وسایل گرمایشی مسیر پیشرفت خود را از گرمایش با چوب و کرسی شروع کرده و حال به سیستم های مجهز مثل گرمایش از کف و گرمایش مرکزی رسیده اند.

یکی از سیستم های رایج امروزی رادیاتور می باشد. این سیستم با استفاده از پکیج و موتورخانه مرکزی قابل اجرا است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد انتخاب مدل و محل نصب پکیج و همچنین محل نصب رادیاتور، به مطالب محصولات ایران رادیاتور و  ابعاد پکیج ایران رادیاتور مراجعه کنید.

هنگام نصب بهتر است شوفاژ را در فضایی با گردش هوای کافی و حداقل 7 تا 10 سانتی متر فاصله از کف زمین نصب کنید.  چون معمولا سردترین نقطه هر اتاق نزدیک پنجره آن است و هوا از راه درزهای پنجره وارد اتاق میشود، با نصب رادیاتور در زیر پنجره گرما به بهترین شکل توزیع خواهد شد.

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 1

در صورت نصب رادیاتور در زیر پنجره، طول آن باید معادل طول پنجره انتخاب شود.

رادیاتورها انواع مختلفی دارند و شما بسته به نیاز خود میتوانید یکی از انواع پره ای، پانلی یا حوله خشک کن یا لوله ای و جنس آلومینیومی ی فولادی را انتخاب کنید.

 به طور کلی رادیاتورهای آلومینیومی نسبت به ظربه حساس تر هستند و برای تولید گرما نسبت به رادیاتورهای فولادی به تعداد پره بیشتری نیاز دارند.

رادیاتورهای پانلی از جنس فولاد ضدزنگ یکپارچه هستند و کارایی بیشتری دارند، اما نمیتوان در آینده تعداد پره های آن ها تغییر ایجاد کرد.

تعداد پره های رادیاتورهای آلومینیومی را میتوان زیاد یا کم کرد، اما به علت واکنش شیمیایی فلز مس مبدل و آلومینیوم گاز هیدروژن به وجود می آید و رادیاتور همواره دچار هواگرفتگی خواهد شد.

رادیاتور پره ای نوع دیگری از رادیاتورهای ساخته شده از آلیاژ آلومینیوم است که نسبت به رادیاتورهای پانلی فولادی مقاومت بیشتری در برابر زنگ زدگی دارد ولی حرارت دهی آن پایین تر و امکان نشت آب از بین پره های آن بیشتر است.

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 2

شوفاژ آلومینیومی با ظاهری شبیه رادیاتور پره ای از مدل های دیگر رادیاتور است که به علت داشتن پره های جانبی سطح تماس زیادی داشته و دوام، سبکی، زیبایی و تبادل گرمایی آن از شوفاژ فولادی بیشتر، و در نتیجه از نظر قیمت نیز گرانتر است.

برای حمل رادیاتورها را از جا بلند کنید و به هیچ وجه آن ها را روی زمین نکشید زیرا اینکار باعث آسیب دیدن کناره ها و روکش رنگی آن میشود. خواباندن رادیاتورها به پشت و باز نکردن بسته بندی رادیاتورها تا لحضه نصب نیز میتواند در جلوگیری از آسیب دیدن آن ها موثر باشد.

 

  • لوله کشی

در صورتی که تا به حال پکیج نداشته اید، برای نصب رادیاتورها باید لوله کشی لازم را در تمام نقاط مورد نظر انجام دهید. برای راهنمایی بیشتر درمورد لوله کشی، میتوانید به مطلب نحوه لوله کشی پکیج دیواری مراجعه کنید.

لوله کشی برای نصب رادیاتور و حوله خشک کن میتواند به دو صورت انجام شود: توکار و روکار.

لوله کشی توکار لوله کشی توکار مستلزم ایجاد حفره ای به اندازه لوله ها در دیوار و بازسازی نمای دیوار پس از انجام اینکار است، که علاوه بر دشوار بودن و هزینه بالا، دسترسی به لوله ها را در آینده مشکل میکند، ولی این روش به علت محبوبیت سیستم گرمایش از کف و اینکه لوله ها در نمای خانه پیدا نیستند به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد این نوع لوله کشی به مطالب لوله کشی پکیج و نحوه اجرای گرمایش از کف مراجعه کنید.

از طرف دیگر، لوله کشی روکار ساده تر و سریع تر انجام میشود ولی لوله ها در نمای خانه پیدا و به دلیل بی حفاظ بودن تا حدی نیز در معرض آسیب دیدن هستند.

خوشبختانه اکنون گزینه سومی نیز داریم: لوله کشی رو کار با داکت گزینه ای است که مزایای هردو گزینه را با هم ترکیب کرده و میتوان ادعا کرد معایب هیچ یک را ندارد: با پوشاندن لوله هایی که با دقت به صورت رو کار نصب شده اند زیر داکت هایی با نمایی زیبا و هماهنگ با دیوارهای اتاق، لوله کشی به سرعت و آسانی انجام میشود و دسترسی به لوله ها هم آسان خواهد بود.

برای درک بهتر این مفهوم، میتوانید به تصاویر مراحل لوله کشی روکار با داکت که توسط لوله کش های ما انجام شده است نگاه کنید.

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 1

 

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 4

پس از لوله کشی، رادیاتور توسط اتصالاتی به لوله ها وصل می شود و برای اینکار باید از اتصالات یکسان و با کیفیت مناسب استفاده شود.

  • مزایای رادیاتور:

برخلاف بخاری دیگر خطراتی مثل گاز گرفتگی و آتش سوزی منزل را تهدید نمی کند؛

با استفاده از رادیاتور از گرمای مناسب و متعادلی در منزل برخوردار می باشید؛

امکان تعیین دما در هر واحد را به صورت جداگانه ممکن میکند؛

گرچه هزینه گرمایش افزایش خواهد یافت، آب گرم ایجاد شده در آشپرخانه و حمام نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

توجه: تنها نکته در استفاده از رادیاتور روشن کردن در اولین زمان می باشد که باید پیکج را هر ده درجه ده درجه گرم کنید تا لوله ها دچار شک و آسیب های بعدی نشوند.

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 3

انتخاب رادیاتور با اندازه متناسب در استفاده مناسب و صرفه جویی انرژی تاثیر زیادی دارد. رادیاتور ها دارای مشخصات انرژی بوده که هر کدام مقدار فضای خاصی را گرم نگه می دارند.

  • حوله خشک کن

حوله خشک کن ها یا با گرمای آب داغ کار میکنند یا با گرمای تولید شده توسط برق. در انواع آبی گرمای لازم به وسیله سیستم های حرارت مرکزی ساختمان ها مانند پکیج یا موتور خانه تولید میشود.

نصب رادیاتور و حوله خشک کن 4

نمایی از حوله خشک کن نصب شده در حمام

برای گرم کردن فضای حمام نیز از رادیاتور حوله خشک کن استفاده می شود که در فصل زمستان می توان از آن استفاده کرد و برای خشک کردن لباس ها نیز کاربرد دارد. این رادیاتورها با ظاهری با دوام در برابر رطوبت و مناسب فضای حمام ساخته شده اند تا رطوبت را کاهش داده و به شما در خشک کردن لباس های خود در فضای آپارتمانی کمک کنند.

اجرای رادیاتور و حوله خشک کن با لوله های پلیمر و پنج لایه انجام می شود که هر کدام از هزینه و مزایای خود برخوردار هستند.

هدف از نصب حوله خشک کن در حمام و اینکه با چه نوع لوله های کشی اجرا می شود یک بحث است و نصب خود حوله خشک کن بحثی دیگر.

حوله خشک کن ها یا شیشه ای، یا استیل و یا آلومینیومی هستند . آنها بر خلاف رادیاتور ها شیر رفت و برگشتشان در سمت پایین نصب می شود. معمولا سمت راست برای ورودی و سمت چپ برای برگشت آب گرمایش دیده می شود ولی این ملاک نمی تواند درست باشد .

برای تعیین اینکه کدام مسیر ورودی آب است باید یک تست ساده انجام دهید. برای این کار بهتر است از سمت لوله های پکیج ورودی آب خانه را با یک تبدیل به یکی از لوله های گرمایش وصل کنید.

در نظر داشته باشید که همه مسیر های رادیاتور های دیگر باید بسته باشد از کلکتور شیر های ورودی را یکی یکی باز کنید تا آب از حوله خشک کن بیرون بیاید. هر طرف که آب بیرون زد آن طرف ورودی حوله خشک کن می باشد.

اکنون نوبت اتصال شیر های رفت و برگشت حوله خشک کن است. برای این منظور باید سر شیر ها به سمت بالا باشد اما نکته ای که اهمیت بسیار زیادی دارد این است که از میان دهانه شیر ها تا کاشی باید ارتفاع بیرون زدگی شیرها یکسان باشد.

توضیح آنکه احتمال دارد در هنگام کاشی کاری یکی از زانوهای تو کار یکی دو سانت عقب تر از دیگری باشد.

حوله خشک کن

حوله خشک کن کج کار شده است

اگر قبل از نصب حوله خشک کن این اندازه درست نشود باعث می شود تا حوله خشک کن به درستی نصب نشود. از این رو با متر باید از وسز دهانه شیر ها را تا لبه کاشی اندازه بگیرید. معمولا 7 تا 8 سانت این فاصله خواهد بود.

اگر فاصله هر کدام کمتر بود با یک مغزی برنجی یا استیل که در بین زانو و شیر تعبیه می کنید این فاصله را جبران کنید.

تذکر

حدود نیم سانت اختلاف طبیعی است وگاها نمی توان جبران کرد.

 

در هنگام نصب شیر ها و احتمالا مغزی باید به خوبی از تفلون بریا آب بندی استفاده شود. وقتی این فاصله جبران شد نوبت تراز کردن سرهای شیر ها به سمت بالا است.

معمولا برخی از استادکارها از شیرهای فنری استفاده می کنند تا جای بازی و کار داشته باشد . اما اگر از شیر ثابت استفاده می کنید صاف بودن و تراز بودن این شیر ها الزامی است زیرا حوله خشک کن قابلیت ارتجاعی ندارد.

وقتی مهره هواگیری و آب بند حوله خشک کن را بستید و باید با استفاده از یک آچار آلن 12 مهره های شیر ها رفت و برگشت را در دو طرف حوله خشک کن ببندید. این مهره ها هم باید تفلون شوند تا به خوبی آب بندی شوند.

اکنون زمان نصب حوله خشک کن است. حوله خشک کن را باید بر روی شیر ها بگذارید و با دست مهره ها را ببندید. اگر این کار راحت انجام نشد یعنی شیر ها تراز نیستند. به آرامی و با آچار و تنها در مسیر سفت کردن شیر ها را ذره ذره سفت کنید تا تراز شود.

وقتی تراز شد به آرامی و آسانی باید مهره ها بر روی شیر بسته شوند.

وقتی این کار را انجام دادید بست های بالای حوله خشک کن را به دیوار گذاشته و دور آن را با ماژیک یا مداد خط بکشید. حوله خشک کن را باز کنید و بست ها را در جای آنها نگه دارید و جای پیچ ها را علامت زده و سوراخ کنید.

 2حوله خشک کن

نمایی از نصب حوله خشک کن توسط همکاران گروه تاسیسات 24ساعته

حالا باید حوله خشک کن را ببندید و بست ها را روی آن سفت کنید. این بست ها یا جا انداختنی هستند و یا خشابی .

در زمان سفت کردن مهره ها در نظر داشته باشید که باید با هم مهره های شیر ها را سفت کنید. مثلا دو دور یک مهره و دو دور مهره بعدی تا زمانی که سفت شوند. این مهره ها دارای واشر آب بندی هستند و به همین دلیل نباید خیلی سفت شوند تا از آب بندی بیافتند.

اجرای رادیاتور و حوله خشک کن با لوله های پلیمر و پنج لایه انجام می شود که هر کدام از هزینه و مزایای خود برخوردار هستند.

در صورتی که دوست دارید جزئیات بیشتری درمورد روند نصب رادیاتور و حوله خشک کن بدانید، میتوانید کتاب آموزش نصب پکیج را رایگان دانلود کنید.

شما میتوانید برای تعیین رادیاتور یا حوله خشک کن مورد نیاز خود با ما تماس بگیرید و با خیال راحت عملیات نصب را به همکاران ما بسپارید.

ضمانت جبران خدمات

تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد.

اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +4 # ابراهیمی 1396-02-12 21:03
سلام خداقوت، لوله رفت حوله خشک کن باید سمت چپ باشه یا سمت راست؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-02-13 20:01
سلام.ممنون.

فرقی ندارد ولی معمولا سمت راست گذاشته می شودکه برا هواگیری و اینکه متوجه شویم کدام رفت و کدام برگشت راحت تر است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسفندیاری 1396-02-12 23:02
سلام یه اتاق ۴۰متری چند پره رادیاتور میتونیم نصب کنیم؟؟با تشکراز راهنمایتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اسماعیلی 1396-02-13 18:02
سلام
اگر در منطقه سردسیر ساکن هستین دوعدد15 یا دو عدد بیست پر استاندارد است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # سینا 1396-03-21 16:02
سلام و خسته نباشین.خیلی ممنون از اطلاعاتی که در سایتتون میزارین و ممنون که پاسخگو سوالات هستین.
میخواستم بدونم چندنوع حوله خشک کن وجود داره و جنسشون از چیه؟
ممنون از راهنماییتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-04-03 22:22
سلام،ممنون از لطفتون.خوشحالیم که تونستیم کمکی کرده باشیم به شما ودیگر دوستان محترم.

حوله خشک کن ها انواع مختلفی دارند که تفاوتشان در جنس آن ها می باشد،له طور کلی در سه چنس مختلف ساخته می شون،  1.شیشه ای، 2.فولادی یا استیل 3.آلومینیومی می باشند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # پوریا 1396-03-21 16:17
سلام خسته نباشین.
حوله خشک کنا چه فایده ی دارن که میشه ازشون استفاده کرد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # اسماعیلی 1396-04-03 22:25
با وجود حوله خشک کن می توان گرمایشی بدون آلودگی تولید کرد و چون این وسیله از برق استفاده نمیکند گزینه خوبی برای خشک کردن حوله در حمام می باشد. مورد دیگر اینکه حوله این است که همزمان با گرم نمودن فضا رطوبت موجود در حمام را از بین می برد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # گودرزی 1396-05-29 01:46
سلام خسته نباشین من واسه یه حال ۴۰متری شوفاژ میخواستم میخواستم بدونم امکانش هست بااینکه خونه ساختش قدیمیه شوفاژ نصب کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-05-31 08:49
سلام جناب گودرزی
برای تمامی فضاها با توج به امکانات موجود، امکان نصف شوفاژ می باشد. لظفا فضای خود را شرح دهید تا بتوانیم دقیق تر راهنمایی کنیم
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود -1 # سلطانی 1396-06-28 09:21
با درود و سپاس
لطفا روش تشخیص لوله رفت و برگشت همچنین شیوه هواگیری توضیح دهید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1397-10-14 05:24
سلام لوله رفت همیشه در رادیاتورلوله بالایی هست و برگشت پایینی
موقع هواگیری اگه پکیج دارید باید خاموش کنید و شیرهواگیری رادیاتورها راباز کنید تا جایی که هواخالی شود وآب خالی بدون هوا از رادیاتور خارج شود و این کار را برای همه رادیاتورها انجام بدید و بوسیله شیر زیر دستگاه که شیر بار یا پرکن نام دارد فشار دستگاه را روی یک و نیم تنظیم کنید و بعد از بستن شیر زیر پکیج دستگاه راروشن کنید و اگر موتورخانه دارید پمپ برگشت را خاموش کنید و بعد از هواگیری روشن کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # عل ابادی 1396-09-21 10:53
لطفا راهنمایی کنید جهت نصب پکیج چنانچه داخل بالکن کمی پایین تر ازمعمول باشد (حاکثر 180به پایین )مشکلی از لحظ فنی وایمنی پیش نمی اید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-09-24 13:10
سلام وقت شما بخیر
اگر فضایی خوب برای پکیج محیا هست امکان نصب وجود دارد.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهدی 1396-09-24 21:48
با سلام، پذیرایی آپارتمان ما 50 متر و آخرین طبقه میباشیم و در تهران ساکن هستیم و خانه های مجاور پایین تر میباشد و کلا اطراف خالی و پشت بام هم داریم. در پذیرایی دو عدد رادیاتور ده پره از نوع ترمو ایران رادیاتور داریم.ولی خانه سرد میباشد. به نظر شما چند پره اضافه کنیم.در ضمن پکیج ما 22000 میباشد، اگر اضافه کنیم همه پره ها گرم میشود؟با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-09-30 14:27
سلام وقت شما بخیر
اگر خانه ۹۰ متر باشد شما میتوانید سر هر رادیات ۱۰ پره اضافه کنید .
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # رضا 1396-10-16 01:12
سلام حوله خشك كن آلومينيومى به ارتفاع يك متر چند قيمته و هزينه نصب به جاى رادياتور شوفاژ داخل سرويس چقدر ميشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-10-16 08:58
سلام دوست عزیز.
از دادن قیمت در سایت معذوریم.
لطفا با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید و یا شماره تماس خود را بدهید تا با شما تماس گرفته شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین 1396-12-21 22:40
با عرض سلام خدا قوت
آیا میشود حوله خشک کن را پایین شیر های آن بست چون فضایی که حوله خشک کن اشغال میکند مورد نیاز است و بصورت برعکس نصب شود.سپاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1396-12-27 12:38
سلام وقت شما بخیر
امکان پذیره است ولی در برخی موارد پتانسیلش کم میشود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ابريشمي 1397-06-28 07:44
سلام ،برانصب حوله خشك كن پيچي كه آچارآلن ميخوره بايستي تا آخر با آلن بسته باشه يا بازكنيم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-06-29 08:38
سلام وقت شما بخیر
باید تا آخر باز باشد.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احمد 1397-07-22 21:51
سلام و خسته نباشید. میخواستم بپرسم رابط های ثابت و فنری در حوله خشک کن آیا بین شیرها و حوله قرار میگیره یا بین دیوار و شیرها با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-07-24 09:48
سلام وقت شما بخیر
بین دیوار و شیر قرار میگیرد. چون بین شیر و رادیاتور ماسوره ای میشود. سایز آنها نیز مناسب نیست. در نتیجه‌گیری به هم نمی خورد.
موفق باشید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # قلي زاده 1397-07-23 14:31
با سلام و احترام
ايا امكان نصب رادياتور پنلي و پره اي در يك مدار و يك پكيج وجود دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-07-24 10:08
سلام وقت شما بخیر
سوال شما کاملا مفهوم نیست، اما برای نصب رادیاتور لوله ی رفت رادیاتور باید به ورودی رفت و لوله برگشت به خروجی برگشت پکیج متصل شود.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کاوه 1397-07-29 08:34
عرض سلام و خسته نباشید
برای رنگ آمیزی رادیاتورها رو جدا و پس از اتمام کار مجددا نصب کردن
ولی حالا که سیستم موتورخونه رو راه انداختن همه اتصالات چیکه میکنه!!!
البته با آچار همشون رو به طور کامل سفت کردم ولی بازم....
بیشتر هم از پشت مهره
به نظر شما علتش چیه و چه کاری میتونم انجام بدم؟
و یه سوال دیگه اینکه شیر پایین رادیاتور رو که باز میکنم یه درپوشه که کامل باز میشه و توش یه سوراخ برنجی مشخص میشه که اصلا شکل شیر نیست!؟؟؟
ممکنه اونم نشتی بده؟
ممنون از زحماتتون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-07-30 09:22
سلام وقت شما بخیر
اتصالاتی که آب میدهد باید باز شود و نوار تفلن شود و مجددا بسته شود. اگر از ماسوره رادیاتور آب میدهد باید باز شود و واشربندی شود و مجدد نصب شود شیر پایین یا شیر برگشت هم به دو صورت هست یا پیچ دو سو و یا آلنی که باید پیچ را باز کنید تا آب داخل رادیاتور پر شود. اگر شیر کهنه باشد به احتمال زیاد شروع به آب دادن میکند که در اینصورت شیر باید تعویض شود چون قابل تعمیر نیست.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # میثم درویش زاده 1397-10-18 07:39
باسلام خدمت کارشناس محترم،سوالی داشتم راجع به اینکه چه مدل حوله خشکنی ازکیفیت وزیبایی درعین حال قیمت مناسب برخوردارمیباشد؟؟مارک پیشنهادی شماچیست؟؟باسپاس از پاسخ‌گویی شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Omid hadadi 1397-10-18 23:47
سلام بهترین جنس حوله خشک کن استیل هست و یا آلومینیومی، اکثرا فولادی را به جای آلومینیوم خریداری میکنند که اصلا مناسب نیست و زود ترک میخوره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد