5رای

 در هنگام تهیه و خرید پکیج توجه به ظرفیت آن و قدرت گرمایش از اساسی ترین موارد است، انتخاب سیستم گرمایشی مناسب با توجه به متراژ محیط، نوع کاربری ساختمان (مسکونی یا تجاری) ، دمای معمول شهر، نوع دودکش، میزان هوای گرم لازم و محل نصب دستگاه (در سایه یا رو به آفتاب) باعث افزایش راندمان پکیج شده و درصورت استفاده از پکیج با ظرفیت نامناسب (کم یا زیاد) علاوه بر عدم بازدهی و عدم ایجاد گرمای مطلوب، عمر پکیج نیز کاهش می یابد.

منابع انبساط با توجه به قدرت پکیج دارای حجم های مختلف هستند و هر چه ظرفیت و توان پکیج بیشتر باشد، تعداد پره های مشعل بیشتر و همچنین فن با قدرت بیشتری کار کرده و مبدل ها هم بزرگتر هستند.

واحد بار قدرت پکیج بر اساس کیلووات محاسبه می شود و دستگاه به ازای هر یک کیلووات قدرت به یک متر مکعب فضا احتیاج دارد ، پکیج هایی با ظرفیت 24 کیلووات در محیط های مسکونی با متراژ متوسط (150متر) و در آب و هوای معتدل رایج هستند اما در مساحت های بالا و درصورت نیاز به آب گرم فراوان پکیج های مخزن دار و با ظرفیت بالاتر از 31 کیلووات توصیه می شود، عموما در بیشتر موارد استفاده از پکیج دیواری به دلیل مزایای بالا از جمله کم مصرف بودن و عمر طولانی توصیه می شوند اما در مساحت های بیش از 300متر بهتر است از پکیج زمینی بهره ببرید.

نرم افزارهایی چون (  Carrier Hap _ Chave _ Rhave)  در محاسبه های تاسیساتی ساختمان و بار گرمایی و سرمایی قابل استفاده هستند و همچنین فرمولی برای محاسبه تقریبی ظرفیت پکیج با توجه به مساحت و نوع کاربری محل وجود دارد که می توان به صورت دستی ظرفیت مناسب پکیج را حساب کرد اما همانطور که در بالا اشاره شد عوامل دیگر هم در انتخاب پکیج با ظرفیت مناسب موثر هستند.

150کیلو کالری * متراژ واحد مسکونی

100 کیلو کالری * متراژ واحد اداری 

 

مثال

مکان مسکونی 140متر باشد، با ضرب متراژ در عدد 150 عدد 21000 به دست می آید که واحد ظرفیت پکیج براساس کیلوکالری است، سپس با تقسیم آن بر عدد 860 (1 کیلووات برابر با 860 کیلوکالری است) عدد 24.44 به دست آمده که این مقدار نهایی واحد ظرفیت پکیج براساس کیلووات است، پس در حالت عادی برای یک ساختمان مسکونی 140 متری به پکیجی با ظرفیت 24 احتیاج است.

در آخر برای سهولت کار شما عزیزان در جدول زیربا توجه به وجود سه اقلیم متفاوت آب و هوایی در ایران و تقسیم بناها به سه دسته با توجه به هدررفت انرژی در آنها، مقدار انرژی گرمایی موردنیاز در هر متر مربع براساس واحد وات آورده شده است، توجه داشته باشید که با عایق کاری منزل خود می توانید از هدر رفتن انرژی جلوگیری کنید.

نوع ساختمان

ساختمان های دسته اول ساختمان های دسته دوم ساختمان های دسته سوم
آب و هوا

معتدل و مرطوب

مناطق شمالی

(مازندران و گیلان)

100-80 وات 120-100 وات 140-120 وات

گرم و خشک

مناطق کوهستانی

(مشهد ، تهران)

120-100وات 140-120 وات 160-140 وات

گرم و مرطوب

مناطق جنوبی

(خوزستان و بوشهر)

80-60وات 100-80 وات 120-100وات

 

  • ساختمان های نوع اول: با در و پنجره های عایق دار
  • ساختمان های نوع دوم: با در و پنجره های معمولی
  • ساختمان های نوع سوم: ساختمان های قدیمی با فضای پرت زیاد

 

با کمک از افراد متخصص و تهیه پکیج با ظرفیت مناسب از هزینه های تعمیر پکیج بکاهید.

 

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # بهمن 1397-07-23 23:56
سلام شب بخیر
سیستم گرمایشی منزل مسکونی ام بصورت گرمایش از کف می باشد برای تنظیم در فصل پاییز باید روی چند درجه باشه که یک هوای معتدل در منزل فراهم شود .متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # اسماعیلی 1397-07-27 07:44
سلام وقت شما بخیر
در فصل پاییز روی 40درجه باشد برای شما مناسب است.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن