به منظور تکمیل مطلب کنتور فرعی آب چیست این بار قصد داریم تا در خصوص کنتور فرعی آب دیجیتال توضیحاتی را بیان کنیم.

با توجه به توضیحات بیان شده در مطالب قبلی، با توجه به مشکلات تقسیم میزان مصرف آب در ساختمان های چند واحده مجهز به یک کنتور آب مشترک از اهمیت نصب کنتور فرعی آب مطلع شدید.

همچنین دانستیم که انواع مختلفی از کنتور فرعی آب از جمله کنتور فرعی آب آنالوگ و کنتور فرعی آب دیجیتال در بازار موجود است، که می توان بنا به نظر مجری تاسیساتی ساختمان یکی از آنها را انتخاب کرده و برای نصب کنتور فرعی آب در یک واحد ساختمانی اقدام کرد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا بیشتر در مورد خصوصیات کنتور فرعی آب دیجیتال و همچنین در خصوص یک مدل کنتور فرعی آب هوشمند توضیحاتی را بیان کنیم.

کنتور فرعی آب دیجیتال چیست

برخلاف کنتور فرعی آب آنالوگ که دارای عقربه و اعداد به منظور نشان دادن میزان مصرف مشترک هستند، نمایش میزان مصرف آب توسط مشترک از طریق اعداد دیجیتالی بر روی یک صفحه ال سی دی تعبیه شده بر روی کنتور صورت می گیرد.

کنتور فرعی آب دیجیتال 1

کنتور فرعی آب دیجیتال را می توان در هر محلی که انشعاب آب وارد ساختمان واحد مورد نظر می شود به راحتی نصب کرد تا از این طریق میزان مصرف یک مشترک را به صورت مجزا در یک ساختمان چندین واحده محاسبه کرد.

نحوه کار کنتور فرعی آب دیجیتال به این صورت است که با جریان آب عبوری از کنتور، پالس های الکتریکی را به ثبت کننده اطلاعات داخل کنتور ارسال می کند.

تعداد پالس های الکتریکی ارسال شده به ثبت کننده اطلاعات داخل کنتور میزان مصرف آب توسط مشترک را نشان می دهند.

نحوه قرائت کنتور فرعی آب دیجیتال

نحوه قرائت کنتور فرعی آب دیجیتال می تواند به چند صورت انجام شود:

 • استفاده از قرائت کننده دیجیتال

در این نوع سیستم برای قرائت کنتور فرعی آب دیجیتال از اتصال قرائت کننده دیجیتال به کنتور فرعی استفاده می شود.

به این صورت که مامور قرائت کنتور در محل حاضر شده و با اتصال دستگاه قرائت دیجیتالی خود به کویل الکترومغناطیسی کنتور دیجیتال اطلاعات ثبت شده در وسیله را در کامپیوتر شخصی خود ذخیره می کند.

سپس این اعداد در بانک اطلاعات مصرفی مشترک ثبت شده و توسط نرم افزارهای شرکت آب و فاضلاب منطقه میزان دقیق مصرف و هزینه قبض آب مشترک محاسبه می شود.

 • استفاده از شبکه اینترنت

برخی از کنتورهای آب فرعی دیجیتال این قابلیت را دارند که به اینترنت متصل شده و از این طریق اطلاعات خود را به سیستم های محاسبه میزان مصرف آب در شرکت آب و فاضلاب منطقه ارسال کنند.

یکی از مزیت های این روش این است که خود مشترک نیز می تواند میزان مصرف خود را با کمک نرم افزاهای محاسبه مصرف آب ملاحظه کرده و از این طریق میزان مصرف آب در واحد خود را بهتر مدیریت کند.

از طرفی با استفاده از این روش دیگر نیازی به حضور مامور شرکت آب و فاضلاب به منظور ثبت مصرف کنتور نیست و علاوه بر این امکان دستکاری کنتور آب ساختمان توسط افراد غیر متخصص نیز وجود نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که امروزه در کشورهای دیگر جهان از روش هایی همچون ارسال امواج رادیویی، ماهواره ای و استفاده از اپلیکیشن داخل گوشی هوشمند نیز برای دریافت و ارسال میزان مصرف کنتور آب دیجیتال استفاده می شود.

توجه به این سری روش های نوین آسان شدن محاسبه و ارسال قبض آب برای مشترک را در جوامع امروزی نشان می هد.

فواید کنتور فرعی آب دیجیتال

 • در کنتورهای فرعی آب دیجیتال احتمال میزان خطا در سیستم بسیار کم تر از نوع آنالوگ آن است و همین موضوع تعین دقیق میزان مصرف مشترک را ثابت می کند.
 • با توجه به مطالب بیان شده در قسمت فوق نحوه محاسبه یا قرائت کنتور در کنتور فرعی آب دیجیتال بسیار آسانتر است، که مشکلات رفت و آمد مامور آب به در ساختمان را رفع می کند.
 • از طرفی برخی از کنتورهای فرعی آب دیجیتال این امکان را دارند که تمام اطلاعات مصرفی مشترک را تا مدت ها در حافظه داخلی خود ذخیره کنند.
 • کنتورهای آب دیجیتال به صورتی طراحی و تنظیم شده اند که تشخیص وجود هرگونه نشتی در ساختمان با وجود نصب آن ها بسیار راحت و سریع انجام می شود.

زیرا در صورت وجود نشتی میزان مصرف آب داخل واحد بیشتر از حد نرمال خود می شود که به راحتی و توسط خود مصرف کننده در صفحه نمایشگر کنتور قابل ملاحظه است.

اهمیت این ویژگی از این لحاظ است که هرچه نشتی آب در ساختمان زودتر شناسایی شود، آسیب های احتمالی به سازه بسیار کمتر خواهد شد.

کنتور فرعی آب دیجیتال 2

کنتور فرعی آب آلتروسونیک

در این قسمت از متن قصد داریم تا شما را با یکی از انواع کنتورهای فرعی آب دیجیتال آشنا کنیم، که آن کنتور فرعی آب آلتروسونیک است.

کنتور آب فرعی آلتروسونیک بیشتر نوع از هوشمند کنتورهای فرعی دیجیتال به حساب می آید و همانطور که از نامش مشخص است، دستگاهی است که از طریق ارسال و دریافت امواج صوتی میزان مصرف آب در ساختمان را اندازه گیری می کند.

کنتورهای آلتروسونیک در دو مدل نصب شده در خارج از لوله آب و همچنین قرار گرفته در داخل لوله آب تهیه و تولید می شوند.

مدل داخل لوله ای کنتورهای فرعی آب آلتروسونیک به این صورت است که قسمت سری سنسورهای آلتروسونیکی در لوله قرار می گیرند و مدل خارج از لوله آن توسط بست بر روی لوله آب بسته می شود.

مزیت بزرگ این نوع کنتور در مقایسه با انواع معمولی آن در توانایی دستگاه در کنترل دما، دبی و سرعت حرکت جریان آب در لوله است.

کنتور فرعی آب دیجیتال 3

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید، کنتور فرعی آب آلتروسونیک خارج از لوله هیچ گونه قسمت مکانیکی ندارد که در تماس مستقیم با آب قرار داشته باشد.

در نتیجه احتمال خوردگی و آسیب های وارده به اجزای آن به دلیل جریان آب در مقایسه با انواع دیگر کنتور صفر است.

نحوه محاسبه کنتور فرعی آب آلتروسونیک

نحوه محاسبه کنتور فرعی آب آلتروسونیک وابسته به زمان های متفاوت عبور جریان آب در لوله است که توسط مبدل های جریانی در کنتور اندازه گیری می شوند.

منظور از زمان عبور جریان تفاوت بین زمان هایی است که مبدل های آلتروسونیکی موج های عبوری در قسمت پایین و بالای لوله آب را گرفته و ارسال می کنند.

هر مبدل آلتروسونیکی داخل کنتور می تواند یک سیگنال صوتی را دریافت کرده و ارسال کند، که از این طریق و به صورت همزمان میزان عبور جریان این سیگنال ها محاسبه می شود.

حال شاید این سوال برای شما ایجاد شود که اگر میزان فشار آب در لوله بسیار کم شود، نحوه محاسبه کنتور به چه صورت است؟ چون در این حالت میزان سیگنال دریافتی بسیار کم می شود.

در پاسخ به این سوال باید گفت که کنتورهای آلتروسونیک به صورتی طراحی شده اند که می توانند میزان جریان آب کمتر از 2 لیتر در ساعت را نیز محاسبه کنند.

به این صورت که وقتی فشار آب در ساختمان کم است، زمان های عبور سیگنال در قسمت مخالف و موافق جریان آب در لوله به یک اندازه هستند و به محض بالا رفتن فشار آب سیگنال های آتروسونیک در جهت جریان آب سرعت بیشتری یافته و در خلاف جریان آب از سرعت خود کم می کنند.

در نتیجه سیگنال های آلتروسونیک اکنون دارای زمان های عبوری متفاوت هستند که در جهت جریان آب دارای زمان عبوری کمتر و در خلاف جهت جریان آب زمان عبوری بیشتری دارند و از طریق میزان دقیق مصرف آب در کنتور محاسبه می شود.

محاسن کنتور فرعی آب آلتورسونیک

 1. عدم داشتن قطعات مکانیکی در این محصول و در نتیجه بروز هیچگونه خطا در محاسبه میزان مصرف مشترک در زمان هایی که آب مشترک قطع است و به جای آب، هوا در داخل لوله جریان دارد.
 2. تجهیز کنتورهای آلتورسونیکی به زنگ اعلام وضعیت که در صورت قرار داشتن دستگاه در حالت خشکی و مشکلات مغناطیسی مصرف کننده را با خبر می کند.
 3. بر خلاف کنتورهای فرعی آب معمولی، کنتورهای آلتروسونیکی این قابلیت را دارند که در حالت های افقی، عمودی و حتی زاویه دار بر روی لوله آب نصب شوند.
 4. در مقایسه با کنتورهای آنالوگ، این محصول این توانایی را دارد که کمترین حد جریان آب در لوله را به صورت دقیق اندازه گیری کنند.
 5. طول عمر بسیار بالای دستگاه به دلیل نداشتن قطعات مکانیکی که قیمت خرید بالای این وسیله را از لحاظ اقتصادی توجیه می کند.

کنتور فرعی آب دیجیتال 4

با توجه به توضیحات بیان شده با مزایای بسیار زیاد کنتورهای فرعی آب دیجیتال آشنا شدید که اهمیت استفاده از این نوع محصول را در زندگی های امروزی که با حجم زیادی از ساخت و ساز مواجه هستیم به روشنی مشخص می کند.

خبر خوب اینکه همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته این توانایی را دارند که کنتور فرعی آب دیجیتال را در انواع ساختمان های مسکونی در سراسر تهران نصب کنند.

بنابراین شما می توانید همین الان در صورت نیاز با ما تماس گرفته و ضمن دریافت مشاوره از متخصصین این حوزه به منظور ثبت سفارش خود در زمینه نصب کنترل فرعی آب دیجیتال اقدام کنید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2  منبع 3  منبع 4  منبع 5

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد