در ادامه مقاله تعمیر کولر آبی این بار قصد داریم تا علت سوختن پمپ آب کولر آبی را به عنوان یکی از مشکلات شایع در این وسیله بررسی کنیم.

نقش پمپ آب در کولر آبی:

علت سوختن پمپ آب کولر آبی 1

در کولرهای آبی همیشه مقداری آب در کفی کولر ذخیره می شود که این آب توسط پمپ آب یا واتر پمپ به داخل سه راهی های توزیع کننده آب موجود در بالای پوشال های کولر هدایت می شوند و سبب خیس شدن پوشال ها می شود.

با برخورد هوای گرم به پوشال های خیس شده هوای خنک تولید می شود و این هوای خنک توسط چرخش پروانه یا دمنده به داخل کانال های کولر هدایت می شود.

پس نقش پمپ آب در میزان راندمان و تولید هوای خنک توسط کولر آبی کاملا روشن شد. زیرا در صورتی که پمپ آب را در کولر آبی حذف کنیم کولر آبی تنها مانند یک پنکه عمل می کند که هیچ گونه بازدهی در تولید هوای خنک ندارد.

این فرضیه کاملا بر خلاف نظر عامه مردم است که معتقد هستند با قطع بودن پمپ آب موتور کولر آبی نیز می سوزد. در واقع این طور نیست و سوختن موتور کولر آبی در این شرایط به دلیل گرمای بالای موتور به علت عدم وجود آب به عنوان خنک کننده موتور است.

قسمت های مختلف پمپ آب کولر آبی:

 • پایه پمپ آب کولر آبی که آب را به قسمت خروجی پمپ آب پمپاژ می کند.
 • پروانه پمپ آب کولر آبی که سبب چرخش آب در درون پمپ آب می شود.
 • خروجی پمپ آب کولر آبی که شلنگ آب پمپ به آن متصل شده و توسط همین خروجی آب به سه راهی های توزیع کننده منتقل می شود.
 • کلاهک پمپ آب کولر آبی که نقش محافظت کننده از پمپ آب کولر آبی داشته و مانع از ورود آب به قسمت الکتروموتور پمپ آب می شود.

علت سوختن پمپ آب کولر آبی:
در برخی موارد ممکن است شما نیز با این مشکل مواجه شده باشید که با این که موتور کولر روشن است اما کولر باد گرم می دهد. دلایل مختلفی می توانند سبب بروز این مشکل شوند.

دلایل سوختن پمپ آب کولر آبی:

 1. خشک ماندن پمپ آب کولر آبی
 2. ورود آب به بخش الکتروموتور پمپ آب کولر آبی
 3. عدم روغن کاری پمپ آب کولر آبی
 4. ورود اجسام خارجی و رسوبات به داخل پروانه پمپ آب
 5. کثیف بودن پوشال های کولر آبی
 • خشک ماندن پمپ آب کولر آبی:

همانطور که گفتیم نبود آب در کفی کولر به خودی خود سبب سوختن موتور کولر آبی نمی شود، اما نبود آب سبب سوختن پمپ آب در کولر آبی خواهد شد. فرض کنید کلید پمپ آب را زده اید و موتور کولر را نیز روشن کرده اید اما هیچ آبی در کفی کولر برای پمپاژ توسط پمپ وجود ندارد.

علت سوختن پمپ آب کولر آبی 2

در نتیجه پمپ در خشکی خواهند ماند و همین مسئله می تواند سبب سوختن آن شود. دلایل زیادی برای خشک ماندن پمپ آب کولر آبی وجود دارد:

دلایل خشک ماندن پمپ آب کولر آبی:

 • خرابی سه راهی های توزیع کننده آب
 • مسدود بودن شلنگ اصلی آب کولر
 • وجود نشتی در شلنگ آب کولر
 • خرابی و تنظیم نبودن شناور کولر آبی
 • وجود نشتی در بدنه کولر آبی
 • ورود آب به بخش الکتروموترو پمپ آب کولر آبی:

همانطور که در قسمت فوق ذکر کردیم آب پمپاژ شده توسط پمپ آب کولر آبی وارد سه راهی های توزیع کننده های آب بر روی پوشال ها می شود. اما گاهی به دلیل سختی بالای آب مسیر لوله های توزیع کننده آب و لوله خروجی آب در پمپ آب کولر آبی مسدود می شوند.

در نتیجه آب به داخل بخش الکترو موتور پمپ آب نفوذ می کند، که همین امر سبب سوختن پمپ آب کولر آبی خواهد شد.

از طرفی گاهی ممکن است پمپ آب و سه راهی های توزیع کننده آب به درستی نصب نشوند و آب های خروجی از سه راهی بر روی پمپ آب ریخته شود، که همین مسئله سبب ورود آب به داخل قسمت برقی پمپ آب شده و باعث سوختن آن می شود.

 • عدم روغن کاری پمپ آب کولر آبی:

موتور پمپ آب هم مانند تمامی وسایل الکتریکی که با برق کار می کنند نیاز به روغن کاری دارند. زیرا تنها ماده ای که سبب چرخش منظم موتور پمپ می شود روغن است. اما اگر مدت زمان طولانی روغن کاری پمپ آب کولر آبی انجام نشده باشد موتور پمپ در حالت خشک کار می کند.

همین امر سبب ایجاد اصطکاک در قطعات داخلی پمپ آب کولر آبی خواهد شد و ایجاد اصطکاک سبب اوورلود کردن پمپ آب شده و در نتیجه پمپ آب می سوزد.

 • ورود اجسام خارجی و رسوبات به داخل پروانه پمپ آب کولر آبی:

پمپاژ آب از کفی کولر به خروجی پمپ آب توسط چرخش پروانه پمپ آب صورت می گیرد و وجود جرم و یا حتی اجسام خارجی در کفی کولر مانع از چرخش پره های پروانه پمپ آب شده و در نتیجه فشار مضاعف به موتور پمپ آب وارد می شود.

علت سوختن پمپ آب کولر آبی 3

به همین علت توصیه ما به شما این است که از توری در قسمت زیرین پمپ آب استفاده کنید و هر چند وقت یکبار آن را تعویض کنید تا جلوی ورود اجسام خارجی به بدنه و پره های پمپ آب گرفته شود.

همچنین قبل از استفاده مجدد از کولر آبی حتما کفی کولر را تمیز کنید تا لجن های باقی مانده در این قسمت کاملا پاک شوند.

 • کثیف بودن پوشال های کولر آبی:

یکی از دلایل سوختن پمپ آب کولر آبی کثیف بودن پوشال های کولر است. شاید این موضوع کمی عجیب به نظر برسد، اما به هر حال اگر پوشال ها کثیف باشند وقتی که توسط سه راهی های توزیع کننده آب خیس می شوند جرم ها و رسوبات چسبیده به خود را بر روی کیفی کولر می ریزند.

از آنجا که پمپ آب دوباره آب های موجود در کفی کولر را به داخل خود جذب کرده و پمپاژ می کند، با ریختن این رسوبات احتمال مسدود شدن پروانه پمپ آب افزایش پیدا می کند. این جاست که لزوم استفاده از سرویس کولر آبی مشخص می شود.

راه های جلوگیری از سوختن پمپ آب کولر آبی:

شما می توانید تمامی موارد فوق در حفظ و نگهداری از پمپ آب کولر آبی را با انجام سرویس دوره ای کولر آبی به صورت یکجا انجام دهید.

یکی از سرویس های قابل ارائه در گروه تاسیسات 24 ساعته انجام تعمیر کولر آبی می باشد. شما می توانید در صورت مشاهده خرابی پمپ آب کولر آبی و نیاز به تعمیر یا تعویض آن همین الان از هر نقطه از تهران با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2   منبع 3

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد