چنانچه شما نیز به دنبال یافتن نحوه افزایش فشار آب توالت فرنگی خود هستید، با ما همراه باشید. زیرا در ادامه قصد داریم تا در این مورد توضیحاتی را بیان کنیم.

آنچه در ادامه خواهید خواند:

 • دلایل کاهش فشار آب توالت فرنگی
 • ابزار مورد نیاز به منظور افزایش فشار آب توالت فرنگی
 • روش های افزایش فشار آب توالت فرنگی

قاطعانه می توان گفت ضعیف بودن سیفون توالت فرنگی یکی از بزرگترین و دردسرآفرین ترین مشکلاتی است که در این وسیله رخ می دهد.

به صورتی که باید به جای یک بار سیفون کشیدن، دو یا سه مرتبه این کار را انجام داد تا به نتیجه دلخواه رسید.

هر چند در بسیاری از موارد با وجود مصرف بیش از اندازه آب، ممکن است باز هم مسیر فاضلاب و کاسه توالت فرنگی آلوده باقی بماند.

در خصوص این مشکل یعنی وجود مشکل در قسمت سیفون در مطلبی جداگانه با عنوان عیب یابی فلاش تانک توضیحات کاملی را بیان کرده و همچنین نحوه تنظیم سیفون توالت فرنگی را نیز ذکر کرده ایم.

اما این بار قصد داریم این مشکل را از دیدگاه دیگری مورد بررسی قرار دهیم که به کمبود آب در مخزن توالت فرنگی مربوط می شود، پس با ما همراه باشید.

دلایل کمبود فشار آب در توالت فرنگی

همانطور که در قسمت قبل نیز گفتیم، کمبود آب توالت فرنگی می تواند باعث عملکرد ضعیف سیفون آن شود، اما در این قسمت قسمت داریم تا علت های کمبود آب در توالت فرنگی را بیابیم:

 • نشتی آب از شیرآلات توالت فرنگی
 • خرابی و فرسودگی قطعات داخلی مخزن
 • پایین بودن سطح آب موجود در مخزن توالت فرنگی
 • گرفتگی و مسدود شدن جت های سیفون توالت فرنگی
 • مناسب نبودن سیستم تخلیه توالت فرنگی

حال که به صورت خلاصه با دلایل کمبود فشار آب در توالت فرنگی آشنا شدید، در ادامه نحوه بررسی و رفع هر مشکل را برای شما بیان خواهیم کرد.

ابزار مورد نیاز به منظور افزایش فشار آب توالت فرنگی

 • پیچ گوشتی
 • سرکه سفید تقطیر شده
 • چسب برزنتی
 • برس نرم مخصوص شستشو
 • قطعات تعویضی مختلف ( در صورت لزوم )

 

روش های افزایش فشار آب توالت فرنگی

 • بررسی نشتی آب و قطعات فرسوده در سیستم آب توالت فرنگی
 1. ورودی آب به توالت فرنگی را قطع کنید.

قبل از اقدام به هر کاری باید مطمئن شویم که اتصالات و شیرهای توالت فرنگی هیچگونه نشتی ندارند. بنابراین شیر فلکه آب ساختمان و یا شیر پیسوار توالت فرنگی را ببندید و سپس سیفون توالت را بکشید تا مخزن آن به طور کامل تخلیه شود.

افزایش فشار آب توالت فرنگی 1.jpj

حال تمام قسمت های توالت فرنگی از جمله کاسه آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ آبی به درون کاسه چکه نمی کند.

برای راحتی این کار می توانید چند قطره رنگ خوراکی در داخل کاسه توالت فرنگی بچکانید، چنانچه رنگ تغییر کرد، به این معنی است که مقداری آب به درون کاسه نشتی می کند.

 1. به منظور بررسی قطعات داخل مخزن، درب مخزن توالت فرنگی را بردارید.

همانطور که گفتیم یک قسمت دیگر از اقدامات لازم در این مرحله بررسی کیفیت و کارکرد قطعات و اجزای داخلی مخزن توالت فرنگی است.

پس برای انجام این کار درب مخزن را برداشته و به کناری قرار دهید، سپس فلوتر به همراه متعلقات آن، فلاپر و زنجیر سیفون را به خوبی مورد بازبینی قرار دهید تا از عدم وجود هر گونه پوسیدگی، شکستگی و یا سست شدن اتصالات آن ها اطمینان کسب کنید.

توجه داشته باشید که فرسوده بودن هر کدام از قطعات داخل مخزن توالت فرنگی می تواند باعث آبگیری ضعیف توالت و در نتیجه کاهش عملکرد موثر سیفون آن شود.

افزایش فشار آب توالت فرنگی2.jpj

دو قطعه بسیار مهم که باید بیشتر مورد بازبینی قرار دهید، شیر شناور و شیر تخلیه توالت فرنگی است.

شیر شناور شبیه یک لوله عمودی باریک است که سبب آبگیری مخزن می شود، در حالی که شیر تخلیه در کف مخزن قرار گرفته که دارای فلاپر یا دریچه پلاستیکی متصل به زنجیر سیفون است.

در زمان بررسی شیر شناور همچنین فلوتر آن را نیز بررسی کنید، که در برخی از توالت ها دارای قسمت توپی شکل می باشد، چنانچه در درون توپی آب وجود داشته باشد، نشانه خرابی آن بوده و نیاز به تعویض دارد.

 1. قطعات فرسوده و خراب را تعویض یا تعمیر کنید.

توجه داشته باشید که هر کدام از قطعات خراب و فرسوده درون مخزن توالت فرنگی را باید در اسرع وقت تعویض کنید در غیر این صورت باید هزینه های بیشتری را برای تعمیر توالت فرنگی پرداخت کنید.

بنابراین چنانچه هر کدام از قطعات فلوتر، فلاپر، شیر شناور و شیر تخلیه دچار مشکل بودند، اتصال آن را از روی مخزن باز کرده و با نمونه جدید تعویض کنید.

 • افزودن سطح آب در مخزن توالت فرنگی

یک روش دیگر به منظور افزایش فشار آب توالت فرنگی این است که سطح آب داخل مخزن توالت را بالا ببرید. برای این منظور بر اساس مراحل ذیل اقدام کنید:

 1. مخزن توالت فرنگی را خالی کنید.

برای افزایش سطح آب موجود در توالت فرنگی لازم است تا به مخزن دسترسی کامل داشته باشید، پس برای این منظور ابتدا ورودی آب توالت را قطع کرده و سپس سیفون توالت را بکشید.

سپس درب مخزن را بردارید تا بتوانید تمام قسمت های مختلف آن را به خوبی بررسی کنید.

 1. فلوتر را در مخزن پیدا کنید.

در بیشتر توالت فرنگی های استانداد، فلوتر را می توان به صورت لوله ای افقی قرار گرفته در یک طرف مخزن پیدا کرد.

افزایش فشار آب توالت فرنگی3.jpj

این قطعه میزان سطح آب توالت فرنگی را از طریق باز و بسته کردن شیر شناور یا آبگیری کنترل می کند. فلوتر ممکن است به دو شکل توپی دار و یا سوپاپ دار یا همان آسانسوری باشد.

اگر فلوتر فرسوده و خراب شده باشد، قابل تعمیر نبوده و فقط باید آن را تعویض کرد.

 1. فلوتر را دوباره تنظیم کنید.

از آنجا که یکی از دلایل کمبود فشار آب توالت فرنگی، پایین بودن فلوتر است و همچنین با توجه به اینکه با بالاتر بودن فلوتر می توان حجم بیشتری از آب را در مخزن جای داد، می توان با تنظیم کردن فلوتر در ارتفاع بالاتر میزان فشار آب توالت فرنگی را افزایش داد.

نکته!

 قبل از اقدام به بالا بردن ارتفاع فلوتر، باید سطح آب را در توالت فرنگی بررسی کرد، چنانچه ارتفاع آب در مخرن توالت فرنگی 5/2 تا 5 سانتی متر پایین تر از شیر سرریز آب باشد، به این معنی است که ارتفاع فلوتر استاندارد بوده و بالا بردن ارتفاع آن به معنی سرریز شدن آب از مخزن خواهد بود.

 

چنانچه فلوتر موجود در توالت فرنگی از نوع توپی دار است، با پیچاندن پیچ بالای شیر شناور ارتفاع فلوتر را تنظیم کنید.

در مقابل اگر از فلوتر نسل جدید در توالت فرنگی استفاده شده است، با بالا و پایین بردن گیره موجود بر روی لبه فلوتر می توان آن را تنظیم کرد.

البته در برخی از مدل های جدیدتر فلوتر از یک عدد پیچ تنظیم کوچک بر روی فلوتر استفاده شده است.

افزایش فشار آب توالت فرنگی4.jpj

 1. سیفون توالت فرنگی را امتحان کنید.

به منظور آزمودن بررسی های صورت گرفته، سیفون توالت فرنگی را امتحان کنید. برای این منظور ابتدا ورودی آب به توالت را باز کرده و تا آبگیری کامل مخزن آن صبر کنید، سپس سیفون را بکشید.

چنانچه باز هم از فشار آب توالت فرنگی راضی نبودید، باز هم ارتفاع فلوتر را تنظیم کنید.

فقط به خاطر داشته باشید که ارتفاع فلوتر را از حد استاندارد آن بالاتر نبرید، در غیر این صورت حجم زیادی از آب مصرفی به فاضلاب تبدیل خواهد شد.

 • تمیز کردن جت های سیفون توالت فرنگی

روش سوم افزودن فشار آب توالت فرنگی به تمیز کردن جت های سیفون مربوط می شود. جت های سیفون سوراخ های ریز در زیر لبه داخلی کاسه توالت می باشند که آب خروجی از مخزن از طریق این سوراخ ها با شدت در درون کاسه جاری می شود.

بنابراین جت های سیفون توالت فرنگی در واقع رابط بین آب درون مخزن و کاسه توالت هستند،که ممکن است به مرور زمان بر اثر تجمع رسوبات آب مسدود شده باشند که همین مسئله تاثیر منفی بر سرعت آب خروجی از جت ها خواهد داشت.

به منظور تمیز کردن جت های سیفون بر اساس مراحل ذیل اقدام کنید:

 1. شیر پیسوار آب ورودی به توالت فرنگی را ببندید.

اولین اقدام در جهت تمیز کردن جت های سیفون توالت فرنگی این است که ورودی آب به توالت را ببندید. اما از کشیدن سیفون توالت فرنگی خودداری کنید.

افزایش فشار آب توالت فرنگی5.jpj

از آنجا که این فرآیند ممکن است چند ساعت طول بکشد، زمانی را برای انجام این کار در نظر بگیرید که توالت فرنگی مورد استفاده افراد خانوده قرار نمی گیرد.

 1. داخل مخزن توالت فرنگی را با سرکه پر کنید.

حدود 5/1 لیتر سرکه سفید را داخل آب موجود در داخل مخزن خالی کنید. البته مقدار سرکه بستگی به حجم مخزن دارد، اگر گنجایش مخزن بیشتر است، از سرکه سفید بیشتر استفاده کنید، تا حدی که شیر تخلیه کاملاً از سرکه پوشیده شود.

افزایش فشار آب توالت فرنگی6.jpj

سرکه حاوی مقدار زیادی اسیدهای طبیعی است که جرم ها و رسوبات چسبیده به جت های سیفون را به خوبی از بین می برد.

البته قبل از ریختن سرکه درون مخزن از بسته بودن کامل فلاپر یا دریچه آبراه مخزن مطمئن شوید.

 1. جت های سیفون توالت فرنگی را با استفاده از نوار چسب برزنتی بپوشانید.

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، جت های سیفون در واقع سوراخ های ریز در لبه داخلی و زیرین کاسه توالت فرنگی هستند که در واقع برای عبور جریان آب مخزن به کاسه توالت طراحی شده اند.

حال به منظور تاثیر بیشتر سرکه های ریخته شده در مخزن و جلوگیری از جاری شدن سرکه ها، باید جت های سیفون را در زیر لبه داخلی کاسه توالت پیدا کرده و آن ها را با چسب برزنتی به خوبی بپوشانید.

افزایش فشار آب توالت فرنگی7.jpj

 1. سیفون توالت فرنگی را بکشید.

حال در این مرحله باید سیفون توالت فرنگی را بکشید تا سرکه های داخل مخزن به درون جت های سیفون وارد شده و با توجه به چسب های برزنتی که بر روی جت ها زدید، دیگر سرکه ها نمی توانند جاری شده و با قدرت بیشتر جرم های انباشته شده در جت ها را در خود حل می کنند.

به منظور تاثیرگذاری بیشتر سرکه ها بر روی رسوبات موجود در جت های سیفون می توانید این راهکار را در طول شب انجام دهید تا سرکه ها بیشتر بر روی جت ها باقی بمانند.

 1. چسب های برزنتی را برداشته و سطح جت ها را تمیز کنید.

بعد از گذشت چندین ساعت از ماندگاری سرکه ها، چسب های برزنتی بر روی جت ها را برداشته و با استفاده از برس نرم سطوح خارجی جت ها را به خوبی تمیز کنید تا هرگونه جرم بر روی آن ها تمیز شود.

سپس سیفون توالت را کشیده و این کار را چندین مرتبه تکرار کنید. در این مرحله شما شاهد فشار بالای آب درون توالت فرنگی خواهید بود.

از آنجا که تمیزی جت های سیفون تاثیر زیادی در فشار آب موجود در توالت فرنگی دارد، بهتر است حداقل سالی یکبار بر اساس روند ذکر شده به تمیز کردن جت ها اقدام کنید.

چنانچه با وجود راهکارهای فوق باز هم فشار آب توالت فرنگی تغییری نکرد، باید به دنبال دلیل این مشکل در جای دیگری باشید.

چرا که ممکن است مشکل از نوع تخلیه توالت فرنگی باشد. به این صورت که در توالت فرنگی های دارای سیستم تخلیه گردابی و یا گرانشی میزان و سرعت حرکت آب در کاسه توالت بسیار پایین تر از توالت فرنگی های دارای سیستم تخلیه فشاری است.

بنابراین در این حالت اگر کمبود فشار آب توالت فرنگی بیش از اندازه موجب سلب آسایش شما شده است، بهترین کار اقدام به تعویض توالت فرنگی و استفاده از محصولی است که سیستم تخلیه فشاری داشته باشد.

اگر به دنبال تیم تخصصی و با تجربه به منظور تعویض و نصب توالت فرنگی خود هستید، می توانید از همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته بهره مند شوید.

برای این منظور و ثبت سفارش در سراسر تهران همین الان با ما تماس بگیرید تا نزدیک ترین مجری لوله کش در محل مورد نظر شما حاضر شود.

منبع انگلیسی:

منبع 1

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد