Cart

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد - آقای ابريشمی

عنوان پروژه: تعویض سیستم لوله کشی

کارفرما: آقای ابریشمی

آدرس : تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو شرقی

لوله کشی آب یکی از فرآیندهای مهم امور تاسیسات ساختمان است که عدم توجه کافی به آن، می تواند مشکلات بسیاری را ایجاد کند. در ادامه گزارش یکی از پروژه های انجام شده را خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم.

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد 1

شکل 1 لوله کشی آب سرد و گرم مصرفی به صورت روکار در سرویس بهداشتی یکی از پروژه ها

تعویض سیستم لوله کشی فرسوده

در قالب تیم تاسیسات 24 ساعته برای ارزیابی وضعیت لوله کشی در محل پروژه حاضر شدیم و پس از بررسی های اولیه متوجه شدیم که ساختمان از قبل مجهز به سیستم موتورخانه بوده است. ساختمان از قدمت زیادی برخوردار بود و لوله کشی های موجود که از نوع فلزی-آهنی محسوب می شدند، بر اثر گذر زمان، دچار فرسودگی شده بودند.

بر همین اساس تصمیم بر این شد که لوله کشی سرد و گرم و سیستم گرمایش ساختمان (که همان رادیاتور می باشد) به صورت روکار اجرا شود. در دو مقاله لوله کشی روکار و لوله کشی تو کار آب ساختمان، جزئیاتی از اجرای این دو سیستم لوله کشی همراه با تصاویر متنوع از اجرای پروژه ها ارائه شده است که می تواند منبع مناسبی برای آشنایی شما با این دو سیستم لوله کشی متداول باشد.

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد 2

شکل 2 اتصالات و لوله کشی روکار در این پروژه تاسیساتی

همچنین، در مطلبی تحت عنوان لوله کشی روکار بهتر است یا لوله کشی توکار مقایسه این دو سیستم لوله کشی به طور کامل انجام شده است که پیشنهاد می کنیم، آن را مطالعه نمایید.

به منظور ایجاد کمترین خرابی در ساختمان و با توجه به تمایل و تقضای کارفرمای محترم بر اجرای لوله کشی به صورت روکار، در قالب تیم کارشناسی، بررسی های اولیه را آغاز کردیم و با بازدید خود و چک دقیق مسیرها، اجرای لوله کشی روکار در این ساختمان را امکان سنجی نمودیم.

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد 3

شکل 3 مسیر عبور لوله کشی روکار دورتادور دیوار و ستون

پس از بررسی اولیه و مشخص کردن مکان عبور لوله ها، دورتادور ساختمان، لوله های آب سرد و گرم مصرفی و رادیاتورها کشیده شد و در تمام طول فرآیند لوله کشی سعی مان بر این بود که کمترین خرابی ایجاد شود. مسیر طی شده را از پاگرد درها، کنار گوشه درها و کنار ستون ها در نظر گرفته و اجرا کردیم.

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد 4

شکل 4 استفاده از اتصالات استاندارد در لوله کشی روکار آب ساختمان

در قسمت رادیاتورها و در قسمت شیرآلات، برای اینکه لوله کشی های روکار جلوه بصری زیباتری داشته باشند، فرآیند اجرا را به گونه ای پیش بردیم که اتصالات جدید دقیقا بر روی اتصالات قبلی قرار داده شود. همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید، این کار بر زیبایی نمای دیوارها افزوده است. امروزه لوله کشی روکار شوفاژ بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در تصویر زیر نمونه ای از این نوع لوله کشی انجام شده در این پروژه را مشاهده می کنید.

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد 5

شکل 5 لوله کشی روکار شوفاژ یکی از بهترین انتخاب های اجرای سیستم تاسیسات است

مسیر عبور یکی از لوله ها از پاگرد در رد می شد. در این بخش تصمیم گرفتیم که با استفاده از یک زانویی 45 درجه، لوله را از پایین که کنج زیر چارچوب می باشد، انتقال دهیم. اگر به دنبال آشنایی با مراحل مختلف انجام لوله کشی هستید، مطلب آموزش نحوه لوله کشی ساختمان را از دست ندهید.

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد 6

شکل 6 بخشی از لوله کشی روکار که به بالکن واحدها ختم شده است. قرار است در این محل پکیج نصب شود

در اتمام کار مطابق با عکس زیر، با استفاده از سنگ برای این لوله، قرنیز ایجاد شد تا لوله پاگیر نباشد. در مطلب، لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان، اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیار شما علاقه مندان به مباحث تاسیساتی قرار داده ایم.

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد 7

شکل 7 پوشش قرنیزی برای لوله کشی روکار جهت ایجاد جلوه بصری زیباتر

جایگزینی پکیج به جای موتورخانه

بعد از اینکه لوله کشی روکار را اجرا کردیم، کارفرمای محترم در نظر داشتند که سیستم موتورخانه ای که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفت را جمع کنند و تمامی واحدها از سیستم پکیج که مستقل است، استفاده کنند. قرار شد که پکیج ها در بالکن واحدها قرار داده شوند.

برای استقرار سیستم پکیج یک مشکل وجود داشت. با توجه به اینکه تعداد واحد های زیادی از موتورخانه قبلی تغذیه می شدند، لوله کشی گاز ساختمان، متناسب با پکیج باید انجام می شد و به همین دلیل، تغییر سایز لوله انشعاب گاز مصرفی برای پکیج ها، لازم بود.

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد 8

شکل 8 نمایی از سیستم لوله کشی روکار اجرا شده در این پروژه

به عبارتی، از قدیم موتورخانه دایر بود و لوله کشی گاز واحدها فقط برای تامین نیاز یک اجاق گاز، یک گاز و یک شومینه انجام شده بود، در حالیکه، لوله کشی گاز پکیج باید ظرفیت بیشتری داشته باشد و برای این منظور، لازم بود که از سایز لوله بزرگتری استفاده شود. به همین جهت، بایستی لوله کشی گاز از پایه دوباره انجام می گرفت.

با توجه به این مساله، قرار بر این شد که با حضور کارشناس اداره گاز همراه با کارشناسان تاسیساتی تیم نصب و اجرا در محل پروژه، تصمیم گیری و اقدامات لازم برای تغییر سایز لوله ها انجام و سیستم پکیج برای واحدها راه اندازی شود.

تیم تاسیسات 24ساعته پروژه های لوله کشی آب متعددی را در سراسر شهر تهران اجرا کرده است. گزارش یکی از این پروژه ها را می توانید در مطلب لوله کشی روکار و داکت کشی در سیدخندان - آقای خسروپناه دنبال کنید.

تعویض لوله کشی آب و رادیاتور در سعادت آباد 9

شکل 9 بخشی از لوله کشی روکار انجام شده در سرویس بهداشتی این پروژه

برای اجرای خدمات مختلف لوله کشی آب، با ما تماس بگیرید تا همکاران واحد فنی مستقر در تمامی شهر تهران، در سریعترین زمان ممکن در محل ساختمان شما حاضر شده و ضمن ارائه مشاوره های لازم، کلیه امور اجرایی تاسیسات لوله کشی را انجام دهند.

دوشنبه, 05 آذر 1397

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد