استفاده از توالت فرنگی در ایران هر روز بیشتر مرسوم می شود و شاید دلایلی آن متفاوت باشد ولی عمده ترین آن توصیه هایی است که در خصوص مزایای این نوع توالت برای سلامت افراد بیان می شود، نبود اما به هر حال برخی از افراد یا به دلیل کمبود جا و یا به دلیل عدم استفاده به هر دلیلی از توالت های فرنگی در راستای تبدیل توالت فرنگی خود به ایرانی بر می آیند.

قبلا در مقاله لوله کشی فاضلاب توضیح دادیم که تفاوت توالت ایرانی با فرنگی در این است که باید برای توالت ایرانی یک سیفون در نظر گرفته شود که در شرایطی که نیاز به تعویض توالت فرنگی به ایرانی می باشد باید این موضوع رعایت شود. اما چگونه . در ادامه توضیح خواهیم داد.

در واقع شاید توالت های ایرانی سالیان سال باشد که به صورت سنتی در کشور ما استفاده می شوند و جزئی از فرهنگ و سنت ما شده اند و نقل قول های زیادی در رابطه با مزایا و معایب آن ها وجود داشته باشد ولی در گذشته نه چندان دور مردم بر این باور بودند که این نوع توالت باعث مشکلاتی همچون زانو درد و غیره می شود که تا حدودی هم درست بود.

روش تبدیل توالت فرنگی به ایرانی 1

اما اخیرا دانشمندان دریافته اند که طرز نشستن روی توالت سنتی ایرانی باعث دفع کامل می شود و به همین دلیل در سال های اخیر خیلی از افرادی که توالت فرنگی داشتند به سمت استفاده از توالت ایرانی روی آورده اند.

مخصوصاً اینکه از توالت ایرانی مدل طبی آن استفاده شود، که در مطلب راهنمای خرید بهترین توالت ایرانی طبی توضیحات مفصلی را در این خصوص داده ایم.

 در این مقاله به روش های چگونگی تبدیل توالت های فرنگی به ایرانی می پردازیم و در مورد هزینه و فواید آن بحث می کنیم.

 

روش های تبدیل توالت فرنگی به ایرانی

برای تبدیل توالت فرنگی به توالت ایرانی باید مراحلی به ترتیب انجام شود که در زیر توضیح می دهیم.

اولین مرحله که برای این کار باید انجام شود برداشتن سرویس فرنگی است، که این کار شامل بریدن لوله متصل به سرویس و پس از آن برداشتن سرویس می باشد.

دومین مرحله کندن محل کاسه توالت است. زیرا توالت ایرانی بر خلاف توالت فرنگی در دل زمین کار گذاشته می شود.

در این کار باید اندازه ی کاسه ی مورد نظر گرفته شود و به همان اندازه زمین کنده شود. سنگ توالت نباید بالاتر یا پایان تر از سطح زمین قرار بگیرد ولی ارتفاع تا حد یک سانتیمتر موردی ندارد.

در ضمن باید به اندازه یک سیفون نیز همانگونه که در مقاله لوله کشی فاضلاب توضیح داده شد بیشتر به گودال خود عمق دهید.

سپس باید لوله توالت فرنگی که با دو زانو 45 آماده استفاده بوده را ببرید و یک سیفون به جای آن تعبیه کنید. پس از آن باید توالت را در جای خود قرار داده تنظیم کنید.

روش تبدیل توالت فرنگی به ایرانی 2

طریقه تعبیه سیفون توالت ایرانی

سنگ باید در جای خودش محکم شود و به همین خاطر محل کنده شده را با دوغ آب و سیمان و آهک آغشته کنید که هم عایق شود و هم محکم بچسبد.

لازم به ذکر است که استفاده از ایزوگام در اینجا ضروری نمی باشد ، اما اگر این کار را بالعکس انجام می دادید یعنی تبدیل توالت ایرانی به فرنگی این کار لازم است و باید از ایزوگام استفاده شود.

 

در ساختمان های جدید چه کنیم ؟

راه حلی که در ساختمان های جدید ساخت توصیه می شود کمی متفاوت است. زیرا شاید در ساختمان هایی بتوان زمین را کند که قدیمی تر باشند و یا در طبقه همکف باشند و یا توالت فرنگی در حیات خانه تعبیه شده باشد.

برای ساختمان های نوساز باید ازتفاع داده شود.

منظور اینکه وقتی نمی توان کف توالت را کند باید با کمی مصالح به اندازه ارتفاع توالت سطح توالت را بالاتر آورد و در دل این سازه جایی برای توالت در نظر گرفت.

در این حالت وقتی وارد توالت می شوید باید به حالت پله یک قدم بالاتر بگذارید.

روش تبدیل توالت فرنگی به ایرانی 3

در اغلب خانه ها این امکان وجود دارد و می تواند بسته به اندازه توالت کمی سطح صاف کف توالت را پله داد.

اما اگر سقف توالت به دلیل ساختار سقف کاذب کوتاه باشد و نتوان پله ایجاد کرد، باید سقف کاذب را کمی بالاتر ببرید، از توالت های کم عمق تر استفاده کنید و یا نهایتا کمی از کف را تراش بزنید.

خیلی مراقب باشید که باعث آسیب رساندن به کف نشوید و یا لوله ها را سوراخ نکنید.

در هر صورت توصیه می شود در ساختمان های طبقه بالاتر و یا در آپارتمان ها بصورت پله ای ترجیحا توالت ایرانی کار شود.

راه حل دیگری که برای تعبیه توالت ایرانی وجود دارد بدون اینکه بخواهید کنده کاری کنید و یا پله ای ایجاد کنید این است که از زیر سقف لوله ها را دوباره با اتصال به رایز اصلی تغییر دهید.

این کار پر هزینه است والبته نیاز به این دارد که صاحب خانه پایین نسبت به این موضوع رضایت داشته باشد و یا مشکلی با تخریب نداشته باشد.

روش تبدیل توالت فرنگی به ایرانی 4

لوله کشی بصورت زیر سقفی توالت ایرانی

مزایا ومعایب توالت ایرانی

همان طور که گفته شد، دانشمندان اخیرا دریافته اند که طرز قرار گرفتن در توالت های ایرانی از نظر دفع بهتر از توالت های فرنگی است که این امر به سلامت دستگاه گوارش کمک زیادی می کند. و از بیماریهای روده، یبوست و سرطان های روده جلوگیری می کند.

دکتر خوشبین در رابطه با عوارض استفاده از توالت های فرنگی گفت: «یکی از مشکلاتی اصلی مردم شمال آمریکا و اروپا توالت های فرنگی است. چون وقتی روی توالت فرنگی می نشینید "ایلیوسکال"(دریچه بین روده کوچک و بزرگ در سمت راست بدن) در حالتی قرار می گیرد که به آن فشار وارد شده و در نتیجه دفع به راحتی صورت نمی گیرد. به همین دلیل بهترین توالت ها همان توالت های ایرانی یا چینی است. یعنی همان توالت های ایرانی قدیم که بر روی آن به اصطلاح چمباتمه می زدیم.»

او در ادامه گفت:« چون در آمریکا مجبور هستید (از توالت فرنگی استفاده کنید) و بسیاری از بیماریهای روده از جمله یبوست به استفاده از توالت های فرنگی برمی گردد، کاری که می توانید انجام دهید این است که وقتی به توالت می روید یک چهار پایه زیر پایتان قرار دهید تا پا مقداری بالا بیاید تا این ایلیوسکال مستقیم قرار بگیرد و بتواند راحت باشد و عمل دفع انجام پذیرد.»

او این گونه ادامه داد: «چیزی شبیه به چهار پایه درست کرده اند که روی دو طرف توالت قرار می گیرد و وقتی روی آن می نشینید مثل این است که روی توالت های ایرانی نشسته اید».

البته این گونه چارپایه ها چندوقتی است که در ایران هم تولید و به فروش می رود. جهت مشاهده قیمت، جزئیات بیشتر و خرید این وسیله بر بروی لینک خرید اینترنتی زیرپایی توالت فرنگی از سایت دیجیکالا بزنید.

روش تبدیل توالت فرنگی به ایرانی 5

نشستن روی توالت فرنگی

با جستجو در اینترنت درمی یابید که اخیرا وسیله هایی را برای تبدیل توالت های فرنگی به ایرانی ابداع شده است تا در مکان هایی که دسترسی به توالت ایرانی امکان ندارد حتی در کشورهای اروپایی مردم از آنها استفاده کنند تا به عوارض این گونه توالت ها مبتلا نشوند.

حالا به معایب این توالت ها می پردازیم، این توالت ها برای افراد مسن مناسب نیستند، چرا که حالت نشان در آن ها فشار زیادی روی قسمت زانو وارد می کند و در نتیجه باعث مشکلاتی مثل مفصل زانو می شود. و به همین دلیل این نوع توالت به افراد مسن و بیماران مفاصل توصیه نمی شود.

 

هزینه ی تعویض و جایگزینی این توالت ها

این کار باید اصولی انجام بگیرد چرا که کوچکترین نشتی یا اشتباه در آن باعث ایجاد مشکل می شود به همین دلیل بهتر است برای انجام آن حتما از متخصصان تاسیسات و افراد خبره کمک بگیرید.

تعویض توالت با وجود این که خیلی کار می برد هزینه ی زیادی ندارد و اگر توسط افراد ماهر انجام شود نیازی به تعویض، ترمیم و بازسازی مجدد آن نیست و می توانید سال های طولانی بدون آن که خراب شود از آن استفاده کنید.

اگر قرار به کندن و پر کردن اطراف و تعبیه توالت باشد باید هزینه یک کارگر و یک توالت ایرانی و کمی مصالح را در نظر بگیرید و البته هزینه متخصص تاسیسات برای لوله کشی فاضلاب و نصب توالت ایرانی را هم به آن اضافه کنید.

اما در مواردی که نیاز به پله ای کردن توالت باشد بای تنها هزینه بر داشتن توالت و دور سازی آن را با هزینه یک توالت ایرانی و کمی مصالح و متخصص تاسیسات در نظر بگیرید.

در کل به دلیل اینکه سیستم فاضلاب توالت ایرانی و فرنگی تفاوت زیادی با هم ندارد و تنها یک سیفون توالت ایرانی اضافه تر دارد شاید هزینه زیادی برای شما نداشته باشد.

جهت مشاهده انواع توالت زمینی (ایرانی) در طرح های مختلف به همراه قیمت بر روی لینک خرید توالت زمینی از سایت دیجیکالا بزنید.

برای تغییر در لوله کشی قدیمی ساختمان و یا مشاوره در امور تاسیسات منزل خودتان می توانید بصورت شبانه روزی با گروه تاسیسات 24 ساعته تماس بگیرید.

سوالات متداول

ما در تمام مناطق شهر تهران فعالیت داریم
باتوجه به اینکه همکاران ما در تمام مناطق شهر تهران مستقر هستند، هزینه ای بابت ایاب و ذهاب از مشتریان نمیگیریم.
تمامی خدمات مجموعه ما دارای ضمانت می باشد. اگر به هر دلیلی مجری کار را به درستی انجام نداد و یا در زمان گارانتی پس از تحویل کار دوباره مشکل ایجاد شد، تاسیسات 24 ساعته متعهد به انجام صحیح توسط همان مجری یا ارسال متخصص دیگر بدون دریافت هزینه اضافه می باشد.
بابت مشاهده دستمزدها به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید. همچنین لازم به ذکر است بعضی از پروژه ها را فقط بعد از بازدید میتوان قیمت اعلام کرد که آنها نیز هنگام تماس تلفنی مجری تاسیساتی با شما قبل از آمدن به محل پروژه قیمت حدودی اعلام می شود.
در این صورت فقط هزینه کارشناسی 50.000 تومان از شما دریافت می شود که اگر کار تعمیر را به ایشان بسپارید این هزینه کارشناسی از دستمزد انجام کار کم می شود یعنی غیر از دستمزد تعمیرات هزینه ای بابت کارشناسی از شما نمی گیرند.

نظرات مشتریان

اشتراک گذاری:

اینجا جواب میگیری اگر سوال فنی بپرسی

تصویر امنیتی

دیدگاه‌ها  

آموزنده بود 0 # معصومه 1398-06-14 10:52
اگر لوله کش برای توالت فرنگی سیفون گلو شتری کار بگذارد آیا اشتباه است؟
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود +2 # سیامک نعمت پور 1398-06-15 01:27
معمولا برای توالت فرنگی به علت داشتن سیفون فقط از دو زانو ۴۵ درجه استفاده میشود‌
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # احمد23 1398-09-29 18:42
سلام ضمن تشکر از سایت خوب و همچنین خبر نامه بسیار خوب و با مطالب مفید.آیا برای لو اع فاضلاب ضلع شویی و ماشین لباسشویی و ماشین ظرف شویی قطر لوله 60 میلیمتر مناسب است ا؟ ااگر خیر چه فطری مناسب است .با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-10-01 02:41
سلام کاربر گرامی اول از همه باید بگم لوله ها با قطر محاسبه نمیشوند باید به اینچ بگوئید و اینکه فاضلاب ها به چه صورتی کشیده شده است یعنی کل خروجی ها به همدیگه وصل شده است یا جدا از هم میباشد لطفا در نوشتن واملاء سوال هم دقت کنید با عرض پوزش از شما کاربر محترم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # ابراهیم 1398-12-12 23:09
اتفاقاً قطر لوله‏ های فاضلاب به میلی متر بیان می شود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # mohamad javad 1398-12-13 08:29
سلام کاربر گرامی از لحاظ اصولی و استاندارد از اینچ استفاده میکنند به طور مثال میگن لوله 2اینچ 4اینچ و غیره حتی لوله کش ها هم میگن لوله 2 یا4 یا 8 منظور همون اینچ میباشد و در لوله های پلاستیکی میگن سایز 20، 25، 32 و غیره تا الان نشنیدم کسی بگه لوله با قطر 40میل یا 4میل بازم از نظر شما متشکر هستیم.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # صابر ساحلی 1399-06-26 12:32
هزینه جابجایی سرویس فرنگی به ایرانی چقدر میشه ؟ قبلآ سرویس ایرانی بوده
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # Armin 1399-06-26 17:54
هزینه به نوع روش تبدیل ایرانی به فرنگیتون داره که آیا سنگ توالت ایرانی را ورداشتین و همچنین سیفون را باز کرده باشید یا که نه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
آموزنده بود 0 # حسین فاضلی 1399-06-26 21:36
سلام،جهت برآورد هزینه وهمینطور درخواست مجری میتونید با تلفن شرکت تماس مستقیم بگیرید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن