یکی از محبوب ترین انواع کولر های گازی، کولر گازی پنجره ای بخصوص در شمال و جنوب کشور می باشد. این کولرها هم بر خلاف تصور بسیاری از افراد نیاز به تعمیر و نگهداری دارند و باید هر ساله و قبل از شروع فصل گرما اقدام به سرویس کولر گازی پنجره ای بشود.

در این پست قصد داریم تا نحوه سرویس و نگهداری کولر گازی پنجره ای را برای شما تشریح کنیم .

سرویس کولر گازی پنجره ای 1

صرف نظر از برند سازنده کولر گازی پنجره ای می توان تقریبا تمامی کولرهای گازی پنجره ای را با یک ساختار مشابه توصیف کرد. کولر های گازی پنجره ای تا حدودی برق مصرفی بیشتری نسبت به کولر های گازی دیواری دارند ولی در عوض نیازی به برق کشی و یا کانال کشی و رد کردن لوله مسی از دیوار و ... ندارند.

مزایای کولرگازی پنجره ای:

 •  قدرت خنک کنندگی بالایی دارند
 • قیمت به مراتب ارزان تری نسبت به نوع کولر گازی دیواری دارند

چه زمان باید اقدام به سرویس کولر گازی پنجره ای کرد؟

کولرهای گازی پنجره ای بصورت معمول باید در هر سال یک بار سرویس دوره ای شوند. سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای بهتر است در زمانی باشد که گرما هنوز شروع نشده است. البته گاها برخی از افراد این زمان را به بعد از دوره گرما انتقال می دهند که خیلی توصیه نمی شود.

دلایل سرویس کولر گازی پنجره ای قبل از به کار گیری آن:

 • معمولا کولرهای گازی پنجره ای در دوره سرد سال جمع می شوند و در انبار و یا گوشه دیگری نگهداری می شوند تا سال بعد مجددا برای نصب و راه اندازی دوباره از بسته بندی خود خارج شوند. در این جابه جایی و انتقال امکان ضربه خوردن، لق شدن قطعات و یا خشک شدن برخی از اجزا مکانیکی کولر زیاد تر است.
 •  از طرف دیگر سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای و یا هر کولر گازی دیگری به منظور افزایش بهره وری و نهایتا کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری کولر گازی پنجره ای و متعاقبا کاهش هزینه برق می باشد و پس از این دوره در واقع مانند رخت بعد از عید می ماند.
 • در صورتیکه نیاز به تعمیر و یا چک کردن موضوعاتی باشد و تا قبل از اینکه به یک مشکل اساسی این موضوعات مبدل شود بتوانیم آنها را شناسایی و مرتفع نموده و مهم تر از همه کولر را برای کار آماده کنیم.

سرویس کولر گازی پنجره ای 2

 •  به دلیل نگهداری این کولر در انبار و یا هر گوشه دیگر معمولا خاک و غبار حتی با وجود فیلتر وارد دستگاه شده است و این گرد و غبار معمولا در این زمان راحت تر بر روی اجزا دستگاه می نشیند زیرا دستگاه فعالیتی ندارد.
 • سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای راندمان و طول عمر دستگاه را افزایش می دهد  و بازدهی کولر را بالاتر می برد و تا حدود 15 درصد در هزینه های برق شما صرفه جویی خواهد شد.
 •  میزان فرسودگی و خرابی قطعات و تجهیزات در کولرهای گازی که به صورت دوره ای بازدید و تمیز می شوند به مراتب بسیار کمتر از کولر های گازی است که این برنامه دوره ای بازدید و سرویس دوره ای را ندارند.
 •  هنگام بازدید کولر گازی پنجره ای و نظافت و چک آپ سالیانه به راحتی می توانید قطعات خراب را تشخیص بدهید و در صورتیکه خودتان هم توانایی تعمیر کولر گازی پنجره ای را ندارید با متخصص و سرویسکار کولر گازی برای تعمیرات مورد نظر تماس بگیرید.

 

تذکر:

عیب و مشکلات فنی کولر گازی پنجره ای را در مقاله ای مجزا مفصل توضیح دادیم. در صورتیکه مشکل و ایرادی در کولر گازی پنجره ای خود دارید بهتر است به لینک مقاله تعمیر کولر گازی پنجره ای مراجعه کنید.

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای همانند کولر های گازی دیواری نیست که دارای دو پنل مجزا باشد و با یک سیستم لوله کشی فلزی یا مسی به هم متصل شده باشد و در هنگام سرویس سالیانه کولر گازی پنجره ای نیاز باشد تا هر یک از این قسمت ها و یا پنل ها را بصورت مجزا بازدید و نظافت کرد.

در این نوع از کولر ها فن دستگاه و کمپرسور در یک محفظه قرار دارند  و دلیل اینکه به این کولر ها  کولر گازی یک تکه هم گفته می شود همین است.

کولرهای گازی پنجره ای به سادگی در پنجره و یا کانال ایجاد شده متناسب برای آن نصب می شوند. در نظر گرفتن ابعاد و اندازه مورد نظر برای خرید دستگاه بسیار ضروری است.

سرویس کولر گازی پنجره ای 3

عیب اصلی کولرهای گازی پنجره ای مصرف برق زیاد و همچنین صدای توام با سرمایش می باشد و این صدا به دلیل این است که کمپرسور در حال کار در نزدیک محل زندگی و پشت پنجره است .

کولر های گازی پنجره ای سرمایش خوبی دارند ولی معمولا با دست کنترل می شوند و کنترل از راه دور تعداد اندکی از آنها دارند که در صورت نیاز باید به آن توجه داشته باشید.

سرویس کولر گازی پنجره ای

سرویس و نگهداری صحیح کولر گازی پنجره ای زمانی اتفاق می افتد که تمامی فیلترها، کویل ها و پره های کولر به خوبی تمیز شده باشند و در صورتیکه نیاز به تعمیر کولر گازی پنجره ای باشد در همان لحظه انجام شود.

توصیه مهم:

بازدید فیلتر های این نوع کولر بخصوص فیلتر جلویی بهتر است بصورت ماهیانه انجام شود و هر بار با آب تمیز و داغ شسته شود.

فیلتر جلویی کولر گازی پنجره ای درست در پشت پنل جلویی تعبیه شده و یا بصورت کشویی است و یا باید پنل جلویی باز و فیلتر در پشت آن را رها کرد و تمیز کرد.

سرویس کولر گازی پنجره ای 4

تمیز کردن فیلتر جلویی کولر گازی پنجره ای فشار زیادی را از روی کمپرسور بر می دارد و همچنین باعث می شود هوای ورودی به اتاق ها مطبوع تر باشد و آلاینده ای با خود به همراه نداشته باشد.

معمولا فیلتر های کولر های پنجره ای را می تواند تا چندین بار شستشو داد ولی نهایتا باید پس از مدتی آنها را حتما تعویض کنید.

به غیر از موضوع تعویض فیلتر در زمان سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای باید موارد دیگری نیز تست و بررسی شود . از آن جمله می توان به :

 • بررسی عدم نشتی گاز در کولر
 • شستشوی سیکل کولر
 • انداختن فشار در سیکل و یا ایجاد فشار در سیکل کولر
 • شارژ مبرد کولر
 • شستشوی مدار مکانیکی

تمامی این کار ها بهتر است توسط سرویسکار کولر گازی انجام شود ولی با این وجود اگر خودتان تمایل به انجام این کار داشتید باید ضمن داشتن ابزار لازم خاموش کردن کولر و قطع برق دستگاه را فراموش نکنید.

کولر گازی در زمان شارژ مبرد تنها نیاز به یک لحظه اتصال به برق دارد و آن هم زمانی است که مقداری از ماده سرما زا وارد سیکل شده و نیاز است تا از میزان برودت اواپراتور آگاهی پیدا کنیم . به این منظور باید چند لحظه برق را وصل کرده و  پس از بررسی برودت اواپراتور آن را خاموش کنید.

در زمان سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای توصیه می شود تمامی قسمت های مکانیکی کولر به خوبی شستشو شود. برای این منظور نیازی به آب پر فشار نیست و اگر به خوبی و در زمان های مناسب این کار انجام شده باشد با کمی آب و مایع شستشو می توان آب را با استفاده از آب پاش به مدار مکانیکی پاشش کرد و بعد با یک دستمال مرطوب و نهایتا با یک دستمال خشک دستگاه را تمیز کرد.

البته غیر از سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای، در موارد زیر هم باز توصیه می شود که قسمت های مختلف کولر گازی شستشو شود:

 • وقتی هر یک از قطعات مکانیکی و یا الکترونیکی دستگاه تعمیر و یا تعویض می شوند . قطعاتی مانند کمپرسور، اواپراتور، کندانسور، لوله مویی
 • پس از مدت زمانی که از نشت مبرد گذشت و مبرد کاملا از سیکل خارج شده است و احتمال دارد رطوبت دوباره به سیکل بازگردد.
 • هنگامی که مبرد جدید جایگزین می شود.

 بهترین مواد شوینده برای شستن کولر در زمان بازدید دوره ای:

هر چند بسیاری از مردم معولی از گاز پاک کن و یا محلول های ترکیبی آب و الکل و یا آب و سرکه سفید برای این شستشو استفاده می کنند ولی باید در نظر داشت که اگر سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای وجود نداشته باشد و یا این زمان طولانی مدت باشد احتمال رسوب گیری و رخنه کردن آلودگی در دستگاه زیاد است.

ضمن اینکه استفاده از محلول های غیر استاندارد اگر از خود رطوبتی بر جای بگذارند توصیه نمی شوند.

مواد شوینده معمولی هر چند خطراک کمتری دارند ولی امکان تمیز کردن مناسب را ندارند. از این رو سرویسکار حرفه ای کولر گازی معمولا از ازت ( نیتروژن)  برای شستشوی سیکل برودتی استفاده می کند.

ازت معمولا خطری ندارد ولی با این حال بهتر است توسط افراد حرفه ای استفاده شود. البته گاها محلول های شیمیایی دیگری هم برای شستشوی  سیکل برودتی استفاده می شود ولی خیلی توصیه نمی شود زیرا احتمال رطوبت در آنها هست.

سرویس کولر گازی پنجره ای 6

مراحل سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای

برای اینکه بتوانیم راحت تر به کار سرویس بپردازیم بهتر است مطابق با مراحل زیر این کار را انجام دهیم:

 • - درب کولر را باز کنید.
 • - سپس اواپراتور را به هرماه لوله مویی و لوله مکش که به هم متصل هستند را شستشو دهید. برای این منظور یک رابط مانند شیر سوزنی را از سمت لوله مویی به آن لحیم کنید و سپس کپسول ازت را با یک شیلنگ به آن وصل کرده تا شستشو را انجام دهید. سپس باید به مدت 5 تا 10 ثانیه شیر کپسول ازت را باز و بسته کنید. دلیل این کار این است که رطوبت و رغن موجود در لوله مویی و اواپراتور مکش شود.
 • - کندانسور را تمیز کنید. شستشوی کندانسور همانند اواپراتور است با این تفاوت که شیر سوزنی را این بار به خروجی کندانسور متصل می کنیم چراکه فیلتر در خروجی آن قرار گرفته است.
 • - کمپرسور را تمیز کنید.
 • - حال نوبت سیکل است که شستشو داده شود. شستشوی سیکل با یک کمپرسور یدکی انجام می شود.  با استفاده از این کمپرسور فشار هوا را وارد سیکل می کنید و آنرا خارج می کنید.
 • - شستشوی سیکل که به اتمام رسید باید تمامی اتصالاتی را که باز کرده اید دوباره باید سیم جوش نقره جوش دهید

به یاد داشته باشید که ایجاد فشار در سیکل با هدف نشت یابی انجام می شود . در صورت دیدن هر گونه نشتی باید آن را جوش بدهید. اگر در این خصوص اطلاعات کافی ندارید از سرویسکار حرفه ای کولر گازی کمک بگیرید.

ایجاد فشار در مدار کولر گازی پنجره ای

در هنگام سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای باید فشاری در مدار کولر ایجاد شود تا در صورتیکه این مدار در جایی نشتی دارد آن را شناسایی و تعمیر و یا جوشکاری کنید.

برای تامین فشار باید از گاز ازت استفاده شود ولی برخی از سرویسکاران به منظور کنترل هزینه های مشتری از هوای محیط برای ایجاد فشار استفاده می کنند.

حداقل فشاری که می تواند نشتی مدار کولر گازی پنجره ای را نشان دهد Psi 50 است. این نشتی می تواند در هر جای مسیر باشد حتی بر روی بدنه و یا ترمینال برق کمپرسور . بنابر این به منظور اطمینان از عدم وجود نشتی در این مدار و همچنین اطمینان از مقاومت مدار بهتر است بین 200 تا 350 Psi فشار در مدار قرار بگیرد.

سرویس کولر گازی پنجره ای 5

در نظر داشته باشید که برای تامین فشار باید قبلا سیکل را شستشو داده باشید و بعدا به خوبی آن را خشک کرده باشید. سپس مراحل زیر را برای ایجاد فشار در مدار در هر زمان از سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای انجام دهید:

 • - ابتدا شیر سوزنی را به لوله شارژ کمپرسور لحیم کنید به شکلی که برای کار موقتی ما مقاومت لازن را داشته باشد  و در ضمن کمپرسور آسیب نبیند.
 • - سپس باید شیلنگ گیج فشار قوی مانیفولد که قرمز رنگ است را به لوله کور وصل کیند.
 • - بعد شیلنگ وسطی گیج را به کپسول ازت اتصال دهید
 • - اگر به جای ازت از کمپرسور یدکی استفاده می کنید باید شیلنگ وسط گیج مانیفولد را به لوله رفت کمپرسور وصل کنید.
 • - شیر کپسول را باز می کنید تا حداقل 200 و حداکثر 350 psi فشار وارد مدار شود و سپس شیر را می بندید. فراموش نکنید که باید شیر  گیج فشار  مانیفولد را هم ببندید.
 • - مدتی باید صبر کنید تا در صورت نشتی آن را بتوانید ملاحظه و در صورت نیاز جوش بدهید.
 • - سپس فشار را در مدار تخلیه کنید و شیر سوزنی را به آرامی جدا کنید.

سرویس دوره ای کولر گازی پنجره ای در هر سال باید حداقل یک بار انجام شود. این کار بهتر است توسط سرویسکارکولر گازی انجام شود. اگر کولرگازی شما نیاز به سرویس دوره ای دارد همین الان با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در اولین فرصت این کار را انجام دهند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # امیر 1398-03-19 18:37
سلام یه سوال داشتم شستن موتور کولر گازی مشکلی نداره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # علیرضا آقاملایی 1398-04-04 23:46
سلام
نیازی به شستن کمپرسور نیست ولی اگر هم در مواقع خاص شسته شود به شرط رعایت مسائل ایمنی مشکلی ندارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # یونس 1399-01-18 00:36
برای جلوگیری از رسوب و پوسیدگی رادیاتور چه کنیم؟؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-18 09:53
سلام‌کاربر گرامی باید سر راه لوله های رفت و برگشت رادیاتورها از زیر پکیج از فیلترهای مغناطیسی یه پلی فسفات استفاده کنید که سختی و رسوب موجود در آب را بگیرد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد