یکی از دغدغه های افراد استفاده کننده از رادیاتور شوفاژ در ساختمان ها این است که بهترین محل نصب رادیاتور در ساختمان کجاست؟ اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستید، با ما همراه باشید.

امروزه با توجه به اینکه افراد نگرانی های خاصی در مورد مصرف بیش از اندازه انرژی دارند و از طرفی با بالا رفتن هزینه های مربوط به گاز در ساختمان ها، شاید توجه به این مسئله که محل نصب رادیاتور می تواند در مصرف انرژی تاثیرگذار باشد، خالی از لطف نباشد.

بهترین محل نصب رادیاتور در ساختمان 1

محل نصب رادیاتور شوفاژ در زمان های گذشته:

از زمان های قدیم بیشتر رادیاتورهای شوفاژ را در زیر پنجره و یا بر روی دیوار خارجی ساختمان نصب می کردند. چرا که معتقد بودند رادیاتور برای اینکه هوای داخل ساختمان را گرم تر کند، باید در مکانی نصب شود که گردش هوای سرد وجود دارد، که این ادعا کاملا درست است.

در واقع با این کار رادیاتور شوفاژ را در سردترین نقطه از ساختمان نصب می کردند. اما اکنون به علت وجود پنجره های دوجداره عملا گردش هوای سرد در زیر پنجره ها وجود ندارد و هیچ گونه ایرادی وجود ندارد که رادیاتور شوفاژ در زیر پنجره نصب نشود.

اما این جمله به این معنی نیست که شما می توانید رادیاتور خود را در هر مکانی از ساختمان نصب کنید.

به منظور ارائه توضیحات بیشتر در این خصوص در ادامه به چند نکته در مورد محل نصب رادیاتور در منزل اشاره خواهیم کرد.

نکاتی در خصوص بهترین محل نصب رادیاتور در اتاق:

محل نصب رادیاتور پکیج باید به دور از وسایل منزل باشد:

اگر رادیاتور پکیج را در نزدیکی وسایلی مانند مبل بزرگ یا کابینت نصب کنید، هوای گرم خروجی از رادیاتور درون آن محبوس شده و در جریان رفت و برگشت قرار نمی گیرد.

بنابراین سعی کنید تا حد امکان رادیاتور را دور از وسایل بزرگ منزل جای دهید.

رادیاتور را در زیر یا پشت پرده های بلند نصب نکنید:

یکی دیگر از محل های مضر برای نصب و قرارگیری رادیاتور شوفاژ در منزل این است که آن را در پشت پرده های بلند و زخیم نصب کنید.

به خاطر داشته باشید که رادیاتور برای بازدهی بیشتر نیاز به نفس کشیدن دارد و در این حالت پرده از عبور و جریانات هوای سرد و گرم به درون و بیرون رادیاتور جلوگیری می کند.

از طرفی انجام این کار احتمال خطر آتش سوزی را به همراه دارد. مخصوصا اگر از رادیاتورهای مبدل حرارتی استفاده می کنید.

نقشه لوله کشی رادیاتور را تغییر دهید:

در بسیاری از موارد دیده شده که به دلیل اینکه لوله کشی رادیاتور شوفاژ بر اساس نقشه لوله کشی ساختمان به درستی صورت نگرفته است، رادیاتورها در محل مناسبی نصب نشده اند.

اما می توان این مشکل را به راحتی حل کرد. در صورتی که لوله کشی رادیاتور شوفاژ در محل مناسبی تعبیه نشده است، می توان برای یافتن محل مناسب نصب رادیاتور، نقشه لوله کشی رادیاتور را در ساختمان تغییر داد.

مخصوصا در مواردی که لوله کشی رادیاتور به صورت روکار صورت گرفته باشد، این کار به راحتی قابل اجرا است.

بهترین محل نصب رادیاتور در ساختمان 2

نصب رادیاتور در پشت دیوار خارجی توسط همکار ما

رادیاتور شوفاژ را در نزدیک ترین فاصله به پکیج نصب کنید:

یکی از موارد بسیار مهمی که می تواند تاثیر بسیار زیادی در گرمادهی رادیاتور داشته باشد، میزان فاصله رادیاتور تا پکیج در ساختمان است.

به بیانی دیگر هرچه فاصله رادیاتور از پکیج بیشتر باشد، میزان راندمان رادیاتور نیز کاهش پیدا می کند.

آیا می توان رادیاتور شوفاژ را در پشت در اتاق نصب کرد؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت در صورتی که فضای اتاق محدود باشد، می توان این کار را انجام داد چون گزینه ای دیگری برای محل نصب رادیاتور وجود ندارد.

اما باز هم باید این موضوع را در نظر گرفت که با قرار دادن رادیاتور در پشت در ورودی با باز کردن در تمامی هوای گرم تولید شده در آن به خارج از اتاق هدایت خواهد شد، مخصوصا اگر در اتاق به فضای سرد تر باز شود.

چند نکته در خصوص بهره وری بهتر از رادیاتور شوفاژ:

  • نصب دو رادیاتور شوفاژ در سایزهای کوچک تر بسیار بهتر از نصب یک رادیاتور بزرگ در یک اتاق است و سبب افزایش بهره وری از رادیاتورها می شود.
  • رادیاتور شوفاژ متناسب با سایز اتاق را انتخاب کنید و از قرار دادن یک رادیاتور بزرگ در یک اتاق کوچک خودداری کنید.
  • اگر مجبور به قرار دادن رادیاتور در پشت دیوار داخلی اتاق شدید، عایق کاری دیوار را فراموش نکنید. شما می توانید با عایق کردن دیوار با استفاده از لایه ای از عایق های پلی استایرن در پشت رادیاتور تا میزان زیادی از هدر رفتن حرارت رادیاتور و انتقال آن به دیوار جلوگیری کنید.

بهترین محل نصب رادیاتور در ساختمان 3

بهترین محل برای نصب رادیاتورهای برقی کجاست؟

رادیاتورهای برقی هیچ گونه محدودیتی در محل نصب و قرارگیری ندارند و شما می توانید در هر نقطه از ساختمان آن ها را نصب کنید.

از طرفی مزیت دیگری که رادیاتورهای برقی دارند این است که هیچ نیازی به سیستم حرارت مرکزی مانند پکیج برای روشن کردن آن ها وجود ندارد.

تنها مسئله ای که باید در انتخاب محل نصب رادیاتورهای برقی مد نظر داشته باشید این است که ببینید کدام قسمت از ساختمان شما نیاز به گرمای بیشتری دارد.

به عنوان مثال آشپزخانه از جمله محل هایی است که با روشن بودن اجاق گاز خوراک پزی به اندازه کافی گرم می شود، بنابراین شما می توانید آن را در آشپزخانه نصب کنید که در هنگام آشپزی بتوانید آن را خاموش کنید و فقط در مواقعی که آشپزخانه سرد است آن را روشن کنید.

نتیجه گیری:

با توجه به توضیحات ارائه شده در قسمت فوق بهترین مکان نصب رادیاتور در اتاق محلی که است که بیشترین سرما و کمترین میزان هدر رفت گرما را دارد.

بنابراین محل نصب رادیاتور در منزل می تواند در هر مکانی بجز دیوارهای ورودی، در پشت پرده های بلند و در کنار وسایل بزرگ منزل باشد.

از طرفی بنابر آنچه گفته شد، می توان نقشه لوله کشی رادیاتور شوفاژ را در هر مکانی که فکر کردیم برای نصب رادیاتور بهتر است تغییر داد.

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته آمادگی کامل جهت نصب و راه اندازی انواع رادیاتور از جمله رادیاتور پنلی، رادیاتور قرنیزی، رادیاتور پره ای و رادیاتور شیشه ای را دارند و شما می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش برای انجام پروژه در تمامی نقاط تهران با ما تماس بگیرید.

منبع انگلیسی

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # محمد 1398-08-08 11:27
سلام. نصب رادیاتور پشت مبل اشکال داره؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Hadi 1398-09-13 10:06
سلام.اگر جای دیگه ای نداری نه.در غیر این صورت هم موبلت خراب میشه هم شوفاژت بازدهی گرمای خوبی نداره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علی 1398-09-26 18:39
سلام آیا لوله پلیمری یا همان سفید مناسب پکیج می باشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میلاد 1398-09-27 09:42
سلام اره می تونید برا پکیج استفاده کنید ولی لوله پنج لایه بهتر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # زهرا 1398-11-14 01:29
سلام پکیج ما ایران رادیاتوره بعد یه میلیون هزینه کردن الان تعمیر کار میگه چون رادیاتور ها کوچيکن به پکیج فشار میاد و خراب میشه همچین چیزی امکان داره?
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-14 09:26
سلام کاربر گرامی این قضیه صحت ندارد و اگر رادیاتورهای شما کوچیک باشه پکیج فقط زودتر به دمای تنظیم شده میرسد و اینکه بگید مشکل پکیجتون چی هستش.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-02-08 13:02
سلام برای جلوگیری از سیاه شدن دیوارها و پرده ها بهترین گزینه چبه؟؟
آیا فیلتر مخصوص رادیاتور داریم؟
شستشوی داخل رادیاتور تاثیری داره؟
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-02-08 14:37
سلام کاربر گرامی فیلتر به خصوصی برای رادیاتور وجود ندارد و رادیاتور کلا دیوارها رو بعد از مدتی سیاه میکند مخصوصا اگر آب رادیاتورها از موتورخانه تغذیه شود و به پکیج خانگی وصل نباشد برای کم تر شدن این قضیه فقط باید بگم که لباس نمدار یا پارچه وغیره بر روی رادیاتور خشک نکنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد