امروزه بسیاری از خانه های بخصوص آپارتمان ها و واحد هایی که در مکان های شهری واقع شده اند و یا بصورت انبوه سازی آماده می شوند استفاده از کولر گازی را به عنوان سیستم تهویه و یا سیستم خنک کننده خانه انتخاب می کنند. اما نکته ای که در خصوص آن سئوالات زیادی می شود بهترین مکان نصب کولر گازی در ساختمان ها می باشد.

شاید بهتر باشد این سئوال را به نحو دیگری پرسید. اینکه بهترین جا برای جانمایی کولر گازی در موقع ساخت چه نقطه ای باید باشد؟ دلیل آن هم اینکه اغلب در ساختمان های جدید برای تعبیه کولر گازی از قبل پیش بینی ها می شود و لوله کشی کولر گازی انجام می شود. یعنی اینکه معمار و یا نقشه کش تاسیسات خانه است که محلی را برای تعبیه کولر گازی در نظر می گیرد و شما در همان مکان کولر را نصب می کنید.

بهترین محل نصب کولر گازی 1

انتخاب مناسب محل نصب کولر گازی

اما با این وجود برخی از افراد هم استفاده از کولر گازی را در زمانی انتخاب می کنند که ساختمان ساخته شده و لوله کشی خاصی برای آن انجام نشده و نیاز است که برای این منظور تصمیم گیری کنند.

در هر صورت ما در این مقاله به دنبال ارائه راهکارهایی هستیم تا شما با در نظر گرفتن این موضوعا ت در زمان ساخت خانه و یا در زمان تعبیه کولر گازی مد نظر قرار دهید تا بهترین پاسخ را از کولر گازی خود دریافت نمایید.

در مقاله های سرویس دوره ای کولر های گازی و همچنین تعریف کولر گازی و اسپلیت تشریح کردیم که کولر های گازی از دو پنل ساخته شده اند. یک پنل داخلی و یک پنل خارجی. برای نصب کولر گازی باید هر برای جانمایی هر دو پنل تصمیم درستی اتخاذ شود تا نتیجه در خروجی باد دستگاه مشهود شود.

بهترین محل نصب کولر گازی 2

لوله کشی کولر گازی برای نصب پنل داخلی

البته منظور ما کولر های گازی است که به دیوار نصب می شود و به نام اسپلیت هم می شناسند زیرا کولر های گازی پنجره ای ، کولر پرتابل و یا داکت اسپلیت هم داریم که قصد ما توضیح این موارد نیست . زیرا قبلا در مقاله عیب یابی کولرهای پنجره ای در خصوص کولر گازی پنجره ای و در مقاله کولر گازی پرتابل در خصوص جانمایی کولرهای گازی پرتابل توضیح داده شد.

محل نصب پنل داخلی کولر گازی

پنل های داخلی کولر گازی وظیفه پرتاب باد در سالن و یا محیط را دارند. این پنل ها پس از جریاناتی که اتفاق می افتد و باد تشکیل می شود باد را در محیط خانه رها می کنند و در ضمن با استفاده از یک ترموستات محیطی دمای محیط را بررسی و به بورد دستگاه گزارش می دهند تا در زمان های مورد نیاز دستگاه را کم و زیاد و یا خاموش و روشن کند.

خروجی باد بصورت مستقیم و رو به جلو ، به حالت شناور از بالا به پایین و یا به حالت مواج و ثابت تنظیم می شود که این کار در تنظیمات و با کنترل کولر گازی امکان پذیر است.

بهترین محل نصب کولر گازی 4

در هر صورت باد تنها بصورت مستقیم وارد اتاق می شود حالا یا بالا و پایین می شود یا ثابت است. قدرت پرتاب باد هم بین 5 تا 10 متر بسته به نوع کولر متفاوت است. بنا براین باید پنل را در شرایطی تعبیه کنید که طول مورد نیاز را پوشش دهد و در ضمن باد به راحتی وارد اتاق شود و مانعی بر سر راه باد نباشد.

در جانمایی کولر گازی به یاد داشته باشید که کولر گازی باید محیط متناسب با خود را خنک کند. منظور اینکه همین که راستای فعالیت خود را خنک کند کفایت می کند. ممکن است سالن بزرگتر از حد توان کولر گازی باشد که باید در این صورت دو عدد کولر برای سالن در نظر گرفته شود و فعالیت هر کدام یکدیگر را تکمیل کنند.

موضوع دیگری که باید در نصب کولر گازی در نظر داشته باشید این است که هوای گرم همیشه در زیر سقف تجمع می کند . به همین دلیل باید تا جای ممکن پنل داخلی کولر گازی را پایین تر از سقف نصب کرد .

اینکه برخی از نصاب ها پنل را به نزدیکی سقف می برند کار اشتباهی است . متناسب با نوع تزئینات داخلی خانه به نصاب گوشزد کنید تا حتی المقدور بین 40 تا 50 سانتی متر پنل داخلی را در خانه پایین تر از سقف نصب کند چرا که باعث می شود جریان هوای خنک در سطح بیشتر تاثیر گذار باشد.

بهترین محل نصب کولر گازی 3

نصب کولر گازی در نزدیک به سقف اشتباه است

نکته های مهم در نصب پنل داخلی کولر گازی

  • پنل داخلی کولر گازی را در مجاورت بخاری و شوفاژ و ... و یا سیستم های سرمایش و گرمایشی دیگر تعبیه نکنید و اگر در آشپرخانه نصب می کنید مراقب باشید که رو ی اجاق گاز و یا سایر رطوبت ساز ها نصب نشود.
  • در نصب پنل داخلی کولر گازی امکان تعمیر و یا سرویس دور های پنل داخلی کولر گازی را در نظر داشته باشید.
  • قبل از نصب پنل داخلی مطمئن شوید که صفحه نگهدارنده پنل محکم در جای خود فیکس شده است.
  • در نصب پنل داخلی هر چند باید فاصله کمتر در نظر گرفته شود و ارتفاع پایین باشد ولی مراقب باشید تا در مسیر رفت و آمد نباشد .
  • در هنگام نصب پنل داخلی فضای مورد نیاز برای عیب یابی و تعمیر پنل داخلی کولر گازی را در نظر داشته باشید.

بهترین محل نصب کولر گازی 5

در فروشگاه ها و پاساژ های تجاری کولر گازی باید کجا نصب شود؟

موضوع نصب کولر گازی در ساختمان ها را مشخص کردیم که بهتر است در فاصله بین 40 تا حتی 50 سانتی متری سقف در خانه ها باشد. اما در فروشگاه ها و مراکز تجاری موضوع متفاوت است.

این مراکز معمولا به دلیل اینکه سقف های بلندی دارند و جریان هوا در آنها بیشتر اتفاق می افتد هوا کمی خنک است. ضمن اینکه هوای گرم به سمت سقف می رود که باعث می شود فشردگی هوای گرم کمتر باشد.

در این شرایط می توان در حدود ارتفاع نصب کولر گازی ارتفاع بالاتری را انتخاب کرد. ولی در نظر داشته باشید که باز هم باید پرتاب باد کولر در نظر گرفته شود. به این منظور انتخاب ارتفاع حدود دو متری از سطح زمین برای نصب کولر گازی در فروشگاه ها و پاساژ های تجاری که ارتفاع سقف زیادی دارند بهترین انتخاب است.

بهترین محل نصب کولر گازی 10

نصب کولر گازی در پاساژ های تجاری در فاصله حدود دو متری

نصب کندانسور کولر گازی

کندانسور های کولر گازی معمولا وظیفه تامین هوا و ساخت هوای خنک برای کولر ها را بر عهده دارند. برای نصب کندانسور باید محیطی را در نظر گرفت که سایه خوبی داشته باشد و در زیر نور مستقیم آفتاب نباشد.

دلیل آن کاملا مشخص است . آفتاب تولید هوای خنک را مختل می کند و باعث فرسایش بیشرت کندانسور هم می شود. نصب کندانسور کولر گازی و یا اسپلیت در سایه راندمان بهتری را برای کولر گازی به همراه می آورد و مصرف برق کولر را کمتر و تبادل حرارت و خنک کردن باد کولر را بهتر می کند.

بهترین محل نصب کولر گازی 6

محل نصب کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی باید در منطقه ای قرار بگیرد که فضای آزاد در اطراف آن به میزان لازم فراهم باشد . اشیا و یا دیوار و یا هر چیزی در مجاورت کمپرسور کولر گازی یا اسپلیت مانع تبادل درست گرما با محیط خواهد شد و این موضوع باعث کاهش بازدهی سیستم کولر گازی و گرم تر شدن هوای خروجی کولر می شود.

ضمن اینکه اگر کمپرسور نتواند اقدام به تبادل هوای گرم با محیط بکند مصرف برق دستگاه افزایش خواهید یافت و طول عمر کمپرسور نیز به شدت کاهش می یابد.

بهترین محل نصب کولر گازی 7

محل نصب پنل خارجی کولر گازی

در خصوص پنل داخلی توضیحات کافی ارائه شد. اما پنل خارجی نیز اهمیت زیادی دارد و باید در نصب آن به خوبی دقت شود. هر چند در ساختمان های جدید محل نصب پنل خارجی به دلیل لوله هایی که از سقف ساختمان بیرون گذاشته می شود معمولا در گوشه ای از بام در نظر گرفته می شود ولی بهتر است این پنل ها در سایه باشند.

به همین دلیل اگر حتی در محیط رو باز نصب می شوند باید برای آنها سایبان در نظر گرفت. در ضمن نصب پنل خارجی کولر گازی باید در محیطی باشد که هوای آزاد در تردد است تا هوا به راحتی از پشت و جلوی پنل عبور کند.

در ضمن باید در صورت نیاز به تعمیر پنل خارجی کولر گازی فضای کافی برای تعمیرکار کولر گازی در نظر گرفته شده باشد

به یاد داشته باشید محیط های بسته برای تعبیه پنل بیرونی کولر گازی اصلا مناسب نیستند. معمولا پنل های خارجی و یا بیرونی کولر های گازی را یا در تراس ساختمان و یا بر روی بام و زیر سقفی به عنوان سایبان باید نصب کرد و این موارد همیشه بهترین انتخاب هستند.

بهترین محل نصب کولر گازی 8

اهمیت انتخاب مکان خوب برای پنل بیرونی کولر گازی

پنل های بیرونی کولر گازی به دلیل اینکه کمپرسور و کندانسور کولر را در دل خود جای داده اند صدا و گرمای زیادی تولید می کنند. انتخاب مکان در بیرون از ساختمان ضمن اینکه باعث می شود هواگیری بهتری بکنند و راحت تر خنک شوند باعث می شود که صدای آن کمتر خانواده را اذیت کند.

حتی اگز سایبانی برای پنل در نظر گرفته می شود این سایبان نباید تهویه هوا و گردش هوا را برای پنل مختل کند

از موارد مهمی که باید در نصب پنل بیرونی در نظر داشت این است که پنل باید به دور از نور آفتاب ، به دور از رطوبت و نم و به دور از تابلوهای برق نصب شود. همچنین مکان نصب پنل های خارجی نباید در محل رفت و برگشت لوله های آب ، برق و یا گاز در نظر گرفته شود.

نکته دیگری که باید در نصب پنل خارجی در نظر گرفت این است که اگر این پنل ها را بر روی لبه پنجره و یا اسکلتی فلزی قرار می دهید به منظور ایمنی بیشتر بهتر است از لرزه گیر مناسب و یا منجیت استفاده شود .

در هنگام انتخاب مکان برای یونیت و یا پنل خارجی کولر گازی باید مکانی را انتخاب کنید که ضمن داشتن شرایط فوق از دودکش ها ، هود آشپزخانه ، فن های اگزاست و محیط های آلوده به دور باشد زیرا نه تنها باعث می شود بو و مقداری آلاینده به داخل اتاق هدایت شود بلکه خیلی زود کثیف و خراب می شوند.

نکته مهم دیگر در نصب پنل خارجی کولر گازی انتخاب فضای کافی است تا در صورت نیاز به تعمیرات کولر گازی ، سرویسکار کولر گازی بتواند به راحتی در اطراف پنل فعالیت داشته باشد. توصیه می شود اگر چند پنل کولر گازی در خانه استفاده شده فاصله تقریبی 80 سانتی متر تا 1 متر در نظر گرفته شود.

بهترین محل نصب کولر گازی 9

اگر پنل خارجی کولر گازی را در ارتفاع بالاتر از یونیت داخلی باید نصب کنید بهتر است از تله روغن استفاده کنید و نکته آخر اینکه از تراز بودن پنل خارجی حتما اطمینان یابید.

در صورت نیاز به مشاوره برای نصب و راه اندازی و یا عیب یابی و تعمیر انواع کولر گازی بهتر است همین امروز با کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # خورشیدی 1397-02-22 23:46
سلام،، اگر کولر کمی کج کار شود مشکلی به وجود می آید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # مصطفی اسماعیلی 1397-12-23 10:35
سلام
کج کار شدن کولر بالانس موتور و فن را بهم میریزد و در دراز مدت آسیب می زند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-02-23 23:37
سلام وقت شما بخیر
بهتر است تراز باشد چون ممکن است عمل تولید مبرد به خوبی انجام نشود، آب به خوبی تخلیه نشود و ... ولی اگر این کجی خیلی کم باشد مشکلی ندارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 08:08
سلام وقت بخیر
کولر معمولا تراز نصب میشه و یک شیب خیلی خیلی ملایم بطرف دراین که با چشم دیده نشه مثلا یک تا دو میلیمتر بخاطر عبور بهتر اب دفراست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # هومان 1397-02-26 23:24
نصب کولر در نزدیکی بخاری مشکلی دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1397-02-27 16:48
بله. دوده بخاری باعث می شود زود به زود فیلتر کولر کثیف شود و در ضمن حرارت بخاری کولر را مستهلک می کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # ایوبی 1397-02-28 16:17
سلام
برای تغییر مکان نصب کولر باید دوباره لوله کشی انجام شود؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-02-29 19:47
سلام وقت شما بخیر
بله. لوله کشی روکار ساده ترین راه است ولی بهتر است از لوله کشی زیر کار استفاده شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # احمدی نسب 1397-03-16 15:06
با سلام
پنل بیرونی در صورت فقدان تراس در کجا می تواند نصب گردد . ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1397-04-01 14:05
سلام وقت شما بخیر
شما میتوانید درزیر سقف و یا پشت بام منزلتان اقدام به نصب پنل خارج نمایید فقط دو نکته را باید مد نظر قرار دهید
اول اینکه طول لوله ها نباید خیلی زیاد شود (مطلب حداکثر طول لوله کولر گازی را مطالعه نمایید)
دوم اینکه پنل خارجی باید در سایه نصب شود تا کولر گازی کارآیی بهتری داشته باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # زاده غلام 1397-10-06 16:21
سلام.کولر گازی مغازه من درست کار نمی‌کند . فاصله ۳۰ متری بین پنل داخلی و خارجی می‌تواند دلیل آن باشد.با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Alijedde 1397-12-05 00:47
سلام بله فاصلت حتما تاثیر داره حتما امتحان کن میارزه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Alijedde 1397-12-06 01:24
به نقل از Alijedde:
سلام بله فاصلت حتما تاثیر داره حتما امتحان کن میارزه


فاصله کم باشه صداکم میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # علیرضا آقاملایی 1398-02-29 07:42
سلام
باید فاصله قانونی رو رعایت کنید
صدا با نصب اصولی کم میشه
کولر تراز باشه
پایه ها عایق داشته باشه
لوله ها درست پرایمر پیچی شده باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ali 1398-02-15 08:24
سلام من تو اپارتمان ۵ طبقه . طبقه اول هستم میخوام کولر گازی ۳۰ گری نصب کنم موتور سنگین آمریکایی جایی برای نصب ندارم فکر کنم باید پشت بام بزارم موتور کولر رو آیا اشکالی داره یا باید راه دیگه ای رو انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-02-15 23:00
سلام
فاصله مجاز برای نصب کولر 10 متر لوله میباشد و اگر طول لوله اضافه شود به کمپرسور فشار وارد میشود .
و اگر مجبور به نصب باشید باید مطلع باشید که کولر با یک ظرفیت پایین تر به شما خنکی میدهد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1398-02-24 08:33
سلام و ممنون از مطالب خوبتون
نصب پنل خارجی در پاسیوی ده متری که پنجره کوچکی دارد که همیشه باز است و هوا چرخش دارد مناسب است ؟؟ آیا صدای آن به دلیل مجاورت پاسیو با اتاق خواب آزار دهنده است؟؟ ممنونم که پاسخ می دهید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-02-27 22:05
سلام
یونیت بیرونی حدودا 5 متر پرتاب باد دارد اگر این فضا را در اختیار دارید مشکلی ندارد و در صورت کارکرد در شرایط بد صدای کمپرسور زیاد میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امیر فرحمند 1398-03-17 16:05
سلام ایام بکام ایا پنل بیرونی پائین تر از پنل داخلی باشد در کارکرد کولر خللی ایجاد میکند؟ حد مجاز پائینتر بودن پنل جارجی چقدر هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علیرضا آقاملایی 1398-03-18 08:46
سلام
در این مورد نظرات مختلفی هست ولی در عمل کولر ها به هر دو صورت نصب میشود و مشکلی هم ندارد و هنگام نصب حتما باید از تله روغن استفاده شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سارا 1398-03-21 23:30
سلام برای ی سوییت 18 متریاسپیلت 12000 رو کار میخوایم بذاریم ساختمان 4 طبقه است کمپرستور رو روی پشت بام قرار بدهند بهتر است یا دیوار مجاور پنجره ؟البته تراز نداره.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-04 23:38
سلام
هر چه طول لوله کمتر باشد ( کمتر از 3.5 متر نباشد ) کولر بازدهی بیشتری خواهد داشت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فریبا 1398-04-05 11:35
سلام
من میخواستم بدونم که آیا امکان نصب کولر روی یه پایه نگهدارنده هم هست؟
من میخوام کولر رو نزدیک پنجره آشپزخونه نصب کنم که دیواره ای برای پرچ شدنش نیست. اگر بشه کولر رو روی پایه قرار داد فکر میکنم این کار شدنی باشه.
لطفا راهنماییم کنید. متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-04-05 23:19
سلام
بله قابل انجامه اما باید موارد ایمنی و فنی رعایت بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # hassan 1398-06-21 14:01
سلام میخواستم کولر 12هزار گری و از طبقه سوم ببرم طبقه4 پشت بام ایا مشکلی پیش میاد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-06-22 18:58
سلام وقت بخیر
ترجیحا محل شما توسط یک کارشناس باید بازبینی شود از این طریق نظر دادن درست نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد