در ادامه مقاله تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی این بار قصد داریم یکی دیگر از قطعات به کار رفته در پمپ آب خانگی را بررسی کرده و نحوه تعویض آن را به شما آموزش دهیم. به همین دلیل در این مقاله تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی را بررسی خواهیم کرد.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 1

کاسه نمد چیست؟

کاسه نمد یا سیل مکانیکی (mechanical seal ) قطعه بسیار مهم در ساختمان پمپ آب خانگی است که مانع از ورود آب به قسمت داخلی موتور پمپ آب خانگی می شود. محل قرار گیری کاسه نمد بین شافت یا محور و موتور پمپ آب خانگی است.

این قطعه دقیقا آب را در قسمت پشت پروانه پمپ آب نگه داشته و بدون ایجاد کاهش در فشار جریان آب مانع از ورود آن به قسمت شافت پمپ آب می شود. کاسه نمد در مقابل اصطکاک چرخشی ایجاد شده در شافت نیز مقاومت می کند.

طراحی کاسه نمد به چه صورت است؟

هر کاسه نمد خود از سه قسمت تشکیل شده است. بخش ثابت کاسه نمد به بدنه پمپ متصل می شود. گاهی این قسمت از کاسه نمد به صورت حلقه اورینگی است که طوری بر روی غلاف پمپ قرار می گیرد که هیچ فضایی را برای عبور مایع باقی نمی گذارد.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 2

در این تصویر تمامی قسمت های تشکیل دهنده کاسه نمد را مشاهده می کنید.

قسمت بعدی تشکیل دهنده کاسه نمد، بخش چرخان آن است که این قسمت با کمک اورینگ به صورت کاملا مهر و موم شده به شافت می چسبد. این قسمت از کاسه نمد را نیز می توان به عنوان استاتیک ( ثابت ) در نظر گرفت، زیرا چرخش آن همراه با چرخش شافت است.

کاسه نمد خود رابط بین بخش های استاتیک و چرخشی کاسه نمد است. بین قطعات ثابت و متحرک کاسه نمد از یک قطعه دیگر به نام کاسه نمد اصلی استفاده شده است. این قسمت مهمترین بخش کاسه نمد که به صورت یاتاقان عمودی مارپیچ شکل است.

این قسمت از دو سطح صاف، یک قسمت ثابت و یک قسمت چرخان تشکیل شده است. صفحات کاسه نمد با استفاده از ترکیب فشار هیدرولیک ایجاد شده توسط جریان کاسه نمد و فشار قسمت چرخان کاسه نمد به یکدیگر فشار وارده کرده و مانع از بروز نشتی بین شافت و قسمت ثابت پمپ یا موتور پمپ می شوند.

اگر صفحات کاسه نمد با استفاده از مواد روغنی پوشانده نشود، این صفحات به دلیل ایجاد اصطکاک بین یکدیگر و تولید گرما خراب و پوسیده می شوند. به همین دلیل بین دو قسمت ثابت و قسمت پیچی کاسه نمد باید از یک مایع روان کننده که به آن لایه روغنی نیز می گویند، استفاده شود.

این لایه روغنی می تواند از فرآیند پمپاژ مایع در دستگاه به صورت خودکار و یا از طریق یک منبع خارجی در آن قسمت افزوده شود. لزوم استفاده از لایه روغنی این است که این غشا مانع از بروز نشتی بین قسمت ثابت و پیچی کاسه نمد شده و علاوه بر این سبب روان کار کردن کاسه نمد خواهد شد.

لزوم استفاده از لایه روغنی اینطور مشخص می شود،که اگر این لایه وجود نداشته باشد می تواند سبب خشک کار کردن کاسه نمد شود و بعد از مدتی کاسه نمد کلا فرسوده و از هم پاشیده می شود.

بعد از فرسوده شدن کاسه نمد، آب به راحتی به داخل قسمت موتور پمپ آب خانگی نفوذ خواهد کرد. به این صورت که فاصله بین قسمت ثابت و پیچی در کاسه نمد که توسط این لایه پر می شد در حد 1 میکرون است .

به همین دلیل مقدار آبی که در صورت بروز نشتی از این قسمت وارد بدنه موتوری پمپ آب خانگی می شود در حد نصف قاشق چایخوری در روز است، که به راحتی قابل تشخیص نیست. برای آشنایی با سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی بر روی آن کلیک کنید.

اگر همین مقدار نشتی اندک هرچه زود تر متوقف نشود، می تواند سبب ایجاد زنگ زدگی در محور یا شافت، و خشک شدن بلبرینگ های نصب شده بر روی شافت شود .

که نتیجه آن خشکی محور و بلبرینگ ها شده و اگر باز هم برای رفع نشتی اقدام نشود، آب می تواند خود را به قسمت موتوری پمپ آب رسانده و سبب سوختن پمپ آب شود.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 03

لزوم استفاده از کاسه نمد در پمپ آب خانگی را می توان به طور خلاصه به این صورت بیان کرد:

  • جلوگیری از بروز نشتی بین قسمت آبی و قسمت برقی پمپ آب خانگی
  • جلوگیری از آسیب رسیدن به محور پمپ آب خانگی
  • محافظت از خوردگی اجزای داخلی پمپ آب به دلیل انسداد ورود رسوبات به داخل پمپ آب
  • افزایش راندمان دستگاه و در نتیجه کاهش هزینه ها در تعمیر پمپ آب خانگی

تا اینجا متوجه شدید که یک قطعه بسیار کوچک به نام کاسه نمد چقدر می تواند در پمپ آب خانگی مهم و اساسی باشد. اما همین قطعه به مرور زمان می تواند دچار فرسودگی شده و لایه روغنی خود را از دست بدهد.

کاسه نمد معمولا به دلیل گرمای بیش از حد در پمپ آب خانگی و همچنین جذب رسوبات وارد شده به پمپ آب خانگی دجار فرسودگی می شوند. در واقع می توان گفت عمر این قطعه به دلیل فشار کار بالا بسیار پایین است و حتی ممکن است نیاز باشد که بارها این قطعه را در پمپ آب خانگی تعویض کنید.

معمولا لزوم تعویض کاسه نمد در پمپ آب خانگی با علائمی همچون گرم شدن بیش از حد بدنه یا غلاف پمپ آب خانگی، ایجاد صدا های بلند در موقع روشن بودن پمپ آب و در نهایت لرزش شدید آن می توانند از علائم اولیه خرابی کاسه نمد در پمپ آب خانگی باشند.

همانطور که گفتیم اگر باز هم برای تعویض آن اقدام نکنیم چه بسا موتور پمپ آب بسوزد و در این بخش است که لزوم تعویض کاسه نمد در پمپ آب خانگی احساس می شود.

حال برای آشنایی بیشتر با نحوه تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی، تمامی مراحل را به طور جداگانه برای شما بیان می کنیم.

مرحله اول:

برق اصلی دستگاه را قطع کنید و از قطع بودن کامل برق دستگاه به منبع اصلی آن مطمئن شوید تا از بروز برق گرفتی در حین انجام کار جلوگیری کنید.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 3

مرحله دوم:

لوله آب متصل به پمپ آب خانگی را قطع کنید. شما می توانید برای انجام این کار از ابزار مناسب برش لوله استفاده کنید. دلیل این کار این است که در صورت قطع اتصال لوله پمپ آب شما می توانید پمپ آب را برای انجام تعمیر بر روی میز قرار دهید.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 4

مرحله سوم:

با استفاده از آچار مناسب تمامی پیچ های بدنه پمپ آب خانگی را باز کنید تا بتوانید غلاف پمپ آب را در بیاورید و در محلی امن قرار دهید.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 5

مرحله چهارم:

کاسه نمد دقیقا در پشت پروانه پمپ آب خانگی قرار دارد. به همین منظور ابتدا محور را از پشت با کمک آچار گرفته و سبب از روبرو پروانه را بر خلاف جهت پره ها بچرخانید تا باز شود.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 6

مرحله پنجم:

همانطور که در قسمت بالا ذکر کردیم، قسمت ثابت کاسه نمد در وسط پروانه قرار می گیرد، پس ابتدا آن را از داخل پروانه جدا می کنیم.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 7

مرحله ششم:

حال قسمت پیچی کاسه نمد را که به شافت یا محور پمپ آب خانگی متصل است به آرامی خارج می کنیم. دقت داشته باشید که سطح شافت به شدت حساس است. پس سعی کنید ضربه ای به این سطح وارد نکنید.

بعد از خارج کردن کاسه نمد از محور، کاسه نمد جدید را به محور وارد کرده و با کمی فشار قسمت پیچی آن را کاملا وارد محور ثابت می کنیم.

نکته: بهتر است برای افزایش طول عمر کاسه نمد، آن را کمی با گریس روغن کاری نموده و سپس در محل قرار دهید.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 8

مرحله هفتم:

حال قسمت ثابت کاسه نمد را طوری در سوراخ وسط پروانه قرار می دهیم که از اتصال دقیق آن مطمئن شویم. شما می توانید ابتدا آن را کمی روغن کاری کرده و بعد در جای خود نصب کنید. سپس پروانه را بر روی محور بچرخانید تا بسته شود.

از آن جا که مهمترین قسمت کاسه نمد در جلوگیری از بروز نشتی همین قسمت است، شما می توانید برای اینکه مطمئن شوید نصب به خوبی صورت گرفته کمی آب بر روی بدنه پروانه بریزید. اگر هیچ آبی به قسمت پشت آن چکه نکرد یعنی کاسه نمد به درستی آب بندی شده است.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 9

سوراخ وسط پروانه محل قرار گیری قسمت اورینگ یا ثابت کاسه نمد است.

مرحله هشتم:

حال بدنه یا غلاف پمپ آب خانگی را با استفاده از پیچ هایی که در ابتدا باز کرده بودید، ببندید و موتور پمپ را به آن متصل کنید.

تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی 10

مرحله نهم:

در انتها پمپ آب خانگی را در محل اولیه آن دوباره قرار دهید و لوله آب قطع شده آن را نصب کنید. حال کلید برق آن را دوباره وصل کرده و پمپ آب را روشن کنید.

همانطور که ملاحظه کردید تعویض کاسه نمد در پمپ آب خانگی علاوه بر این که کاری بسیار مهم و ضروری است، دارای مراحل خاصی می باشد که علاوه بر امکانات نیاز به تخصص نیز دارد. به همین علت بهتر است برای انجام این کار از متخصص تعمیرات پمپ آب خانگی استفاده کنید.

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته می توانند کار تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی شما را در اسرع وقت و یا کفیت عالی در سراسرتهران انجام دهند. فقط کافیست همین الان با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2 منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # علی 1398-08-17 21:15
آیا برای آب بندی پمپ دو اسب پدرولا لازم است هر دو سمت ثابت و متحرک سل آب بندی را چسب زد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # mohamad javad 1398-09-14 22:18
سلام کاربر گرامی عزیز نیازی به چسب آب بندی نیستش ولی اگه دل چرکین هستی یا میخوای خیالت راحت بشه اگه بخوای هم میتونید چسب بزنید مشکلی پیش نمیاد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Zahed 1398-12-10 19:20
س.من هرکفکشی ک کاسنمدشو تعویض میکنم بازهم آب میره داخلش چیکارش کنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1398-12-11 10:21
دوست عزیز سلام ایا جایی که کاسه نمد قرار میگیره خورده نشده کاسه نمد از کیفیت خوبی برخوردار نیست شاید اصولی بسته نمیشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد رضا دریس 1399-01-12 02:38
سلام علیکم کاسه نمد پمپ آب لوارا رو تعویض کردم ولی فشار آب بشدت افت کرد علت چیه ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-14 21:08
سلام کاربر گرامی تعویض کردن کاسه نمد کار مشکلی میباشد و باید تراشکار اینکار رو انجام دهد وگرنه به این مشکل که گفتید برخورد میکنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1399-01-12 22:47
سلام پمپ آب ما روشن نمیشه یکسره میزنیم به برق باز هم روشن نمیشه علتش چیه؟.ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اردبیلیAlijeddi 1399-01-13 02:25
باسلام کاربرگرامی قبلا حتما یک نشتی داشتین ازپمپ،کاسه نمد فرسوده میشه وبلبرینگ هاروخراب میکنه وآب یواش یواش به موتور پمپ نفوذکرده وپمپ رومیسوزنه حتما باید بررسی شه اگرسوالی بود درخدمتیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohammad ali 1399-02-10 18:30
سلام درود خدمت اساتید محترم آیا در صورت استفاده از اتومات دیجیتال منبع تحت فشار حذف میشود یا باید استفاده کرد با تشکر و قدردانی از زحمات شما.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-02-11 12:46
دوست عزیز سلام اگر منظورتون ست کنترل است بله حذف میشود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیدمهدی پورکمالی 1399-03-04 15:48
سلام ازمحل پشت پروانه قسمت باز آب بیرون میزنه چطوری درست کنم راهنماییم کنیدبیزحمت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-05 10:25
سلام کاسه نمد پمپ بایدبا کاسه نمد سایز خودش تعویض بشه توصیه میشه در صورت نداشتن تخصص این کار را به متخصص بسپارید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد