2رای

آیا تا به حال به مخزنی که روی پمپ آب قرار دارد توجه کرده اید؟ شاید برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که کارکرد و فایده این منابع چیست؟ در این متن به توضیح نکاتی در مورد مخزن تحت فشار پمپ های آب خانگی خواهیم پرداخت.

این منبع های آب با اسامی دیگری مانند: مخزن پمپ آب، مخزن تحت فشار پمپ آب، مخزن دیافراگمی، مخزن تحت فشار بسته نیز به کار می روند.

اغلب برای بسیاری از افراد و خانواده ها میزان مصرف برق و یا صدای مکرر پمپ های جتی مسئله ساز بوده است. برای رفع این مشکل از مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی استفاده می شود. این مخازن تحت فشار به گونه ای طراحی شده اند که با باز شدن یک شیر آب در خانه و یا مصرف مقدار کمی آب در خانه بلافاصله نیازی نباشد که پمپ به جریان بیافتد.

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی1

کم شدن میزان کار پمپ در واقع عامل اصلی کاهش میزان برق و بخصوص استهلاک پمپ آب می باشد. البته ساختار پمپ عملیات مورد نظر که تامین فشار آب بالا در ساختمان باشد را انجام می دهد ولی لازم نیست برای هر بار باز شدن آب در ساختمان حتی به میزان مصرف یک استکان هم پمپ مجبور باشد به کار بیافتد.

در نتیجه مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی در زمان نیاز به مصرف برق کمتر و استهلاک کمتر و تامین آب پر فشار در خانه استفاده می شود و باید در جایی در رایزر اصلی خط آب توسط تکنسین این کار تعبیه شود.

جهت آموزش نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی مقاله آموزش نصب منبع پمپ آب خانگی را مطالعه فرمایید.

ساختمان مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی

مخزن تحت فشار از سه قسمت تشکیل شده است: پوسته، تیوب و فلنچ. تیوپ مخصوص داخل این منبع قرار گرفته و با کمک فلنچ لبه آن محکم بین بدنه و فلنچ گیر میکند و این عمل باعث آب بندی می شود.

پوسته خارجی معمولا ساخته شده از ورقی با 1.5 میلی متر می باشد. این پوسته در کارخانه های مخصوص به این کار و با ضرب پرس به صورت دو تکه تهیه می شود که هر دو یک ساختار مشابه و به اصطلاح قرینه دارند و بعدا با روی هم قرار گرفتن توسط یک دستگاه رباط مانند اطراف آن کاملا و بدون هیچ روزنه ای جوش داده می شود.

 پس از اینکه جوش مورد تایید و تست قرار گرفت نوبت به نصب تیوب و فلنچ ورودی منبع بر روی آن می شود. تیوب باید به شکلی قرار گرفته باشد که بین این دو قرینه مخزن را به دو شکل مساوی تقسیم کند.

هر مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی باید در شرایط نرمال و استاندارد بتواند بین ده تا پانزده بار را تحمل کند.

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 1

تیوبی که در ساختمان مخزن تحت فشارپمپ آب خانگی به کار می رود باید شرایط لازم را داشته باشد. این تیوب از نوع لاستیک بوده و باید انعطاف پذیری و قدرت تحمل بالایی داشته باشد. اغلب مخازن تحت فشار از نوع تیوب EPDM یا BUTIL در ساختمان خود استفاده می کنند که بسیار مرغوب و  با دوام است.

در نظر داشته باشید که خرابی این تیوب و یا سوراخ شدن آن معمولا قابل تعمیر نیست و اگر مخزنی تحت فشار تیوب خود را از دست بدهد کاملا غیر قابل استفاده خواهد بود و باید تعویض شود.

موضوع دیگر در خصوص این تیوب ها خاصیت بهداشتی آن می باشد. هر تیوبی نمی تواند در ساختمان مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی کاربرد داشته باشد چرا که مستقیما در ارتباط با سلامت انسان به دلیل برخورد مستقیم با آب است. در نتیجه تیوب باید دارای خاصیت بهداشتی باشد و دو نوع تیوب EPDM یا BUTIL هر دو کاملا بهداشتی و مورد تایید هستند.

فلنچ های مخازن تحت فشار پمپ آب خانگی نیز نباید جوش داده باشند و باید با دستگاه پرس و بصورت یک تکه و از جنس مرغوب باشند.

فشار باد درون مخزن به تعداد طبقات ساختمان، تعداد واحد ها، متراژ و. . . بستگی دارد. معمولا این مخازن را با میزان فشار بادی که دارد طبقه بندی می کنند و هر چه بر تعداد طبقات افزوده می شود برای اینکه پمپ توانایی تامین آب تا ارتفاع لازم را داشته باشد بر عدد بار پمپ افزوده می شود.

برای انتخاب نوع پمپ و مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی مورد نظر مقاله نصب منبع پمپ آب خانگی را مطالعه فرمایید.

عملکرد مخزن تحت فشار

به زبان ساده کارکرد این منبع به این گونه است که تیوپ داخل منبع، به کمک باد پر فشاری که داخل آن است آب را با فشار به داخل لوله ها هدایت می کند سپس به محض باز شدن شیر آب تخلیه می شود.

در واقع میزان حجم هر منبع که با لیتر مشخص می شود تعیین می کند که چه مقدار آب در این مخزن با فشار معین ذخیره شده است. فشار آب داخل این منابع در اصل همان فشاری است که پمپ قادر به ایجاد آن می باشد و با فشار پمپ برابری دارد.

در این منابع میزان حجمی که مشخص می شود در واقع نشان دهنده ی مقدار آبی است که در آن با فشار مشخصی ذخیره می شود. فشار آبی که در داخل این منبع وجود دارد با فشار پمپ برابر است. به این صورت که اگر شما در ساختمان مسکونی خود منبع آبی داشته باشید، تا زمانی که تمام آب موجود در منبع تحت فشار مورد استفاده قرار نگیرد پمپ آب روشن نخواهد شد! در این شرایط اگر شما آبی بیش از حد ذخیره شده در منبع را احتیاج داشته باشید آنگاه پمپ روشن خواهد شد و خواسته شما را اجرا خواهد کرد.

در اصل فرآیند کار مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی به این صورت است که میزانی از آب را که به اندازه مخزن می باشد ذخیره می کند و در زمان استفاده آب در ساختمان از این ذخیره آب در مخزن برای تامین آب استفاده می شود. پس نیازی به روشن شدن پمپ نیست و این تیوب و یا فشار تیوب مخزن است که آب را تامین می کند.

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 2

اما هر گاه میزان آب مصرفی شما در ساختمان به بیش از میزان ذخیره شده برسد و در واقع رایزرهای ساختمان که همان لوله ها باشند فشار خود را از دست بدهند در آن جمع پمپ برای تایمن این کسری فشار وارد جریان شده و روشن می شود. پس شرط روشن شدن پمپ صفر شدن میزان آب در منبع تحت فشار می باشد.

پمپ تا زمانی که این مخزن دوباره کاملا آب گیری نکند کار می کند و به محض تکمیل شدن آب در درون مخزن پمپ از فعالیت باز می ایستد. این جریان باعث می شود پمپ به دفعات بسیار کمتری در طول مصرف روشن شود و در کاهش استهلاک و مصرف برق بسیار تاثیر گذار است.

این مسئله زمانی بیشتر مخصوص می شود که در یک ساختمان هر دوی این پمپ ها وجود داشته باشد. خواهید دید که پمپ بدون مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی حتی در زمان هایی که آبی در ساختمان مصرف نشود گاها تنها به دلیل از دست رفتن مقداری از فشار در لوله ها روشن و خاموش می شود.

این اتفاق معمولا در ساختمان های چندین طبقه به دلیل داشتن خلا و یا هوا در لوله ها که در ارتفاعات تجمع می کنند معمول است. این موضوع باعث می شود برخی از افراد همواره خیال کنند در ساختمان نشتی دارند و یا اینکه پمپ خراب است و باید اقدام به تعمیر پمپ آب خانگی کرد.

اما مخازن تحت فشار پمپ های آب خانگی با کمی کمبود فشار در سیستم روشن نمی شوند و هر بار باید مقدار مشخصی از آب بر اساس حجم مخزن استفاده شود تا پمپ در مدار قرار بگیرد.

مقدار فشار بین پوسته مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی و تیوب عمولا بین یک و نیم الا سه بار در نظر گرفته می شود( یا 22 الی 23 درجه پی اس ای) این فشار بین پوسته و تیوب باعث می شود بکه آب دقیقا با همان فشاری که وارد مخزن شده بتواند موقع مصرف وارد لوله های آب شود.

نگهداری مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی

اساسا برای نگهداری صحیح و اصولی مخزن تحت فشار دو توصیه و نکته مهم را در نظر داشته باشید:

  •  حتما قبل از ورودی آب به مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی یک صافی قرار دهید تا اجسام ریز مانند شن و براده های آهن و ... با فشار زیاد توسط پمپ آب وارد مخازن تحت فشار نشوند. این براده ها و اجسام وقتی داخل مخزن شوند در هنگام باز و بسته شدن تیوب به دلیل اینکه بین این تیوب و مخزن گیر می کنند یا تیوب را به مرور زمان پاره می کنند و یا از حالت طبیعی خارج می کنند.

ضمنا باید در نظر داشته باشید که هر از چند گاهی این صافی را بیاد تمیز کنید تا باعث فشار مضاعف به پمپ آب اگر بعد از پمپ آب تعبیه شده اند نشود. هر چند توصیه می شود. البته برخی از افراد این صافی را قبل از مکش پمپ تعبیه می کنند

  • -در نظر داشته باشید که هر ماه باید میزان فشار هوای داخل مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی را اندازه گیری کنید. این عمل باعث می شود فشار آب در داخل مخازن به دلیل از دست رفتن میزان فشار هوا از بین نرود و در ضمن بر اثر باز و بسته شدن متعدد تیوب از حالت طبیعی خارج نشود.

مزیت استفاده از مخزن تحت فشار:

در هنگامی که شما منبع آبی ندارید، حتی اگر فقط یک لیوان آب بخواهید باید پمپ را روشن کنید. اما اگر مخزنی بر روی پمپ شما نصب باشد بدون روشن کردن پمپ تا 10 لیتر آب را اختیارتان می گذارد. در این حالت، هم هزینه برق شما کاهش می یابد هم از استهلاک زودرس پمپ جلوگیری می شود.

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 3

علت ایجاد صدا در لوله ها در پمپ هایی مجهز به مخزن تحت فشار چیست؟

مخازن تحت فشار پمپ آب خانگی خود باعث به وجود آمدن این صدا ها  نمی شوند. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که در هنگام نصب پمپ آب خانگی از یک شیر یکطرفه بخصوص از نوع دریچه ای در ورودی مخزن تحت فشار استفاده شده است. کم و زیاد شدن فشار آب و عبور از این شیر یک طرفه گاها باعث به وجود آمدن این صداها  در لوله ها می شود.

مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی 4

در اصل به این دلیل این صدا در لوله ها در هنگام کاربرد این نوع شیر یک طرفه در نصب مخزن تحت فشار پمپ آب خانگی به وجود می آید که پس از مدتی شیر یک طرفه جرم  می گیرد و این جرم به دریچه شیر گیر می کند و باعث می شود شیر به خوبی عمل نکند و خراب شود. در نتیجه فشار پمپ برای باز کردن شیر به یک مرتبه باز می شود و ایجاد صدا می کند.

انتخاب و نصب مخازن تحت فشار پمپ آب خانگی اهمیت فراوانی دارد و به آسودگی و امنیت خاطر شما ارتباط دارد. گروه تاسیسات 24 ساعته با استناد به دانش و تخصص کارکنان  و مهندسین خود آماده ارائه مشاوره و خدمات مورد نیاز به شما هموطنان عزیز در هر ساعتی از شبانه روز می باشد.

 

ترتیب مطالعاتی مربوط به پمپ آب خانگی

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # فریدونی 1397-01-31 23:37
سلام..استفاده از مخزن تحت فشار باعث کم شدن فشار آب خانه نمی شه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسماعیلی 1397-02-01 22:00
سلام
خیر دوست عزیز. مخزن تحت فشار پمپ با همان فشاری که پمپ آب را داخل مخزن ارسال می کنه آب را وارد ساختمان می کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # حبیبی 1397-02-03 18:43
سلام میخواستم بپرسم آیا احتمال ترکیدن مخزن تحت فشار هست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسماعیلی 1397-02-04 21:44
سلام
تا به حال گزارشات زیادی در این زمینه داده نشده است. ولی به طور کلی مخازن تحت فشار باید بصورت دوره ای بازدید شوند و تست هیدرواستاتیک یا مقاومتی شوند تا در صورت خوردگی و آسیب فورا از مدار خارج شوند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # شکوهی 1397-02-05 17:58
سلام و عرض ادب
برای نصب مخزن تحت فشار باید حتما از کلید اتوماتیک هم استفاده شود؟
ممنون.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسماعیلی 1397-02-06 16:59
سلام وقت شما بخیر
خیر . هیچ الزامی نیست. اتفاقا در اغلب مکان ها یا کلید اتوماتیک کار می شود یا مخزن تحت فشار، هر چند استفاده هم زمان از هر دو هم مشکلی ندارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # مهراب 1397-03-18 22:57
پمپ با مخزن و مخزن دیافراگمی جدیدا نصب شده است اما گاها پمپ قطع نمیکند و شیر یورک و پمپ بسیار داغ میشود که مجبوریم برق پمپ را برای چند دقیقه خاموش کنیم ، چرا ؟!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسماعیلی 1397-04-10 07:44
سلام وقت شما بخیر
این قضیه چند حالت دارد. شیر یورک یک طرفه خراب شده یا هوا داخل پمپ می افتد و قطع نمیکند و یا به دلیل تنظیم نبودن و یا خراب بودن کلید مکانیکی میباشد که باید حتما یک کار بلد فنی آن را درست کند.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن