در تکمیل مطلب تشخیص و رفع نم ساختمان قصد داریم تا در این دفعه در مورد رفع نم و رطوبت دیوار توضیحاتی را بیان کنیم.

وجود نم و رطوبت در هر فضایی می تواند عاملی برای بیماری های تنفسی و جسمی برای ساکنین باشد و از طرفی وجود نم و رطوبت در ساختمان خسارت های زیادی را به دیوارها و وسایل داخل ساختمان وارد می کند.

به همین دلیل رفع نم و رطوبت از دیوارها مسئله بسیار مهمی است که باید در اسرع وقت انجام شود. لذا ما در این مطلب راه های رفع نم و رطوبت دیوار را برای شما بیان خواهیم کرد.

امااز آن جا که اولین اقدام به منظور رفع نم و رطوبت دیوار مربوط به پیدا کردن منشا اصلی نم و رطوبت در ساختمان است، ابتدا بهتر است تا با عوامل ایجاد کننده نم و رطوبت دیوار آشنا شویم.

چرا که در غیر این صورت انجام هر گونه اقدامات تعمیری به منظور رفع نم و رطوبت دیوار عملا بی فایده است.

عوامل ایجاد کننده نم و رطوبت در دیوار

 1. رطوبت حاصل از حمام و آشپزخانه:

بخار و حرارت موجود در حمام و آشپزخانه سبب تشکیل رطوبت بر روی دیوار می شود و همین موضوع به مرور سبب نم زدگی سطح دیوار خواهد شد.

یکی از تجهیزاتی که می تواند در جلوگیری از این مشکل مفید باشد، استفاده از فن های هواکش در حمام و آشپزخانه است. لازم به ذکر است که این مشکل بیشتر در طبقات زیرین ساختمان مانند زیرزمین قابل مشاهده است.

 1. نم و رطوبت حاصل از نشتی در کولر گازی و کولر آبی:

در صورتی که سرویس های مورد نیاز برای کولر گازی در زمان مناسب آن صورت نگیرد، فیلترهای هوا و مسیر تخلیه خروجی کولر گازی مسدود می شود که همین موضوع یکی از عامل های آبریزی از کولر گازی و در نتیجه آن نم زدگی دیوار به شمار می رود.

برای آن دسته از ساکنین ساختمان ها که از کولر آبی در فصول گرم سال استفاده می کنند، نشتی در شیلنگ آب کولر و یا ایجاد سوراخ در کفی کولر می تواند باعث ایجاد نم و رطوبت در سقف و دیوار شود، که اقدام به سرویس کولر آبی می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.

 1. ترکیدگی لوله آب یا لوله فاضلاب:

یکی از شایع ترین دلایل در بروز نم و رطوبت در دیوار ترکیدگی لوله آب و یا لوله فاضلاب بنا به دلایلی از جمله جنس نامناسب لوله و نصب اشتباه لوله ها و اتصالات است که بعدا بصورت نم و رطوبت خود را در دیوار و سقف نشان می دهد.

رفع نم و رطوبت دیوار 1

در این شرایط بهترین اقدام یافتن محل دقیق ترکیدگی لوله آب و فاضلاب است و سپس با توجه به نوع لوله کشی باید با کمک مجری تاسیسات کار تعمیر لوله و یا تعویض لوله کشی را انجام داد.

 1. نشتی در لوله کشی شوفاژ:

لوله کشی شوفاژ در گذشته بیشتر با استفاده از لوله های فلزی انجام می گرفت که همین مسئله زمینه نشتی در لوله را به دلیل بروز زنگ زدگی فراهم می کرد.

به همین دلیل امروزه بیشتر از لوله سفید و سبز به منظور لوله کشی شوفاژ استفاده می شود، اما باز هم در صورت استفاده از این لوله در سیستم لوله کشی شوفاژ به دلیل دمای بالای آب درون لوله نشتی در لوله ایجاد خواهد شد و نم و رطوبت در دیوار نمایان می شود.

 1. سرایت نم و رطوبت از دیوار همسایه:

در برخی موارد در مواجه شدن با نم و رطوبت دیوار و بعد از بررسی های مختلف مشخص می شود که عامل ایجاد کننده نم و رطوبت دیوار همسایه بوده که به ساختمان دیگر سرایت کرده است. در این حالت تنها راه رفع نشتی از لوله آب همسایه می باشد.

 1. از بین رفتن مصالح بین درزهای کاشی ها:

گاها مشاهده شده که در اثر استفاده مکرر از مواد شوینده شیمیایی و اسیدی در سرویس های بهداشتی، حمام و یا کف آشپزخانه مصالح موجود در بین درز کاشی ها به مرور زمان خورده شده و ازبین رفته اند و همین موضوع باعث نم زدگی دیوار پشت حمام یا دستشویی شده است.

پس در صورت مشاهده و یافتن این موضوع باید ابتدا فضای بین کاشی ها را با مصالح مناسبی مانند دوغاب پر کنیم و سپس به منظور رفع نم و رطوبت در دیوارها اقدام کنیم.

اکنون بعد از یافتن منشا نم زدگی و رطوبت در ساختمان اقدامات لازم در جهت حذف این عوامل را در ساختمان اجرا می کنیم. به همین منظور در این قسمت به چند راه در جلوگیری از بروز نم زدگی در دیوار اشاره می کنیم.

راه های جلوگیری از بروز نم و رطوبت در دیوار:

رفع نم و رطوبت دیوار 2

 • بهره گیری از مجری تاسیساتی متخصص به منظور اجرای لوله کشی آب، فاضلاب و شوفاژ
 • استفاده از لوله های پنج لایه به جای لوله های سبز و سفید در سیستم لوله کشی شوفاژ
 • عدم استفاده بیش از حد از شوینده های اسیدی به منظور پاکسازی کاشی و سرامیک های کف و دیوارها

حال پس از حذف منشا اصلی بروز نم زدگی و رطوبت در دیوار نوبت به راه های رفع نم و رطوبت در دیوار می رسد.

راه های رفع نم و رطوبت دیوار:

 • تخلیه آب انباشته شده در دیوار

در صورتی که علت بروز نم و رطوبت در دیوار به دلیل شکستگی لوله آب، فاضلاب و یا شوفاژ باشد، بهتر است ابتدا با کمک دریل نقاط خاص علامت گذاری شده را بر روی دیوار نم زده سوراخ کنیم تا از این طریق آب های انباشته شده در پشت دیوار تخلیه شوند.

به منظور کسب اطمینان از وجود یا عدم وجود آب در پشت دیوار می توانید ابتدا سوراخ کوچکی را در یک نقطه از دیوار ایجاد کنید و در صورت خروج آب از آن به سوراخ کاری های دیگر در سایر نقاط اقدام کنید.

خاطر داشته باشید که سوراخ ها نباید زیاد عمیق باشند و بهتر است سوراخ ها را در ارتفاع تقریبا 2 سانتی متری از کف زمین بر روی دیوار نم زده ایجاد کنیم.

 • کندن سطح نم زده از دیوار

در برخی موارد میزان نم زدگی دیوار به حدی بالا است که باید آن قسمت از دیوار که محل اصلی نم زدگی است به کلی خارج شود.

در غیر این صورت احتمال کپک زدن دیوار و حتی ریزش آن وجود دارد. اگر فکر می کنید برای انجام این کار توانایی کافی را ندارید می توانید از یک مجری کار بنایی در ساختمان استفاده کنید.

 • استفاده از پنکه به منظور خشک کردن دیوار

در صورتی که حجم نم زدگی و رطوبت دیوار کم باشد، استفاده از تجهیزاتی مانند پنکه می تواند به خشک کردن نم و رطوبت دیوار کمک کند.

چنانچه قصد دارید تمامی نقاط نم دیوار به صورت یک دست خشک شوند، بهتر است از چند عدد پنکه به صورت همزمان درست مقابل قسمت نم زده دیوار استفاده کنید و پنکه ها را در حالت دور تند خود قرار دهید.

رفع نم و رطوبت دیوار 3

 • استفاده از جذب کننده های رطوبت

در مواردی که نم زدگی و رطوبت در یک فضای کوچک و بسته مانند داخل کمد باشد، استفاده از جذب کننده های رطوبت برای از بین برد نم دیوار بسیار کمک کننده است.

 • استفاده از حالت ضد رطوبت در کولر گازی

یکی از قابلیت های کولرهای گازی امکان تنظیم کردن آن در حالت ضد رطوبت است. به این صورت که کولر گازی را در حالت Dry تنظیم می کنیم و در این حالت دستگاه فقط رطوبت محیط را جمع آوری می کند.

این عمل می تواند تا حد زیادی به رفع رطوبت و نم در دیوارهای کوچک کمک کننده باشد.

 • باز کردن در و پنجره ها

به منظور کمک به افزایش جریان هوا در ساختمان و رفع نم و رطوبت دیوار می توانید درها و پنجره ها را به مدت طولانی باز بگذارید. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده از این روش برای ساختمان هایی که در مکان های جغرافیایی مرطوب بنا شده اند مفید نیست.

 • برداشتن هر گونه قاب عکس و دیوارپوش از سطح دیوار

قاب عکس ها و دیوارپوش ها مانع از گردش جریانات هوا در سطح خارجی دیوار می شوند. بنابراین برداشتن آنها از روی دیوار سبب خشک شدن سریع تر نم و رطوبت خواهد شد.

ما در این مطلب سعی کردیم تا در خصوص علل به وجود آمدن نم و رطوبت دیوار، راه های جلوگیری از ایجاد آن و راه کار هایی در خصوص رفع آن توضیحاتی را بیان کنیم.

از آنجا که یکی از جمله خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تشخیص و رفع نم در ساختمان است به شما توصیه می کنیم به منظور یافتن محل دقیق نم زدگی در دیوار و رفع آن از تخصص همکاران ما در سراسر تهران استفاده کنید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2   منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد