در ادامه مقاله تعمیر کولر گازی ما این بار قصد داریم تا در این مقاله علت روشن نشدن کولر گازی گری و راه حل آن را بررسی کنیم.

کولر گازی گری در انواع مدل های کولر گازی اینونتر، کولر گازی ایستاده، کولر گازی پنجره ای و کولر گازی کاستی محصول کشور چین بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است.

علت روشن نشدن کولر گازی گری و راه حل 1

در طی دوران استفاده از انواع کولر گازی ممکن است مشکلاتی مانند بروز یخ زدگی در پنل کولر گازی، خاموش و روشن شدن مکرر کولر گازی، تولید باد گرم به جای باد سرد توسط کولر گازی و مشکلات دیگر در این وسیله رخ دهد.

اما از آنجا که موضوع این مقاله در مورد علت روشن نشدن کولر گازی گری است ما توضیحات بیشتر را در این خصوص خواهیم داد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص علت یخ زدگی کولر گازی به مطلب چرا کولر گازی یخ می زند مراجعه کنید.

علت روشن نشدن کولر گازی گری چیست و راه حل رفع این مشکل چیست؟

  • وجود مشکل در جعبه تقسیم برق ساختمان:
  1. جعبه تقسیم را چک کنید.

اولین کاری که در مواجه با روشن نشدن کولر گازی گری باید انجام دهید این است که جعبه تقسیم برق ساختمان را چک کنید.

زیرا گاهی به علت بالا بودن شدت جریان برق ممکن است که کلید برق جعبه تقسیم در حالت خاموش قرار گرفته باشد، در نتیجه هیچ برقی به کولر گازی گری برای روشن شدن نمی رسد.

همانطور که می دانید جعبه تقسیم به صورت جعبه ای خاکستری یا مشکلی رنگ در قسمت ورودی ساختمان و یا آشپزخانه تعبیه شده است و اگر مشکل از جعبه تقسیم برق ساختمان باشد یک تا دو عدد از کلیدهای برق آن در حالت خاموش قرار گرفته اند.

علت روشن نشدن کولر گازی گری و راه حل 2

به خاطر داشته باشید که قبل از برگرداندن کلیدهای برق در جعبه تقسیم به حالت روشن باید تمامی چراغ های ساختمان و همچنین وسایل پر مصرف برقی را خاموش کنید.

اگر بعد از برگرداندن کلیدها به حالت روشن، باز هم کلیدهای بر روی جعبه تقسیم به حالت خاموش قرار گرفتند، باید با تعمیرکار تماس بگیرید.

  1. سیم برق کولر گازی گری را چک کنید.

اگر مشکل از جعبه تقسیم و فیوزهای برق ساختمان نبود، سیم برق کولر گازی گری را چک کنید، چرا که ممکن است مشکل از خرابی سیم برق کولر گازی باشد و به همین علت است که هیچ برقی برای روشن شدن به کولر گازی نمی رسد.

  • دستگاه را دوباره ریست کنید.

اگر هیچ گونه مشکلی در زمینه برق ساختمان نبود، می توانید یک بار دستگاه را ریست کنید.

معمولا کولرهای گازی گری یک دکمه ریست در قسمت یونیت خارجی در نزدیکی کمپرسور خود دارند و شما می توانید برای اطمینان بیشتر این دکمه را پیدا کرده و در صورت خاموش بودن، آن را در حالت روشن قرار دهید.

اگر نتوانستید دکمه ریست دستگاه را پیدا کنید، می توانید دستگاه را خاموش کرده و بعد از پنج دقیقه دوباره روشن کنید تا یک شوک الکتریکی به کولر گازی وارد شود.

  • ترموستات کولر گازی گری را چک کنید.

بیشتر مشکلات کولر گازی در زمینه عدم روشن نشدن اگر از سیم برق دستگاه و منبع برق ساختمان نباشد، از ترموستات آن است. در واقع ترموستات نقش کلیدی در نحوه کار کردن کولر گازی ایفا می کند و بدون وجود ترموستات کولر گازی هیچ گونه تشخیصی برای روشن شدن ندارد.

اگر ترموستات کولر گازی گری خراب باشد، کولر گازی به صورت خودکار روشن و خاموش می شود که خرابی ترموستات می تواند شامل:

  1. تنظیم بودن ترموستات در حالت گرم و دمای بالا
  2. خرابی سیم پیچی سنسورهای ترموستات
  3. خالی بودن باتری های ترموستات
  4. خرابی ترموستات

تنظیم دمای ترموستات کولر گازی گری:

اگر ترموستات کولر گازی گری در حالت ( گرم ) تنظیم شده باشد، کولر گازی روشن نخواهد شد، پس برای رفع این مشکل ترموستات کولر گازی گری را در حالت ( سرد ) قرار دهید و دمای آن را حداقل تا پنج درجه پایین تر از دمای کنونی ساختمان تنظیم کنید.

سنسورهای ترموستات:

اگر درپوش ترموستات کولر گازی را باز کنید، سنسورهای آن را مشاهده خواهید کرد. اگر سیم پیچی های مربوط به سنسورهای توموستات از حالت خود خارج شده بودند، پس علت روشن نشدن کولر گازی گری خرابی سنسورهای ترموستات است.

در این صورت تنها راه حل تعویض کلی ترموستات است، زیرا سنسورهای آن قابل تعمیر نخواهند بود.

باتری های ترموستات:

اگر صفحه نمایش مربوط به ترموستات کولر گازی گری خالی و سفید بود، این موضوع می تواند نشانه خالی بودن باتری های ترموستات باشد.

پس بعد از باز کردن درپوش پلاستیکی مربوط به ترموستات باتری های آن را تعویض کنید و دستگاه را در حالت روشن قرار دهید. به طور کلی بهتر است که هر ساله باتری های ترموستات را تعویض کنید.

خرابی ترموستات:

اگر شما فکر می کنید که ترموستات کولر گازی گری خراب شده است، می توانید با استفاده از خود دستگاه کولر گازی را روشن کنید.

اگر کولر گازی به صورت دستی روشن شد، پس مشکل کولر گازی شما از ترموستات آن بوده و بهتر است برای رفع این مشکل با تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید.

خرابی کنترل کولر گازی گری:

اگر کولر گازی گری با استفاده از کنترل آن روشن نشد، شما می توانید آن را با کمک دکمه روشن / خاموش بر روی پنل روشن کنید. در صورتی که کولر گازی گری به صورت دستی روشن شد، مشکل از کنترل کولر گازی است که به احتمال زیاد باتری های آن تمام شده اند.

علت های احتمالی دیگر در روشن نشدن کولر گازی گری:

اگر شما تمامی موارد ذکر شده در قسمت فوق را بررسی کردید و مشکل را پیدا نکردید، به احتمال زیاد علت روشن نشدن کولر گازی گری کثیفی فیلترها و یا مسدود شدن مسیر تخلیه کولر گازی است.

کثیفی فیلترهای هوای کولر گازی گری:

فیلتر هوای کثیف از عبور و جریان هوا به داخل کولر گازی جلوگیری می کند و همانطور که در مقاله چرا کولر گازی یخ می زند توضیح دادیم کاهش جریان هوا به کویل اواپراتور سبب بروز یخ زدگی در پنل کولر گازی می شود.

علت روشن نشدن کولر گازی گری و راه حل 3

پس اگر فیلترهای هوای کولر گازی کثیف باشند، کمپرسور کولر گازی برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در کولر گازی سریعا خاموش می شود.

برای رفع این مشکل می توانید فیلترهای هوای کولر گازی گری را بعد از باز کردن خوب بررسی کنید و اگر خراب شده اند آن ها را تعویض کرده و در صورت کثیف بودن آن ها را به خوبی تمیز کرده و خشک کنید.

البته توصیه ما به شما این است که هر سه تا چهار ماه فیلترهای هوای کولر گازی خود را تعویض کنید، خصوصا اگر فضای ساختمان شما بزرگ است و یا از حیوانات خانگی در منزل نگه داری می کنید.

نشتی گاز مبرد کولر گازی گری:

همانطور که می دانید کولر گازی به کمک گازی که به آن مبرد می گویند سبب سرد شدن هوای فضای ساختمان می شود. اگر در داخل سیستم هر گونه نشتی گاز وجود داشته باشد، کولر گازی گری روشن نمی شود.

شما می توانید برای بررسی و رفع این مشکل با تعمیرکار کولر گازی تماس بگیرید زیرا معمولا تشخیص نشتی گاز در کولر گازی کار ساده ای نیست.

مسدود بودن مسیر تخلیه کولر گازی گری:

در حالت معمولی نحوه کار کولر گازی به این صورت است که آب های جمع آوری شده از رطوبت هوا که در داخل کویل سرد کننده ساخته شده اند به مسیر تخلیه رسوبات هدایت شوند، اما اگر مسیر تخلیه مسدود شده باشد، آب های جمع آوری شده در داخل سینی کولر گازی جمع می شوند.

در این صورت دستگاه کولر گازی به صورت خودکار مانع از روشن شدن دوباره کولر گازی به منظور جلوگیری از انباشته شدن حجم بیشتری از مایع در داخل سینی تخلیه کولر گازی می شود.

اگر فکر می کنید که مشکل روشن نشدن کولر گازی گری شما مربوط به مسیر تخلیه آن می باشد، می توانید با استفاده از جاروهای مکنده آب و خاک مسیر تخلیه و لوله آن را باز کنید.

خرابی کمپرسور کولر گازی گری:

در برخی موارد کمپرسور کولر گازی بنا به دلایلی از کار می افتند و این کار مانع از روشن شدن کولر گازی خواهد شد. شما می توانید برای آشنایی بیشتر در این زمینه مقاله تعمیر کمپرسور کولر گازی را مطالعه کنید.

علت روشن نشدن کولر گازی گری و راه حل 4

نتیجه گیری:

همانطور که ملاحظه کردید علت روشن نشدن کولر گازی گری می توانید به سادگی کثیفی فیلترهای هوا و یا پریدن فیوز برق ساختمان باشد و یا علت روشن نشدن آن می تواند بسیار پیچیده تر مانند خرابی ترموستات و یا خرابی کمپرسور آن باشد.

بنابراین تشخیص علت روشن نشدن کولر گازی گری یک مرحله است و رفع این مشکل مرحله بعدی و مهمتر از مرحله اول است.

از طرفی همانطور که ذکر شد گاهی مشکل مربوط به سیستم برق ساختمان و یا سیستم برق کولر گازی می شود که اقدام شما به تعمیر کولر گازی عنوان فردی غیر متخصص بسیار خطرناک است.

پس بهترین راه برای رفع مشکل روشن نشدن کولر گازی گری این است که از افراد متخصص در زمینه تعمیر کولر گازی کمک بگیرید.

همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته آماده ارائه خدمات در زمینه تعمیر کولر گازی گری به شما شهروندان تهرانی در تمامی مناطق تهران بزرگ و در تمامی ایام هفته می باشند. برای ثبت سفارش و استفاده از تجربه و تخصص ما همین الان تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2  منبع 3  منبع 4

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # مهدیه 1398-05-12 15:34
با سلام چرا کولر گازی تو اوج گرما اصلا خنک نمیکنه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علیرضا آقاملایی 1398-05-18 19:03
سلام بستگی به تنظیمات و آمپر و مقدار LRA کمپرسور دارد
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن