به منظور تکمیل مطلب عیب یابی لوله کشی آب این بار قصد داریم تا علت صدای لوله آب در ساختمان را بررسی کنیم.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در زمان باز کردن شیر آب و یا حتی وقتی تمامی شیرآلات ساختمان در حالت بسته قرار دارند، صداهای عجیب و غیر معمولی از لوله های آب می شنوید.

جالب است بدانید که نوع صدایی که از لوله های آب شنیده می شود به علت وجود این مشکل بستگی دارد. به عنوان مثال صدای ضربه، صدای تق تق و حتی احساس لرزیدن لوله های آب به علت های مختلفی رخ می دهند.

مهمترین کار برای یافتن علت صدای لوله آب این است که ببینید این صدا دقیقا چه زمانی از لوله ها شنیده می شود. به همین دلیل ما در این قسمت حالت های مختلف خارج شدن صدا از لوله های آب را برای شما تهیه کرده ایم.

حالت های مختلف صدا دادن لوله آب:

 1. وقتی آب گرم در درون لوله های جریان دارد.
 2. بعد از بستن شیر آب سرد یا گرم.
 3. وقتی آب سرد در لوله ها جریان دارد.
 4. در زمان بسته بودن تمامی شیرآلات.

حال شما می توانید با کمک راهکارهای بیان شده در ادامه این مطلب علت صداهای لوله های آب در حالت های ذکر شده را شناسایی و رفع کنید.

 1. حالت اول:

صدای تق تق لوله های آب فقط در زمانی ایجاد می شود که آب گرم در درون لوله های آب گرم مانند لوله های حمام در جریان باشد.

در این شرایط وقتی شیر آب گرم را باز می کنید، صدایی همچون تق تق یا کلیک کردن از لوله ها شنیده می شود و این صدا تا زمانی که شیر آب گرم را نبندید، همچنان وجود دارد.

علت احتمالی بروز این مشکل: نصب اشتباه لوله های پلیمری

در برخی از ساختمان ها از لوله های پلیمری برای سیستم لوله کشی آب گرم حمام، سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی و غیره استفاده شده است.

لوله های پلیمری دارای مزایایی بسیار زیادی در مقایسه با لوله های فلزی هستند، اما با این وجود تنها نقص لوله های پلیمری مربوط به ضریب تحمل دمایی پایین این نوع لوله است.

علت صدای لوله آب 1

به همین علت است که مجریان لوله کش در هنگام استفاده از این لوله اولا آن را عایق بندی می کنند، دوما فضای کافی در اطراف لوله قرار می دهند تا چنانچه آب با دمای بالا در درون لوله قرار گرفت، لوله فضای کافی برای دفع تغییرات طولی و عرضی خود را داشته باشد.

لذا اگر نحوه لوله کشی آب گرم ساختمان با لوله های پلیمری دچار مشکل باشد، یعنی فضای مورد نیاز برای لوله ها در نظر گرفته نشود، بعد از باز کردن آب گرم لوله های آب گرم حمام، سینک ظرفشویی و ماشین ظرفشویی صدا خواهند داد.

پس علت اصلی صدای لوله های آب گرم و لوله های حمام در ساختمان به دلیل وجود مشکل در لوله های پلیمری می باشد.

راه حل رفع این مشکل

تنها راه حل رفع این مشکل این است که لوله های پلیمری دارای مشکل را در ساختمان پیدا کرده و آن ها را بازسازی کنید.

 1. حالت دوم:

در این حالت زمانی صدای ضربه یا تق تق از لوله ها شنیده می شود که شیر آب سرد و گرم بسته می شود.

در این شرایط زمانی که از فلاش تانک توالت استفاده می کنید و همچنین در زمانی که زمان کار ماشین لباسشویی به اتمام می رسد، لوله های داخل حمام و سرویس بهداشتی بیشتر صدای ضربه می دهند.

علت احتمالی بروز این مشکل: پدیده ضربه قوچ یا آبکوبش

علت صدای تق تق لوله آب در این حالت پدیده آبکوبش یا ضربه قوچ است. حالتی که در آن وقتی آب در یک لوله جریان دارد، به محض بسته شدن شیر آب سرعت آب بالادست شیر بسیار آهسته شده و همین موضوع سبب ایجاد فشار دینامیکی در لوله می شود .

در برخی موارد میزان فشار دینامیکی در لوله بسیار بالا است و این فشار علاوه بر ایجاد صدای بسیار بلند، سبب لرزش شدید لوله ها نیز می شود تا حدی که ممکن است اتصالات لوله ها سست شده و حتی لوله ترک بردارد.

نحوه رفع این مشکل

روش رفع این مشکل با توجه به سیستم لوله کشی آب در ساختمان شما متفاوت است. چرا که در برخی از سیستم های لوله کشی آب از قابلیتی به نام محفظه هوا و یا دفع کننده ضربه قوچ آب در درون لوله ها استفاده می شود.

علت صدای لوله آب 2

محفظه های هوا شبیه لوله های T شکلی هستند که در صورت تشخیص هوا در درون لوله سریعاً هوا را دفع کرده و آن را با آب جایگزین می کنند.

حال چنانچه سیستم لوله کشی آب در ساختمان شما دارای چنین قابلیتی باشد، شما می توانید طبق دستورالعمل زیر ضربه قوچی لوله های آب را دفع کنید.

 • شیر فلکه اصلی آب در ساختمان را قطع کنید.
 • بالاترین شیر آب در ساختمان را باز کنید و همزمان با آن پایین ترین شیر آب در خط لوله آب ساختمان را که معمولا در خارج از ساختمان قرار دارد، باز کنید.
 • حال اجازه دهید تمام آب درون لوله ها تخلیه شود. در این زمان به نوعی لوله ها را هواگیری می کنید.
 • سپس شیر آب پایینی را بسته و شیر فلکه را باز کنید.
 1. حالت سوم:

صدای لوله آب در این حالت زمانی ایجاد می شود که آب سرد در لوله ها در حال گردش است.

در این شرایط صدای تق تق لوله های آب از درون دیوار به گوش می رسد و همچنین به محض باز کردن شیر آب سرد در سینک ظرشویی این صدا شنیده می شود.

علت احتمالی بروز این مشکل: فشار بالای آب

در نظر بیشتر مردم بالا بودن فشار آب یک مزیت مهم محسوب می شود، در حالتی که همیشه این طور نیست.

وقتی میزان فشار آب در درون لوله با توجه به قطر آن از یک حد معین بیشتر باشد، در زمان حرکت آب در درون لوله صدای ضربه شنیده می شود.

به بیانی دیگر وقتی آب با شدت بالایی در درون لوله جریان دارد، به صورت جست و خیزکنان در لوله حرکت می کند که باعث ایجاد لرزش هایی در لوله می شود و این لرزش ها سبب خوردن لوله به دیوار شده و همین موضع صدای ضربه یا تق تق را ایجاد می کند.

روش رفع این مشکل

به منظور رفع این مشکل، میزان فشار آب درون لوله های ساختمان خود را اندازه بگیرید که برای انجام این کار می توانید از یک فشار سنج ساده کمک بگیرید.

علت صدای لوله آب 3

برای استفاده از فشار سنج آن را به شلنگ آب نزدیک به شیر فلکه اصلی آب در ساختمان خود ببندید. فقط در هنگام انجام این کار مطمئن شوید که هیچ آبی در ساختمان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

سپس شیر آب بسته به شلنگ را کاملا باز کنید. میزان فشار آب باید بین 40-80psi باشد. حال در صورتی که میزان فشار آب بیش از این مقدار بود، باید فشار آب ساختمان را با کمک نصب شیرهای کاهنده فشار کم کنید.

 1. حالت چهارم:

صدای لوله آب در این حالت زمانی است که هیچ آبی در لوله ها در جریان نیست، یعنی هیچ شیر آبی در ساختمان باز نیست، ولی باز هم صدای تق تق از لوله های آب اغلب در اول صبح یا بعداظهرها شنیده می شود.

علت احتمالی بروز این مشکل: تجمع رسوبات در داخل آبگرمکن

صدای ایجاد شده در این شرایط به دلیل تجمع رسوبات در داخل مخزن آبگرمکن یا پکیج است و این صدا به دلیل آزاد شدن حباب های هوا از داخل رسوبات داخل مخزن دستگاه به وجود می آیند و تا حدی میزان صدا بالاست که گمان می کنید از لوله های درون دیوار شنیده می شود.

روش رفع این مشکل

تنها راه برطرف کردن این مشکل رسوب زدایی آبگرمکن و یا پکیج با کمک سختی گیر مغناطیسی می باشد که باید توسط مجری تاسیسات پکیج این کار انجام شود.

وجود صدا در لوله های آب ساختمان موضوعی نیست که بتوان به راحتی از آن چشم پوشی کرد، بلکه باید این نوع صداها را به عنوان زنگ خطری در بروز مشکلات بیشتر همچون نشتی لوله آب، خراب شدن آبگرمکن و پکیج و سست شدن اتصالات لوله های آب به حساب آورد.

بنابراین توصیه ما به شما این است که در صورت مشاهده این مشکل سریعا با مجری لوله کش تماس گرفته تا ریشه صدای لوله آب شناسایی و رفع شود.

از آنجا که یکی از خدمات ما در گروه تاسیسات 24 ساعته انجام تعمیرات لوله کشی در ساختمان است، شما می توانید همین الان به منظور ثبت سفارش از سراسر تهران با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1 منبع 2

اشتراک گذاری:
برچسب ها: لوله کشی آب

دیدگاهتان را ثبت کنید

تصویر امنیتی

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد