نظرات برخی از مشتریان

تامین آب یکی از موارد اصلی و با اهمیت در هر ساختمان و خانه ای است. مشکل افت فشار در ساختمان های چند طبقه معمولا برای طبقات بالاتر وجود دارد و اغلب این ساختمان ها برای رفع مشکل کاهش فشار آب از پمپ استفاده می کنند. انواع مختلفی از پمپ های آب در بازار وجود دارد که پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی دو نوع اصلی آنها می باشند.

هریک از این پمپ ها طراحی خاص خود دارند و برای مورد خاصی استفاده می شوند، اما به طور خلاصه می توان گفت که پمپ آب جتی می تواند آب را از عمق بیشتری انتقال دهد اما پمپ آب بشقابی شدت آبرسانی بیشتری دارد.

در متن زیر به معرفی و شرح کار هریک از این دو پمپ پرداخته ایم.

کاربرد اصلی

پمپ آب بشقابی- پمپ های بشقابی معمولا برای پمپاژ کردن آب و مایعاتی استفاده می شوند که اغلب کاربرد صنعتی داشته اما در مواردی نیز برای کاربردهای کشاورزی و خانگی استفاده می شوند. در حقیقت پمپ های آب بشقابی تقریبا برای مایعات دارای ویسکوز استفاده می شوند.

پمپ آب جتی- پمپ های آب جتی در مناطقی با چاه های آب عمیق و دارای آب و هوای گرم تر محبوب هستند. برای منابع آب کم عمق و چاه های عمیق که در آن پمپ های قوی تری مورد نیاز هستند، باید از پمپ آب جتی عمیق استفاده کرد.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی 1

تصویر شما 1- پمپ آب جتی

انواع مدل های پمپ آب بشقابی و پمپ آب جتی

پمپ آب بشقابی- پمپ های بشقابی دو نوع هستند: پمپ های سانتریفیوژ و جابجایی مثبت. که پمپ های آبی سانتریفیوژ برای مایعات روان تر و یا برای پمپ کردن مایعات با ویسکوزیته پایین تر استفاده می شود.

در پمپ بشقابی مدل جابجایی مثبت با افزایش عمق آب، آب کمتری پمپ دهی می شود. همچنین، هنگامی که فشار کمتر است، جریان آب بیشتر می شود. به همین علت است که پمپ آب بشقابی برای انجام یک پمپاژ خاص طراحی شده است.

 

پمپ آب جتی- پمپ های آبی جتی نیز دو نوع کم عمق و عمیق دارند، تفاوت بین یک پمپ آب جتی عمیق و یک پمپ آب جتی کم عمق، در محل تخلیه آن است. انژکتور پمپ آب عمیق در چاه زیر سطح آب قرار دارد.

سپس انژکتور آب را به کمک یک ابزار جانبی، از چاه به سطح منتقل می کند که در آن بخش، پمپ گریز از مرکز می تواند آب را در بقیه راه با مکش بلند کند.

 

تفاوت در نحوه طراحی پمپ آب بشقابی یا سانتریفیوژ با پمپ آب جتی

پمپ آب بشقابی- طراحی پمپ های آب بشقابی بسیار ساده است. تنها بخش متحرک آن یک پروانه متصل به شافت است که توسط یک موتور هدایت می شود. دو قسمت اصلی سازنده این پمپ، شامل پروانه و پخش کننده آن است.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی 2

تصویر شماره 2- پمپ آب بشقابی

جنس پروانه می تواند از برنز، فولاد ضد زنگ، چدن، پلی کربنات و انواع مواد دیگر باشد. یک پخش کننده یا ولوت به پروانه متصل می شود و آب را به پروانه وارد می کند.

پمپ آب جتی- طراحی آن مشابه یک پمپ سانتریفیوژ با یک یا چند پره و پخش کننده، به اضافه یک جت اکسیژن است. یک پمپ آب جتی دارای یک نازل و یک ونتوری است. این نازل، آب را با فشار بالا دریافت می کند.

در پمپ آب جتی کم عمق، کیت انژکتور (نازل جت و ونتوری) در قسمت پمپ در مقابل پروانه واقع شده اند.

برای موثر بودن یک نازل جت، باید آن را با ونتوری ترکیب کرد. پمپ های آب جتی در ظاهر ساده هستند، اما آنها باید به خوبی مهندسی شده و با دقت نصب شوند تا برای شرایط مختلف پمپاژ مفید باشند. نازل جت و ونتوری نیز به عنوان کیت های انژکتور شناخته می شوند.

در یک پمپ آب جتی کم عمق، انژکتور نزدیک به پروانه پمپ نصب می شود. یک پمپ آب جتی کم عمق، معمولا در بالای سطح آب در چاه نصب می شود و یا در زیر سطح آب قرار می گیرد.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی 3

تصویر شماره 3- پمپ آب جتی

تفاوت در عملکرد

پمپ آب بشقابی- در پمپ آب بشقابی آب وارد پروانه می شود و توسط نیروی گریز از مرکز خارج می شود. همانطور که آب پروانه را ترک می کند، یک سطح فشار ایجاد می شود که باعث می شود به دلیل فشار جو و نیروی گریز از مرکز، مایع با شدت بیشتری به سمت خروجی حرکت کند.

سرعت آن به صورت جریان مایع از طریق پروانه به حرکت در می آورد، در حالی که با سرعت بالا بر روی شافت می چرخد.

فشاری که یک پمپ ایجاد می شود، در ارتباط مستقیم با قطر پروانه، تعداد پروانه ها، اندازه باز شدن آنها یا حجم ورودی و سرعت چرخش محور آن است.

ظرفیت مایع ورودی توسط عرض خروجی پروانه تعیین می شود. میزان قدرت اسب بخار موتور مورد استفاده بر تمام این عوامل تاثیر می گذارد. برای پمپ آب بیشتر و یا افزایش فشار، انرژی بیشتری مورد نیاز است.

پمپ های سانتریفیوژ، توانایی کمتری برای هواگیری دارند. هنگام شروع به کار، پمپ و خط مکش باید فاقد هوا باشند. نشت هوا در خط مکش موجب می شود که پمپ نتواند به درستی کار کند یا گاهی اوقات توانایی خود را از دست بدهد.

پمپ آب جتی- در پمپ آب جتی همانطور که آب از جت عبور می کند، سرعت آب (جریان) به شدت افزایش می یابد، اما فشار آن افت می کند.

این عمل مشابه همان است که هنگام نصب یک آبپاش بر روی یک شلنگ برای آبپاشی باغ استفاده می کنید. سرعت آب بالا به علاوه فشار کم اطراف نازل، باعث ایجاد مکش در اطراف نازل می شود. جریان آب از اطراف یک نازل کشیده شده و همراه با آن حمل می شود.

برای آشنایی بیشتر با پمپ جتی می توانید بر روی تیتر پمپ آب جتی چیست کلیک نمایید.

 

تفاوت در میزان صدا

تمام پمپ هایی که در بازار وجود دارند چه بشقابی و چه جتی حتما صدا تولید خواهند کرد، پس در هنگام خرید پمپ گول تبلیغ پمپ بی صدا را نخورید، تنها تفاوت در این مورد میزان صدای تولید است.

اما در کل می توان گفت که پمپ های آب بشقابی نسبت به پمپ های جتی صدای کمتری تولید خواهند کزد چرا که پمپ های آب جتی آب را با قدرت بیشتری پرتاب می کنند و در نتیجه صدای تولیدی آنها نسبت به پمپ های بشقابی بیشتر است.

 

قابلیت تامین فشار آب بالاتر

پمپ آب بشقابی- برای فشارهای بالاتر یا طبقات بیشتر، از پمپ های بشقابی دارای دو یا چند پروانه استفاده می شود؛ یا یک موتور برای کمک به پروانه ها در شرایط افزایش فشار، اضافه می شود.

پمپ آب جتی- در پمپ آب جتی در صورت نیاز به آب بیشتر باید از انژکتور بیشتری استفاده شود. بخشی از آب مکش شده از طریق انژکتور به مخزن فشار منتقل می شود و با رفتن به قسمت مکش پمپ، مکش به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

این باعث می شود جریان آب افزایش یابد اما، مقدار آب موجود در مخزن ذخیره کاهش می یابد.

تفاوت پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی 4

تصویر شماره 4- پمپ آب بشقابی

برای مطالعه بیشتر در مورد این دسته از پمپ ها می توانید بر روی تیتر پمپ آب بشقابی کلیک کنید تا به مقاله مربوطه ارجاع داده شوید.

 

امیدواریم که خواندن این مقاله مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات و نقطه نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا توسط کارشناسان ما پاسخ داده شود.

همچنین آماده خدمات رسانی در زمینه نصب و سرویس و تعمیر انواع پمپ های آب هستیم. فقط کافیست با ما تماس بگیرید.

منبع انگلیسی

ترتیب مطالعاتی مربوط به پمپ آب خانگی

اشتراک گذاری:
برچسب ها: پمپ آب خانگی

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود +2 # علی دقیق 1397-11-15 02:02
سلام ۱: فرق پمپ جتی آبی و سبز چیست؟ ۲ : آیا پمپ جتی مکش کننده از عمق چاه ۱۰ متری نیاز به منبع هوا دارد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # Alijedde 1397-12-05 00:47
سلام دوست عزیز.
پمپ جتی هم خوبه بشقابیم ولی به جتی نمیرسه همینطور که فرمودین کله گاوی از همشون عالی تره و بیشتراز اون عمق جواب میده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید 1398-11-17 00:34
سلام و خسته نباشید و ممنون بابت مطالب کامل و مفیدتون
برای شستشو درختان باغ شما چه نوع پمپی پیشنهاد میکنید بشقابی یا جتی؟
و اینکه چند اسب باشه بهتره؟ چون هزینه کارواش سنگین و ..
پیشاپیش سپاسگذارم از پاسختون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # mohamad javad 1398-11-17 13:05
سلام کاربر گرامی اگر بخواهید از کارواش استفاده نکنید مصرف آب خیلی بالا میره چون کارواش آب را با باد خالی میکنه ولی پمپ فقط آب مصرف میکند و اگر میخواهید از پمپ استفاده کنید حداقل بهتر است از شلنگ های کارواشی که بر سر آنها نازل دارد استفاده کنید که آب را به صورت پودری خارج میکند و بهتر است از پمپ بشقابی استفاده کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید 1398-11-19 18:59
سپاس از پاسخ دهی سریع شما و وقتی که میذارید
خدمت شما عرض شود که از نظر آب مشکلی نیست فقط پمپ چند اسب بشقابی پیشنهاد میکنید که هم برای شستشو درختان باغ خوب باشه و فشار داشته باشه و هم برای سمپاشی؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-20 09:52
سلام کاربر گرامی آیا از این پمپ هم برای آبیاری میخواهید استفاده کنید و هم برای سمپاچی؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید 1398-11-20 22:54
به نقل از mohamad javad:
سلام کاربر گرامی
آیا از این پمپ هم برای آبیاری میخواهید استفاده کنید و هم برای سمپاچی؟


عرض سلام مجدد
فقط برای سمپاشی و محلولپاشی و از همه مهم تر شستشوی درختان باغ(حدودا ۵۰۰ درخت) که در طی سال کنه خاکی میگیرن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-21 10:27
سلام کاربر گرامی شما با پمپ 1اسب هم کارتون راه میوفته و نیاز نیست هزینه اضافی بکنید چون پرتاپ آب زیادی نمیخواهید مارک پنتاکس یکی از معروف ترین مارک های بازار هستش.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # امید 1398-11-22 13:36
به نقل از mohamad javad:
سلام کاربر گرامی
شما با پمپ 1اسب هم کارتون راه میوفته و نیاز نیست هزینه اضافی بکنید چون پرتاپ آب زیادی نمیخواهید مارک پنتاکس یکی از معروف ترین مارک های بازار هستش.


ممنون از پاسختون استاد بزرگوار
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-11-22 22:14
سلام کاربر گرامی خواهش میکنم جواب دادن به شما سروران گرامی عزیز وظیفه ما میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # علی 1398-12-04 17:38
سلام خسته نباشید.ساختمان ما ۷ طبقه روی پارکینگه هر طبقه هم یک واحده.سیستم لوله کشیشم ثقلیه نوع لوله هم لوله سفیده .الان طبقه هفت آب فشار نداره لوله کش آوردم میگه باید پشت بام پمپ بزاری .الان سوالم اینه که چه نوع پمپی بگیرم وپمپ را به کل طبقات وصل کنم یا فقط طبق ۷ .ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-05 10:26
سلام کاربر گرامی باید از پمپ cm 5 استفاده کنید در لوله کشی ثقلی این مشکل پیش میادش به خاطر اینکه منبی که در پشت بام میباشد بر روی واحد و طبقات بالا سوار نمیباشد احتمالا این مشکل در طبقه ششم هم وجود دارد پمپی که گفتم رو نصب کنید مشکلتون حل میشود پمپ را باید سر راه واحدهایی که افت فشار در طبقه بالا را دارند نصب کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # محمدرضا 1398-12-29 16:01
با سلام و احترام؛
منزل ما طبقه 4 آپارتمان 4 طبقه هر طبقه یک واحده هست (طبقه آخریم) با کنتور آب جدا دچار افت شدید فشار و قطعی کامل در واحد هستیم. لوله ورودی در طبقه زیر همکف هست.
چه پمپی مناسب واحد ماست که فشار ثابت بدون نوسان داشته باشه همچنین موقع بازکردن شیر افت فشار برای مدتی نداشته باشه و ورپاشی هم نکنه.
ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1399-01-03 00:27
سلام کاربر گرامی شما اگر کنتور آبتون جدا میباشد میتونید پمپ رو در پارکینگ بعد از کنتور کار بگذارید که صدای پمپ در واحد اذیتتون نکنه و میتونید از یک پمپ 1اسب با یک ست کنترل استفاده کنید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن