چنانچه شما نیز به دنبال یافتن مضرات روشن بودن همزمان کولر آبی و گازی هستید، تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

  • نحوه کارکرد کولر آبی
  • نحوه کارکرد کولر گازی
  • چرا نباید کولر آبی و گازی را در یک فضا و به طور همزمان روشن کرد؟
  • نتیجه گیری

 

با آغاز فصل گرما بیشتر افراد به سمت استفاده از انواع وسایل سرمایشی روی می آروند تا بتوانند دمای هوای داخلی ساختمان خود را تا اندازه دلخواه و مطبوع پایین بیاروند.

انواع کولر آبی همچون کولر آبی پرتابل و معمولی، همچنین انواع کولر گازی از قبیل کولر گازی پنجره ای، اسپلیت و داکت از جمله رایج ترین وسایل سرمایشی هستند که درصد بالاتری از افراد تمایل به استفاده از آن ها را دارند.

دلیل محبوبیت بالای کولر آبی و کولر گازی به نسبت سایر وسایل سرمایشی همچون پنکه، چیلر و فن کویل را می توان در بازدهی سرمایشی بالاتر، استفاده آسان تر و مقرون به صرفه بودن هزینه های مربوط به نصب، راه اندازی و مصرف انرژی آن ها دانست.

در این بین برخی افراد به گمان اینکه با استفاده همزمان از کولر آبی و کولر گازی می توانند میزان سرمای بیشتری را به محیط تزریق کنند، به نصب این دو وسیله در یک فضا و روشن کردن همزمان آن ها اقدام می کنند.

اما ما در ادامه این مطلب قصد داریم با بیان مضرات روشن بودن همزمان کولر آبی و گازی در یک فضا غلط بودن این دیدگاه را بیشتر بررسی کنیم.

برای درک بهتر اشتباه بودن استفاده همزمان کولر آبی و کولر گازی لازم است نحوه کار کرد این دو وسیله را به طور مجزا بررسی کرده و سپس مضرات این عمل به راحتی قابل شناسایی خواهند بود.

مضرات روشن بودن همزمان کولر آبی و گازی1

نحوه کارکرد کولر آبی

از انواع کولرهای آبی همچون کولر آبی پرتابل، سلولزی و معمولی در مناطق آب و هوایی گرم و خشک بیشتر استفاده می شود که درصد رطوبت محیط پایین است.

این وسیله هوای گرم و خشک را از محیط بیرون گرفته و پس از عبور دادن از پوشال ها یا پدهای سلولزی مرطوب خود آن را سرد کرده و وارد ساختمان می کند.

اگر از کولر آبی با ظرفیت متناسب خود با محیط، ابعاد مناسب و در نظر گرفتن شرایط جوی منطقه استفاده شود، این وسیله بازدهی بسیار بالایی داشته و می تواند دمای محیط داخلی را تا حد چشمگیری کاهش دهد.

البته بهره گیری از روش های بهبود عملکرد کولر آبی همچون باز گذاشتن یک پنجره کوچک برای تبادل بهتر هوا، نصب سایبان بر روی کولر، اقدام به موقع به سرویس کولر آبی و غیره می توانند تاثیر زیادی در بازدهی این دستگاه داشته باشند.

نکته مهمی که می توان از نحوه کارکرد کولر آبی برداشت کرد این است که این وسیله با تولید رطوبت در محیط های گرم و خشک باعث سرد شدن هوا می شود، این مسئله را به خاطر داشته باشید تا به بررسی نحوه کارکرد کولر گازی بپردازیم.

مضرات روشن بودن همزمان کولر آبی و گازی2

نحوه کار کولر گازی

فرقی نمی کند کدام مدل از کولر گازی را در ساختمان نصب کرده باشیم، چرا که نحوه کارکرد کلی کولر گازی مدل پنجره ای با مدل های دیگر از قبیل کولر گازی اسپلیت و داکت به یک صورت است.

طریقه خنک شدن هوا توسط کولر گازی به تعبیر بسیار ساده به این صورت است که این وسیله هوای گرم را از محیط داخلی جذب کرده و بعد از جدا کردن گرما و رطوبت از آن هوای سرد تولیدی را از طریق مجاری هوا به داخل خانه برمی گرداند.

در نهایت گرما و رطوبت اضافی که توسط کولر گازی جذب شده، در خارج از خانه آزاد می شود. همانطور که تصور می کنید، این عمل باعث می شود هوا در داخل خانه بسیار سردتر و خشک تر از بیرون باشد.

کولر گازی موثرترین راه حل برای کنترل دما در کل خانه است و به طور کلی از درجه حرارت و رطوبت بیرون بی تأثیر است.

در بین مدل های مختلف کولر گازی مدل داکت آن که به طور صحیح به مجرای منزل متصل شده است، می تواند با سرعت بیشتری هوای سرد را به داخل منتقل کند.

دقیقاً به همین دلیل است که به انواع کولر گازی سیستم های dehumidifier یا سیستم های رطوبت گیر می گویند.

چرا که کار کولر گازی جذب رطوبت محیط داخلی و انتقال آن به خارج از ساختمان است تا با این روش از گرمای داخلی کاسته شده و هوا خنک شود.

 

چرا نباید کولر آبی و گازی را در یک فضا و به طور همزمان روشن کرد؟

حال که نحوه کار کردن کولر آبی و کولر گازی را در قسمت قبل بررسی کردیم، راحت تر می توانیم به دلیل این ممانعت در استفاده همزمان از این دو وسیله در یک فضای مشترک پی ببریم.

بله، درست تشخیص دادید، علت اصلی این ممانعت این است که کولر آبی در حین روشن بودن تولید رطوبت می کند، در حالی که سیستم کولر گازی به شکلی طراحی شده که با کار کردن خود رطوبت موجود در محیط را جذب می کند.

حال تصور کنید هر دوی این وسیله در داخل فضایی مشترک و همزمان با هم روشن هستند، به این امید که هوای داخلی سردتر شود!!

در چنین شرایطی هر چه کولر گازی بیشتر و بیشتر کار می کند تا رطوبت داخلی را جذب کرده تا خارج کند، اما در مقابل کولر آبی با روشن بودن خود بیشتر و بیشتر رطوبت تولید می کند.

در این حالت این حجم اضافی و بیش از حد رطوبتی که توسط کولر آبی تولید شده، بر روی کویل های اوپراتور کولر گازی جمع شده و تشکیل مایع می دهد که همین امر سبب کاهش عمر کولر گازی می شود.

بنابراین گمان نمی کنیم تصور پایان این چرخه زیاد دور از انتظار باشد، چرا که در نهایت با داغ کردن بیش از حد کمپرسور کولر گازی و احتمالاً سوختن موتور دستگاه این بازی تمام می شود.

البته مضرات روشن بودن همزمان کولر آبی و گازی بیش از این است، که در قسمت زیر به صورت لیست وار به آن ها اشاره می کنیم:

  • مصرف بیش از اندازه آب در کولر آبی به دلیل کار کرد طولانی مدت برای خنک کردن محیطی که توسط کولر گازی خشک شده
  • مصرف بیش از اندازه برق در هر دو وسیله
  • داغ کردن کمپرسور کولر گازی
  • کاهش عمر کویل های اوپراتور کولر گازی
  • وارد شدن فشار بیش از حد به اجزای کولر آبی از قبیل موتور و پمپ آب

مضرات روشن بودن همزمان کولر آبی و گازی3

نتیجه گیری:

بنابر آنچه گفته شد به راحتی می توان اینطور برداشت کرد که روشن بودن همزمان کولر آبی و گازی نه تنها موجب سردتر شدن فضای داخلی نمی شود.

بلکه مضرات فراوانی را به دنبال دارد، که نهایت آن ممکن است به سوختن هر دو وسیله یا حداقل سوختن کولر گازی ختم شود.

بنابراین توصیه ما به شما این است که به جای انجام این کار با کمک روش های دیگر قابلیت کولر گازی و یا کولر آبی را به قدری بالا ببرید که بتوانید از حداکثر بازدهی دستگاه بهره مند شوید.

اقداماتی همچون انتخاب کولر گازی با توجه به متراژ ساختمان، خرید کولر آبی در ظرفیت متناسب آن با محیط، سرویس به موقع کولر گازی و کولر آبی، انتخاب محل مناسبی برای نصب این وسایل و ده ها اقدام مهم دیگر می تواند باعث بازدهی حداکثری این دستگاه ها شود.

مضرات روشن بودن همزمان کولر آبی و گازی4

در نهایت چنانچه برای خدماتی همچون سرویس و تعمیر کولر آبی و یا سرویس و تعمیر کولر گازی نیاز به کمک داشتید، می توانید از خدمات ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته کمک بگیرید.

برای این منظور همین الان با ما تماس گرفته و یا سفارش خود را از طریق فرم درخواست سفارشات به صورت آنلاین ارسال کنید.

منابع انگلیسی:

منبع 1

منبع 2 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # امین 1399-04-09 17:59
سلام باتشکر از مطالب مفیدتون بنظر شما میتوان کولر آبی را بیرون از خانه و برای خنک کردن هوای مصرفی رادیاتور هوای گرم کولر گازی استفاده کرد ؟ فکر میکنم زمانی که رطوبت هوا پایین باشد تاثیر گذار باشه .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-04-10 00:36
سلام این اشتباه رودربعضی از منازل انجام میدهند کولر گازی رطوبت هوارو جذب کرده وهوای خنک تولید میکنه در حالی که کولر آبی با مرطوب کردن هوا باعث خنک شدن هوا میشه ووقتی که کنار هم کار کنند باعث صدمه به هردو موتور خواهدشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد