نظرات برخی از مشتریان

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های رسیدن به دمای مطلوب در ساختمان همواره در حال تغییر و پیشرفت است که در این مقاله دو تا از شاخص ترین آنها (یعنی اجرای گرمایش از کف و یا اجرای رادیاتور) معرفی و مقایسه خواهند شد.

در واقع یکی از اصلی ترین سئوالات همیشگی مردم در حال حاضر این است که آیا گرمایش از کف بهتر است و یا رادیاتور؟ ما در این مقاله قصد داریم تا این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

قبلا در مقاله های جداگانه اجرای گرمایش از کف و لوله کشی رادیاتور را به خوبی شرح دادیم و اشاراتی هم در خصوص مزایای این دو نوع سیستم لوله کشی و گرمایش آنها شد. اما در حالت مقایسه واقعا کدام یکی می توانند برای ما انتخاب بهتری باشند؟

ابتدا بهتر است تعریف مختصری از هر کدام ارائه شود سپس به مقایسه آنها پرداخته و مزایا و معایب هر کدام را بررسی می کنیم.

سیستم گرمایش رادیاتوری

رادیاتور در دسته ی سیستم های گرمایش مرکزی قرار می گیرد. همانطور که می دانید منبع تولید گرما در سیستم های گرمایش مرکزی در مکانی خاص از ساختمان (اکثرا در زیرزمین) تعبیه می شود که به آن موتور خانه می گویند. در موتور خانه آب گرم شده و بوسیله ی لوله کشی به رادیاتور ها در واحد ها می رسد و بدین وسیله فضای ساختمان را گرم می کند.

گرمایش از کف بهتر است یا رادیاتور 1

البته این روز ها برای اینکه رادیاتور ها گرم شوند از سیستم گرمایش پکیج شوفاژ دیواری استفاده می شود که شاید بتوان آن را به عنوان یک موتور خانه جم و جور و کوچک خواند. پکیج ها در معمولا بالکن ساختمان و یا آشپزخانه نصب می شوند و بوسیله یک پمپ سیرکولاتور و یک مبدل خاص آب گرمایش را ایجاد و رادیاتورها را گرم می کنند.

در خصوص پکیج در مقاله پکیج چیست و چگونه کار می کند (بخ زودی منتشر می شود) توضیحات کافی ارائه شد.

سیستم گرمایش از کف

همانطور که از نام این سیستم پیداست، گرما در این سیستم توسط لوله های تعبیه شده در کف ساختمان به محیط پخش شده و باعث گرم شدن محیط ساختمان می شود. در این سیستم هم از آب برای انتقال گرما استفاده می شود. منبع گرمایش در این سیستم می تواند پکیج یا موتور خانه باشد.

گرمایش از کف بهتر است یا رادیاتور 2

در مقاله اجرای گرمایش از کف کاملا توضیح دادیم که چگونه باید سیستم گرمایش از کف تعبیه شود و اینکه چه نقشی نحوه لوله کشی در گرمایش خانه دارد.

حالا که تا حدودی با ساختار این دو سیستم آشنا شدیم، به مقایسه آنها می پردازیم تا به معایب و مزایای هر کدام پی ببریم.

کدام یک به صرفه تر است؟

تا اینجا متوجه شدیم که برای سیستم گرمایش از کف و همچنین گرمایش بواسطه رادیاتور ها هم از سیستم موتور خانه ای و مرکزی می توان بهره گرفت و هم از پکیج های شوفاژ دیواری در خانه های می توان استفاده کرد.

امروزه کمتر کسی به سمت اجرای موتور خانه می رود. مزایای زیادی در خصوص اجرای سیستم های گرمایشی از نظر هزینه و کیفیت بالاتر و البته صرفه جویی در هزینه ها وجود دارد که قبلا در مقاله نقش موتور خانه مرکزی در هزینه های ساختمان توضیح دادیم.

ضمنا برای اجرای لوله کشی در هر دو روش از لوله های 5 لایه استفاده می شود و می توان هر دو را از یک نوع لوله با کیفیت انتخاب کرد.

 

گرمایش از کف بهتر است یا رادیاتور 3

در سیستم گرمایش از کف متراژ لوله کشی به مراتب بالاتر است. تقریبا تمامی زوایای و مناطق خانه باید با لوله پوشیده شود و این موضوع باعث می شود تا با مقدار زیادی از لوله کشی سر و کار داشته باشید. اما در سیستم رادیاتور تنها باید مسیر هایی لوله کشی شود که رادیاتور تعبیه شده است.

در نتیجه میزان لوله کشی در رادیاتور ها به مراتب کمتر است و اینگونه می توان نتیجه گرفت که پس هزینه ها باید کمتر باشد اما در حقیقت اینگونه نیست. شما در سیستم گرمایش رادیاتوری هم به جای لوله کمتر باید رادیاتور خریداری نمایید که در نوع خود هزینه زیادی را می طلبد.

گرمایش از کف بهتر است یا رادیاتور 4

در این حال متوجه خواهید شد که هزینه لوله کشی شاید کمتر از رادیاتور ( بسته به قیمت خرید و اجرا ) برای خانه تمام خواهد شد. البته باید در نظر داشت که این هزینه در زمان ساخت خانه مد نظر است.

مثلا اگر شما بعدا بخواهید سیستمی را به خانه با یکی از این دو روش اضافه کنید به هیچ عنوان سیستم گرمایش از کف ( البته اگر هر دو از نظر قانونی ممکن باشد) توصیه نمی شود زیرا هزینه خرابی و هزینه بازسازی هم به آن افزوده می شود و این در حالی است که هزینه های لوله کشی رو کار برای رادیاتور خیلی کمتر خواهد بود.

گرمایش از کف بهتر است یا رادیاتور 5

لذا از آنجایی که ساختار کلی این دو سیستم تقریبا شبیه هم اند، مقایسه اینکه کدام یک بهتر است کمی سخت می شود. اگر از لحاظ هزینه بخواهیم مقایسه کنیم، هزینه ی گرمایش از کف به مراتب کمتر از رادیاتور می شود.( البته در صورتی که قبل ساخت ساختمان در خصوص طراحی آن اقدام شده باشد.)

بحث هزینه تنها یک فاکتور است که باید درباره آن فکر کنیم، اما آیا کیفیت و کارایی کدام یک بیشتر است؟ آیا گرمایش از کف قدرت گرم کردن ساختمان های بزرگ را دارد؟ مصرف انرژی هر کدام چقدر است؟ و سوالات مشابه.

کدام یک با کیفیت ترند؟ (کارایی کدام یک بیشتر است؟)

هر چند به صراحت نمی توان هر یک از این روش را بر دیگری مقدم دانست اما یکی از مهم ترین موضوعاتی که فکر می کنم اغلب مردم به دنبال پاسخی برای آن باشند میزان گرمایش و یا کیفیت گرمایش هر یک از این دو روش نسبت به دیگری می باشد.

درست است که هزینه های کار باید در نظر گرفته شود ولی واقعا تفاوت هزینه آنقدر زیاد نیست که بعدا با مشکل گرم نشدن خانه مواجه باشیم. این موضوعی است که اغلب افراد به آن اشاره دارند.

  • در پاسخ به میزان کیفیت و کارایی هر کدام باید اشاره کرد که سیستم گرمایش از کف برای گرم کردن ساختمان نیاز به زمان بیشتری نسبت به رادیاتور دارد، ولی از نظر توزیع یکنواخت گرما بسیار بهتر از سیستم رادیاتور عمل می کند.

در واقع باید اینگونه شرح داد که رادیاتور هوای گرم را دریافت می کند و بدنه رادیاتور گرم می شود و با گردش هوا باعث می شود تا هوا در مجاورت با رادیاتور قرار گرفته و محیط گرم شود.

این اتفاق در سیستم گرمایش از کف هم می افتد ولی یک تفاوت اصلی دارد. در این روش ما باید کل کف ساختمان را به عنوان یک رادیاتور تعریف کنیم که در حال گرم شدن است.

البته این موضوع خیلی مشهور نیست ولی به دلیل تفاوت طول لوله ها در لوله کشی رادیاتور ها ممکن است سیکل گرمایش یکنواخت نباشد و پکیج و یا موتورخانه باید انرژی بیشتری مصرف کند تا رادیاتورهای دورتر را گرم کند.

در سیستم گرمایش از کف طول لوله ها تقریبا برابر در نظر گرفته می شود که این در گردش متناسب آب و توزیع گرما و پرت انرژی موثر تر است.

میزان حرارتی که سیستم گرمایش از کف برای تامین دمای مطلوب نیاز دارد بسیار کمتر از سیستم رادیاتور این که این خود به صرفه جویی در مصرف سوخت کمک می کند.

  • از جمله مزایای آن می توان به آزادی عمل در چینش دکوراسیون منزل اشاره کرد.

این یک نقطه عطف در سیستم های گرمایشی منزل به حساب می آید. نظر به اینکه در بسیاری از سیستم های گرمایشی باید فضایی را به عامل گرما دهنده مانند بخاری و یا رادیاتور اختصاص دهیم و تلاش کنیم که این عوامل با محیط ما ترکیب زیبایی داشته باشند وقتی این عوامل حذف شوند هم دکوراسیون داخلی ما انعطاف پذیری بیشتری خواهد داشت و هم اینکه در نهایت فضای بهتری برای چیدن ملزومات در اختیار خواهید داشت.

گرمایش از کف بهتر است یا رادیاتور 6

استهلاک کدام یک بیشتر است؟

از دیگر عواملی که باید در موضوع تاسیسات ساختمان در کل در نظر گرفت موضوع استهلاک ملزومات است. با گذر چند صباحی فرسودگی و استهلاک در سیستم گرمایشی منزل باعث خواهد شد هر روز مشکلاتی مانند نشتی آب ، گرفتگی مسیر و سرد بودن رادیاتورها و یا گرمایش از کف ، سیستم های مکمل و ... خود را بیشتر نشان دهند.

استفاده از اتصالات و تجهیزات با کیفیت یک بحث است و انتخاب بهترین راه برای اتخاذ سیستم گرمایشی یک موضوع دیگر.

از این رو همواره در سیستم های ساخت تجهیزات و لوازم مکانیکی و الکترونیکی یک اصل قدرتمند وجود دارد و آن هم این است که هر چه اجزا و تشکیلات یک سازه کمتر باشد خرابی پایین تر خواهد آمد. طبیعی است که در چنین حالتی گرمایش از کف تنها با استفاده از لوله 5 لایه کار گرمایش را انجام می دهد.

اما سیستم های رادیاتور نیاز به لوله ، رادیاتور ، شیر یا والو رادیاتور ، حوله خشک کن و ... برای اجرا دارند و این یعنی اضافه شدن چنین پتانسیل خرابی و تعمیرات در سیستم گرمایش.

گرمایش از کف بهتر است یا رادیاتور 7

بنابراین رادیاتور ها در مقایسه با گرمایش از کف استهلاک بیشتری دارند (ضمن اینکه طول عمر متوسط یک رادیاتور ده سال است).

مشکل دیگر این است که وجود رادیاتور روی دیوار پس از مدتی باعث سیاهی دیوار می شود. و این چیزی است که در سیستم گرمایش از کف دیده نمی شود. حتی اگر عایق بندی درستی در اجرای گرمایش از کف دیده شود تاثیر این سیستم گرمایشی بر روی مصالح ساختمان که بر روی لوله ها اجرا می شود بسیار کم است.

تا این جا اغلب مزیت های گرمایش از کف نسبت به گرمایش رادیاتوری توضیح داده شد ولی بد نیست کمی از مضرات این سیستم را هم که البته اثبات نشده است توضیح دهیم و نگاهی هم به راهکارها داشته باشیم.

گرمایش از کف بهتر است یا رادیاتور 8

مشکلات گرمایش از کف نسبت به رادیاتور

  • تخریب بتن یا سازه رویی ساختمان

در هر صورت نمی توان تاثیر گرم و سرد شدن لایه زیرین ساخت را که لوله های گرمایش از کف اجرا شده بر روی بتن ، چوب و یا پارکت نادیده گرفت اما اگر عایق مناسبی ایجاد شود به خوبی می توان جلوی این مشکل را گرفت.

  • رشد میکروب در محیط های گرم

یکی از مشکلات مرسوم که برخی از پزشکان بر آن تاکید دارند رشد میکروب و باکتری در محیط هایی است که گرمای بیشتری باشد. در این خصوص موضوع مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که در هر صورت محیط خانه نیاز به گرمایی دارد تا بتوان در آن زندگی کرد. بنابر این خود رادیاتور و یا بخاری هم گرما ایجاد می کند.

اما نکته دیگر این است که کف پا و یا دست وقتی بر روی سنگ و یا سرامیک داغ قرار بگیرد عرق می کند و با انتقال این عرق از روی سرامیک به قالی باعث انتقال میکروب ها و باکتری ها بر روی موکت می شویم. هر چند این نظریه اثبات نشده ولی در صورت درست بودن هم می توان با تعبیه قالی و یا موکت این مشکل را حل کرد.

  • سیستم گرمایش از کف باعث بار دار شدن پرز های قالی و موکت می شود

متاسفانه این موضوع تا حدود زیادی درست است. نکته مهمی که باید برای جلوگیری از این مهم انجام شود این است که قالی ها را بصورت دوره ای حتما شستشو بدهید. ضمنا میزان گرمای گرمایش از کف را تا حد استاندارد رعایت کنید تا موجب تحریک این پرزها نشود.

  • مشکل پوکی استخوان و واریس

در خصوص این موضوع نظریات علمی دقیقی وجود ندارد. مشخص نیست اولین بار چه موقع این موضوع و به چه دلیل عنوان شده است ولی می طلبد که در این خصوص اطلاعات بیشتری به دست بیاید و نظرات کارشناسی بیشتری ارائه شود.

در واقع هنور نمی توان با قاطعیت نسبت به بد بودن این موضوع توضیح داد و صرف نظر از بی پایه بودن این ادعا تاثیر گرما بر واریس و پوکی استخوان را وقتی ببینیم که بسیاری از افرادی که دچار پوکی استخوان هستند و یا مشکل واریس دارند اصلا از این نوع سیستم گرمایش استفاده نمی کنند می توان به راحتی این ادعا را تکذیب کرد.

البته تاکید می کنم دلیلی بر رد و یا قبول این ادعا هنوز وجود ندارد و در این مقاله نمی خواهیم به تاثیرات سلامتی مطرح شده در روش گرمایش از کف بپردازیم زیرا در تخصص ما نیست.

وقتی در مقام مقایسه در می آییم، بطور کلی می فهمیم که سیستم گرمایش از کف گرمای مطلوب تری داشته، هزینه ی کمتری دارد و از لحاظ زیبایی شناسی، جایی از منزل را اشغال نمی کنند. از لحاظ مصرف انرژی بسیار کم مصرف تر است. و با وجود نو بودن این روش و بعضی شایعاتی که درباره آن بخاطر افزایش خطر ابتلا به بیماریهای استخوانی و واریس در ایران وجود دارد، این روش همچنان جزو روش های امن، مدرن و به صرفه به شمار می رود.

در ضمن در برخی از ساختمان ها و طبقات ساختمان ها به دلیل سرد تر بودن محیط بیشتر توصیه می شود که از سیستم لوله کشی گرمایش از کف استفاده شود. دلیل آن هم این است که سیستم های گرمایش از کف گرمای بهتری دارند.

به منظور دریافت خدمات تاسیسات در هر ساعت از شبانه روز و یا مشاوره در خصوص تامین و تجهیز ساختمان خودتان به روش های مختلف تاسیساتی روی تخصص ما در گروه تاسیسات 24 ساعته حساب کنید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +2 # شهرزاد قديري 1398-03-24 15:17
سلام
ببخشيد براي گرمايش اتاق پذيرايي يك ويلا كه هفته اي يا دو هفته اي يه بار استفاده ميشود و تقريبا در منطقه سرد قرار گرفته
چه سيستمي توصيه ميشه؟ و اينكه سقف اين سالن بالاي ٥-٦ متر هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +4 # رضا پیری 1398-04-16 15:05
سلام وقت بخیر سیستم گرمایش از کف رو برای شما توصیه میکنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ذاکرفرد 1398-08-07 21:24
باسلام. دارای ساختمان درحال ساخت هستم میخواهم از گرمایش کف استفاده کنم مساحت ساختمان در حد پکیج مورد استفاده هست .آیا میتوانم از سیستم گرمایش کف برای دو طبقه استفاده کنم .سپاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Hadi 1398-09-13 10:06
سلام.بله به شرط اینکه لوله کشی مناسب باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حمید 1398-09-12 16:04
سلام من خونمون و گرمایش از کف کردم و خونه نو سازه .برای اولین بار پکیج ۱۵روز روشن گذاشتم .امروز تو اطاق خواب و دیدم ما بین سرامیک نم زده .ولی افت اب نداریم و پکیج افت فشار نداشته .چند نفرو اوردم دیدن گفتن موردی نداره .ایا درست میگن؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-09-13 14:34
سلام خدمت شما کاربر گرامی
اگر شک دارید که از اتصالات نشتی دارید مطمئن باشید که اگر نشتی داشته باشیم هم فشار پکیج میوفته هم سقف طبقه پایین نم دار میشه اون رطوبتی که دیدید احتمالا رطوبت خاک هستش منظورم اینه که شاید خاکی که در آن قسمت منزل هستش شاید شااید نم داشته و الان با داغ شدن لوله ها اون خاک داره خشک میشه و رطوبت به بین سرامیک ها میزنه و شاید هم فضای خالی تو اون قسمت زیر سرامیک هستش به همین دلیل لوله ها عرق میکنن.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مهدی فراهانی 1398-09-20 10:52
با سلام ،دو سال از خریدن و استفاده از ایران رادیاتور مدلL24FF میگذرد. نمیدانم چرا تا این حد گرمای آن کم است؟ درضمن دودکش دستگاه هم از نوع مدلی که در کتاب گفته شده متفاوت و تنها یک دودکش معمولی (غیر دو جداره می‌باشد)
آیا دلیل آن را میدانید.؟ در ضمن با تنظیمات آن هم تا حدی آشنا هستم. لطفاً در صورت امکان به من کمک کنیدم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اردبیلیAlijeddi 1398-09-21 00:40
باسلام پکیج شما بیست وچهار متراژکف گرمایشی چنده؟درضمن هواگیری کردین توضیح کامل بدین لطفا
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # معلم 1398-11-13 11:07
سلام،اختلاف قیمت سیستم گرمایش از کف با شوفاژ چقدر می باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-13 11:46
سلام کاربر گرامی
محاسبه قیمت بستگی به طول متراژ لوله دارد و اینکه در گرمایش از کف لوله بیشتری استفاده میشود و همچنین در رادیاتور قیمت رادیاتورها نصبت به پره آن محاسبه میشود بهتر است از سرویسکار به صورت حضوری استفاده کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا... 1398-11-13 21:10
سلام منزل ما گرمایش از کف داره. متاسفانه بالای کمدهای رختخواب اتاقهامون عرق میکنه وکپگ زده باید چکار کنم.ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # mohamad javad 1398-11-14 10:00
سلام کاربر گرامی این مشکل را یکی از آشناهای ماخم داشتش بهترین راه اینه که در کمک دیواری یک دریچه هوا به سمت بیرون برای گردش هوا ایجاد کنید این دریچه را باید در بالای کمد دیواری تهویه کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سهیل 1398-11-15 06:28
سلام، برای لوله‌کشی گرمایش از کف ساختمان دو طبقه کدام طبقه بهتر است طبقه اول یا دوم وفاصله بین لوله های کف خواب برای مناطق سردسیر چقدر باشه بهتره با تشکر از شما اساتید گرامی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1398-11-15 09:36
سلام کاربر گرامی بهتر است در صورت توان مالی هر دو طبقه لوله کشی شود و اگر میخواهید یک طبقه لوله کشی شود بهتر است برای طبقه اول اینکار رو کنید زیرا گرما به سمت بالا میرود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # هاوش 1398-11-16 11:37
سلام ببخشید من بین گرمایش از کف و پکیج موندم لطفا راهنمایی کنید. طبق شنیده هام میگن با نصب هرکدوم باید یه بخاری گازی هم داشته باشی چون طول میکشه خونه گرم بشه.
از لحاظ مصرف انرژی و هزینه کدامیک به صرفه تر است؟
دوام کدامیک بیشتر است؟
برای یه خانه در حال ساخت که آشپرخانه و هال حدود 45 متر و اتاق ها هم حدود 30 متر هستند چی پشنهاد میکنید؟ پکیج یا گرمایش از کف؟
لازم به ذکر است که خانه یه طبقه روی پیلوت است که طبقه پایین پارکینگ است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-16 12:17
سلام کاربر گرامی بستگی به هزینه ای که میخواهید در نظر بگیرید داره از لحاظ اینکه روی پیلوت هستید و زیر طبقه پارکینگ میباشد گرمایش از کف خیلی بهتره و بازدهی گرمایشی بیشتری دارد و پکیج هم میتونید کار کنید اما به شرطی که جای رادیاتور به اندازه کافی برای اتاق خواب ها و پذیرایی تهویه کنید و اینکه پکیجی به متراژ خونه کار گذاشته شود و اینکه این حرف که گفتن باید برای هر دو تا یعنی رادیاتور یا گرمایش از کف بخاری گذاشته شود اشتباه میباشد و نیازی به بخاری ندارید برای کارشناسی بهتر و دقیق تر میتوانید از سرویسکاران شرکت کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # هاوش 1398-11-19 17:46
ببخشید این بحثی که میگن گرمایش از کف سبب بیماری آسم و روماتیسم و... میشه آیا درسته؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-20 09:54
سلام کاربر گرامی خیر این حرف درست نمیباشد زیرا رطوبت به اون شکل که فکر میکنید ایجاد نمیشه خیالتون راحت.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # هاوش 1398-11-21 14:27
نظرتون راجع به هواساز ها برای گرمایش چیه ؟ اونها چطورن؟ اونا رو شما پیشنهاد میکنید برای منزل مسکونی یا خیر؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1398-11-21 14:39
سلام کاربر گرامی هواساز را معمولا برای ادارجات و سوله ها که مساحت زیادی دارن استفاده میکنن برای منزل های مسکونی اگر بخواد استفاده بشه چون از لحاظ مالی بالا در میاد برای برج های مسکونی استفاده میکنن ولی شما اگر بخواهید که چیزی شبیه هواساز کار کنید میتونید به جای رادیاتور از فن کوئل یا داگت اسپلیت کار کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # امیر 1398-11-30 23:03
سلام وقت ببخشید برای گرمایش از کف برای متراژ 75 متر لوله چه سایزی باید استفاده بشه و به نظر شما چه پکیجی برای این محیط خوبه؟ پکیج گرم ایران چطوره؟ و سوال دیگه اینکه تفاوت لوله pex , pert , pe در چیست برای این محیط من که 75 متر است کدام نوع بهتر است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1398-12-01 12:36
سلام کاربر گرامی برای گرمایش از میتوانید از لوله های موجود در بازار استفاده کنید لوله 3لایهox وجود دارد و مدل های دیگر ولی پیشنهاد من اینه از لوله پنج لایه سوپر پنتا پایپ که لوله های بسیار عالی با بازدهی بالا میباشد استفاده کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # امیر 1398-11-30 23:04
آیا فوم عایق برای گرمایش از کف مدل خاصی داره؟ یا همه فومها مثل هم هستند؟ کدومشون بهتره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-12-01 12:25
سلام کاربر گرامی اگر عایق برای گرمایش از کف میخواهید باید از عایق مخصوص خود گرمایش از کف استفاده کنید و با باقی عایق ها فرق دارد که باعث میشود گرما هدر نرود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن