احتمالا تا به حال برای شما هم پیش آمده که بعد از قطعی آب خانه از سوی سازمان آب و یا قطع کردن آب خانه به منظور تعمیرات در هنگامی که آب را باز می‌کنید با سر و صدا و خروج غیر طبیعی آب در لوله‌ها مواجه شده باشید.

این مشکل برای اولین بار هنگام استفاده از لوله‌‌کشی ساختمان هم پیش می‌آید. این مشکل به دلیل ورود هوا به لوله‌های آب ساختمان می‌باشد.

هوای داخل لوله‌های ساختمان هرچند باعث ایجاد سر و صدا و ضرباتی هنگام خروج آب از لوله می‌‌‌شود ولی به هیچ عنوان برای لوله‌ها خطری به همراه ندارد.

ولی با این حال سر و صدای داخل لوله‌ها آزار دهنده است و بهتر است تخلیه شود.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 1

هواگیری شیر آب

هوایی که وارد لوله‌ها می‌شود بسته به اینکه داخل آب سرد است و یا آب گرم معمولا به روش‌های متفاوتی خالی می‌شود.

اما در زیر بهترین راه هواگیری لوله‌های آب ساختمان در آب سرد و گرم توضیح داده می‌شود.

هواگیری لوله‌های آب سرد خانه

برای هواگیری لوله‌های آب سرد خانه به شکل زیر عمل می‌کنیم:

 • بالاترین شیر آب سرد خانه را باز کنید. باید ببینید لوله‌کشی آب خانه شما برای یک واحد، یک طبقه و یا یک ساختمان صورت گرفته و بعدا بالاترین شیر را باز کنید.
 • ابتدا والو اصلی و ورودی اصلی آب خانه را باز کنید.( والو‌های گرد را باید برخلاف عقربه ساعت باز کنید و والو اهرمی و یا گازی را باید درست موازی با لوله قرار دهید تا باز باشد)

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 2

والو باز خانه

 • بهتر است به منظور جلوگیری از مصرف زیاد آب سطلی در زیر شیرها قرار دهید
 • هوا باید از بالاترین نقطه لوله کشی ساختمان خارج ‌شود. آب ابتدا با سر و صدای زیاد و ضربه‌ای و سپس بصورت پاشش و نهایتا وقتی آب به شکل طبیعی خارج شد و کاملا خروجی آب به حالت گرد در آمد یعنی هوا به کلی تخلیه شده است.
 • این کار را برای شیرهای توالت، دوش، وان، حمام، روشویی، ظرفشویی، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی و همه شیرهای دیگر به ترتیب انجام دهید.

تذکر: معمولا هوا تقسیم می‌شود و در همه لوله‌ها کمی هوا وجود خواهد داشت. اما وقتی شیر بالا را باز کنید اکثر هوا خارج می‌شود و آب کمتری هدر می‌رود.

نکته: در سیستم‌هایی که لوله‌کشی خانه از نوع کلکتوری است معمولا هر انشعاب باید یکبار هواگیری شود.

 

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 3

هواگیری لوله‌ها

برخی از افراد هم ترجیح می‌دهند به روش دوم کار هواگیری آب لوله‌ها را انجام دهند.

به این صورت که ابتدا والو را باز کنند و سپس هر بار یکی از شیرها را زمان نیاز باز کنند تا هوا کم‌کم تمام شود.

این کار هم راحت عملی است ولی باید احتمالا تا زمانی که همه هوای داخل لوله‌ها گرفته می‌شود و از همه شیرها استفاده کنید صدای لوله‌ها را تحمل کنید.

به یاد داشته باشید که برای خروج هوا از شیرها و لوله‌های ساختمان نیازی نیست شیرها را بصورت کامل باز کنید. تنها کمی شیر باز باشد هوا خارج می‌شود.

نکته مهم

هوا در داخل لوله‌ها اصلا موضوع خطرناکی نیست. برخی از مردم وجود صدای داخل لوله‌ها را در زمان وجود هوا با صدای چکشی لوله‌ها اشتباه می‌گیرند.

صدای چکشی داخل لوله‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که آب در داخل لوله‌ها پر باشد و هوایی هم وجود نداشته باشد ولی فردی به سرعت شیر آب را قطع می‌کند و حرکت آب را به شدت متوقف می‌کند.

این صدای چکشی عموما برای سوپاپ‌ها و اتصالات لوله‌ها آسیب‌زا است.

لذا اگر هوایی داخل لوله‌ها نیست و یا پس از هواگیری صدای ضربه چکشی در لوله‌ها به گوش می‌رسد باید اتصالات نصب پمپ آب خانگی و یا اتصالات مصرفی دیگر بررسی شود.

معمولا فشار مناسب داخل لوله‌ها اگر زیاد باشد هم این اتفاق می‌افتد.

 

روش هواگیری لوله‌های آب گرم

وقتی آب گرم هوا داشته باشد کمی موضوع متفاوت‌تر است. هوا در داخل آب داغ باعث می‌شود که آبگرمکن و یا پکیج ما به خوبی کار نکنند.

معمولا برخلاف آب سرد سیستم آب گرم خانه از هر نوعی که باشد کمی هوا را تولید می‌کند و این به دلیل بخار آب و حرارت وارد شده به آب است.

مراحل زیر را برای هواگیری لوله‌های آب گرم خانه انجام دهید:

 • برای هواگیری لوله‌های آب گرم تفاوتی ندارد سیستم گرم کننده آب شما از کدام نوع باشد، آبگرمکن، پکیج و یا موتورخانه و این هم از هو نوعی که باشد باید ابتدا آن را خاموش کنید.
 • اجازه دهید کمی آب خنک شود. مثلا حدود 30 تا 45 دقیقه باید منتظر بمانید تا آب حرارت خود را از دست بدهد
 • . اگر سیستم گرم کننده شما مخزن‌دار است، بدنه آن را با دست لمس کنید و در زمانی که اطمینان یافتید که آب سرد شده می‌توانید عملیات هواگیری را آغاز کنید.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 4

لمس مخزن به منظور اطمینان از سرد شدن آب

هشدار: آب داغ برای سلامتی شما بسیار خطرناک است و می‌تواند سوختگی شدیدی به همراه داشته باشد. ضمن اینکه هواگیری آب داغ در شرایطی که آب هنوز داغ است دقت لازم را ندارد.

 • به دنبال چیزی شبیه شیر هواگیری، شیر اطمینان و ... در آبگرمکن، پکیج و یا مخزن آب گرم موتورخانه بگردید.

معمولا این شیر در بالا‌ترین نقطه مخزن و یا آبگرمکن نصب می‌شود و بر مسیر لوله‌ها و یا تانکر قرار دارد و میله‌ای دسته مانند روی آن قرار گرفته است.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 5

شیر هواگیری منبع آب گرم

 • به منظور ایمنی بیشتر اگر این شیر به شیلنگ و یا لوله‌ای مجهزی نیست یک تکه شیلنگ به آن اتصال دهید تا پاشش آب باعث خیس شدن اطراف و یا احتمالا سوختن شما نشود.

البته اگر این شیر بر روی بدنه آبگرمکن مخزنی و یا مخزن آب گرم باشد می‌توانید ظرف و یا سطلی زیر آن قرار دهید.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 6

گرفتن هوای لوله‌های آب گرم

 • شیر را به سمت بالا بکشید تا باز شود و آب از لوله و یا شیلنگ خارج شود. در ابتدا صدایی فیس فیس کنان خواهد آمد که نشان می‌دهد هوا در حال تخلیه شدن است و بعد از آب بصورت پاشش و در نهایت به آرامی از شیلنگ یا لوله خارج می‌شود که نشان می‌دهد هوای لوله‌ها گرم تا این مرحله به خوبی گرفته شده است.
 • گاهی امکان دارد که این شیرها پلمپ باشد و دسته فلزی آن با استفاده از سیمی سربی پلمپ شده باشد. باید در چنین مواقعی با ضربه محکم و البته نه شدید شیر را باز کنید.
 • به یاد داشته باشید معمولا آبی که در ابتدا از این شیر خارج می‌شود نارنجی رنگ است که این به دلیل وجود زنگ و رسوبات در لوله‌های آب گرم است. پس بهتر است اجازه دهید این زنگ‌ها و رسوبات هم کامل تخلیه و آب شفاف شود.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 7

تخلیه آب از طریق لوله شیر هواگیری

 • به یاد داشته باشید ورودی آب مخزن و یا آبگرمکن و یا پکیج باید باز باشد تا هواگیری به درستی انجام شود.
 • حالا باید همه شیرهای آب گرم را برای چند لحظه باز کنید تا هوایی اگر در مسیر لوله‌ها وجود دارد هم تخلیه شود. هر شیر را باید برای چند ثانیه باز کنید و پس از یکدست شدن خروجی آب ببندید.
 • در نهایت پس از هواگیری شیرها و مخزن و یا آبگرمکن و پکیج باید شیر اطمینان و یا هواگیری را دوباره به حالت خوابیده ببندید و مشعل آب گرم را روشن کنید.
 • ممکن است در طول سال نیاز باشد تا حداقل دو بار این کار را انجام دهید که این موضوع کاملا طبیعی است و خاص لوله‌های شما نیست.

اگر شیر اطمینان یا هواگیری خراب بود چکار کنیم؟

گاها برای برخی پیش می‌آید که برای هواگیری آب گرم که اقدام می‌کنند با بسته بودن شیر هواگیری یا شیر اطمینان مواجه می‌شوند به این صورت که آب از این شیرها خارج نمی‌شود.

خوب این موضوع خیلی خطرناک است. زیرا این شیرها تنها وظیفه هواگیری را ندارند.

وجود این شیرها باعث می‌شود تا در صورت بالا رفتن دما بیش از اندازه طبیعی این شیرها وارد عمل شده و آب را تخلیه کنند تا مدار و یا لوله‌ها آسیب نبینند و یا باعث ترکیدگی منبع آب گرم نشود.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 8

شیر اطمینان آبگرمکن‌های دیواری از نوع تق تقی

بنابراین باید این شیرها حداقل برای هواگیری مدار هم که شده گاها تست شوند.

اگر شیر اطمینان خراب بود باید تعویض شود.

راه حل تعویض این شیرها در هر منبع گرمایشی متفاوت است اما بصورت کلی باید نمونه مشابه آن را تهیه کنید و بعدا با آچار لوله‌گیر و یا فرانسه شیر اطمینان را باز کنید و آن را تعویض کنید.

برای این کار مطابق روش زیر عمل کنید. اگر قصد تهیه آچار فرانسه را دارید، راهنمای خرید بهترین سایز و مارک آچار فرانسه می تواند به شما کمک کند.

 • شیر ورودی آب منبع را ببندید
 • مشعل را خاموش کنید
 • اجازه دهید آب سرد شود
 • شیلنگی به خروجی پایین منبع اتصال دهید و آن را داخل سطلی قرار دهید. این کار برای منابع آب گرم و آبگرمکن‌های مخزنی ضروری است تا آب سر ریز نشود و همه جا خیس نشود.
 • برای آبگرمکن ها باید سطلی زیرمحل اتصال شیر اطمینان قرار داده شود و یکی از شیرهای مصرفی آب گرم هم باز شود.

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 9

اتصال شیلنگ به پایین منبع آبگرمکن

 • شیر اطمینان را باز کنید
 • شیر اطمینان جدید را با استفاده از نوار تفلون مناسب در جای شیر تفلون قبلی ببندید.
 • شیلنگ را از خروجی آب پایین منبع باز کنید و خروجی را ببندید

طریقه هواگیری لوله های آب ساختمان 10

باز کردن شیر اطمینان آبگرمکن

 • والو ورودی را باز کنید.
 • هواگیری را مطابق بالا انجام دهید
 • مشعل را روشن کنید.

اگر خودتان قصد تهیه شیر اطمینان را دارید بر روی لینک خرید اینترنتی شیر اطمینان از سایت دیجیکالا بزنید و بعد از خرید درب منزل تحویل بگیرید.

با این روش‌های ساده می‌توانید در صورتیکه لوله‌کشی آب خانه انجام داده‌اید و یا تعمیراتی در خانه انجام داده‌اید و یا به هر دلیل هوایی در لوله‌ها وجود دارد به راحتی از شر سر و صدای زیاد آب در خانه راحت شوید و لوله‌ها را هواگیری کنید.

 

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # مجید عسگری 1397-09-13 20:16
با سلام ، دو مخزن آب متصل به هم در یک کمپر دارم که از قسمت تحتانی شان متصل به هم هستند (توسط دو متر لوله 2) البته این مخازن سربسته میباشند ، قرار است از قسمت فوقانی یکی از مخازن آب وارد و از قسمت تحتانی همان مخزن خارج شود ، اما سوال اینجاست که هوای مخزن دوم هنگام پر شدن از آب چگونه تخلیه و هنگام خالی شدن از آب چگونه جایگزین میشود . لطفا مرا راهنمائی کنید ، سپاسگذارم ، عسگری
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # امید حدادی 1397-09-16 09:57
سلام روزتون بخیر. روی دوتامخزن رابایدسوراخ کنیدودوتابوشن جوش بدهیدوروی بوشن شیرهواگیری اتومات نصب کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # مجتبی اسمعیلی 1397-11-21 06:49
سلام وقتتون بخیر
خوشحالیم مطلب مورد پسند شما بازدیدکننده محترم سایت قرار گرفته است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +10 # عزیزپور 1397-12-05 23:35
ببخشید آبگرم کن ما مرتب شیر اطمینانش چکه میکنه با اینکه دمای آب پایینه و همگامی که شیر اب گرم باز میکنیم انگار هوای زیادی پشتشه ولی کمتر از ماهی یه بار باید هواگیری بشه علت این تکرار چیست میشه راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-17 02:35
سلام کاربر گرامی و عزیز شیر اطمینان شما خراب شده است و بیشتر این شیرها از واشری که در داخلش وجود داره و جلوی آب رو میبنده خراب میشه یا اینکه شیر اطمینان دچار رسوب گرفتگی از همان ناحیه واشر شده است که ارزش اسید شوئی و تعمیر ندارد و بهتر است به تعویض آن سریعا اقدام کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +9 # فرهاد 1398-02-09 04:42
سلام لوله های خانه ما خیلی صدا تولید میکند بطوری که همسایه بغلی را هم آزاده کرده است نمیدانم بخاطر فشار آب درون لوله هاست یا مشکل از جای دیگری است وقتی آب گرم حمام را باز میکنم مقداری از صدا کم میشود ولی دوباره صدا تولید میشود صدایی بلند مانند کارکردن ماشین لباسشویی در حالت خشک کن ممنون میشوم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-09-17 02:35
سلام کاربرگرامی فشار آب در لوله ها زیاد میشود و اون صدایی که میگید از آبگرمکن تولید میشه هوا داخل کوئل مسی آبگرمکن میوفته و هوا به داخل لوله آبگرم میره و وقتی که آبگرم حموم رو باز میکنید صدا کمی قطع میشه این صدا وقتی شیر ها بسته باشه انگار آبگرمکن میخواد روشن بشه برای رفع این مشکل باید آبگرمکن شما توسط سرویسکار با اسید 33٪دیس کلر شسته شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +9 # مهدی 1398-03-14 03:38
سلام خدمت عزیزان گرامی. من در واحد اول یک مجتمع 8 واحدی هستم چند روز پیش به دلیل وضع نامناسب پمپها و لوله ها یک لوله کش آوردیم و لوله ها رو نظم داد و پمپ ها رو هم اوکی کرد ولی از قتی کار تمام شد ما هوا گیری کردیم ولی بعد الان 3 روزه آب ندارم نمیدونم آب قطع میشه یا شاه لوله هوا گرفته معلوم نیست قبلا سابقه قطعی آب اینطو ری نداشتیم الانم پمپ ها قرمز هستن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-17 01:48
سلام خدمت کاربر گرامی شما برای اینکه مطمئن شوید آب از طرف سازمان آب قطع نمیشود اول تماس بگیرید با سازمان آب منطقتون اگر مشکلی از اونجا نداشتید باید بگردید در لوله ها به دنبال نشتی اگر لوله های شما پلی اتیلن یا همان لوله سفید میباشد احتمال داره که یکی از جوش های اتو به خوبی جوش نخورده باشد و پس از 3روز نشت کرده باشد و اگر لوله ها گالوانیزه باشد به آچار کشی نیاز دارد زیرا پس از 3روز احتمال دارد فشار آب اتصالات رو از آب بند خارج کرده باشد و زمانی که لوله ها نشت داشته باشد پمپ ها هوا میگیرد و ست کنترل ریست میدهد وچراغ قرمز آن روشن میشود دکمه ریست ست کنترل ها زیر همان چراغ قرمز میباشد فقط یه کم بد غلق دکمه ریست ها کار میکند و نیاز به فشار دارد در صورت نیاز به سرویسکار برای تعمیر نشتی و رفع عیب با شرکت تماس بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مختاری 1398-05-13 22:26
خیلی عالی بود چند وقت بود این صدا آزار میداد با آموزش شما رفع شد بسیار متشکریم از اطلاعات تون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1398-07-14 08:37
سلام وقت بخیر
خوشحالیم مطالب مورد پسند شما دوست عزیز قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هدیه 1398-08-14 15:39
سلام اب خونه ما هر روز ساعت 12 قطع میشه ما مجبور میشیم مخزن رو باز کنیم و از مخزن استفاده کنیم و هوا همیشه توی لوله ها هست که وا قعا ازار دهنده است ایا راهی وجود دارد یا قطعه ای هست که این مشکل رو رفع کنه چون هوا گیری هر روز واقعا ازار دهنده است همچنین به این سادگی که با باز کردن چند دقیقه لوله هوا خالی بشه نیست چون هر قدر شیر اب رو باز میزاریم این هوا فقط شدتش یکم کم میشه ولی تمام نمیشه و اب مثل ترکش هرز گاهی و گاهی شبیه مسلسل پرت میشه
لطفا راهنمایی کنید اگر راهی داره تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-16 17:58
سلام کاربر گرامی اول از همه باید بگید ساختمان چند طبقه هستش تو هر طبقه چند واحد میباشد و اینکه منبع در پشت بام قرار دارد یا منبع در طبقه همکف میباشد و از طریق پمپ آب به واحد ها تغذیه میشود برای مشکلتون راه حل هستش فقط باید سوال ها رو با دقت جواب دهید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد 1399-05-26 09:58
طبقه همکف تک واحد و منبع در همکف هستش و از طریق پمپ استفاده میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-05-26 13:04
سلام،شیر یکطرفه باید نصب بشه ویا اگر متصل هست احتمالا خراب هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد اسماعیل دوست 1398-08-15 02:59
سلام.من در واحد ۱۵ زندگی میکنم در یک مجتمع ۱۵ واحدی.واحد من مشکل آب دارد به طوری که وقتی شیر آب را باز میکنیم‌۳ دقیقه طول میکشد تا آب بیاید وقتی هم‌میاد بعضی وقتها آب کم‌فشار میشود ویا کلا قطع میشد .کنتر اب تازه عوض شده حدو ۴ ماه چون گفتن اول مشکل از کنتر آب بود اما باز مشکل کم‌آبی را داریم.تعمیراتی آمد پمپ آب رو چک کرد گفت درست است و گفت اتومات پمپ هم درست است .بعضی از تعمیراتی ها هم گفتن مشکل از اتومات نیست بلکه واحد شما بر گشت آب دارد .خواستم بدونم چطور میتونم این مشکل رو هل کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید یا اگه متخصص رو میشناسیت که بتونه این مشکل رو حل کنه معرفی کنید این شماره من ۰۹۲۱۳۰۹۱۴۰۶
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +5 # اردبیلیAlijeddi 1398-09-15 02:19
باسلام همین اتفاق برای من اتفاق افتاد ولی شانس انداختم که دوتا ازپایین کلیکتور اضافه برای روز مبادا گذاشته بودن کنتور روبازکرده وجایش راتغییردادم حل شد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی میریان 1398-09-11 13:46
سلام خود کنتور صدای تق تق به مدت طولانی میده علت چیه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سیامک نعمت پور 1398-09-11 17:30
سلام وقت بخیرعلت خرابی چرخ دنده شماره انداز کنتور
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حبیب اله نصاری 1398-09-22 08:42
سلام خسته نباشی شیر اب سرد حمام رو که باز میکنم صدا در کل ساختمون می‌پیچد و لوله ها تکون های شدید میخورن ولی اگه شیر را زیاد کنیم و اب زیاد بیات مشکل رفع میشه چکار کنیم که بشه شیر رو کم باز کنیم و این صداها نیات
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-09-22 15:19
سلام کاربر گرامی اگر در ساختمان پمپ آب دارید فشار باد مخزن رو کمی کنید ولی اگر پمپ ندارید این اتفاق میوفتد اگر فقط یک شیر شما این مشکل را دارد مغزی آب سرد اون شیر رو عوض کنید و اگر رفع نشد باید سرویسکار به صورت حضوری برای رفع مشکل شما بیاد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هادی افشاری نژاد 1398-11-27 08:18
سلام خسته نباشید.منزل ما به دلیل نداشتن لوله کشی شهری از منبع اب استفاده میکنیم که منبع در طبقه سوم است و ما طبقه اول.بین مسیر هم هیچ پمپ ابی وجود ندارد.قبلا لوله بین مسیر منبع و شیرالات که بر اثر خالی شدن منبع یا یخ زدن لوله،هوا میگرفت،یک فلکه ابی که بین مسیر بود را کامل باز میکردم و هوا گیری انجام میشد و اب شروع به حرکت میکرد ولی ایندفعه هرکاری میکنم هوا خارج نمیشه و اب از منبع وارد لوله اب نمیشود.البته فلکه ای که به منبع وصل است رو باز کردم اب فوران کرد ولی وارد مسیر و لوله نمیشود.چیکار میشود کرد؟ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1398-11-27 09:50
دوست عزیز سلام با توجه به برودت هوا احتمالا جایی هنوز لوله یخ زده و باز نشده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امان اله 1398-12-24 22:47
سلام
من در بک روستا زندگی میکنم و از آبگرمکن استفاده میکنم
وقتی شیر آب سرد و گرم را با هم باز می‌کنیم آبگرمکن آنقدر صدا می‌کند و تکون میخورند که احساس میکنی الان از جا کنده میشه
چه کنم که صداش از بین برود
ساختمان یک طبقه و کوچک
لوله کشی از جنس سفید پی وی سی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-25 12:13
سلام کاربر گرامی مشکل از دیافراگم آبگرمکن میباشد و احتمالا واشر دیافراگم نیاز به تعویض دارد و یا شاید مشکل از دیسک دیافراگم باشد بهتر است از یک سرویسکار کمک بگیرید تا دیافراگم آبگرمکن رو سرویس کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعيد 1399-01-05 00:37
اب اپارتمان به طور ناگهانی قطع شده در صورتی که شیر فلکه واحد و شیر فلکه اصلی ساختمان باز هست
علت چیست؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-05 17:19
سلام کاربر گرامی اگر فلکه های اصلی ساختمان باز میباشد باید از اینکه آب محله قطع نشده باشد مطمئن شوید و اگر باقی ساختمان ها آب دارند احتمال قبض آب ساختمان را پرداخت نکردید و آب ساختمان را سازمان آب قطع کرده است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-09 16:34
سلام کاربر گرامی سوال واضح و کامل نمیباشد لطفا توضیح دهید که فشار آب واحد کم شده است یا کل ساختمان و اینکه ساختمان دارای پمپ میباشد یا خیر؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سجاد منصوری 1399-01-12 00:40
سلام وقت بخیر مخزت تحت فشار پمپ ساختمان اسمي 24 لیتری است اما تقریبا بعد از تخلیه تقریبا 3 لیتر آب فشار افت می‌کن و پمپ روشن می‌شود علت چیست ممنون میشوم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-14 22:01
سلام کاربر گرامی اول از همه باید از سالم بودن تیوپ مخزن تحت فشار مطمئن شوید برای تست کردن تیوپ باید سر والف مخزن را به داخل فشار دهید اگر آب و باد خارج شود مشکل از تیوپ میباشد اگر فقط باد خارج شد باید از تنظیم بودن فشار باد مطمئن شوید فشار باد باید بر روی 30psi یا همان 2بار باشد اگر از اینکار هم مطمئن شدید و مشکل رفع نشد باید پرشر سوئیچ را تنظیم کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # طالب العلم 1399-01-14 01:34
سلام،
حدود 6 ماه از پمپ خانگی استفاده کردیم بدون مشکل تا اینکه اتومات متصل به پمپ سوخت و همچنین باعث خراب شدن و از بین رفتن پروانه پمپ شد و ناچار به تعویض پروانه شدیم و نیز یک اتومات جدید خریداری کردیم.
پس از رفع مشکل و نصب مجدد پمپ ، هر وقت و در هر ساعت شبانه روز که از هر کدام از شیرهای آب موجود در آپارتمان استفاده می کنیم ( آب گرم و یا آب سرد) ، صدایی بلند در لوله های آپارتمان می پیچد و تا 10ثانیه پس از بستن شیر این صدا ادامه دارد.
عاجزانه تمنا میکنم در صورت امکان و تشخیص ،اینجانب را راهنمایی فرمایید. با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-14 21:30
سلام کاربر گرامی اگر اتومات شما دز نوع مکانیکی یعنی پرشر سوئیچ میباشد و مخزن تحت فشار برای پمپ استفاده شده است باید اول از همه باد مخزن را بر روی 30psi یا همان 2بار بگذارید و فشار دلتا پرشر سوئیچ را کم کنید بهتر است برای تنظیم کردن اتومات از سرویسکاران شرکت کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # طالب العلم 1399-01-14 17:02
صدای لوله های انقدر آزار دهنده است که فراموش کردم مشکل دیگه ای که وجود داره رو عرض کنم، همزمان با نصب مجدد پمپ و تعویض اتوماتیک ، هرگاه شیر آب را تا نیمه (یا کمتر) باز می کنیم و آب جریان پیدا می کند بعد هر 10 ثانیه آب قطع می شود ( به مدت 3 ثانیه) و سپس بار دیگر آب جریان پیدا میکند تا 10 ثانیه دیگر قطع میشود و … اما اگر شیر آب را کامل و تا انتها باز کنیم این مشکل وجود ندارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1399-01-14 17:37
سلام کاربر گرامی اتومات نیاز به تنظیم دارد برای اینکار باید از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید زیرا تنظیم کردن نیاز به دقت و تجربه دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # داود 1399-01-31 23:51
سلام خدا قوت پمپ اب خونه ی چند ماهی ست کنترلشو عوض کردیم ی چند وقتی هین کار خاموش میکنه باید رفت دکمه رستارتشو بزنی دوباره روشن شه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-02-13 18:15
سلام کاربر گرامی اگر از سالم بودن و تنظیم بودن ست کنترل مطمئن هستید احتمال این مشکل به خاطر هواگرفتگی پمپ میباشد که باید اتصالات پمپ و پیچ هواگیری و همچنین اتومات کنترل شود که به چه دلیل پمپ هوا میگیرد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1399-02-11 02:14
سلام خانه نیمه کاره که تازه لوله کشی آب شده و بدون اینکه آبی مصرف شود کنتور روزها حدود سی لیتر آب مصرف کرده و شماره می اندازه و در هیچ کجا سوراخ در لوله اب مشاهده نشده کنتور هم دوباره عوض کردیم کارشناس هم آوردیم اما مشکل همچنان باقی است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجید 1399-02-11 12:46
دوست عزیز سلام شما بعد کنتور یک شیر دارید ان را ببندید اگر مصرف قطع شد که ساختمان نشتی دارد ولی اگر قطع نشد یا کنتور خراب است یا شیر اب بند نمبکند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مرتضی ۷ 1399-03-06 02:04
سلام خانه ما آپارتمانی است و طبقه چهار چندروز هست که شیر ظرف شویی رو که باز میکنیم آب نمیکشه‌ ولی شیر بالکن رو که باز میکنیم عمل خروج آب انجام میشه و ظرف شویی بعد از بالکن شروع به کار میکنه همینطور دوش حمام آب نمیده تا شیر پایین باز نشده و توی سرویس بهداشتی هم باید ابتدا شیر توالت باز بشه که آب بیاد بعد شیر روشویی رو باز کنی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-06 10:10
سلام دوست عزیز اگر در ساختمان شما از پمپ استفاده میکنید باید اتومات دستگاه رو تنظیم کنید ودر غیر اینصورت با نصب پمپ مشکلتون حل میشه .میتونید از متخصصان شرکت کمک حضوری بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # پانی 1399-03-26 06:14
چرا شیرهای خونه در قسمت های مختلف مثل آشپزخانه و حمام کم فشار و پر فشار هستن البته دو روزه که اینطور شده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-26 09:30
سلام احتمال گرفتگی در لوله ویا عدم فشار مناسب اب شهری که در این مواقع میتوان از پمپ فشار در ورودی ساختمان استفاده کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # عباس 1399-05-15 06:05
اتوماتیک استارت پمپ را تعویص کردم وانرا تنظیم نمودم ولی حالا اب به مخازن بالای پشت بام نمیرود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-05-15 23:42
سلام علت تعویض چه بوده وآیا قبل ازاین فشار خوب بوده یانه در غیر اینصورت فشار استارت رو با تنظیم کنترل بالاتر ببرید وارتفاع ۲۰ سانتی کنترل با پمپ رو رعایت کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسکندر ترکی 1399-07-13 11:37
سیستم گرمایی ما شوفاژ است درحالیکه همه شیرها بسته است و استفاده نمیشود از لوله ها صدا می اید پیشنهادتان چیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-07-13 12:14
سلام،احتمالاً شیر ها بمرور زمان مستهلک شده اند وآب رد میکنند میتونید فلکه رفت وبرگشت روی کلکتور موتور خانه ویا شیرهای رفت وبرگشت گرمایش زیر پکیج را ببندید.در ضمن به منبع گرمایش اشاره نکردید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # توسلی احمد 1399-08-25 13:40
سلام اب مصرفی ساختمان داعما از سمت شبکه اب دارای هوا است و هیچ وقت هوا گیری نمی شود برای حل مشکل چه نوع شیری می توان سر راه اب ورودی استفاده کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-08-26 09:53
سلام،برای رفع این مشکل میتونید با نصب ایرونت اتومات در بالا ترین نقطه از مدار لوله ساختمان تا حدودی این مشکل را رفع نمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # موسوی 1399-09-21 00:39
سلام وقتتون بخیر شیر آب گرم آشبزخونه ی ما هرز شده مغزیشم خراب بود عوض کردیم مغزی جدید گذاشتیم بعد از اون هروقت شیر آبگرمو باز می کنیم بصورت چکشی صدا میده اگه از دست خودمون بر میاد لطفا راهنمایی کنید با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-09-21 10:14
سلام،این صدا میتونه همچنان از خرابی مغزی شیر باشه والبته در بعضی مواقع باید شیر کامل تعویض بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Nimajanipoor 1399-09-29 13:57
سلام.ساکن طبقه۴یک ساختمان ۴طبقه تک واحدم.یه مشکلی ک واحدم داره اینه که آب حمام زنان استفاده مرتب فشارش کم و زیاد میشه و این موضوع باعث گرم و سرد شدن آب مخصوصا زمان استفاده از دوش میشه.زمانیکه اومدم اینجا،آبگرمکن و با اسید شستم. پمپ آب ساختمون تیوپش تعویض شده.پروانه موتور و اتوماتش هم تعویض شده. آبگرمکن خونه از نوع دیواریه.ممنون میشم اگر بتونیر کمکم کنید. سپاس از سایت بسیارخوبتون.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-29 19:26
سلام،کم وزیاد شدن فشار میتونه از تنظیم نبودن پرشر پمپ آب باشد ودر ضمن باید باد منبع انبساط نیز بررسی شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی اکبر 1399-10-14 00:06
شیر تخیله آبگرمکنو باز کردم داخلش پر از رسوب بود الان اصن شیر آبگرم آب نمیاد ازش
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-15 09:31
سلام،مبدل آبگرمکن باید رسوب زدایی شود توصیه میکنم از سرویسکار کمک بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن