نظرات برخی از مشتریان

انتخاب و استفاده از توالت فرنگی در خانه های امروزی به رسم خانه های اروپایی بسیار معمول شده است. در نقشه کشی تاسیسات ساختمان یک مهندس تاسیسات حتی اگر خود شما هم نخواهید در سیستم نقشه کشی خود جایی برای تعبیه توالت فرنگی در نظر می گیرد و این به دلیل اهمیت استفاده از توالت فرنگی در شرایط خاص برای افراد مسن و یا آسیب دیده می باشد. اما قطر لوله توالت فرنگی باید همواره ثابت در نظر گرفته شود.

قبلا در مقاله طریقه نصب توالت فرنگی نحوه نصب این توالت را توضیح دادیم و اگر هنوز در این خصوص مشکل دارید پیشنهاد می کنیم برای نصب توالت فرنگی مقاله نصب توالت فرنگی را مشاهده فرمایید.

توالت های فرنگی هر چند در انواع مختلفی ساخته و وارد بازار می شوند ولی تمامی آنها اندازه خروجی استانداردی دارند و نمی تواند خروجی توالت فرنگی را انتخاب کرد بلکه باید بنا بر استانداردهای در نظر گرفته شده لوله کشی فاضلاب انجام شود تا مشکلی برای نصب توالت فرنگی وجود نداشته باشد.

قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی 1

نمایی از کف توالت فرنگی و خروجی فاضلاب آن

در مقاله لوله کشی فاضلاب به خوبی انواع لوله های فاضلاب را تشریح کردیم و گفتیم که استفاده از جنس پلیکا در خانه ها عمومیت بیشتری دارد.

پلیکاها جنس های متفاوتی دارند و هر کدام حتی ضخامت کمتر و بیشتری دارند و هر یک با هدف تامین بخشی از نیاز خانه ساخته می شوند. اما اینکه کدام نوع لوله برای اتصالات و استفاده از توالت فرنگی مناسب است را در ادامه تشریح می کنیم.

قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی 2

محل نصب توالت فرنگی و ورودی فاضلاب

پلیکاها یا فشار ضعیف هستند، یا نیمه قوی و یا فشار قوی .

لوله های پلیکا فشار ضعیف را همواره باید برای طراحی شبکه های تهویه خانه در نظر گرفت. مواردی همچون هود آشپزخانه ، هواکش توالت و یا هواکش حمام با لوله های فشار ضعیف لوله کشی می شوند.

قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی 3

استفاده از لوله فشار ضعیف برای لوله کشی هوا کش

لوله های فشار نیمه قوی همان لوله های پلیکایی هستند که برای سیستم فاضلاب خانگی در نظر گرفته می شوند و باید در لوله کشی فاضلاب خانه بسته به اندازه مورد نظر از این نوع لوله استفاده شود.

قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی 4

لوله های فشار متوسط برای لوله کشی فاضلاب خانه

لوله های پلیکا فشار قوی صنعتی هستند زیرا باید فشار بالایی را در موارد خاص تحمل کنند و یا به عنوان غلاف برای محافظت استفاده می شوند.

سایز، وزن و ضخامت لوله های پلیکا ساختمانی

لوله های پلیکا در سازهای مختلفی تولید می شوند و سیستم اندازه گیری آنها به اینچ و یا میلی متر و یا سانتی متر می باشد. بر این اساس قطر ، اندازه و یا سایز لوله های فاضلاب به شکل زیر تعریف می شوند:

قطر ، سایز و اندازه لوله های پلیکا به میلی متر :

20، 25، 32 ، 40، 50، 63، 75 ، 90، 110، 125، 160، 200، 250، 315، 350

قطر، سایز و اندازه لوله های پلیکا به اینچ :

1/2 – ۳/۴ – ۱ – ۱/۴ ۱ – ۱/۲ ۱ – ۲ – ۱/۲ ۲ – ۳ – ۴ – ۵ – ۶ – ۸ – ۱۰ – ۱۲ – ۱۴ – ۱۶

قطر ، سایز و اندازه و لوله پلیکا به سانتیمتر:

2 – ۲٫۵ – ۳ – ۴ – ۵ – ۶ – ۷ – ۸ – ۱۰ – ۱۲ – ۱۶- ۱۵ – ۲۰ – ۲۵ – ۳۰ – ۳۵ – ۴۰

عموما لوله های پلیکا در شاخه های شش متری در بازار عرضه می شوند و برای خرید آنها باید به میزان متراژ مورد نظ درخواست بدهید.

قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی 5

جدول سایز و وزن لوله های پلیکا

 

سایز لوله فاضلاب توالت فرنگی

تا این جا مختصر توضیحی در خصوص اندازه های لوله های فاضلاب ارائه شد. اما در خصوص سایز و اندازه لوله فاضلاب توالت فرنگی همانگونه که توضیح داده شد این توالت ها خروجی یکسانی دارند و بر اساس استاندارد تعریف شده آنها خروجی فاضلاب توالت فرنگی به اندازه 110 میلی متر می باشد.

از این رو در هنگام لوله کشی فاضلاب باید با استفاده از لوله های فشار نیمه قوی مخصوص فاضلاب خانگی یک مسیر خروجی فاضلاب که در انتهاب ه دو زانو 45 درجه که به حالت 90 با شیب ملایم تبدیل شده اند ختم شود برای خروجی فاضلاب توالت فرنگی در نشر گرفته شود.

قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی 6

توالت های فرنگی خودشان سیفون دارند و برای سهولت تخلیه استفاده از این دو زانو توصیه می شود.

استفاده از قطر 45 میلی متر معمولا در کف توالت و یا حمام استفاده می شود و برای توالت فرنگی قطر لوله فاضلاب باید الزاما 110 میلی متری باشد.

اگر سایز لوله ها کوچک تر انتخاب شوند نمی توان آنها با تبدیل به لوله بزرگتر کرد زیرا مشکل ساز خواهد شد. اما در برخی از ساختمان های بزرگتر که از رایز اصلی با سایز بزرگتر استفاده می کنند مثلا 125 میلی متری و یا به ندرت 160 استفاده می شود و به هر دلیل لوله با سایر 125 میلی متری برای نصب توالت فرنگی در نظر گرفته شده باشد نمی توانید توالت را بر روی این خروجی نصب کنید.

در چنین حالتی برای اینکه آب بند شود و لوله به لبه های توالت فرنگی گیر نکند باید از کمی پایین تر لوله را برش داده و با یک تبدیل 125 به 110 لوله را اندازه خروجی توالت فرنگی بکنید. این نوع تبدیل به دلیل اینکه به سایز بزرگتر تبدیل می شود مشکل ساز نیست.

اندازه لوله فاضلاب توالت فرنگی

همانگونه که توضیح داده شد بهترین خروجی لوله و سایز در نظر گرفته شده باید برای توالت فرنگی 4 اینچ و یا 110 میلی متر باشد.

اما این توالت ها بسته به ساختاری که دارند باید از دیوار نیز فاصله ای را رعایت کرده باشد. استاندارد لوله کشی فاضلاب فاصله دیوار تا خروجی لوله فاضلاب را حدود 30 سانتی متر در نظر گرفته است.

در واقع باید در هنگامی که لوله خروجی توالت فرنگی در لوله کشی فاضلاب ساختمان تعبیه می شود لوله کش فاصله ای حدود 30 سانتی متر را از دیوار کاشی شده برای نصب راحت توالت فرنگی در نظر بگیرد.

قطر لوله فاضلاب توالت فرنگی 7

هر چند هر یک از کارخانه های تولید کننده توالت فرنگی استاندارد های خود را بریا نصب توالت فرنگی و فاصله آن تا دیوار در نظر می گیرند ولی آنچه که مسلم است این است که در زمان لوله کشی فاضلاب ساختمان شما هنوز توالت فرنگی را تهیه نکرده اید که بر اساس استاندارد آن لوله کشی کنید . از این رو باید استاندارد آن که 30 سانتی متر است را رعایت کنید.

در نظر داشته باشید که استفاده از لوله های فشار ضعیف به جای فشار نیمه قوی باعث می شود به راحتی و تنها با چند بار استفاده این لوله ها ترک خورده و بشکنند. از این رو در انتخاب لوله های پلیکا برای توالت فرنگی حسابی دقت کنید تا لوله فشار متوسط را تهیه کنید.

بهتر است اگر شناختی در این خصوص ندارید از فروشنده و یا کارشناس تاسیسات خود بخواهید قبل از اجرا لوله ها را بررسی کند.

اگر نیاز به مشاوره در خصوص اجرای لوله کشی فاضلاب و یا نصب توالت فرنگی خود داشتید می توانید بصورت شبانه روزی با کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید.

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # علی اکبری نژاد 1398-10-28 11:19
با سلام
آیا میتوان فاضلاب توالت ایرانی را سایز 90 به کار برد؟
آیا مشکلی به وجود می آورد؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-10-28 18:17
سلام کاربر گرامی بله میتوان استفاده کرد ومشکلی پیش نمیاد در قدیم هم برای فاضلاب از سایز 90 استفاده میشد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # سمیه بشری 1398-12-25 21:21
سلام .
چاه بستی داخل سنگ توالت گذاشته بودم . امروز در پوش چاه بست کنده شد ک افتاد داخل لوله توالت به نظر شما توی لوله گیر میکنه ؟، یا گیر نمی کنه؟ همینجا می مونه؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +1 # mohamad javad 1398-12-26 12:37
سلام کاربر گرامی درب چاه بست داخل سیفون(شترگلو) میمونه و پائین نمیره فعلا اگر آب رد میشه نیازی نیست فنر بزنید ولی اگر زمانی گیر کردش بوید از سرویسکار لوله باز کن کمک بگیرید ولی توصیه من اینه که اگر براتون مقدوره و سخت نیست قبل از اینکه مشکلی پیش بیادش درب را از سیفون خارج کنید و یا فنر بزنید که درب رد شود و در داخل سیفون نموند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن