نظرات برخی از مشتریان

در ادامه مقاله سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی این بار قصد داریم تا نحوه رفع نشتی پمپ آب خانگی را در این مطلب بررسی کنیم.

رفع نشتی پمپ آب خانگی 1

امروزه با توجه به کمبود فشار آب در ساختمان ها پمپ های آب خانگی جزو وسایل جدایی ناپذیر در سیستم لوله کشی آب ساختمان به حساب می آیند و وجود هر گونه مشکل در آن ها سبب مختل شدن زندگی روزمره ما خواهد شد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در پمپ آب خانگی رخ دهد، بروز نشتی در آن است که می تواند سبب بروز مشکلاتی در خصوص پمپ آب خانگی و همچنین وارد شدن خسارات به سازه ساختمان شود.

پس بهتر است برای جلوگیری از گسترش این مشکل هر چه زودتر محل نشتی را پیدا کرده و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید.

ابتدا به منظور بررسی بیشتر علت ایجاد نشتی در پمپ آب اجزای تشکیل دهنده پمپ آب خانگی و نحوه کار آن را به اختصار بیان می کنیم.

بخش های مختلف پمپ آب خانگی:

همانطور که می دانید پمپ آب خانگی از اجزای مختلفی در دو بخش مکانیکی و الکتورموتوری ساخته شده که پروانه، بلبرینگ ها، شافت، محور شافت و کاسه نمد جزو بخش مکانیکی پمپ آب هستند و خازن ها و سیستم سیم پیچی موتور پمپ آب جزو بخش الکتروموتور پمپ محسوب می شوند.

نحوه کار پمپ آب خانگی:

پمپ آب خانگی با اتصال به لوله مخزن تحت فشار پمپ یا منبع آب مقدار آب انباشته شده در مخزن یا منبع را با حرکت چرخشی پروانه خود به داخل سیستم لوله کشی آب ساختمان هدایت می کند.

در این قسمت به منظور کمک به شناسایی هر چه زودتر وجود نشتی در پمپ آب خانگی شما را با علائم وجود نشتی در پمپ آشنا می کنیم.

علائم وجود نشتی در پمپ آب خانگی:

  • کاهش فشار آب: کاهش فشار آب معمولا زمانی احساس می شود که میزان نشتی در لوله های خروجی و ورودی و اتصالات پمپ آب بیش از حد باشد.
  • روشن و خاموش شدن مکرر پمپ آب خانگی: همانطور که می دانید پمپ آب خانگی در صورتی روشن می شود که فشار آب درون لوله ها کم باشد و شیر آب در ساختمان باز شده باشد.

بنابراین در صورتی که در پمپ آب خانگی نشتی وجود داشته باشد، پمپ آب بدون باز کردن شیر آب روشن می شود.

  • تشکیل حباب در آب خروجی از شیرآلات ساختمانی: در صورت وجود نشتی در پمپ آب خانگی وقتی که شیر آب را باز می کنید آب همراه با حباب های هوا از آن خارج می شود. زیرا در این شرایط هوا وارد سیستم پمپ آب خانگی می شود.
  • افزایش بی رویه مصرف آب و برق در ساختمان: روشن و خاموش شدن پمپ آب خانگی به همراه نشتی پمپ سبب مصرف آب و برق و در نتیجه افزایش قبوض پرداختی خواهد شد.

اصولا نشتی پمپ آب خانگی به دو صورت نشتی داخلی و نشتی خارجی ممکن است به وجود بیاید که در ادامه شما را با علت بروز نشتی در قسمت های داخلی و خارجی پمپ به همراه راه حل رفع این مشکل آشنا خواهیم کرد.

نشتی داخلی پمپ آب خانگی:

بروز نشتی در بخش داخلی پمپ آب خانگی ممکن است به دلیل خرابی کاسه نمد پمپ آب خانگی باشد، که ما در ادامه توضیحات بیشتری را در این خصوص خواهیم داد.

  • خرابی کاسه نمد پمپ آب خانگی و راه حل رفع آن:

قطعه آبندی پمپ آب که مانع از ورود آب به قسمت برقی یا الکتروموتوری پمپ آب می شود، همان کاسه نمد پمپ است که بنا بر دلایلی از جمله خشکی، فرسودگی و جذب رسوبات ممکن است کارایی اولیه خود را از دست بدهد و در سیستم آبندی خود دچار مشکل شود.

همین مشکل سبب نفوذ آب به درون بخش موتوری پمپ آب خانگی شده و نتیجتا اگر هر چه سریع تر مشکل رفع نشود، پمپ آب خواهد سوخت.

راه حل:

در این شرایط تنها راه حل رفع این موضوع تعویض کاسه نمد پمپ آب خانگی است.

رفع نشتی پمپ آب خانگی 2

نشتی خارجی پمپ آب خانگی و راه حل رفع آن:

همانطور که گفتیم گاهی بروز نشتی در قسمت خارجی پمپ آب خانگی رخ می دهد. این مشکل می تواند در دو قسمت پمپ ایجاد شود:

  1. نشتی در قسمت شافت پمپ آب خانگی
  2. نشتی در اتصالات خارجی پمپ آب خانگی
  • نشتی در قسمت شافت پمپ آب خانگی:

یکی از قطعات اصلی پمپ آب خانگی که تمامی اجزای پمپ را در خود جای داده است قسمت شافت یا بدنه پمپ آب است، که در این قطعه درپوش شافت به وسیله پیچ به بدنه شافت متصل است و تمامی قطعات مکانیکی پمپ که با آب در تماس هستند در آن جای گرفته اند.

اما بعد از مدتی ممکن است پیچ های اتصال شافت به دلایلی از قبیل جذب رسوبات، زنگ زدگی و خوردگی دچار سستی در اتصال شده و حالت آبندی خود را از دست بدهند.

در این صورت آب در حال چرخش در قسمت پروانه پمپ به خارج از شافت یعنی به بیرون از پمپ آب نشتی می کند.

راه حل:

به منظور رفع این مشکل باید با استفاده از آچار مخصوص ابتدا سعی کنید بعد از باز کردن اتصالات پیچ ها را با محلوله های ضد رسوب شستشو داده و دوباره بر روی بدنه شافت محکم ببندید.

اما در صورتی که حالت رزوه ای پیچ ها دچار آسیب شده باشند، باید آن ها را تعویض کنید تا از وارد شدن خسارات بیشتر به پمپ آب و سازه ساختمان جلوگیری کنید.

  • نشتی در اتصالات خارجی پمپ آب خانگی:

اتصالات خارجی پمپ آب خانگی که می توانند دچار نشتی شوند شامل لوله اتصال مخرن به ورودی پمپ آب خانگی و لوله اتصال خروجی پمپ آب خانگی به سیستم لوله کشی آب ساختمان است. معمولا در سیستم لوله کشی پمپ آب خانگی از لوله PVC استفاده می شود.

وجود نشتی در هر کدام از خروجی های این دو لوله و اتصالات مربوط به آن ها می تواند سبب خارج شدن آب از لوله و پمپ آب خانگی شود.

علت نشتی آب در این قطعات بیشتر به دلیل از فرسوده شدن لوله به دلیل سختی بالای آب، گذشت زمان در استفاده از سیستم لوله کشی پمپ آب و از بین رفتن نوار چسب لوله است.

راه حل:

به منظور رفع این مشکل ابتدا محل دقیق نشتی را پیدا کنید. سپس لوله آب را از محل خروجی پمپ یا مخزن جدا کنید. لوله آب و بست لوله را به خوبی از تمامی رسوبات تمیز کنید و اگر باقی مانده ای از نوار تفلون بر روی لوله مانده آن را هم از سطح لوله پاک کنید.

سپس لوله را دوباره به خروجی پمپ یا خروجی مخزن آب وارد کرده و بست لوله را ببندید. این بار می توانید از نوار تفلون به همراه بست لوله استفاده کنید و در نهایت پیچ بست را ببندید.

رفع نشتی پمپ آب خانگی 3

با این اوصاف اگر نشتی پمپ آب خانگی زود شناسایی و رفع نشود می تواند باعث ایجاد مشکلات بیشتر در سیستم داخلی پمپ آب خانگی شود.

زیرا روشن و خاموش شدن دائمی پمپ آب خانگی و ورود آب به داخل بدنه پمپ در اثر نشتی آب می تواندسبب وارد آمدن فشار مضاعف به موتور پمپ و مخلوط شدن آب و روغن در بخش الکتریکی پمپ آب شود.

شما می توانید در صورت مشاهده علائمی در خصوص نشتی در قسمت داخلی و خارجی پمپ آب خانگی همین الان با متخصصین ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید تا از خدمات ما در زمینه تعمیر پمپ آب خانگی بهره مند شوید.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2    منبع 3

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # ارزو 1398-11-25 23:00
سلام پمپ اب ما از داخل دیجیتال اب میریزد.چکار کنم .کجاش خراب شده .ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-26 09:54
سلام کاربر گرامی اگرمنظور از دیجیتال کلید اتومات میباشد باید تعویض کنید البته اگه شکسته باشه ولی اگر نیاز به سفت کردن باشه نیازی به تعویض ندارد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Mehdi 1398-12-11 21:45
سلام نحوه چیدمان سیل مکانیکی و ترتیب قطعات بالا و پایین رو راهنمایی کنین
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-12 20:07
سلام کاربر گرامی سوال واضح نمیباشد لطفا بگید میخواهید چیکار کنید و چه قطعه ای را باز کردید که به ترتیب میخواهید ببندید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسن کرمی 1398-12-19 14:14
سلام ببخشید یکی ازلوله کشا گفت چسب اکواریوم واسه قسمت خروجی آب میتونه جلوی نشت آب روبگیره چون هیچ بستی بهش نمیخوره
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-19 21:08
سلام کاربر گرامی نشتی از کدام قسمت پمپ میباشد اگر شدت فشار آب زیاد باشد و تحت فشار آب باشد اصلا با هبچ نووع چسبی نمیتونید جلوی نشتی آب رو بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # پارسا 1399-01-02 16:13
سلام پمپ اتوماتیک بمحض اینکه روشن میکنیم چند دقیقه بعد خاموش میشه که بازم مجبور میشیم روشنش کنیم همین کار رو هر دقیقه باید انجام بدیم مشکل از دینام هست یا پمپ اتوماتیک چجوری درست میشه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-02 23:24
سلام کاربر گرامی مشکل از اتومات میباشد لطفا بگید که برای اتومات پمپ از ست کنترل(دیجیتال) استفاده کرده اید یا از اتومات پرشر سوئیچ(مکانیکی) استفاده شده است به این دلیل میپرسم که تنظیم کردن هرکدام متفاوت میباشد باید از سالم بودن اتومات مطمئن شوید اگر مشکلی نداشت باید تنظیم شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن