به منظور تکمیل مطلب روش تست لوله کشی فاضلاب ساختمان، قصد داریم تا فیلم نحوه تست لوله های فاضلاب با استفاده از استاپر را به اشتراک بگذاریم.

توضیحات:

بهره وری از سیستم لوله کشی ساختمان بدون کسب اطمینان از عدم وجود نشتی در آن برخلاف قوانین ملی ساختمان می باشد.

علاوه بر این تصور میزان خسارت های احتمالی به بنا در صورت وجود کوچکترین نشتی و یا سستی در اتصالات سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان بسیار دردناک است.

به همین دلیل مجریان لوله کش به مواد مختلفی مانند آب و دود به منظور تست سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان متوسل می شوند.

یکی از ابزار لوله کشی کارآمد که می تواند در زمینه تست لوله های فاضلابی به مجریان حرفه ای کمک کند، استاپر لوله است.

نحوه تست لوله های فاضلاب بااستفاده از استاپر1

قبلاً در مطلبی جداگانه استاپر لوله فاضلاب و کاربرد آن را معرفی کردیم، اما به طور خلاصه می توان گفت استاپر لوله وسیله ای برای انسداد مسیر خروجی لوله فاضلاب است تا بتوان با ورود آب به داخل لوله وجود نشتی احتمالی و میزان مقاومت لوله در برابر فشار را سنجید.

استاپرهای لوله در مدل های مختلف دستی با میله و بدون میله، بالنی و بادی طراحی و تولید می شوند که روش استفاده از هر مدل با دیگری کمی متفاوت است.

اما کلّیت کارکرد تمامی استاپرها به یک شکل بوده و نتیجه حاصل از تست لوله با استفاده از این وسیله کاملاً مطمئن است.

در داخل فیلم بارگذاری شده در این مطلب شما استاپر لوله مدل دستی را مشاهده می کنید که مجری لوله کش آن را در داخل خروجی بازدید لوله فاضلاب قرار داده و آب را از قسمت بالای لوله هدایت می کنند.

مهمترین نکته در زمان استفاده از استاپر لوله برای تست لوله های فاضلاب این است که اولاً به دلیل تنوع استاپرهای لوله مدل هم سایز و هم جنس لوله استفاده شود.

دوماً مقدار آب وارد شده به لوله به اندازه ای نباشد که بر روی اتصالات سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان فشار مضاعف وارد کند.

به همین دلیل است که از نظر متخصین این حوزه حداکثر زمان تست لوله های فاضلابی با استفاده از استاپر لوله باید 15 دقیقه باشد.

حال شما می توانید با مشاهده این فیلم و مطالعه توضیحات بیان شده در قسمت زیر بیشتر با نحوه تست لوله های فاضلاب با استفاده از استاپر آشنا شوید.

متن فیلم:

نحوه تست لوله های فاضلاب با استفاده از استاپر

  1. ابتدا استاپر دستی را در داخل دریچه بازدید لوله فاضلاب پوش فیت در قسمت پایینی سیستم لوله کشی فاضلاب ساختمان قرار داده و آن را محکم می بندیم تا آب از آن عبور نکند.

نحوه تست لوله های فاضلاب بااستفاده از استاپر2

  1. آب را از طبقه بالا درون لوله فاضلاب می ریزیم و آن را کاملاً پر می کنیم. البته همزمان مراقب هستیم فشار آب بیش از حد وارد لوله نشود.
  2. به محض اینکه لوله فاضلاب از آب پر شد، شلنگ آب را از داخل لوله فاضلاب بیرون می آوریم.
  3. اکنون می توانیم طی مدت 15 دقیقه کل قسمت های لوله کشی فاضلاب ساختمان را چک کنیم تا نشتی احتمالی در لوله ها و اتصالات را پیدا کنیم.
  4. در این مرحله چنانچه لوله های فاضلاب نشتی داشته باشند، می توان با مشاهده چکه کردن آب محل دقیق نشتی را پیدا کرد تا در فرصت بعدی برای تقویت و یا تعمیر سیستم لوله کشی فاضلاب اقدام کرد.
  5. بعد از گذشت 15 دقیقه که از عدم وجود نشتی در لوله ها مطمئن شدیم، استاپر را به آرامی باز کرده و از داخل لوله خارج می کنیم تا با خروج آب از دریچه بازدید، فشار آب از روی لوله ها برداشته شود.

نحوه تست لوله های فاضلاب بااستفاده از استاپر3

همانطور که ملاحظه کردید، خوشبختانه امروزه با ورود ابزار لوله کشی جدید می توان علاوه بر سرعت بخشیدن به روند لوله کشی، از سلامت سیستم لوله کشی ساختمان نیز به راحتی اطمینان کسب کرد.

استاپر نیز به عنوان یکی از این ابزارهای کاربردی نقش بسیار کمک کننده ای در پیدا کردن نشتی لوله فاضلاب دارد.

با مشاهده این فیلم شما می توانید به راحتی با روند استفاده از استاپر در تست زنی لوله های فاضلابی آشنا شوید، با این حال چنانچه باز هم سوالی در این خصوص داشتید، می توانید در قسمت نظرات این مطلب از متخصصین ما بپرسید.

نحوه تست لوله های فاضلاب بااستفاده از استاپر4

اجرای لوله کشی فاضلاب ساختمان یکی از ده ها خدمات ما در مجموعه تاسیسات 24 ساعته می باشد، در صورت نیاز به این سرویس همین الان و از سراسر تهران سفارش خود را ثبت کنید.

 

منبع

 

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد