به منظور تکمیل مطلب عیب یابی لوله کشی آب این بار قصد داریم تا علت صدای لوله آب در ساختمان را بررسی کنیم.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در زمان باز کردن شیر آب و یا حتی وقتی تمامی شیرآلات ساختمان در حالت بسته قرار دارند، صداهای عجیب و غیر معمولی از لوله های آب می شنوید.

جالب است بدانید که نوع صدایی که از لوله های آب شنیده می شود به علت وجود این مشکل بستگی دارد. به عنوان مثال صدای ضربه، صدای تق تق و حتی احساس لرزیدن لوله های آب به علت های مختلفی رخ می دهند.

مهمترین کار برای یافتن علت صدای لوله آب این است که ببینید این صدا دقیقا چه زمانی از لوله ها شنیده می شود.

به همین دلیل ما در این قسمت حالت های مختلف خارج شدن صدا از لوله های آب را برای شما تهیه کرده ایم.

حالت های مختلف صدا دادن لوله آب:

 1. وقتی آب گرم در درون لوله های جریان دارد.
 2. بعد از بستن شیر آب سرد یا گرم.
 3. وقتی آب سرد در لوله ها جریان دارد.
 4. در زمان بسته بودن تمامی شیرآلات.

حال شما می توانید با کمک راهکارهای بیان شده در ادامه این مطلب علت صداهای لوله های آب در حالت های ذکر شده را شناسایی و رفع کنید.

 1. حالت اول:

صدای تق تق لوله های آب فقط در زمانی ایجاد می شود که آب گرم در درون لوله های آب گرم مانند لوله های حمام در جریان باشد.

در این شرایط وقتی شیر آب گرم را باز می کنید، صدایی همچون تق تق یا کلیک کردن از لوله ها شنیده می شود و این صدا تا زمانی که شیر آب گرم را نبندید، همچنان وجود دارد.

علت احتمالی بروز این مشکل: نصب اشتباه لوله های پلیمری

در برخی از ساختمان ها از لوله های پلیمری برای سیستم لوله کشی آب گرم حمام، سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی و غیره استفاده شده است.

لوله های پلیمری دارای مزایایی بسیار زیادی در مقایسه با لوله های فلزی هستند، اما با این وجود تنها نقص لوله های پلیمری مربوط به ضریب تحمل دمایی پایین این نوع لوله است.

علت صدای لوله آب 1

به همین علت است که مجریان لوله کش در هنگام استفاده از این لوله اولا آن را عایق بندی می کنند، دوما فضای کافی در اطراف لوله قرار می دهند تا چنانچه آب با دمای بالا در درون لوله قرار گرفت، لوله فضای کافی برای دفع تغییرات طولی و عرضی خود را داشته باشد.

لذا اگر نحوه لوله کشی آب گرم ساختمان با لوله های پلیمری دچار مشکل باشد، یعنی فضای مورد نیاز برای لوله ها در نظر گرفته نشود، بعد از بازکردن آب گرم لوله های آب گرم حمام، سینک ظرفشویی و ماشین ظرفشویی صدا خواهند داد.

پس علت اصلی صدای لوله های آب گرم و لوله های حمام در ساختمان به دلیل وجود مشکل در لوله های پلیمری می باشد.

راه حل رفع این مشکل

تنها راه حل رفع این مشکل این است که لوله های پلیمری دارای مشکل را در ساختمان پیدا کرده و آن ها را بازسازی کنید.

 1. حالت دوم:

در این حالت زمانی صدای ضربه یا تق تق از لوله ها شنیده می شود که شیر آب سرد و گرم بسته می شود.

در این شرایط زمانی که از فلاش تانک توالت استفاده می کنید و همچنین در زمانی که زمان کار ماشین لباسشویی به اتمام می رسد، لوله های داخل حمام و سرویس بهداشتی بیشتر صدای ضربه می دهند.

علت احتمالی بروز این مشکل: پدیده ضربه قوچ یا آبکوبش

علت صدای تق تق لوله آب در این حالت پدیده آبکوبش یا ضربه قوچ است.

حالتی که در آن وقتی آب در یک لوله جریان دارد، به محض بسته شدن شیر آب سرعت آب بالادست شیر بسیار آهسته شده و همین موضوع سبب ایجاد فشار دینامیکی در لوله می شود .

در برخی موارد میزان فشار دینامیکی در لوله بسیار بالا است و این فشار علاوه بر ایجاد صدای بسیار بلند، سبب لرزش شدید لوله ها نیز می شود تا حدی که ممکن است اتصالات لوله ها سست شده و حتی لوله ترک بردارد.

نحوه رفع این مشکل

روش رفع این مشکل با توجه به سیستم لوله کشی آب در ساختمان شما متفاوت است.

چرا که در برخی از سیستم های لوله کشی آب از قابلیتی به نام محفظه هوا و یا دفع کننده ضربه قوچ آب در درون لوله ها استفاده می شود.

علت صدای لوله آب 2

محفظه های هوا شبیه لوله های T شکلی هستند که در صورت تشخیص هوا در درون لوله سریعاً هوا را دفع کرده و آن را با آب جایگزین می کنند.

حال چنانچه سیستم لوله کشی آب در ساختمان شما دارای چنین قابلیتی باشد، شما می توانید طبق دستورالعمل زیر ضربه قوچی لوله های آب را دفع کنید.

 • شیر فلکه اصلی آب در ساختمان را قطع کنید.
 • بالاترین شیر آب در ساختمان را باز کنید و همزمان با آن پایین ترین شیر آب در خط لوله آب ساختمان را که معمولا در خارج از ساختمان قرار دارد، باز کنید.
 • حال اجازه دهید تمام آب درون لوله ها تخلیه شود. در این زمان به نوعی لوله ها را هواگیری می کنید.
 • سپس شیر آب پایینی را بسته و شیر فلکه را باز کنید.
 1. حالت سوم:

صدای لوله آب در این حالت زمانی ایجاد می شود که آب سرد در لوله ها در حال گردش است.

در این شرایط صدای تق تق لوله های آب از درون دیوار به گوش می رسد و همچنین به محض باز کردن شیر آب سرد در سینک ظرشویی این صدا شنیده می شود.

 

علت احتمالی بروز این مشکل: فشار بالای آب

در نظر بیشتر مردم بالا بودن فشار آب یک مزیت مهم محسوب می شود، در حالتی که همیشه این طور نیست.

وقتی میزان فشار آب در درون لوله با توجه به قطر آن از یک حد معین بیشتر باشد، در زمان حرکت آب در درون لوله صدای ضربه شنیده می شود.

به بیانی دیگر وقتی آب با شدت بالایی در درون لوله جریان دارد، به صورت جست و خیزکنان در لوله حرکت می کند که باعث ایجاد لرزش هایی در لوله می شود و این لرزش ها سبب خوردن لوله به دیوار شده و همین موضع صدای ضربه یا تق تق را ایجاد می کند.

روش رفع این مشکل

به منظور رفع این مشکل، میزان فشار آب درون لوله های ساختمان خود را اندازه بگیرید که برای انجام این کار می توانید از یک فشار سنج ساده کمک بگیرید.

علت صدای لوله آب 3

برای استفاده از فشار سنج آن را به شلنگ آب نزدیک به شیر فلکه اصلی آب در ساختمان خود ببندید.

فقط در هنگام انجام این کار مطمئن شوید که هیچ آبی در ساختمان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

سپس شیر آب بسته به شلنگ را کاملا باز کنید.

میزان فشار آب باید بین 40-80psi باشد. حال در صورتی که میزان فشار آب بیش از این مقدار بود، باید فشار آب ساختمان را با کمک نصب شیرهای کاهنده فشار کم کنید.

 

 1. حالت چهارم:

صدای لوله آب در این حالت زمانی است که هیچ آبی در لوله ها در جریان نیست، یعنی هیچ شیر آبی در ساختمان باز نیست، ولی باز هم صدای تق تق از لوله های آب اغلب در اول صبح یا بعداظهرها شنیده می شود.

علت احتمالی بروز این مشکل: تجمع رسوبات در داخل آبگرمکن

صدای ایجاد شده در این شرایط به دلیل تجمع رسوبات در داخل مخزن آبگرمکن یا پکیج است و این صدا به دلیل آزاد شدن حباب های هوا از داخل رسوبات داخل مخزن دستگاه به وجود می آیند و تا حدی میزان صدا بالاست که گمان می کنید از لوله های درون دیوار شنیده می شود.

روش رفع این مشکل

تنها راه برطرف کردن این مشکل رسوب زدایی آبگرمکن و یا پکیج با کمک سختی گیر مغناطیسی می باشد که باید توسط مجری تاسیسات پکیج این کار انجام شود.

وجود صدا در لوله های آب ساختمان موضوعی نیست که بتوان به راحتی از آن چشم پوشی کرد، بلکه باید این نوع صداها را به عنوان زنگ خطری در بروز مشکلات بیشتر همچون نشتی لوله آب، خراب شدن آبگرمکن و پکیج و سست شدن اتصالات لوله های آب به حساب آورد.

بنابراین توصیه ما به شما این است که در صورت مشاهده این مشکل سریعا با مجری لوله کش تماس گرفته تا ریشه صدای لوله آب شناسایی و رفع شود.

از آنجا که یکی از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته انجام تعمیرات لوله کشی در ساختمان است، شما می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش از سراسر تهران با ما تماس بگیرید.

 

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +3 # حسن 1398-09-07 00:24
علت صدای خود اب هنگام باز کردن شیر . اصلا جریان اب مشخصه که اب باز کردن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # mohamad javad 1398-09-13 21:33
سلام خدمت شما کاربر عزیز اگر منظور شما این بود وقتی همسایه شیر آب را باز میکند صدای آب در داخل دیوار شنیده میشود به این خاطر است که لوله ها اولا که از فضای مناسبی مانند رایزر رد نشده است دوما عایق صدا و سرماوگرما نشده است متاسفانه برای درست شدن اینکار هزینه زیادی برای ساکنین دارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # محمد حیدری 1398-10-08 21:16
سلام ، ما در یک آپارتمان 6 طبقه زندگی می کنیم .. در اتاق تاسیسات آپارتمان 1 مخزن و 2 عدد پمپ آب داریم .
هر کدام از واحد ها برای سیستم گرمایش یک پکیج مستقل دارند.
مدتی است که صدای آزار دهنده ای بخصوص شبها که اغلب سکوت و آرامش هست.. به گوش می رسد.
با بازکردن شیر آب هر طبقه ، ساکنین طبقه زیرین ( طبقه پائینی ) صداهای آزاردهنده ای را منوچه می شوند. مثلاً هنگامی که طبق 2 آب استفاده می کند .. طبقه 1 معترض است.
وقتی طبقه 3 شیر آب باز می کند.. طبقه 2 از سر و صدا آرامش ندارد .
وقتی طبقه 4شیر آب باز می کند.. طبقه 3 از سر و صدا آرامش ندارد .
وقتی طبقه 5 شیر آب باز می کند.. طبقه 4 از سر و صدا آرامش ندارد .
وقتی طبقه 6 شیر آب باز می کند.. طبقه 5 از سر و صدا آرامش ندارد .

آیا مربوط به تنظیم پمپها در اتاق تاسیسات است ؟ ...
چه شیر آب سرد و چه شیر آب گرم باز شود ... صدا به گوش میرسد ..
لطفاً راهنمایی فرمائید ؟ محمد حیدری از اراک
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +3 # mohamad javad 1398-10-09 09:00
سلام کاربر گرامی آیا این صدا از لوله ها به گوش میرسد یا صدای پمپ ها میباشد که در لوله ها میپیچد برای مطمئن شدن شیر آب را باز بگذارید و به موتورخانه بروید و ببینید که پمپ ها زوزه نمیکنند اگر پمپ ها صدا بدهند باید تعمیرکار بیارید که متوجه بشه این صدا از بلبرینگ ها یا کاسه پمپ هستش و اگر پمپ ها صدا نمیدادند فشار ست کنترل ها را کمی پایین بیارید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمد حیدری 1398-10- 1398-10-12 17:47
سلام ... صدا از لوله ها به گوش می رسد ، صدای پمپ نیست... مثل اینکه شیر آب رو باز کردن و صدایی شبیه بازکردن شیر کپسول گاز به گوش می رسد ؟ ..صدای پمپ نیست ... نمیدونم از دوماه قبل که سرویسکار اومد پمپ ها را تعمیر کرد.. فشار اونها رو زیاد کرده ؟ ..... لطفاً راهنمایی بفرمائید... صدای شرشر آب میاد ! ..
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1398-10-12 17:49
دوست عزیر سلام محتملترین اتفاق زیاد کردن فشار اب هستش بهتره که فشار را پایبن تر بیارید تا صدا قطع بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Sja 1398-10-14 15:23
سلام استاد
تشکر از متن اطلاعاتی بسیار گویایتان
من حالت الف را دارم ولی لوله ها گالوانیزه است و متاسفانه بجای داکت از داخل دیوار ردشده و تق تق ریتمیک تند شونده و کند شونده شدیدی داریم چون متاسفانه کنار چهارچوب درب است
چه راه حلی پیشنهاد میکنید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # اردبیلیAlijeddi 1398-10-14 19:37
باسلام درکدام حالت زیر این مشکل به وجود میاد یا آب گرم در درون لوله های است واستفاده میشود وقتی میخواین شیر آب سرد یا گرم ببندید وقتی آب سرد درلوله هااست در بسته بودن تمامی شیرآلات. دربعضی شیرفلکه ها لوله کش وهمکاران جهت شیر وبرعکس میزنن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # احمد 1398-11-01 23:40
سلام وقت بخیر...
همآنطور که گفتید یکی از دلایل صدا بسته بودن تمامی شیرآلات میباشد که علتش رو گفتین شاید آبگرمکن رسوب گرفته که باید سختی گیری شود.خدمت شما بگم که آبگرمکن دیواری مخزن دار هس که یکسال بیشتر کار نکرده و همچنین تمامی لوله های انتقال آب داخل حمام رو کار میباشد و هیچگونه نشتی نداره....
ممنون میشم کمک کنید تا این صدای ناهنجار برطرف بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-04 13:11
سلام کاربر گرامی برای رفع مشکل و اسیدشوئی مبدل آبگرمکن بهتر است از سرویسکار به صورت حضوری کمک بگیرید که از این صدا زودتر راحت شوید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جواد 1398-11-26 20:09
سلام وقت بخیر
صدای اب از داخل دیوار به گوش میرسد چه باید کرد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-27 02:06
سلام کاربر گرامی اگر فقط صدای آب به گوشتون میرسه ولی نم یا مشکل دیگه ای بوجود نیاورده بهتره که حساس نشید بهش چون اگه بخواهید این مشکل رو حل کنید باید دیوار را تخریب کنید اگر لوله جای این رو داشته باشه تغییر مسیر بدهید و یا اینکه لوله را عایق صوتی کنید و همچنین دیوار را عایق صوتی کنید ولی اینکار هزینه بر میباشد و به صرفه نمیباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # کامیار 1399-01-08 01:02
با عرض سلام و احترام
حدود 2 ساعت است که لوله های سرد ساختمان یک صدای نویز شدید دارد حتی در شرایط بسته بودن کامل شیر ها و این صدا در طبقه اول بیشتر و در طبقه چهارم کمتر است.
فلکه اصلی رو قطع کردم و یکی از شیر ها (هم یکی از واحد های طبقه 4 و هم پارکینگ ) رو باز کردم و دوباره فلکه اصلی ساختمان رو باز کردم و صدا قطع شد.
تا شیر بسته میشود دوباره لوله ها صدا می دهد.
آیا مشکل از داخل ساختمان است یا از فشار آب ورودی؟
در ضمن ساختمان فاقد پمپ است.
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-08 18:43
سلام کاربر گرامی این مشکل زمانی پیش میادش که داخل لوله ها هوا گرفته شود و یا اینکه فشار آب ساختمان بیش از حد شود و پس از مدتی از بین میرود جای نگرانی نیستش.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # pd 1399-02-13 03:34
با سلام
خواستم بپرسم با توضیحاتی که در جواب دوستان دادید میشه گفت حالت پنجمی هم وجود داره و اون صدایی که با باز کردن چه آب گرم و چه آب سرد شنیده میشه هست؟ ( این صدا در سکوت شب آزار دهندست)
علتش هم فشار زیاد پمپه؟؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1399-02-13 17:31
سلام کاربر گرامی صدایی که در لوله ها میپیچد و یا لوله ها میلرزد به دلیل تنظیم نبودن پرشر سوئیچ میباشد که فشار آب بیش از حد زیاد میباشد و یا اینکه دیافراگم پرشر سوئیچ خراب شده است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مفید 1399-03-03 05:47
باسلام خدمت شما و سپاس از پاسخگویی شما:
شیر آب اهرمی توالت هنگام باز بودن صدا میدهد طوری که انگار با شدت آب خارج می شود غرغر یا کرکر شدید می کند.
علاوه بر اون همسایه پایین ما چند وقته اعلام میکنه چکه بعضی وقتها خیلی کم میاد از همون ناحیه تقریبا ولی چون سقف سرویسشو سقف کاذب زده معلوم نیست از چی و کجا هست؟ من حدس زدم شاید بخار خودسقف کاذب باشه. البته بگفته همسایه، همیشه بعد از مصرف زیاد آب این چکه میاد و خیلی کم هست و بعد قطع میشه. ولی یه ناحیه شون رو که دیدم یه خط اب بود زرد شده بود. میگفت شما کردید.
با این اوصاف یه دور کامل اب دوغ ریختم(سیمان و آب)بازهم بعد یک ماه معترض شد یه قطره آب میاد من شیر توالت رو باز کردم و خیلی خیلی سفتش کردم چون یه تعمیرکار مسن و سالخورده قبلا برای تعمیر مغزی یکم شل بسته بود انگار. داخلش هم با پیکوشتی تمیز کردم گرفتگی نبود.
دور لوله داخل دیوار هم خشک خشک بود!
ضمنا صدا فقط از شیر توالت هست نه حتی روشویی که نیم متر اونورترهست.
دلیل صدا و چکه بنظرتون چی میتونه باشه؟ الان همسایه میگه داره حالشون احساس میکنه نم میزنه؟! یکم ادم حساسی هست. ممنون میشم فرصت فرمودید در اسرع وقت راهنمایی کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسین فاضلی 1399-03-03 08:57
سلام شما باید آب ورودی رو قطع کنید وابتدا کارتریج داخلی شیر رو تعویض کنید ودر صورت قطع نشدن چکه مبادرت به باز کردن کامل شیر کرده وبعد تعویض اتصالات مستهلک ونوار پیچی مجدداً شیر رو نصب کنید تا ریزش آب قطع بشه .از یک نفر باتجربه در انجام کار استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مفید 1399-03-04 01:59
سلام
ممنون از شما
فقط فکر کنم خوب نرسوندم
داخل سرویس ما هیچ چکه نداریم فقط صدای زیاد موقع باز کردن و بیرون امدن اب داریم.
طبقه پایین مدعی چکه زمان استفاده زیاد ما هست.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-05 19:52
سلام دوست عزیز اگر بعد بررسی یه سرویسکار متوجه بشین که چکه میکنه باید رفع ایراد بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1399-03-04 02:42
سلام
ساختمان ما چهارتا تک واحدی و ۲۵ ساله است.
حدود دو سه ماهه صدایی مانند استارت کردن پمپ شنیده میشه. هیچکدام از همسایه ها پمپ ندارند و اساسا این قطع و وصل صدا در طول شبانه روز وجود داره، نه قطع میشه و نه با باز کردن شیر اب یکسره
با تناوب تقریبا یکسان حدودا ۲۰ ثانیه تکرار میشه
چطوری میشه پیداش کرد
یکبار برق تک تک واحدها رو قزع کردم ولی صداش نیفتاد
یکبار هم با قطع شدن اب منطقه صداش قطع شد و دوباره شروع شد
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
ارادتمند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-03-05 10:25
سلام مسیر رایزر لوله ها کنتور آب رو چک کنید .از متخصصان شرکت ما استفاده کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # tina 1399-06-23 13:06
برای جلوگیری از انتقال صدای سیفون کشیدن و یا لوله ها در سرویس بهداشتی هایی که در طبقات مختلف در مکانهای مختلف قرار گرفته اند و روی هم طراحی نشده اند چه باید کرد؟ برای مثال سرویس بهداشتی که بر روی یک اتاق خواب و یا نشیمن قرار گرفته است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-24 08:19
سلام،اگر دسترسی به لوله وجود داشته باشه میتونیدبا استفاده از عایق صدا دور لوله تا مقدار کمی این مشکل را رفع نمایید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسینی 1399-07-21 15:00
سلام. حدود یک ماه است که صدای کوبشی با فرکانس بالا و شدت بالا درست روی چک ولو بعد از کنتور شروع شده و این صدا در ساعات نصفه شب و یا حدود 2 یا 3 بعد از ظهر خیلی بیشتر میشود. لطفا راهنمایی کنید که چطور مشکل رو پیدا کنیم یا مرتفع کنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-07-21 19:06
سلام،صدا میتونه از شیر یکطرفه بعد از کنتور باشد وباید از سرویسکار باتجربه در محل کمک بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدرضا 1399-08-19 13:38
چند سالیست که به محض روشن کردن شوفازخانه مرکزی در فصل سرما٬ صدای لوله در دیوارها به صورت رندم شنیده می شود.
صدا شبیه صدای دلر بوده و مدتی به گوش می رسد و مدتی قطع می شود.
هرچه هوا سردتر می شود گویا مصرف گرمایشی بیشتر شده و بازه ی زمانی به گوش رسیدن صدا نیز بیشتر می شود به طوری که تا صبح نمی توان خوابید.
برای طبقات سوم و هفتم بیشترین صدا را تولید می کند و برای دیگر طبقات گویا صدا کمتر است.
همسایه طبقات چهارم و پنجم بر روی شوفاژهایشات ترموستات نصب کرده اند. آیا می تواند مشکل از ترموستات نصب شده توسط ایشان باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-08-19 23:05
سلام،ترموستات اگر برروی تمام رادیاتور ها بسته باشه میتونه یکی از علتهای صدا باشه علت دیگر نزدیک بودن لوله در رایزر وجسبیده بودن بیکدیگر میتونه علت دیگه باشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدرضا 1399-08-20 15:02
به نقل از حسین فاضلی:
سلام،ترموستات اگر برروی تمام رادیاتور ها بسته باشه میتونه یکی از علتهای صدا باشه علت دیگر نزدیک بودن لوله در رایزر وجسبیده بودن بیکدیگر میتونه علت دیگه باشه


و اما راه چاره ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-08-21 05:39
سلام،بررسی رایزر وکم کردن ترموستات (تعداد رادیاتور هایی که ترمستات دارند رو به حداقل ۱/۳تغییر بدین در ضمن منبع انبساط وپمپ هم باید توسط سرویسکار بررسی شوند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # علی 1399-08-19 23:56
سلام،وقت بخیر
زمانی که شیر های آب رو باز می کنیم مخصوصا به صورت ولرم یه صدایی از توی لوله ها شنیده میشه و تا الان هم پکیج و هم پمپ را سرویس کردیم ولی مشکل رفع نشده چه دلیل دیگه ای می تونه داشته باشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-08-20 12:48
سلام،این مشکل بخاطر خرابی در کارتریج ویا مغزی شیر های مخلوط میباشد وباید تعویض شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # هما 1399-09-09 05:53
سلام. از لوله زیر روشویی همونجایی که آب وارد فاضلاب میشه صدای آب میاد مثل وقتی که آب بازه درحالیکه شیرآب بسته اس لطفا راهنمایی کنید متشکرم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-09 10:03
سلام،احتمال اشتراکی بودن لوله با واحدهای دیگر هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سعید 1399-09-13 16:59
سلام،ی صدایی مثل اینکه ی موتورخونه ایی روشن باشه تو خونمون همش میاد ی زمانی خفیف وی زمانی شدید،حتی بعضی موقع هم شیر اب هم ی لرزه خفیف داره،مخصوصا شیر دستشویی تقریبا همیشه با لرزش هست،ماساکن شهرک اکباتان هستیم،مشکل ازکجاست تقریبا ارامش وخواب گرفته شده ازمون،ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-14 06:54
دوست عزیز این مشکل باید با بررسی حضوری تمام شیر آلات ومدار لوله کشی حل شود احتمال خرابی مغزی یکی از شیر های آب مصرفی هست وباید یک به یک بررسی ورفع عیب شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # پری 1399-09-14 16:44
سلام.. ساختمان ما چهار طبقه تک واحدی هست که پمپ هم نداره و هرطبقع پکیج خودشو داره ، طبقه چهارم بخاطر فشار آب خودش روی پشت بام از طرق لوله به پکیجش پمپ وصل کرده..صدای پمپ به واحد ما طبقه سوم نمی‌رسه..اما پکیجشون یه صدای لرزشی داره نه فقط موقع باز کردن آب این صدا همیشه هست مخصوصا شبا اذیت کننده میشه ، ممکنه راهنمایی کنید؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-15 09:15
سلام،صدای لرزش پکیج هنگام بازکردن آب میتونه بعلت خرابی شیر یا موتور سه راه باشد ودستگاه باید توسط سرویسکار بررسی ورفع عیب شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # زهرا 1399-09-28 17:28
سلام، در هنگام بستن تمام شیرهای اب صدای ضربه شنیده میشه. اگه اهرم شیر اب را به ارامی فشار دهیم صدایی نمی اید ولی اگه یه دفعه شبر اب بسته شود صدای صربه مانندی شنیده میشود، برای از بین بردن این صدا باید چیکارکنیم؟ ایا این هوای درون لوله ها خود به خود از بین می رود؟ یه روزه این اتفاق افتاده، ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-09-29 19:26
سلام،مغزی شیر یا وکارتریج باید تعویض شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مقدسی 1399-10-05 17:42
با سلام . لوله های پکیج من از پشت قرنیز رد شده و روی اونهارو با کچ پر کردیم . زمانی که در زمستان از شوفاژ استفاده میکنیم و دمای آب از ۶۰ درجه بالاتر میره یه گوشه ای از اتاق شروع میکنه به تق تق صدا کردن و شب که خانه آرام هست این صدا اذیت کننده میشه ‌. علت این صدا چیه و چه جوری میشه رفعش کرد. باتشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-06 08:59
سلام،این صدا بعلت وجود هوا در مدار وباد نداشتن منبع انبساط دستگاه میباشد وباید سرویسکار بعد از بررسی مشکل را حل کند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مقدسی 1399-10-06 20:23
به نقل از حسین فاضلی:
سلام،این صدا بعلت وجود هوا در مدار وباد نداشتن منبع انبساط دستگاه میباشد وباید سرویسکار بعد از بررسی مشکل را حل کند

سرویسکار آوردم و به دستگاه پکیچ باد زد و دستگاه رو روسوبگیری و هواگیری رادیاتور هارو هم انجام داد ولی این صدا توی لوله هست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-07 15:21
سلام،تمام شیرهای رادیاتور ها را ببندید ویکی یکی باز کنید وتوجه کنید که کدام رادیاتور با باز کردن شیر صدا میدهد مغزی شیر را تعویض کنید ،راه دیگر شستشوی مدار رادیاتور ها میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مانی 1399-10-17 01:57
با سلام و عرض ادب
به تازگی پمپ آب آپارتمان را سرویس کرده ایم اما مشکل تازه ای پیدا شده و آن این است که آخر شب ها قبل از استارت پمپ صدای زوزه شدیدی به صورت ممتد ایجاد میشود و حتی با قطع برق پمپ هم صدا تغییر نمی‌کند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-17 09:22
سلام،این مربوط به اتصالات پمپ وشیر یکطرفه میباشد وباید توسط سرویسکار بررسی ورفع شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سلیمانی 1399-10-17 15:18
سلام خسته نباشید منزل ما طبقه اول هست سرویس بهداشتی طبقه بالا به گونه ای هست که اگر مشکل پیدا کنه در همان واحد تعمیر بشه ولی با این سبک لوله کشی باعث شده که زمانی که آنها حمام میرن یا دستشویی میرن صداش در داخل ما می پیچید بیشتر صدای فاضلاب هست که میاد و شیر اب حالا ما آمدیم فوم تزریق کردیم نشد به ما گفتن پشم سنگ دوباره گفتن نه پشم سنگ هم موثر نیست واقعا باعث اذیت ما شده حالا باید چه کاری کنیم راه حلی شما دارین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-19 01:03
سلام،تنها راه عایق صدا گیر وعایق سقف کاذب میباشد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی 1399-10-20 01:44
سلام.حسته نباشید.وقتی شیر اب گرم روی سینک رو باز میکنم یاشیر اب گرم دستشویی وحمام رو صدایی مثل صدای اژیر یا صدای سوت کشیدن میاداز زیر پکیج.
چند روزه همینطوره واواخرشب ک ساکت میشه وسرو صدا نیست بیشتر احساس میشه.ممنون میشم پاسخ بدید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-10-21 08:24
سلام،احتمالاً خرابی در شیر سه طرفه دستگاه میباشد وباید توسط سرویسکاربررسی ورفع شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن