در ادامه مطلب علت سفت شدن شیر اهرمی و راهکار قصد داریم تا فیلم آموزش تعمیر شیر اهرمی و تعویض کارتریج را به اشتراک بگذاریم.

                                

 

توضیحات

با توجه به نیاز روز افزون جامعه در صرفه جویی هرچه بیشتر مصرف آب، صنعت طراحی تولید شیرآلات ساختمانی به سمت استفاده آسان تر از شیرآلات و جلوگیری از هدر رفت آب در این وسیله پیش می رود.

در این بین شیرآلات اهرمی به دلیل باز و بسته کردن راحت شیر و به نوعی سهولت در استفاده بیشتر مورد محبوبیت قرار گرفته و امرزوه شاهد نصب انواع شیرآلات اهرمی برای روشویی، سینک ظرفشویی، دوش حمام و سرویس بهداشتی هستیم.

با این حال هر چقدر هم که در ترکیب و ساختار شیرآلات اهرمی از مواد با کیفیت استفاده شده باشد، خراب شدن آن به دلیل وجود حجم بالایی از رسوبات و املاح در آب شرب مصرفی زیاد دور از انتظار نیست.

در این صورت می توانید با مراجعه به مطلب رسوب زدایی شیرآلات اهرمی با روند حذف رسوبات از شیرآلات اهرمی آشنا شوید.

عمده مشکلات شیرآلات اهرمی در سفت شدن شیر و در نتیجه چکه کردن آب از آن مربوط می شود، که این مشکل به مغزی یا کارتریج شیرآلات اهرمی ارتباط دارد و خوشبختانه می توان تنها از طریق تعویض مغزی شیر اهرمی آن را تعمیر کرد.

 

کارتریج چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که گفتیم، کارتریج نام دیگر مغزی شیر اهرمی است که کل کارکرد شیر یعنی کنترل دما و فشار آب تنها توسط همین یک قطعه در داخل بدنه شیر اهرمی انجام می گیرد.

تعویض شیراهرمی و کارتریج1

به این صورت که در داخل شیرآلات اهرمی یک عدد اهرم به کارتریج متصل است که با کمک آن می توان جریان آب را کم یا زیاد کرد.

همچنین با چرخاندن اهرم به سمت راست و چپ امکان گرم و سرد شدن آب نیز وجود دارد.

قسمت های مختلف کارتریج عبارتند از:

 • یک دسته
 • دو سطح سرامیکی آب بندی شده روی هم
 • زائده های نگه دارنده کارتریج در جای خود

روند کار کارتریج به این شکل است که بعد از بالا بردن اهرم شیرآلات اهرمی، هر دو جریان آب سرد و گرم به مرکز شیر یعنی دقیقاً محل قرار گیری کارتریج می رسند.

دسته کارتریج در داخل شیر اهرمی به وسیله دسته شیر اهرمی کنترل شده و دو سطح سرامیکی آب بندی شده در داخل کارتریج، دارای سه مجرای جداگانه برای ورودی آب سرد، ورودی آب گرم و خروجی آب به سمت عملک شیر هستند.

وقتی دسته کارترجی حرکت داده می شود، دو سطح سرامیکی کارتریج به شکلی روی هم قرار می گیرند که مجراهای ورودی آب سرد و گرم باز و بسته شوند.

بنابراین با حرکت دسته کارتریج میزان ورود آب سرد و گرم به کارتریج و نسبت آن ها تغییر کرده و یک جریان منظم با دمای تنظیمی از مسیر خروجی آب به سمت عملک خارج می شود.

با این توضیحات مشخص می شود که وقتی شیر اهرمی گیر می کند و به خوبی باز و بسته نمی شود، به احتمال زیاد مشکل از کارتریج یا مغزی شیر بوده و هیچ نیازی به تعویض کل شیر نیست، بلکه با تعویض کارتریج مشکل نیز حل خواهد شد.

حال در ادامه با بیان توضیحات گفته شده در فیلم تعمیر شیر اهرمی و تعویض کارتریج روند این کار را بیان خواهیم کرد.

چنانچه قصد خرید شیرآلات اهرمی را داشتید، می توانید بر روی لینک خرید شیرآلات از دیجی کالا کلیک کنید.

توضیحات فیلم:

آموزش نحوه تعمیر شیر اهرمی و تعویض کارتریج

به منظور تعمیر شیر اهرمی و تعویض کارتریج آن بر اساس مراحل زیر اقدام کنید:

 1. شیر پیسوار آب سرد و گرم ورودی به شیر اهرمی را ببندید. به طور معمول این شیر در زیر سینک و یا داخل کابینت زیر سینک قرار گرفته است.

تعویض شیراهرمی و کارتریج2

 1. با استفاده از یک پیچ گوشتی دو سو و باریک، پلاستیک زیر را اهرم را جدا کنید. این پلاستیک که همگی به رنگ آبی و قرمز آن را می شناسیم باید برداشته شود تا بتوان به پیچ مغزی دسترسی پیدا کرد.
 1. آچار آلن در سایز مناسب را زیر اهرم انداخته و آن را جدا کنید. توجه داشته باشید، گاهی مواقع پیچ اهرم به دلیل رسوبات گیر کرده و به راحتی باز نمی شود، در این حالت می توانید با چکش ضربه آهسته ای زده و یا مقداری روغن ترمز بریزید تا رسوبات باز شوند.
 2. اهرم دسته را به آرامی برداشته و کناری قرار دهید و سپس کاور زیر اهرم را با دست بردارید.
 3. حال می توانید نگهدارنده کارتریج را بر روی آن مشاهده کنید، با استفاده از انبر قفلی نگهدارنده کارتریج را نیز باز کرده و در گوشه امنی قرار می دهیم.
 4. در این مرحله کارتریج شیر اهرمی کاملاً روبروی شما قرار دارد، آن را به راحتی و تنها با کمک دست بیرون آورده و خرابی آن را چک کنید.

تعویض شیراهرمی و کارتریج3

 1. معمولاً دسته کارتریج خراب به سختی حرکت کرده و گیر کردن آن کاملاً مشهود است. پس باید از کارتریج جدید بر روی شیر استفاده کنیم.
 2. با توجه به اینکه اندازه کارتریج ها در بازار در سایزهای 25، 35، 40 و 45 موجود است، حتماً برای خرید کارتریج جدید، نمونه قبلی را همراه خود داشته باشید.

برای خرید این قطعه از فروشگاه دیجی کالا روی لینک خرید کارتریج از دیجی کالا کلیک کنید.

 1. پس از تهیه کارتریج جدید آن را در جای خود قرار داده و نگهدارنده کارتریج را نیز روی آن بگذارید.
 2. ابتدا نگهدارنده کارتریج را با دست و سپس با کمک آچار انبر قفلی محکم کنید تا در آینده دچار نشتی نشود.
 3. درپوش را بر روی نگهدارنده کارتریج قرار داده و با دست آن را محکم کنید.
 4. اهرم شیر را در دست گرفته و با کمک آچار آلن پیچ درون اهرم را تنظیم کرده و سپس اهرم را در جای خود بر روی شیر قرار دهید.

تعویض شیراهرمی و کارتریج4

 1. پیچ اهرم را با کمک همان آچار آلن محکم کرده و اهرم را چک کنید که به راحتی حرکت کند. برای خرید آچار آلن از سایت دیجی کالا بر روی آن کلیک کنید.
 2. پلاستیک زیر اهرم را با دقت در جای خود قرار دهید.
 3. در انتها شیرهای پیسوار سرد و گرم شیر اهرمی زیر سینک را باز کرده و کارکارد شیر اهرمی را امتحان کنید.

شما می توانید با کمک این فیلم، توضیحات بیان شده و در صورت داشتن ابزار مناسب، بدون نیاز به مجری لوله کش کار تعمیر شیر اهرمی و تعویض کارتریج آن را به راحتی انجام دهید.

تعویض شیراهرمی و کارتریج5

از آنجا که نصب، تعمیر و تعویض شیرآلات اهرمی از جمله خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته محسوب می شود.

در صورت نیاز می توانید از طریق تماس با ما و یا پر کردن فرم درخواست سرویسکار، سفارش خود را در سراسر شهر تهران ثبت کنید.

 

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد