتواند در صورتیکه نیاز باشد سختی‌گیر را در محل پیچ لوله تعبیه و یا نصب کند بتواند منطقه خروجی لوله آب تصفیه شده یا سختی‌ گرفته شده را برای زیباتر شدن کار انتخاب کند.

نکاتی برای بهبود عملکرد سختی‌گیرهای رزینی و فیلتری

 • به منظور اطمینان از کارایی سختی‌گیرهای رزینی باید در مدت زمان تعریف شده فیلتر‌ها و یا رزین‌های مخزن سختی‌گیر را تعویض کنید. فلیترها بصورت یدکی موجود هستند و رزین‌ها هم بصورت بسته بندی فروخته می‌شوند.
 • در نصب اتصالات سختی‌گیر اصلا نیازی به فشار زیاد نیست. زیرا بدنه سختی‌گیرها لاکی است و با فشار کم هم ممکن است بشکند.
 • بهتر است هر ماه حداقل یک بار بوسیله پیچ هواگیری نسبت به تخلیه هوای سختی‌گیر اقدام شود.
 • برای تعویض فیلتر و یا رزین سختی‌گیر حتما با استفاده از مواد بهداشتی موثر مخزن سختی‌گیر را به خوبی شستشو دهید تا باعث بو گرفتن آب نشود.

نحوه نصب سختیگیر پکیج 12

باز کردن و شستشوی و تعویض فیلتر سختی‌گیر

 • هر بار برای بستن پیچ مخزن پس از تعویض فیلتر و یا رزین حتما کمی رزوه‌های سختی‌گیر را روغن کاری کنید تا به دلیل اشباع توسط سختی‌های آب سفت نشود و در هنگام باز کردن نشکند.
 • حتما هر بار در تعویض فیلتر دقت داشته باشید که فیلتر بصورت صاف و صحیح در داخل مخزن قرار بگیرد.
 • سختی‌گیرهای رزینی و فیلتردار بر اساس میزان مصرف انتخاب می‌شوند و حجم‌های مختلفی دارند. از این رو حتما برای انتخاب سختی‌گیر از یک متخصص در این زمینه مشورت بگیرید.
 • نصب سختی‌گیرهای رزینی و فیلتردار را بهتر است به کارشناسان نصب و متخصصین تاسیسات واگذار کنید.

استفاده از سختی‌گیرهای مختلف پکیج باعث می‌شود که شاهد رسوب گرفتن در مدار گرمایش دستگاه که عمده دلیل خرابی پکیج‌ها و اتصالات را باعث هستند نباشیم.

صرف نظر از میزان هزینه برای خرید و نصب سختی‌گیر به نظر استفاده از این تکنولوژی باعث می‌شود هزینه‌های زیادی را انجام ندهید و عمر تاسیسات خانه خود را تا چندین برابر افزایش دهید.

در نظر داشته باشید که استفاده از این سختی‌گیرهای پکیج چه از نوع مغناطیسی و چه از نوع رزینی و فیلتردار برای آبگرمکن هم موثر است و همان تاثیر را دارد.

در صورتیکه نیاز به مشاوره و یا خدمات نصب سختی‌گیر پکیج در خانه خودتان را دارید با کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته در تماس باشید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +1 # ناشناس 1398-01-05 09:25
سلام
سختی گیری که رولوله بسته میشه بهتره یا تو مسیر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مصطفی اسماعیلی 1398-01-05 10:37
سلام وقتتون بخیر
هر کدوم مشخصات و خصوصیات خود را دارد.
هر دو تقریبا عملکرد یکسانی دارند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Mohamad 1398-01-05 13:08
سلام خسته نباشید.علت سرازیر شدن اب از فیلتر. پکیج دیواری چیه؟ایا خودم میتونم تعمیر کنم لطفا اگه کسی میدونه راهنمایی کنه ممنون میشم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # رضا پیری 1398-01-09 12:02
سلام وقتتون بخیر
اب از فیلتر نشت میکنه نه سر ریز
اگه رزوه ای شله سفت کنید درست نشد تعویضش کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علی 1398-02-25 14:17
سلام
علت نشت آب از پیچ هواگیری سختی گیر چیه؟
الان دو هفته از نصبش میگذره از محل پیچ هواگیری نشتی میده؟اگه مشکلی بوده چرا همون اول نشتی نداد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-31 21:58
سلام
نشتی که نشون نمیده هر لحظه میتونه نشتی پیدا کنه
باید محل نشتی چک بشه و آبندی صورت بگیره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Hasan 1398-05-01 11:09
باعرض سلام و خسته نباشید
سختی گیر مغناطیسی رو برروی کولر آبی میشه استفاده کرد؟ فاییده ای داره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-02 08:42
سلام سختی گیر در کولر کاربردی ندارد در کولر از شوره گیر استفاده میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد