در ادامه مطلب عیب یابی و تعمیر کولر گازی سامسونگ این بار قصد داریم تا در این مقاله دلیل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و راه حل آن را بررسی کنیم.

دلیل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و راه حل 1

همانطور که می دانید کولرهای گازی سامسونگ در انواع مدل های پرتابل، دیواری و پنجره ای در بین مصرف کنندگان بسیار محبوب هستند ولی روشن نشدن کولر گازی یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر مصرف کننده ای رخ دهد.

دلیل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و راه حل 2

علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ می تواند در نتیجه دلایل زیر باشد:

 • وجود مشکل در دکمه روشن و خاموش دستگاه
 • کثیفی فیلتر هوا
 • پریدن فیوز
 • خرابی ترموستات
 • خالی شدن خازن

اگر کولر گازی سامسونگ شما اصلا کار نمی کند یا در واقع روشن نمی شود، ابتدا طبق دستور العمل زیر اقدام کنید:

 1. مطمئن شوید که برق به کولر گازی برای روشن شدن می رسد.
 2. یک بار دیگر دکمه روشن و خاموش کولر گازی را فشار دهید.
 3. تنظیمات ترموستات کولر گازی را چک کنید.
 4. خازن داخل کمپرسور را نیز بررسی کنید.

برای انجام تمامی راهکارهای فوق طی دستورالعمل زیر اقدام کنید:

 • برق اصلی ساختمان را چک کنید و اگر فیوز برق پریده بود، آن را دوباره در حالت باز قرار داده و در صورت لزوم فیوز برق ساختمان را تعویض کنید.

دلیل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و راه حل 3

اگر باز هم کولر گازی روشن نشد و با فشار دادن دکمه روشن دستگاه فیوز برق پرید، حتما از تعمیرکار مخصوص کولر گازی سامسونگ کمک بگیرید.

 • مطمئن شوید که ترموستات در حالت سرد تنظیم شده تا کولر گازی روشن شود. معمولا برای تنظیم کولر گازی در حالت سرد باید ترموستات را تا 3 درجه کمتر از دمای اتاق تنظیم کرد.
 • از تمیز بودن فیلترهای هوا کولر گازی سامسونگ مطمئن شوید. اگر فیلترها کثیف باشند، کولر گازی روشن نمی شود. شما می توانید این مشکل را با انجام سرویس های دوره ای کولر گازی سامسونگ حل کنید.
 • مسیر تخلیه آب کولر گازی موجود در زیر پنل داخلی را چک کنید. اگر این مسیر پر بوده و یا مسدود باشد، می تواند مانع از حرکت جریان برق در دستگاه شده و در نتیجه کولر گازی سامسونگ روشن نشود.
 • از اتصال برق به دستگاه مطمئن شوید. همچنین بررسی کنید که برق 240 ولتی کمپرسور قطع نشده باشد.
 • اگر باز هم مشکل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ حل نشد، ترموستات را باز کرده و باتری های آن را تعویض کنید. در حین تعویض باتری های ترموستات، سیم پیچی آن را نیز بررسی کنید تا قطعی در سیم های ترموستات وجود نداشته باشد.

دلیل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و راه حل 4

 • خازن های کمپرسور را بررسی کنید، چرا که معمولا در چنین شرایطی مشکل می تواند از خازن باشد.

از آنجا که علت عمده مشکل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ وجود مشکل در خازن و کنتاکتور آن است، ما در ادامه در خصوص عیب یابی و تعویض این دو قطعه در داخل کولر گازی سامسونگ توضیحات بیشتری را بیان خواهیم کرد.

به منظور توضیحات بیشتر می توان گفت همانطور که می دانید خازن کمپرسور از نوع دائم کار است و سبب روشن شدن کمپرسور و فن کولر گازی می شود.

حال اگر خازن دائم کار مشکلی داشته باشد، کولر گازی اصلا روشن نمی شود. تست کردن این خازن کار ساده ای است و اگر این خازن مشکلی نیز داشته باشد، به راحتی و با قیمت بسیار کم می توان آن را تعویض نمود.

در این خصوص یک مسئله مهم وجود دارد و آن این است که گاهی مشکل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ از کنتاکتور دستگاه است نه خازن کمپرسور. در این حالت برای این که بخواهیم مشکل برق دستگاه را حل کنیم، ابتدا باید مطمئن شویم که مشکل از کدامیک بوده است.

 

چگونه مطمئن شویم که مشکل از خازن کولر گازی سامسونگ است؟

اگر در حین روشن شدن کولر گازی شما صدایی مانند زوزه کشیدن از دستگاه شنیدید، این صدا این معنی را می دهد که موتور فن در حال تلاش برای روشن شدن است اما هیچ برقی از خازن برای ادامه روشن شدن به آن نمی رسد. در این صورت مشکل از خازن کمپرسور است.

گاهی مواقع شما با استفاده از یک پیچ گوشتی بلند کمپرسور فن دستگاه را می چرخانید تا کولر گازی روشن شود، این کار ممکن است در دفعه اول جواب بدهد ولی در دفعات بعدی دیگر این راه حل پاسخگو نیست و بهتر است که خازن کمپرسور را تعویض کنید.

حال در شرایطی که بعد از روشن کردن ترموستات کولر گازی کمپرسور صدای روشن شدن می دهد ولی زوزه نمی کشد، کنتاکتور کولر گازی مشکل دارد و باید تعویض شود.

 

چگونه خازن دائم کار کمپرسور کولر گازی را تست کرده و در صورت لزوم تعویض کنیم؟

قبل از انجام هر کاری ابتدا از قطع بودن برق کولر گازی مطمئن شوید، حتی بهتر است که برق را کنتور قطع کنید.

دلیل روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و راه حل 5

این نکته را مد نظر قرار دهید که خازن بعد از قطع برق باز هم مقداری برق در خود ذخیره می کند، پس برای جلوگیری از بروز برق گرفتگی بدون دستکش آن را لمس نکرده و قسمت فلزی آن را دست نزنید.

 

روش خالی کردن شارژ خازن:

برای خالی کردن برق ذخیره شده در داخل خازن ابتدا دستکش های مخصوص برای جلوگیری از بروز برق گرفتگی را پوشیده و با از یک عدد پیچ گوشتی دارای عایق برق، خروجی های خازن را با استفاده از قسمت فلزی پیچ گوشتی به یکدیگر اتصال دهید تا برق ذخیره شده در خازن خارج شود.

برای خارج کردن خازن کمپرسور کولر گازی سامسونگ، ابتدا درپوش یونیت کمپرسور موجود در کندانسور را باز کرده تا به خازن آن دسترسی پیدا کنید.

سپس خازن را از اتصالات برق دستگاه جدا کرده و خازن جدید را جایگزین خازن قبلی کنید. دقت کنید که سیم های خازن را به خروجی های صحیح متصل کنید.

 

چگونه کنتاکتور کولر گازی سامونگ را تست کرده و در صورت لزوم تعویض کنیم؟

کنتاکتور در واقع سوییچی است که روشن شدن کمپرسور و موتور فن کندانسور را کنترل می کند. گاهی به علت آلودگی و جرم گرفتگی کنتاکتور از کار می افتند، در این صورت کولر گازی روشن نشده و یا در زمان روشن شدن فقط صدای کلیک می کند ولی روشن نمی شود.

در این شرایط باید کنتاکتور را تعویض کنید.

قبل از تعویض کنتاکتور از قطع بودن کامل دستگاه مطمئن شوید. همانطور که می دانید کنتاکتور در نزدیکی خازن قرار دارد، پس قبل از تعویض کنتاکتور طبق دستور العمل ذکر شده در قسمت فوق، برق خازن را تخلیه کنید.

سپس با استفاده از پیچ گوشتی عایق دار تمامی اتصالات کنتاکتور قبلی را از داخل کندانسور باز کرده و کنتاکتور جدید را در محل خود نصب کنید.

ما در این مطلب سعی کردیم تا با زبانی ساده علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ و راه حل آن را برای شما بیان کنیم ولی همانطور که ملاحظه کردید، تشخیص علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ کار تخصصی است.

از طرفی تعویض خازن و یا کنتاکتور کولر گازی که خرابی این دو قطعه دو عامل بسیار مهم در روشن نشدن کولر گازی سامسونگ هستند، کار ساده و بی خطری نیست.

به همین علت است که به شما پیشنهاد می کنیم تا از تخصص همکاران ما در گروه تاسیسات 24 ساعته استفاده کنید.

همکاران ما در تمامی روزهای هفته و در سراسر تهران آماده خدمت رسانی به شما شهروند محترم تهرانی در خصوص تعمیر کولر گازی سامسونگ هستند. اگر نیاز به کمک تخصصی همکاران ما در خصوص تعمیر کولر گازی سامسونگ دارید، همین الان با ما تماس بگیرید.

منابع انگلیسی:

منبع 1  منبع 2

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # عباس 1399-03-10 03:57
با سلام کولر گازی جنرال پنل روشن میشه ولی کنداسور برای بار اول روشن نمیشه ولی کولر خاموش کنیم بار دوم روشن کنیم کنداسور روشن میشه.؟
زمانی که کنداسور روشن شده اتفاقی فازمتر رو به پایه های کنداسور زدم روشن شد ولی به بدنه کنداسور زدم روشن نشد .ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # کریم سیفی 1399-03-19 22:40
سلام چراغ روی خاموش شده با کنترول روشن نمیشود کل صفحه کنترل ظاهیگر میشود فیوز برق را خاموش و روشن میکنی لحظه اول صدا بیب میدهد چراغها روشن میشود بعد برق دستگاه میرود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1399-03-20 12:03
سلام کاربر گرامی
احتمال زیاد مشکل از برد پنل میباشد و باید برای تعمیر آن از سرویسکاران شرکت به صورت حضوری کمک بگیرید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن