اگر شما از بوی بد توالت در ساختمان خود رنج می برید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید، زیرا ما قصد داریم این بار در خصوص راه خلاصی از بوی بد چاه توالت توضیحاتی را بیان کنیم.

وجود بوی بد در توالت در هنگام استفاده از آن عمری طبیعی است, اما مشکل کار از آن جایی آغاز می شود که در زمان عدم استفاده از توالت باز هم بوی بسیار ناخوشایندی از چاه خارج می شود.

این موضوع نه تنها سبب سلب آسایش شما می شود, بلکه حتی بر روی سلامتی نیز تاثیر منفی می گذارد. بنابراین باید هر چه زودتر علت بوی بد چاه توالت را پیدا و رفع کرد.

دلایل ایجاد بوی بد چاه توالت

اولین قدم برای خلاصی از بوی بد چاه توالت این است که ریشه بوی بد شناخته شود. به همین دلیل در این قسمت دلایل احتمالی وجود بوی بد در چاه توالت را بررسی می کنیم و سپس به بیان راه خلاصی از آن خواهیم پرداخت.

 • خرابی سیفون توالت

یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد بوی بد در چاه توالت، خراب بودن سیفون آن است.

همانطور که می دانید جلوگیری از بازگشت گازهای سمی فاضلاب به داخل لوله ها و ورود آن به ساختمان وظیفه اصلی سیفون فاضلاب در توالت است، که این کار را با نگه داشتن مقداری آب در قسمت منحنی خود انجام می دهد.

راه خلاصی از بوی بد چاه توالت 1

پس در صورتی که با بوی بد چاه توالت در ساختمان خود مواجه شدید، ابتدا باید سیفون توالت را بررسی کنید.

مشکلات زیادی همچون وجود نشتی در سیفون و سست شدن اتصالات سیفون می توانند سبب خراب شدن آن شوند، که در این صورت راهی جز تعویض سیفون فاضلاب توالت باقی نمی ماند.

 • وجود مشکل در لوله ونت یا هواکش فاضلاب

سیستم لوله کشی فاضلاب دارای لوله های ونت خشک و تر فاضلاب می باشد که با خاصیت مکش معکوس هوا، گازهای آلوده داخل فضای توالت را به خارج از ساختمان هدایت می کنند.

حال چنانچه لوله های ونت دچار انسداد شده باشند، گازهای سمی فاضلاب چاه توالت دوباره به داخل ساختمان برگشت می کنند. تشخیص وجود مشکل در ونت و رفع آن کاری تخصصی است و از جمله وظایف مجری لوله کش است.

 • مسدود شدن چاه توالت

در برخی موارد مشاهده شده است که علت وجود بوی بد در چاه توالت به دلیل مسدود شدن چاه توالت توسط اجسام خارجی است.

در این صورت مواد فاضلابی جامد یا مایع از چاه به سمت لوله فاضلاب خارج از ساختمان هدایت نمی شوند و همیشه بوی بد چاه توالت در ساختمان پخش می شود.

البته این مشکل به زودی از سمت ساکنین قابل تشخیص است، چرا که گرفتگی چاه توالت باعث کند شدن جریانات فاضلابی شده که از بیرون چاه کاملا مشخص است.

در این حالت بهترین راه این است که با کمک مجری لوله کش انسداد چاه مشخص شده و اقدامات لازم در جهت باز کردن آن انجام شود.

 • نشتی لوله فاضلاب در ساختمان

در برخی موارد وجود نشتی در لوله های فاضلاب قسمت سرویس بهداشتی سبب خروج گازهای آلوده از چاه توالت می شود.

این مشکل معمولا به دلیل فرسوده شدن لوله ها ایجاد می شود که بهترین راه حل برای رفع این موضوع بازسازی لوله کشی فاضلاب ساختمان است.

راه خلاصی از بوی بد چاه توالت

حال که با برخی از دلایل وجود بوی بد در چاه توالت آشنا شدید، در این قسمت چند راه به منظور خلاصی از بوی بد چاه توالت عنوان می کنیم که در بین این راهکارها می توانید با دلایل بیشتری از وجود بوی بد در توالت آشنا شده و آن ها را رفع کنید.

 1. استفاده از سیستم هواکش در توالت

نصب هواکش در توالت یکی از راهکارهای قدیمی و ساده ای است که در تمام ساختمان ها می توان از آن استفاده کرد.

راه خلاصی از بوی بد چاه توالت 2

با این حال چنانچه سرویس بهداشتی شما به فن هواکش مجهز نیست، پنجره خروجی توالت را دائما باز بگذارید تا هوای آلوده از آن خارج شود. فقط به خاطر داشته باشید که در صورت استفاده از هواکش باید آن را هر شش ماه یک بار تمیز کنید.

 1. استفاده از دستگاه های تمیز کننده هوا

در صورتی که ساختمان توالت شما داری خروجی هوای مناسب نیست، می توانید از دستگاه های تمیز کننده هوا در آن استفاده کنید.

البته استفاده از اسپری های خوشبو کننده هوا که دارای غلظت بالایی از لحاظ ماندگاری هستند هم در کنار دستگاه های تمیز کننده هوا می تواند به از بین رفتن بوی بد چاه توالت کمک کند.

 1. استفاده از گیاهان طبیعی به عنوان خشبو کننده هوا

بسیاری از گیاهان خاصیت ضدعفونی کنندگی هوا و رفع بوی بد در سرویس بهداشتی را دارند. شما نیز می توانید تعدادی از این گیاهان را در داخل سرویس بهداشتی خود قرار دهید تا بوی بد چاه توالت دفع شود.

 1. تهیه و استفاده از تمیزکننده هوای خانگی

تهیه و استفاده از تمیزکنندگان هوای خانگی مانند ترکیب آب، سرکه سفید، جوش شیرین و روغن پرتقال می تواند بسیار مفیدتر از تمیزکننده های هوا از نوع شیمیایی آن باشد.

به منظور تهیه این نوع تمیزکننده هوا قابل استفاده در توالت طبق فرمول زیر عمل کنید:

دو پیمانه آب + یک قاشق سوپ خوری سرکه سفید + یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین + 10 قطره روغن پرتقال

مواد فوق را بعد از ترکیب در یک بطری ریخته و در اطراف توالت اسپری کنید.

 1. استفاده از مواد خشک کننده

گاهی مشکل بوی بد چاه توالت تنها به دلیل گازهای موجود در فاضلاب چاه نیست، بلکه به دلیل وجود حجم زیادی از مواد قارچی در فضای توالت است.

به همین دلیل توصیه ما به شما این است که از مواد خشک کننده فاضلاب استفاده کنید. مواد خشک کننده طوری طراحی شده اند که آب موجود در داخل محیط را جذب می کنند، لذا وقتی آب در محیط نباشد، قارچ ها نمی توانند رشد و تکثیر کنند.

بیشتر خشک کننده ها از ژل های سیلیکایی در داخل محفظه بسته بندی شده تشکیل شده اند. فقط در صورت استفاده از آن ها مراقب کودکان باشید، زیرا خوردن این مواد سمی است.

راه خلاصی از بوی بد چاه توالت 3

چند توصیه به منظور تمیز کردن سرویس بهداشتی

در برخی از موارد علت بوی بد چاه توالت به دلیل کثیف بودن فضای اطراف چاه است که بر میزان بوی بد آن اضافه می کند. به همین دلیل راهکارهایی را به عنوان تمیز کردن توالت به شما بیان می کنیم.

 • استفاده از ترکیب نمک، آب لیمو و سرکه

این ترکیب می تواند با از بین بردن قارچ ها و کپک های موجود در سرویس بهداشتی مانع از بوی بد چاه توالت شوند.

برای استفاده از این مواد ابتدا نمک و آب لیمو را با یکدیگر ترکیب کرده و سپس آن را به سطح سرویس بهداشتی اسپری کنید و بعد از گذشت 10 دقیقه سرکه را در محل اسپری کرده و بعد از چند دقیقه همه ترکیبات را با کمک پارچه کهنه تمیز کنید.

 • استفاده از سرکه برای تمیز کردن کاسه توالت فرنگی

در ساختمان هایی که از توالت فرنگی به جای توالت ایرانی استفاده می شود، کثیف بودن کاسه توالت فرنگی سبب بوی بسیار نامطبوع در سرویس بهداشتی می شود.

به منظور تمیز کردن کاسه توالت فرنگی نصب پیمانه سرکه را در کاسه توالت ریخته و سپس با کمک برس آن را تمیز می کنید. برای اثرگذاری بیشتر این کار را چند بار تکرار کنید.

راه خلاصی از بوی بد چاه توالت 4

نتیجه گیری:

وجود بوی بد چاه توالت در ساختمان در زمان عدم استفاده از سرویس بهداشتی غیرمعمول است. در چنین شرایطی باید به دنبال دلایل فنی این مشکل مانند بررسی سیستم فاضلاب ساختمان باشید و در اسرع وقت آن را تعمیر کنید.

اما در کنار مشکلات فنی بروز این مشکلات کثیف بودن محیط توالت و عدم تهویه مطبوع در آن سبب افزایش بوی بد چاه توالت می شود که با توجه به راهکارهای بیان شده در قسمت فوق می توان این مشکلات را تا حد زیادی رفع کند.

راه خلاصی از بوی بد چاه توالت 5

برخی از راه های خلاصی از بوی بد چاه توالت مانند بررسی لوله فاضلاب، رفع نشتی و بازسازی لوله کشی فاضلاب کاری است که باید توسط متخصص لوله کش انجام شود.

لذا شما می توانید در صورت نیاز همین الان از سراسر تهران با همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس گرفته و برای انجام خدمات فوق سفارش خود را ثبت کنید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # مجید 1399-01-02 11:46
با سلام توالت ایرانی رو میخوام تبدیل به فرنگی کنم با تخریب منتها میخوام حدود 1متر از خروچی فاضلاب فاصله بدم و فرنگی رو به قسمت دیگه ای از دسشویی انتقال بدم چند نفر چند نظر متفاوت دادن که بنده تو شک قرار گرفتم یه کارشناس پس از بازدید گفت جاگذاری یک متر لوله هر چقدر هم شیب بدی گیر پیدا میکنه و خروجی فرنگی باید روی همون خروجی ایرانی قرار بگیره و یکی دیگه گفت سیفون فرنگی قدرتش زیاده وفاصله 1متر رو به صورت افقی جوابگو هستش و گیری پیدا نمیکنه ممنون میشم اگه راهنمایی کنین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-02 23:30
سلام کاربر گرامی اول از همه باید از سایز قطر لوله مطمئن شوید که مناسب برای توالت فرنگی باشد معمولا برای توالت های ایرانی از لوله نمره 10 استفاده میشود که برای تبدیل کردن آن به توالت فرنگی مشکلی پیش نمیادش ولی برای اینکه بخواهید لوله اضافه کنید باید شیب لوله به صورت استاندارد باشد اگر لوله کش اینکار رو انجام دهد مشکلی پیش نمیاد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # حسام حسینی 1399-02-22 19:08
سلام
آیا بوی بد در سرویس بهداشتی می تواند ناشی از نصب غلط توالت فرنگی باشد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-02-22 21:11
سلام بله هم نصب غلت ونداشتن لاستیک بوگیر دور سیفون وعدم عایق دور پایین توالت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Armin 1399-05-19 12:07
با سلام
آیا امکان وصل کردن لوله فاضلاب توالت به لوله سایز ۱۰کفشور حیاط هست البته لوله کفشور در مسیرش به چاه بعد از ۲متر عمودی سیفون خورده و سپس به صورت افقی به چاه راه پیدا کرده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-05-20 10:35
سلام کفشور حیاط چطور۲متر عمودی میتونه سیفون خورده باشه سئوالتون رو مجددوواضحتر مطرح کنید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرخ 1399-05-21 23:15
سلام وقت بخیر دوماه پیش به این خونه اومدیم چندروزی است که بوی بد توالت داریم وباروشن کردن هواکش ازبین نمیره وبدترهم میشه علت چیه؟ ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-05-23 09:28
سلام،احتمال گرفتگی لوله های ونت ویاهواکش ویا اینکه گرفتگی لوله های تخلیه میباشد که باید تما دریچه ها بازدیدتوسط مجری کار بررسی بشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # فرخنده یوسفی 1399-07-09 08:25
سلام . اگر توالت ایرانی رو بردارم وبه جاش توالت فرنگی نصب کنیم مشکل تخلیه نخواهد داشت ؟ خروجی توالت ایرانی با خروجی فرنگی مشکلی پیش نمیاره ،در آپارتمان این کار مشکلی برای طبقه پایین پیش نمیاره و اساسی ترین روش تبدیل ایرانی به فرنگی چیه ، ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1399-07-10 11:11
با سلام و عرض روز بخیر
اساسی ترین روش تبدیل توالت ایرانی به فرنگی حذف سیفون تولید ایرانی می باشد و تبدیل آن به زانو.
با انجام این عمل در زمان تخلیه هیچ مشکلی نخواهید داشت
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن