نظرات برخی از مشتریان

دیگ چدنی موتورخانه چگونه مونتاژ و نصب می شود؟ برای راه اندازی دیگ چدنی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

پره های دیگ چدنی چگونه به هم وصل می شوند؟ در این مقاله کوتاه می خواهیم به پشتوانه تجارب خود، پاسخی روشن به سوالات فوق ارائه دهیم.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 1

شکل 1 نمایی از یکی پروژه های گروه تاسیسات 24 ساعته

دیگ آب گرم، قلب تپنده موتورخانه!

قلب و دیگ! اصلا تشابه بی ربطی نیست. تجربه چندین ساله تکنسین های سایت نشان داده که عدم نصب اصولی دیگ و مشعل به عنوان مهمترین اجزای موتورخانه ساختمان هزینه های بالایی برای کارفرما به همراه خواهد داشت. در پروژه های متعددی مشاهده شده که تنها با رعایت نکاتی پیرامون نصب صحیح دیگ، کارآیی سیستم گرمایشی می توانست به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یابد!

سيستم هاي گرمايش مركزي به واسطه دارا بودن تجهيزات گرمايشي كه در فضاي موتورخانه نصب می شوند، می توانند فضاهاي مورد نياز را به صورت منطقه اي گرم نموده و دماي آن را كنترل نمايند. بهره برداری از اين سيستم ها می تواند به صورت دستي و يا هوشمند باشد.

دستگاه مولد آب گرم شامل ديگ آب گرم و مشعل می شود كه در آن با سوختن يک ماده سوختنی مانند گاز، گازوئيل و ...، گرمای حاصل از عمل احتراق سوخت توسط مشعل به آب داخل ديگ انتقال می یابد و باعث گرم شدن آب عبوری داخل ديگ می شود.

سوخت مشعل دیگ ممکن است از نوع مایع، گاز یا دوگانه سوز باشد. می توان با سرویس و تنظیم مشعل موتورخانه بازدهی مناسبی را برای دستگاه مولد آب گرم متصور شد.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 2

شکل 2 تعمیر و عیب یابی مشعل موتورخانهتوسط همکاران ما

همانطور که می دانید، دیگ های آب گرمی که در موتورخانه مورد استفاده قرار می گیرند عمدتا از نوع چدنی یا فولادی هستند.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 3

شکل 3 نمایی از یک موتورخانه و دیگ های آن

سیر تا پیاز دیگ چدنی

بیایید قبل از آنکه وارد نکات نصب و مونتاژ دیگ چدنی شویم، در ابتدا با خود ساختار دیگ و شیوه کارکرد آن آشنا شویم.

ديگ های چدنی به روش ريخته گری و به صورت پره ای در ظرفیت های نسبتا محدودی در كارخانه توليد می شوند و معمولا در سیستم های گرمایی با آب گرم کننده دمای پایین مورد استفاده قرار می گیرند. در صورت نیاز به ظرفیت های بیشتر می توان چند دیگ را به صورت موازی به هم ارتباط داد.

اگر مونتاژ دیگ چدنی را از نزدیک دیده باشید، حتما متوجه شده اید که این نوع دیگ ها از اجزای مختلفی تشکیل شده است، که در تصویر زیر مشخص است:

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 4

شکل 4 اجزا و قسمت های مختلف دیگ چدنی آب گرم

نکته:

 • فشار کاری دیگ باید متناسب با حداکثر فشار کاری سیستم باشد. توصیه می شود که برای سیستم های بیشتر از 3 بار از این نوع دیگ ها استفاده نشود.
 • طراحی و تولید ديگ های چدنی طوری است که مقاومت خوبی در مقابل حرارت و خوردگی، نشان می دهند. همگون بودن جنس بدنه دیگ و مقاومت شيميايی چدن در برابر عوامل خورنده از يک سو سبب جلوگيری از تشكيل پيل شيميايی (گالوانيک) شده و از سویی ديگر سبب ایجاد مقاومت مناسبی در برابر پوسيدگی می شود.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 5

شکل 5 نمایی از یک موتورخانه به همراه دو دیگ چدنی

 • اينرسی گرمايی پره های ديگ، عامل ديگر انتخاب اين نوع ديگ ها هستند. ديگ های چدنی معمولا برای تحمل فشار تا 5 آتمسفر و در ظرفيت های گرمايی متنوعی ساخته می شوند. در بعضی از ديگ های چدنی، سطح داخلی اتاقک احتراق به صورت پره ای است تا با افزایش سطح تماس آن، تبادل گرمای بيشتری صورت گیرد.

در مجموع دیگ چدنی هم مشابه سایر تجهیزات موتورخانه، ویژگی های مثبت و محدودیت هایی دارد.

مزایای دیگ چدنی:

 • حمل و نقل آسان به خاطر مدولار بودن قطعات (پره ای بودن)
 • قابلیت افزایش ظرفیت گرمایی در صورت نیاز (به دلیل ماهیت پره ای)
 • عمر زیاد و مقاومت خوب در برابر عوامل خورنده
 • امکان تعویض پره های معیوب و شکسته به جای تعویض کل دیگ (در این باره توصیه می کنیم به لینک تعویض دیگ و پره های موتورخانه مراجعه فرمایید).

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 6

شکل 6 دو دیگ به صورت موازی در موتورخانه

محدودیت های دیگ چدنی:

 • نیاز به دقت بالا در آب بند کردن پره ها
 • پایین بودن فشار کاری

در یکی از پروژه های بازدید و سرویس موتورخانه، کارفرما مشخصات دیگ چدنی خود را از ما جویا شد. اصولا برای معرفی یک دیگ چدنی، از یک سری مشخصات به خصوصی استفاده می شود. در نمودار زیر با برخی از مهمترین مشخصات دیگ چدنی موتورخانه آشنا می شوید:

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 7

شکل 7 مشخصات دیگ چدنی موتورخانه

دیگ آب گرم چدنی را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟ این سوالی است که بسیاری از کارفرمایان ساختمانی و پیمانکاران از کارشناسان فنی تاسیسات 24 ساعته می پرسند. احتمالا شما هم هنگام خرید دیگ برای موتورخانه خود با این سوال یا سوالاتی مشابه مواجه شده اید، در این قسمت، مهمترین عواملی که در انتخاب دیگ چدنی موثر است، ارائه می شود:

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 8

شکل 8 عوامل موثر در انتخاب دیگ چدنی آب گرم موتورخانه

 

رعایت فاصله ها در نصب دیگ چدنی در موتورخانه

بسیار پیش آمده که هزینه بسیاری برای خرید و راه اندازی دیگ شده، اما عدم توجه به رعایت فواصل، عملا دیگ را بلا استفاده کرده یا امکان سرویس بعدی آن را منتفی می کند. جهت نصب ديگ در موتورخانه، توصیه می کنیم که از فواصل پيشنهادی تصاوير زیر استفاده شود:

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 9

شکل 9 فواصلی که باید در موتورخانه برای نصب دیگ رعایت شود


W1: حداقل 30 سانتی متر

W2: طول مشعل A (حداقل 110 سانتی متر (+10 سانتی متر))

W3: طول ديگ + 100 سانتی متر

W4: نصف طول ديگ + 50 سانتی متر

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 10

شکل 10 فواصل پیشنهادی برای نصب دیگ در موتورخانه

توجه:

 • ساختار پره جلويی ديگ به گونه ای است كه می توان درب را در سمت راست يا چپ ديگ مونتاژ نمود و روی محل نصب خود به صورت لولايی و بازشو قرار داد. همچنین، اين عملكرد در درب ديگ این امکان را فراهم می کند كه بتوان اتاق احتراق را به صورت دوره ای از ضايعات احتراق تميز کرد.

نصب و مونتاژ دیگ چدنی

در این قسمت بر اساس پروژه های اجرا شده، مراحل کلی نصب و مونتاژ دیگ چدنی را به تفکیک بیان می کنیم.

نصب دیگ چدنی شامل اجرای فونداسیون، مونتاژ پره ها، تست آب بندی و دودبندی، اتصال ملحقات و بستن پوشش دیگ می شود. در شکل زیر جزئیات نصب دیگ بر روی فونداسیون و اتصالات آن نشان داده شده است:

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 11

شکل 11 جزئیات نصب دیگ چدنی موتورخانه بر روی فونداسیون

توجه:

 • در هنگام نصب توجه داشته باشید که برای عملكرد مناسب ديگ ها و تجهيزات وابسته بايد در موتورخانه فضای كافی را به آن اختصاص داد. اختصاص اين فضا برای دسترسی راحت به تمامی سطح ديگ، شير فلكه ها، دودكش، نشان دهنده ها و كنترل كننده ها و همچنين به منظور تعميرات، لازم و ضروری است.

در مقاله نحوه نصب یا اصلاح دودکش موتورخانه می توانید با نکات اجرایی دودکش های موتورخانه آشنا شوید.

 • پره ها با بوشن های فولادی مخروطی و با استفاده از مواد آب بند نسوز به یکدیگر متصل می شوند و از طریق میلگردهای دو سر دنده و واشر فنری فولادی در محل خود ثابت می شوند.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 12

شکل 12 تکنسین در حال تعمیر و عیب یابی دیگ و مشعل موتورخانه

 • نصب جداکننده هوا در نقطه خروجی آب گرم از دیگ، باعث جلوگیری از ورود حباب های هوا به لوله خروجی آب گرم می شود و آنها را طرف منبع انبساط هدایت می کند.
 • آکوستات نصب شده در بالای دیگ، دمای آب را در محدوده تنظیم شده نگه می دارد و باعث خاموش و روشن شدن مشعل می شود. در مقاله تنظیم درجه دیگ و پمپ موتورخانه با مکانیزم تنظیم دمای دیگ موتورخانه آشنا می شوید.
 • در اجرای لوله کشی موتورخانه ساختمان باید توجه کرد کرد که لوله تخلیه شیر اطمینان باید به اندازه شیر اطمینانی که به طرف کفشور می رود، باشد. همچنین توجه شود که انتهای لوله تخلیه که به کفشور می رود، نبایستی رزوه شود.
 • در هنگام عملیات نصب، باید حتما بررسی شود که آیا هوای کافی برای احتراق مشعل دیگ پیشبینی شده است یا نه.

 

فونداسیون دیگ چدنی چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

محل نصب ديگ در موتورخانه بايستی علاوه بر تراز بودن، قوی و مستحكم باشد و توصیه می شود که حداقل 10 سانتی متر بالاتر از كف موتورخانه باشد. همچنین توصیه می شود که ابعاد فونداسیون باید از هر طرف حداقل 10 سانتی متر بزرگتر از ابعاد خارجی دیگ باشد.

 • بتن زير ديگ بايستی مسلح بوده و دارای مقاومت كافی در برابر وزن و ارتعاشات دستگاه باشد.
 • ابعاد فونداسيون ديگ متناسب با اندازه و ظرفيت گرمايی مورد نیاز ديگ مطابق شكل در نظر گرفته می شود.
 • فونداسیون دیگ از جنس بتن مسلح ساخته می شود تا وزن ديگ و آب محتوی آن را تحمل نمايد.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 13

شکل 13 جزئیات فونداسیون دیگ چدنی موتورخانه

جمع کردن دیگ چدنی:

هر ديگ چدنی که احتمالا بارها در موتورخانه از نزدیک دیده اید، دارای يک پره جلو (مشعل)، پره عقب (دود) و تعدادی پره مشابه میانی است كه برای کاهش یا افزایش ظرفیت گرمایی دیگ، می توانیم تعداد پره هاي وسطی را کم و زیاد کنیم.

جالب است بدانید اين پره ها طوری ساخته می شوند كه با کنار هم قرار گرفتن شان، فضای خالی برای احتراق سوخت و عبور شعله آتش ایجاد می شود.

در پروژه های نصب و راه اندازی کارشناسان فنی سایت تاسیسات 24 ساعته، قسمت هايی از پره ها كه در معرض تماس با آتش هستند، با آجر نسوز و ملات خاک یا آستر نسوز پوشيده و محافظت می شوند.

همچنین، برای نصب کردن مشعل و خروج دودهای حاصل از احتراق، تعدادی حفره در پره های جلو و عقب ديگ تعبيه شده و سوراخ هايی نیز برای اتصال لوله های رفت و برگشت آب، شير اطمينان، دماسنج، ترموستات و فشارسنج ایجاد می شود.

قبل از مونتاژ پره های دیگ، باید به چند نکته زیر توجه کنیم:

 • پره ها سالم باشند.
 • داخل پره ها تمیز و عاری از جسم خارجی باشد.
 • فونداسیون نصب شده مناسب باشد.
 • همه قطعات مورد نیاز فراهم باشد.
 • شاسی فلزی بر روی فونداسیون، تراز و محکم باشد.
 • ابزار کامل و سالم در دسترس باشد.

جمع کردن و مونتاژ دیگ چدنی شامل مراحل مختلفی هست که در ادامه به آن می پردازیم:

مراحل:

 • طول شيار را با چسب مخصوص يا خمير نسوز آغشته می کنند و نخ نسوز را با ضربه چكش لاستيكی روی آن جا می اندازند.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 15

 • بوش را به سرنج آغشته کرده و در محل خودش قرار می دهند و سپس، پره بعدی را در راستای پره اول حركت می دهند تا نزديک هم شوند.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 16

 • ضرباتی را با استفاده از چكش لاستيكی به پره وسط وارد می کنند تا نزدیک شدن پره ها به صورت موازی و يكنواخت باشد (ضربات به صورت ضربدری زده می شود).

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 17

 • فرايندی که به آن اشاره شد تا نصب پره جلو ادامه می یابد و در گام بعد، با استفاده از دو ديگ جمع كن و اعمال نمودن نيروی مناسب فاصله پره ها را کاهش می دهند تا بوش به صورت كامل جا بيافتد.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 18

 • با توجه به اينكه تعداد پره ها معمولا بيشتر از 5 پره است، لازم است که پس از نصب 4 پره اوليه نسبت به جمع كردن مرحله اول با استفاده از ديگ جمع كن اقدام شود.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 19

 • فرايند مونتاژ پره ها تا تكميل ديگ ادامه پیدا می کند.
 • پس از اینکه از جمع شدن كامل ديگ اطمینان حاصل شد، ميله مهارها را در محل خود قرار داده می شود و پس از قرار دادن مهره های آن، آنها را به صورت یکنواخت سفت می کنند. لازم هست که قبل از سفت كردن ميله مهارها، ديگ جمع كن به اندازه نيم دور شل شود.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 20

 • در داخل برخی ديگ ها شيلد نسوز (سپرگرمايي) قرار داده می شود. پس از اطمينان از درست قرار گرفتن پره ها در محل خود، ميل مهارها را سفت می كنند و ديگ جمع كن را خارج می كنند.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 21

 • پس از اتمام نصب پره ها، فلنج های لوله های ورودی و خروجی و فلنج های كور ديگ نصب می شوند.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 22

 • برخی دیگ ها قطعات تکمیل کننده ای دارند که بعد از اتمام نصب پره ها، این قطعات از جمله پايه مشعل گير، مشعل گير، دريچه بازديد، آجر نسوز انتهای ديگ، دودكش لوله آب پخش كن و لوله های ورودی و خروجی ديگ، نصب می شوند.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 23

به این نکات هم باید توجه کنیم:

 • در بعضی از ديگ هایی که ابعاد كوچکی دارند، به جای بوش از اورينگ استفاده می شود.
 • هنگام جمع كردن ديگ آن را آغشته به چسب می كنند تا آب بندی شود. درصورتی كه بوش ها به درستی در محل خود قرار نگرفته باشند، هنگام جمع كردن مشکل بوجود می آید و آب ديگ نشت می کند.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 24

شکل 14 استفاده از اورینگ به جای بوش

 • ديگ هايي كه ظرفيت بالایی دارند، شروع جمع کردن شان حتما بايد از روي فونداسيون باشد.
 • قبل از سفت كردن ميل مهارها، ديگ جمع كن به اندازه نيم دور شل شده و سپس به محكم كردن كامل مهره های ميل مهار اقدام می شود.
 • قبل از نصب فلنج ها باید از خمير لوله و واشر مناسب بر روی ديگ استفاده به عمل آید و سپس
  فلنج ها در محل محکم شوند.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 25

شکل 15 تصویری از یک دیگ چدنی مونتاژ شده

بعد از آنکه نصب پره ها تمام شد، لازم است که از نظر عدم نشت دود و آب اطمینان حاصل کنیم. برای همین، در این قسمت، آزمایش دودبندی و آب بندی دیگ را شرح می دهیم:

آزمایش دودبندی دیگ چدنی

 • تمام درزهای بين پره ها قبل از تست نهايی با خمير نسوز كاملا پر می شوند.
 • با کمک یک لامپ سيار نسبت به دودبند بودن مدار دود از طریق مشاهده نور داخل اتاقک احتراق اطمینان حاصل می شود.

آزمایش آب بندي دیگ چدنی (تست هیدرواستاتیک)

 • قبل از انجام آزمايش نشتی آب، پس از آنکه فلنج های ورودی و خروجی و فلنج کور را مسدود می کنند، شير تخليه را نصب و محل نصب کنترل کننده ها و نشان دهنده ها را مسدود می نمایند.
 • با استفاده از آب شهری و از مسير شير تخليه، اقدام به پر کردن ديگ نموده و برای افزايش فشار تا 7 بار (طبق دستورالعمل سازنده) از دستگاه تلمبه فشار آب از مسير شير تخليه اقدام می شود و بدین طریق از عدم نشتی ديگ اطمينان حاصل می شود.
 • در صورت وجود نشتی در پره و يا محل بوش نسبت به تعويض پره و يا بوش معيوب اقدام گردد.

توجه: هنگام تست نشتی آب، بایستی از عدم وجود هوا در ديگ اطمينان حاصل شود.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 26

شکل 16 تکنسین در حال عیب یابی مشعل و دیگ چدنی موتورخانه

جمع کردن پره ها و تست های اطمینان را با هم مرور کردیم، اکنون لازم است با طریقه بستن پوشش دیگ نیز آشنا شویم:

بستن پوشش دیگ چدنی موتورخانه

پس از تست آب بندي، پوشش هاي ديگ بر روي آن نصب می شوند.

روشی که در اینجا برای بستن پوشش دیگ ارائه می شود، با استفاده از مقداری عایق گرمایی و سیم مفتولی برای نصاب و کارشناس فنی قابل انجام است.

 • ابتدا يكی از عايق های گرمايي به شیوه ای صحيح که در شکل زیر نشان داده شده است، روی دیگ قرار داده می شود.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 27

 • در اين مرحله قطعه دوم عايق گرمايي بر روی ديگ نصب می شود، به طوریكه همپوشانی اين دو عايق بر روی يكديگر در حدود 5 الی 10 ميلیمتر است.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 28

 • عايق های گرمايي به صورت نشان داده شده در شكل زیر، با استفاده از سيم مفتول به ديگ بسته می شود.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 29

 • طرفين روپوش طوری در كنار ديگ قرار می گیرند كه خم جلو روپوش و خم پشت روپوش از ناحيه U شكل بر روی ميل مهار ديگ قرار می گیرد و با 4 عدد مهره M14 به ميل مهار متصل می شود.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 30

 • قبل از نصب روكش بالايي ديگ، با استفاده از متر دو قطر بالايی ديگ اندازه گيری می شود.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 31

 • روكش بالايي، بر روی پوشش جانبی قرار داده می شود تا در جای خود استقرار يابد.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 32

 • برای محكم کردن روپوش ها بر روی ديگ و خود روپوش ها با هم، بر اساس دستورالعمل سازنده از كليپس و پيچ و مهره مخصوص استفاده می شود.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی 33

توجه:

برای تنظیم این عنوان، از مطالب آموزشی کتاب "نصب و راه اندازی دستگاه های موتورخانه تاسیسات گرمایی" استفاده شده است. همچنین از برخی مطالب "مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیکی ساختمان (جلد ششم) - نقشه های جزئیات - قسمت دوم" از نشریه 6-128 نیز استفاده به عمل آمده است.

مونتاژ و نصب دیگ چدنی را به کارشناسان تاسیساتی ما بسپارید. کافیست همین الان با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در واحد فنی با حضور در محل و مشاوره رایگان، مجموعه خدمات نصب و راه اندازی دیگ، مشعل و سایر اجزای موتورخانه ساختمان را برای شما عزیزان در اسرع وقت انجام دهند.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # ناشناس 1398-01-05 09:24
سلام.ی سوال از اساتید محترم داشتم.میخوام ی دیگ چدنیو خورد کنم ولی پره هاش از هم جدا نمیشن حتی ب ضرب پتک .چجوری باید پره هارو از هم جدا کنم؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مصطفی اسماعیلی 1398-01-05 10:37
سلام
دیگ احتمال زیاد رسوب گرفته است و از فاصله بین پره ها اهرم بزارید و با ضربه باز کنید.
احتمال خرابی بوشن ها است که طبیعی می باشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ناشناس 1398-11-18 18:02
سلام، دیگ چدنی ما قدیمی هستش، چندین پره اش رو چند سال قبل جدا کردن. الان متوجه شدم که نشتی داره. آیا برای همه دیگ ها حتی قدیمی ها امکان تعویض تمام پره ها وجود داره؟ امکان داره به دلیل قدیمی بودن پره برای این دیگ پیدا نشه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # مجید 1398-11-19 13:40
دوست عزیز سلام پره دیگ ها قابل تعویض هستند ایا مارک و مدلش را میدونید ؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ناشناس 1398-11-25 18:10
ممنونم از پاسختون. این رو میدونم که 7 پره هستش ولی مارکی نمیتونم پیدا کنم روش به جز کلمه ACO که طرفی که مشعل بهش وصله بزرگ نوشته شده.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-25 19:58
سلام کاربر گرامی جای نگرانی نیست با اندازه گرفتن قطر پره ها دیگ و عکس گرفتن از آنها میتونید پیدا کنید حتی اگر قدیمی باشد و اینکه اگر ساکن تهران باشید میتونید از منطقه طالقانی که بازار دیگ میباشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ناشناس 1398-11-25 20:18
به نقل از mohamad javad:
سلام کاربر گرامی
جای نگرانی نیست با اندازه گرفتن قطر پره ها دیگ و عکس گرفتن از آنها میتونید پیدا کنید حتی اگر قدیمی باشد و اینکه اگر ساکن تهران باشید میتونید از منطقه طالقانی که بازار دیگ میباشد.

خیلی ممنونم از پاسختون.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-11-26 09:59
سلام کاربر گرامی خواهش میکنم ممنون از شما کاربر عزیز و گرامی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # جعفر 1398-12-11 18:52
سلام هزینه باز کردن و نصب دیگ جدید دیگ چدنی، چقدر هستش)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # مجتبی اسمعیلی 1398-12-19 19:17
سلام وقتتون بخیر
جهت مطلع شدن از هزینه ها لطفا با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن