نظرات برخی از مشتریان

منبع دو جداره همچنان یکی از گزینه های اصلی برای گرم کردن آب در موتورخانه محسوب می شود. سرویس و شست و شوی آن جهت اطمینان از عملکرد و حفظ بازدهی مناسب سیستم گرمایشی ساختمان ضروری است. در این مطلب، ضمن بیان مقدمه ای از منبع دوجداره آب گرم و کارکرد آن، مواردی که در هنگام سرویس باید بدان توجه کرد، ارائه می شود. همراه ما باشید.

منبع دوجداره

سرویس و شست و شوی منبع دوجداره 1

شکل 1 منابع آب گرم دوجداره، همچنان یکی از اولین انتخاب ها برای تامین آب گرم مصرفی ساختمان است

منابع آب گرم به صورت کلی دو نوع مختلف را شامل می شوند. این منابع یا مانند آبگرمکن های خانگی بصورت مستقیم خواهد بود یا به صورت غیر مستقیم که در تماس مستقیم با شعله قرار نمی گیرند. منبع دو جداره موتورخانه از جمله آبگرمکن های غیر مستقیم است که وظیفه آن تامین آب گرم مصرفی داخل ساختمان است. این آبگرمکن که در بسیاری از ساختمان های مجهز به سیستم حرارت مرکزی دیده می‌شود، متشکل از دو استوانه تو در تو است. آب داغ یا بخار تهیه شده در دیگ و بویلر به جدار خارجی منبع دوجداره هدایت شده و درجه حرارات آب موجود در استوانه داخلی را بالا می برد. کارکرد این منبع دقیقا مشابه یک مبدل حرارتی دو لوله ای دارای مخزن ذخیره است. جهت برآورد میزان حجم لازم یک منبع دوجداره، به اطلاعاتی از قبیل نوع کاربری یک ساختمان، تعداد شیرهای مصرفی، تعداد نفرات ساختمان و ضریب تقاضا برای افراد یا سکنه یک ساختمان نیاز است. بازدهی حرارتی منابع دو جداره در حدود 95 درصد برآورد می شود.

برای آشنایی بیشتر با کارکرد و جنس منابع آب گرم دو جداره، به مطلب تعمیر و تعویض منبع دوجداره آب گرم مراجعه فرمایید.

سرویس منبع دوجداره

  • عملکرد شیر رفت و برگشت در هنگام سرویس منبع دو جداره باید بررسی شود.
  • شیر اطمینان و شیر هواگیری برای جلوگیری از ترکیدگیدر منبع دوجداره وصل می شود. یکی از موارد سرویس منبع دوجداره، اطمینان از عملکرد درست این شیرهاست. در زمان افزایش فشار، شیر اطمینان به صورت اتوماتیک باز می شود و از ترکیدن منبع دو جداره جلوگیری می کند. همچنین بررسی عملکرد شیر یک طرفه که در هنگام نصب منبع دوجداره بر سر راه ورود آب سرد بسته می شود، در موقع سرویس ضروری است.
  • غیر استاندارد بودن جوشکاری منبع دو جداره در هنگام نصب و راه اندازی (مثلا مواقعی که خط جوش ورق ها چند تکه باشد)، گاها سرویسکاران را مجبور به جوشکاری مجدد می کند که البته چندان توصیه نمی شود و تعویض منبع در این مرحله از کار بیشتر پیشنهاد می شود. معمولا تضعیف منبع دو جداره از نقاط جوش صورت گرفته و در طول زمان سبب سوراخ شدگی و نشتی آب می شود. جوشکاری ورق ها به صورت چند تکه و بر روی هم بدون فاصله، یکی از علل سوراخ شدگی منبع دوجداره است.
  • سوراخ شدنمنبع دو جداره، یکی از شایع ترین ایراداتی است که در منابع دو جداره مشاهده می شود. این امر، به دلایل متعددی صورت می گیرد. معمولا به علت جریان داشتن آب تازه شهر، منابع دوجداره با آب واکنش داده و در اثر این امر، خوردگی و در مراحل بعدی سوراخ ایجاد می شود. در هنگام سرویس منبع باید توجه داشت که هنگام سوراخ شدگی جداره داخلی منبع، به دلیل ورود آب شهر به سیستم گردش دیگ ها یا چیلرها، آب از منبع انبساط مستقر در پشت بام سر ریز می کند.

چناچه سوالاتی را پیرامون تعمیر و تعویض اینگونه از منابع آب گرم دارید، مطلب تعمیر و تعویض منبع دوجداره آب گرم را از دست ندهید.

 

سرویس و شست و شوی منبع دوجداره 2

شکل 2 تصویری از یک منبع دوجداره آب گرم در موتورخانه

  • سختی آب (استفاده از آب نامناسب و تصفیه نشده از کاتیون های سنگین و رسوب زا) یکی از علل اصلی پوسیدگی و خوردگی منبع دوجداره می باشد. با نصب دستگاه سختی گیر می توان ضمن جلوگیری از تشکیل رسوبات در منبع دوجداره آب گرم، عمر آن را نیز افزایش داد.
  • داشتن لایه ای محافظ برای در محل جوشکاري های منابع آب گرم کویلی و دوجداره الزامي است. در همین راستا، رنگ کاری اپوکسي به ضخامت 140 ميکرون و يا زينکای سرد (حتي در صورت استفاده از ورق های گالوانيزه) پیش از راه اندازی و یا تجدید این امر در صورت زدوده شدن لایه محافظ هنگام سرویس منبع توصیه می شود.

شست و شوی منبع دوجداره

  • رسوبات حاصل از سختی آب در منبع دوجداره یکی از مشکلاتی است که باعث عدم تبادل حرارتی مناسب می شود و در نتیجه، آب گرمای خوبی نخواهد داشت. شست و شوی شیمیایی (اسیدشویی) منابع از روش های متداولی است که برای سرویس منابع آب گرم کن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای حل مشکل ذکر شده می توان با استفاده از پمپ، اسید رقیقی در داخل منبع دوجداره ریخته و رسوبات را از بین برد تا بازدهی بالا در کنار اتلاف حرارتی کم را توامان داشته باشیم.

سرویس و شست و شوی منبع دوجداره 3

شکل 3 تصویری از یک منبع دوجداره آب گرم که نیاز به سرویس، تعمیر یا تعویض دارد

  • دمای آب گرم بهداشتی ساختمان ها، طبق جداول و استانداردهای مهندسی، معمولا بین 50 تا حداکثر 60 درجه سانتی گراد پیشنهاد شده است. به همین جهت، دمای آب گرم بهداشتی ذخیره شده در منبع کویل دار یا منبع دوجداره آب گرم نبایستی از 50 درجه سانتی گراد کمتر باشد. لازم به ذکر است که اگر دمای آب به کمتر از این حد برسد، باکتری سبز رنگ خاصی به نام "لژیونلا" که بازه دمایی مناسب جهت رشد و تکثیر آن بین 25 تا 50 درجه سانتی گراد است، در منبع رشد خواهد نمود که این اتفاق باعث افزایش هزینه شستشوی دوره ای منبع دوجداره و حذف این باکتری مزاحم می گردد.

سرویس و شست و شوی منبع دوجداره موتورخانه خود را به ما بسپارید. کافیست با شماره مندرج در سایت، تماس بگیرید تا همکاران واحد فنی با حضور در محل، مجموعه خدمات لازم را برای سرویس منبع دو جداره آب گرم و سایر تجهیزات موتورخانه شما ارائه دهند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # ابوذر 1397-02-17 00:21
سلام
حداکثر ظرفیت منابع دوجداره چقدر است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-17 22:55
سلام دوست گرامی
معمولا این مخازن در ظرفیتی بین 300 تا 2000 لیتری تهیه می شوند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مولودی 1397-02-19 00:11
سلام
برای محاسبه ظرفیت نامی مورد نیاز برای منبع دو جداره باید چه کنیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-19 15:28
سلام وقت شما بخیر
برای این کار بهترین راه استفاده از نرم افزار های مخصوص مهندسی مانند نرم افزار کریر می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مهران 1397-02-21 00:00
اگر منبع سوراخ شد می توانیم جوش دهیم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # اسماعیلی 1397-02-21 22:15
بهتر است جوش داده نشود زیرا مقاومت منبع کاهش پیدا می کند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # بهروز 1398-11-30 17:23
سلام منبع ما حدود ۴سال است کار میکند ۵میل ۶۰۰لیتری منبع ایستاده است سوراخ شد چند بار جوش زدیم ولی از جای جوش سوراخ میشود جوشکارمیگویداگر عدسی رو عوض کنیم ۶میل بیندازیم جواب میدهدایا این کار جواب میدهد یا اینکه منبع را عوض کنیم با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-01 12:58
سلام کاربر گرامی اگر ورق را ضخیم تر کنید میتونید جواب بگیرید ولی اگر هزینه مهم نیست تعویض کنید بهتر است و خیالتون راحت تر میشود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن