فلاش تانک یکی از پرکاربردترین تجهیزات ساختمانی است که در سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلاش تانک ها به طور معمول، در توالت‌های فرنگی استفاده ‌می‌شد، اما امروزه با توجه به بهداشتی تر بودن استفاده از این وسیله،

پلاستیک ها مواد ترکیبی هستند که هرکدام خواص خود را دارند. در نتیجه اگر یک روش کار یا ماده ای برای اتصال به یک پلاستیک مناسب باشد ممکن است برای پلاستیک دیگر مناسب نباشد. برای ساخت مفاصل ضد آب، ضروری است به دستورالعمل کارخانه سازنده دقت کنید و استفاده از حلال های خاص و روان کننده ها توصیه می شود. شکل زیر روش های معمول برای اتصال لوله های پلاستیکی و مفاصل را نشان می دهد. 

 

آب مصرف شده ای که به مواد زائد آلوده گردیده و دیگر قابل استفاده نیست فاضلاب نام دارد، فاضلاب ها به سه دسته خانگی، صنعتی و سطحی تقسیم می شوند که در این مقاله قصد شده است که از اصول لوله کشی فاضلاب ساختمان که همان فاضلاب خانگی و تولید شده توسط انسان است صحبت شود.

در این مقاله از سایت، سعی بر معرفی ابزار لوله کشی ساختمان شده است برای مشاهده مقالات بیشتر از لوله کشی ساختمان می توانید این واژه را در قسمت جست و جوی همین سایت وارد کنید.

برای لوله کشی ساختمان که به دو نوع لوله کشی فاضلابو لوله کشی آب سرد و گرم تقسیم می شود،

 پیش تر، در مقالات لوله کشی آب و لوله کشی فاضلاب ساختمان به بیان اصولی از لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان پرداختیم.

در این قسمت، مبنای نرخ این فعالیت های لوله کشی مورد بررسی قرار می گیرد. نرخ لوله کشی ساختمان به عوامل زیادی بستگی دارد که این موارد باعث تفاوت در قیمت لوله کشی می شوند،

ونت فاضلاب همان لوله های هواکش است که به سه منظور اصلی متعادل نگه داشتن فشار هوا در لوله های فاضلاب، آسانی تخلیه فاضلاب و جلوگیری از تخلیه آب موجود در سیفون به کار برده می شود.

برای لوله کشی آب ساختمان و جدا کردن لوله کشی آب سرد و گرم باید بر شیوه ای صحیح کار لوله کشی را به انجام رساند، این لوله کشی باید طبق اصول انجام گیرد تا آب در ساختمان به گونه ای مناسب منتقل شود و دچار نشتی یا ایرادات دیگر نشود.

اگر می خواهید روش های جلوگیری از گرفتگی لوله های فاضلاب منزل را بدانید، اگر مکرراً با این مشکل مواجه هستید، اگر به دنبال راه آسان برای باز کردن مسیر لوله ها هستید، خواندن مقاله زیر که راه و روش های چگونگی باز کردن لوله های فاضلاب را شامل می شود توصیه می شود.

با خواندن این متن در انتها می توانید با کمترین هزینه خودتان اقدام به رفع گرفتگی لوله فاضلاب نمایید.

پیش از اتمام لوله کشی فاضلاب ساختمان و نهایی کردن آن برای اطمینان از انجام کار به شیوه صحیح باید این لوله کشی را تست یا آزمایش کرد که در این مقاله به طور کامل روش تست لوله کشی فاضلاب ساختمان را شرح خواهیم داد.

لوله های پلیکا یکی از اصلی ترین محصولات در صنعت آب و فاضلاب در جهان می باشند. این لوله ها هزینه ساخت پایینی دارند و رقابت ویژه ای با لوله های پلیمری، فلزی و چدنی در بازار دارند.

برای جمع آوری و هدایت آب باران، نیاز به اجرای لوله کشی مختص آن است. در این نوشته، بعد از بیان مقدماتی از لوله کشی آب باران، به بیان اصول کلی اجرای آن می پردازیم.

در این مطلب قصد داریم 5 دلیلی که نباید از لوله کشی ارزان استفاده کرد را بررسی کنیم.

سیستم فاضلاب خانگی یکی از مهمترین ارکان اصلی در ساختمان می باشد و در زیر دسته ی تاسیسات خانگی قرار می گیرد که قبل از اجرا باید بصورت استاندارد و صحیح طراحی شود.

طراحی لوله کشی فاضلاب ساختمان را هم شامل بشود.

انتخاب و استفاده از توالت فرنگی در خانه های امروزی به رسم خانه های اروپایی بسیار معمول شده است.

در نقشه کشی تاسیسات ساختمان یک مهندس تاسیسات حتی اگر خود شما هم نخواهید در سیستم نقشه کشی خود جایی برای تعبیه توالت فرنگی در نظر می گیرد و این به دلیل اهمیت استفاده از توالت فرنگی در شرایط خاص برای افراد مسن و یا آسیب دیده می باشد.

اما قطر لوله توالت فرنگی باید همواره ثابت در نظر گرفته شود.

نشتی و رفع آن در سیستم های تاسیساتی ساختمان اهمیت بسیار دارد.

لوله های فاضلاب به عنوان بخشی از سیستم لوله کشی ساختمان، دچار نشتی می شوند که در صورتی که اقدامات مناسب برای آب بندی انجام نشود، آرامش ساکنین مختل می شود.

در این خصوص بسیاری از همکاران و مشتریان ما سئوالات زیادی مطرح می کنند که لوله کشی زیر سقفی چه مزایا و معایبی دارد.

در این مقاله قصد داریم نگاهی کلی به این موضوع داشته باشیم.

پس اگر شما هم قصد دارید خانه خود را لوله کشی کنید و یا برای محل کار خود به دنبال انتخاب بهترین روش لوله کشی هستید در ادامه با ما همراه باشید.

امروزه با جمع و جور شدن زندگی‌ها به داخل یک آپارتمان کوچک و با پیشرفت تکنولوژی ساخت ماشین‌های لباسشویی این وسیله به عنوان یکی از وسایل آشپرخانه تلقی می‌شود و در بسیاری از خانه‌ها و آپارتمان‌ها باید در زمان لوله‌کشی ساختمان فضایی برای ماشین لباسشویی در نظر گرفته شود.

البته این در همه جا صادق نیست و در برخی از خانه‌ها بزرگتر فضایی مختص ماشین لباسشویی طراحی می‌شود و ماشین لباسشویی در این فضا تعبیه می‌شود.

قبلا در مقاله طریقه لوله‌کشی ماشین لباسشویی به صورت مفصل درباره نحوه لوله‌کشی و اتصال لوله‌ها به ماشین لباسشویی توضیحاتی ارائه شد.

امروز قصد داریم طریقه لوله‌کشی ماشین ظرفشویی را کمی توضیح دهیم.

برای اینکه بتوانیم در خانه و یا آپارتمان شخصی خودمان وان و یا جکوزی کار کنیم باید ابتدا یک لوله‌کشی مناسب انجام داده باشیم.

البته این بدین مفهوم نیست که در خانه‌هایی که لوله‌کشی ندارند امکان نصب وان و جکوزی نیست. در ادامه به نحوه لوله‌کشی وان و جکوزی خانگی می‌پردازیم.

اگر به یاد داشته باشید در مقاله لوله‌کشی فاضلاب در خصوص اهمیت در نظر گرفتن فواصل و شیب لوله‌های فاضلاب توضیحاتی ارائه کردیم اما از آنجا که برخی از دوستان مکررا از ما سوال می‌پرسند که فاصله توالت ایرانی از دیوار باید چقدر در نظر گرفته شود قصد کردیم در این باره مطلبی را ارائه نماییم.

امروزه لوله کشی فاضلاب ساختمان با استفاده از لوله های پوش فیت و یا لوله های پلیکا انجام می شود و این لوله ها در قطرهای مختلف و استانداردهای مشخص ساخته می شوند.

اما در گذشته لوله های فاضلاب ساختمان از نوع چدنی بودند

. لوله های چدنی نه تنها وزن زیادی داشتند و تحمل وزن آنها بخصوص برای ساختمان های بلندتر نیازمند طراحی محاسبات دقیق تری بود بلکه کیفیت و تنوع لوله های پلیکا را هم نداشتند.

گاهی بعد از لوله کشی فاضلاب وجود یک نشتی در لوله فاضلاب خیلی نگران کننده نیست زیرا هنوز در مرحله لوله کشی فاضلاب هستید و به راحتی می توانید با استفاده از ابزارآلات مختلف اقدام به تعمیر لوله ای که نشتی دارد بکنید.

ونت در لاتین به معنی هواکش است و مطابق با الزامات نظام مهندسی باید برای طراحی شبکه فاضلاب خانگی حتما از ونت یا هواکش مطابق با روش‌های مهندسی باید بهره گرفته شود.

قبلا در مقاله نحوه اجرای ونت فاضلاب در این خصوص توضیحات زیادی ارائه شد.

لوله کشی آب گرم و سرد در ساختمان های مختلف دارای هزینه های مختلفی خواهد بود. هزینه لوله کشی با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود که کیفیت و حجم کاری از این عوامل محسوب می شوند.

آیا آمادگی تبدیل شدن به یک کارشناس لوله کشی، یا حداقل کسی که می تواند مسائل مربوط به لوله کشی جزئی را برطرف کند دارید؟

اگر بتوانید از پس کارهای لوله کشی ابتدایی منزلتان بر بیایید می توانید در هزینه مورد نیاز برای این موارد صرفه جویی کنید و مشکلات لوله کشی خود را نیز حل نمایید.

لوله و اتصالات فشاری، ارتجاعی یا لوله پوش فیت نوعی لوله می باشند که به راحتی برداشته شده یا قابلیت اتصال سریعی دارند که این امکان را فراهم می کنند که لوله های آب به صورت ذاتی و بدون استفاده از ابزار لوله کشی دیگری (معمولا ابزارهایی برای برش لوله به طول مورد نظر و حذف بخش های غیر ضروری، مورد نیاز است) قابل استفاده می باشند.

در ادامه مطلب لوله کشی فاضلاب ساختمان این بار قصد داریم تا توضیحاتی را در خصوص اجرای لوله کشی فاضلاب پوش فیت بیان کنیم.

چنانچه شما نیز به دنبال پاسخ این پرسش هستید که لوله کشی فاضلاب پلیکا بهتر است یا پوش فیت؟ تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که لوله کشی فاضلاب پلیکا بهتر است یا پلی اتیلن تا بتوانیم با یک نتیجه گیری بی طرفانه لوله مناسب تر را راحت تر انتخاب کنیم.

احتمالا تا کنون برای شما هم پیش آمده است که با مطالعه مقالات و نوشته های تاسیساتی با کلمه رایزر در ساختمان مواجه شده باشید و از آنجا که ممکن است با این اصطلاح آشنایی زیادی نداشته باشید، ما قصد داریم تا در این مقاله این موضوع را بررسی کنیم که رایزر در ساختمان چیست و چه مفهومی دارد.

با توجه به تنوع روش های لوله کشی آب در ساختمان این بار قصد داریم تا در ادامه مقاله نحوه لوله کشی آب ساختمان از بالا به پایین این بار در این مقاله بهترین روش لوله کشی ساختمان را بررسی کنیم.

مجهز بودن ساختمان به لوله کشی فاضلاب سالم و کارآمد بسیار مهم است.

به همین علت در ادامه مقاله بهترین روش لوله کشی ساختمان این بار قصد داریم تا در این مقاله بهترین روش لوله کشی فاضلاب ساختمان را بررسی کنیم.

به منظور آشنایی بیشتر شما با اصطلاحات رایج در لوله کشی این بار قصد داریم تا این موضوع را بررسی کنیم که فیتینگ در لوله کشی چیست؟

در تکمیل مطلب لوله کشی یونیت دندانپزشکی قصد داریم تا در خصوص لوله کشی ساکشن مرکزی دندانپزشکی توضیحاتی را بیان کنیم.

در تکمیل مطلب تعمیرات لوله های فاضلاب این بار قصد داریم تا در مورد روش تعویض سیفون فاضلاببدون نیاز به لوله کش توضیحاتی را بیان کنیم.

از آنجا که تولید و استفاده از فلاش تانک دو زمانه در حال گسترش است، ما در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که فلاش تانک دو زمانه چیست و مزایای آن را بررسی کنیم.

به منظور کمک به شما در خصوص رفع مشکلات رایج در لوله کشی سینک ظرفشویی قصد داریم تا در این مطلب توضیحاتی را در این مورد بیان کنیم.

در ادامه مطلب مشکلات رایج در لوله کشی سینک ظرفشویی این بار قصد داریم تا در خصوص روش باز کردن گرفتگی سینگ ظرفشویی توضیحاتی را بیان کنیم.

چنانچه شما هم با مشکل وجود بوی بد در آشپزخانه مواجه هستید، ادامه این مطلب را دنبال کنید. زیرا قصد داریم این بار علت بوی بد آشپزخانه و راه حل رفع آن را بررسی کنیم.

چنانچه به هر دلیلی نیاز دارید تا چسب لوله پی وی سی را باز کنید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. این بار قصد داریم در خصوص راه های باز کردن چسب لوله پی وی سی توضیحاتی را بیان کنیم.

به منظور تکمیل مطلب معرفی شغل لوله کشی این بار قصد داریم تا موضوع درآمد لوله کشی در ایران را بررسی کنیم.

در تکمیل مطلب راه های باز کردن لوله های فاضلاب این بار قصد داریم راهکاری خانگی به منظور رفعگرفتگی لوله فاضلاب حمام را برای شما بیان کنیم.

چنانچه شما نیز قصد خرید خانه را دارید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید. در این متن قصد داریم به این پاسخ این پرسش بپردازیم که قبل از خرید خانه به چه نکات تاسیساتی آن دقت کنیم؟

به منظور تکمیل مطلب چک لیست تعمیر و نگهداری تجهیزات و تاسیسات مکانیکی ساختمان این بار قصد داریم تا در خصوص چک لیست لوله کشی فاضلاب توضیحاتی را بیان کنیم.

به منظور تکمیل مطلب تعمیرات لوله های فاضلاب این بار قصد داریم به بررسی علت گرفتگی فاضلاب کف پارکینگ بپردازیم.

به منظور تکمیل مطلب تشخیص و رفع نم ساختمان این بار قصد داریم تا 7 راه جلوگیری از نم ساختمان را بیان کنیم.

چنانچه شما نیز به دنبال یافتن پاسخ این پرسش هستید که استاپر لوله چیست و کاربرد آن به چه صورت است؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

بازسازی لوله کشی شوفاژ و آب را می توان با لوله های 5لایه یا پلیمری انجام داد که هر روش با دیگری تفاوت هایی دارد. استفاده کردن از لوله های 5لایه بهترین نوع لوله برای بازسازی لوله کشی می باشد.  در طول مسیر لوله کشی با این نوع لوله ها، از لحاظ مقاومت و به دلیل قدرت انعطاف پذیری نسبت به لوله های پلیمری می توان تعداد  زانوهایی که در مسیر پایه استفاده می شود را حذف کرد که این باعث می شود افت فشار کمتری را داشته باشیم.

لوله کشی آب ساختمان از اساسی ترین موارد قابل توجه در جریان احداث ساختمان است که راه رسیدن آب شهری از کنتور مجتمع به شیر آب در ساختمان را لوله کشی آب ساختمان می نامند، تعمیر و بازسازی لوله کشی آب ساختمان پس از اتمام کار بسیار سخت است به همین علت حائز اهمیت است

نقشه نصب پمپ آب خانگی

 یکی از کاربران سایت پس از مطالعه مطلب آموزش نصب پمپ آب خانگی و توجه به اینکه با مسئله کم آبی روبرو هستند سوالی را مطرح کرده اند که سوال ایشان همراه با توضیحات کامل در ادامه آمده است:

 در گذشته کشیدن آب از چاه، قنات و چشمه زحمت فراوانی برای انسان داشت اما امروزه رساندن آب شهر به ساختمان ها و محل سکونت آدمی با استفاده از لوله ها و اتصالات لوله کشی انجام می شود تا آب شرب به راحتی در اختیار همگان قرار گیرد، لوله کشی ساختمان برعهده مالکان آن می باشد.

در ادامه مطلب فیتینگ در لوله کشی چیست؟ قصد داریم تا اتصالات لوله کشی آب ساختمان را بیشتر معرفی کنیم.

 لوله کشی پکیج دیواری که به دو نوع لوله کشی آب و لوله کشی گار تقسیم می شود، باید اصولی و با دقت و درستی انجام گیرد، نحوه لوله کشی پکیج دیواری شامل مراحل جداگانه ای است که با طی کردن هر مرحله عمل لوله کشی پیش می رود.

دستگاه اتو لوله کشی از ابزارآلات الزامی در کار با لوله است که با نام دستگاه جوش لوله نیز شناخته می شود، این دستگاه که نحوه کار با آن آسان و سریع است دارای یک یا دو المنت برقی است و همچنین دارای قالب هایی به دو شکل نر و ماده می باشد

گرفتگی آب گرم ناشی از رسوبات، یکی از علل عمده کاهش فشار آب گرم در هنگام استفاده از شیرآلات منازل، ادارات، شرکت ها و سایر ساختمان ها و آپارتمان ها است.

به صورت کلی خرابی، وجود جرم، رسوب و ... در آبگرمکن و لوله های آب گرم، باعث افت فشار می شود.

عبارت جکوزی به وانی اطلاق می شود که آب گرم را از طریق سوراخ هایی به بیرون با فشار هدایت می کند و اغلب برای امور درمانی مورد توجه می باشد.

جکوزی های امروزی بیشتر جنبه ساختمانی و آپارتمانی به خود گرفته اند و شاید اگر قبل ترها تنها این جکوزی ها در ویلاهای بزرگ ساخته می شدند اما امروزه در یک ویلا کوچک و یا حتی آپارتمان های چند طبقه هم می توانید نمونه هایی از آن را مشاهده کنید که قطعا بواسطه لوله کشی مناسب جکوزی این مهم مهیا شده است.

از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کارهای یک متخصص تاسیسات پس از اتمام لوله‌کشی ساختمان، تست لوله‌های 5 لایه است.

تمامی لوله‌کشی‌ها اعم از لوله‌کشی 5 لایه آب گرم و سرد، لوله‌کشی آب گرمایش رادیاتوری و یا لوله‌کشی گرمایش از کف باید حتما توسط لوله‌کش تست شود.

اگر از همراهان ما باشید در مقاله‌ای تحت عنوان آشپزخانه جزیره ای چیست به توصیف کامل یک آشپزخانه جزیره ای پرداختیم و در آن انواع مدل‌ها و طرح‌ها و همچنین ویژگی‌های یک کانتر خوب و تمامی وسایلی که در این کانتر معمولا استفاده می‌شود را به همراه توصیه‌هایی برای هرچه لوکس‌تر طراحی کردن این جزیره ارائه نمودیم.

عایق کاری لوله های سرد و گرم ساختمان با توجه به اهمیت روزافزون منابع انرژی و آب بسیار ضروری است.

با بکار بردن عایق های مناسب در لوله های سرد می توان باعث جلوگیری از یخ زدگی و در لوله های گرم باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه سوخت مصرفی شد.

یکی از روش‌های نوین لوله‌کشی آب گرم و سرد در داخل ساختمان استفاده از روش لوله‌کشی کلکتوری است. این روش باعث می‌شود تا آب بصورت یک نواخت و مساوی در همه بخش‌های ساختمان تقسیم شود و به عنوان مرکز کنترل عملیات آب در ساختمان عمل کنید.

در این مطلب قصد داریم به پاسخ این پرسش بپردازیم که نصب شیر تخلیه در کدام نقطه لوله کشی آب مصرفی الزامی است؟

احتمالا تا به حال برای شما هم پیش آمده که بعد از قطعی آب خانه از سوی سازمان آب و یا قطع کردن آب خانه به منظور تعمیرات در هنگامی که آب را باز می‌کنید با سر و صدا و خروج غیر طبیعی آب در لوله‌ها مواجه شده باشید.

این مشکل برای اولین بار هنگام استفاده از لوله‌‌کشی ساختمان هم پیش می‌آید. این مشکل به دلیل ورود هوا به لوله‌های آب ساختمان می‌باشد.

امروزه بسیاری از یخچال های مدرن بخصوص یخچال های دو قلو و ساید بای ساید مجهز به آب سرد کن و یخ ساز هستند که این عوامل بخصوص در یخچال های ساید نیاز به لوله کشی آب و اتصال انشعاب آب سرد به یخچال دارد.

اینکه لوله کشی توکار بهتر است یا لوله کشی روکار محدوده گسترده ای از دلایل، شرایط و موقعیت ها را پوشش می دهد و اگر فردی بدون بررسی مکان و یا خانه مورد نظر شما برای لوله کشی، اقدام به تعریف از یکی از این دو روش کرد باید به تخصص او شک کنید.

تعویض لوله کشی آب از مواردی است که افراد در صورت مواجه شدن با مشکلات مربوط به لوله ها باید هر چه سریع تر به آن توجه نمایند. نشتی و کم فشار شدن آب از نشانه هاییست که می بایست آن ها را جدی بگیرید.

آبگرمکن دیواری همچنان یکی از انتخاب های اول کارفرمایان و پیمانکاران ساختمانی جهت تامین نیاز آب گرم ساختمان است.

لوله کشی این نوع از تجهیزات گرمایشی با جزئیات زیادی همراه است که سعی داریم در این مطلب بر اساس تجربه خود از پروژه های پیشین، نکاتی پیرامون اجرای لوله کشی این دستگاه ها ارائه دهیم. پس ما با همراه باشید!

یخ زدگی لوله آب موضوعی است که می توان در زمان مناسب مانع از آن شد. یکی از روش های مناسب برای پیش گیری از یخ زدگی لوله ها، عایق بندی آن ها با استفاده از پشم شیشه می باشد.

توصیه می شود از راهکار های مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی کنتور آب نیز استفاده نمایید.

لوله کشی آب هر ساختمان تجاری و کاری، نکات و ضروریات خاص خودش را دارد که باید در نظر گرفته شود. نکاتی مانند جنس لوله های مورد استفاده، بخش هایی که نیاز به لوله کشی و تامین آب دارند و میزان درجه حرارت آب مورد نیاز از جمله مواردی است که در هر پروژه لوله کشی باید لحاظ شود.

آبنما و نصب آن در مکان های مختلف باعث زیبایی و جذابیت محیط می شود و محل آرامش بخشی را ایجاد می کند که افراد از دیدن آن لذت می برند.

آبنما ها علاوه بر اینکه جذابیت های بصری دارند، جلوه های صوتی ایجاد شده توسط آب متحرک باعث آرامش می شود.

رشد و طروات گیاهان بدون آبیاری و مراقب مداوم از آن ها صورت نمی گیرد و با توجه به اهمیت این موضوع و پیدا کردن راهی به منظور آب یاری منظم گیاهان ما قصد داریم تا در این مقاله در مورد نحوه لوله کشی باغچه برای بررسی روش های جدید برای دستیابی به این هدف توضیحاتی را ارائه دهیم.

ادامه مقاله لوله کشی آب ساختمان این بار قصد داریم توضیح دهیم که از لوله کشی کلکتوری در چه ساختمان هایی استفاده کنیم ؟

یکی از روش های جدید در نحوه اجرای رایزر آب در ساختمان از بالا به پایین است.

به همین دلیل ما قصد داریم تا در ادامه مقاله لوله کشی آب ساختمان در مورد نحوه این لوله کشی آب صحبت کنیم.

در مطلب نحوه لوله کشی پکیج دیواری به جزئیات روش لوله کشی این وسیله اشاره کردیم و در این مقاله می خواهیم بهترین روش لوله کشی پکیج را متناسب با شرایط ساختمان برای شما بیان کنیم.

در ادامه مقاله بازسازی لوله کشی آب این بار قصد داریم تا در خصوص عیب یابی لوله کشی آب ساختمان توضیحاتی را بیان کنیم.

در ادامه مقاله اجرای لوله کشی آب مطب دندانپزشکی در این مطلب می خواهیم برای آن دسته از عزیزانی که با این کار در ارتباط هستند، توضیحاتی را در مورد لوله کشی یونیت دندانپزشکی بیان کنیم.

از آن جا که فعالیت در هر شغلی دارای مزایا و معایبی می باشد، ما قصد داریم تا در تکمیل مطلب معرفی شغل لوله کشی در این مطلب به بررسی نقاط قوت و ضعف شغل لوله کشی بپردازیم.

چگونگی اعلام قیمت لوله کشی به مشتری یکی از سوالاتی است که احتمالا برای افراد زیادی ایجاد می شود. به همین دلیل ما در این مطلب قصد داریم این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

به منظور تکمیل مطلب عیب یابی لوله کشی آب این بار قصد داریم تا علت صدای لوله آب در ساختمان را بررسی کنیم.

در ادامه مطلب آموزش عایق کاری لوله های سرد و گرم ساختمان قصد داریم تا این بار به پنج راهکار برای آماده کردن لوله کشی ساختمان برای زمستان اشاره کنیم.

چنانچه برای شما نیز این سوال ایجاد شده که کنتور فرعی آب چیست؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید، زیرا می خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم.

به منظور تکمیل مطلب کنتور فرعی آب چیست این بار قصد داریم تا در خصوص کنتور فرعی آب دیجیتال توضیحاتی را بیان کنیم.

با توجه به اهمیت عادلانه تقسیم شدن هزینه مصرف آب در بین مشترکین آپارتمان ها در این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه محاسبه قبض آب آپارتمان توضیحاتی را بیان کنیم.

به منظور تکمیل مطلب عیب یابی لوله کشی آب قصد داریم تا در خصوص چک لیست لوله کشی آب توضیحاتی را بیان کنیم.

به منظور تکمیل مطلب نصب شیرآلات در این بار قصد داریم تا به بررسی این پرسش بپردازیم که شیر پیسوار چیست؟

شاید این سوال هم برای شما پیش آمده باشد که لوله کشی معکوس چیست؟ زیرا در زمینه لوله کشی شوفاژ از این اصطلاح زیاد استفاده می شود. برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

در ادامه مقاله لوله کشی شوفاژ کلکتوری در این مطلب قصد داریم تا توضیحاتی را در خصوص لوله کشی شوفاژ از سقف برای شما بیان کنیم.

چنانچه در ساختمان خود قصد استفاده از گرمای رادیاتور شوفاژ را دارید، با ما همراه باشید. زیرا در این مطلب می خواهیم طریقه استفاده از شوفاژ را بیان کنیم.

 با توجه به فواید بسیار زیاد استفاده از پکیج به جای بخاری، بسیاری از افراد به تهیه و استفاده از این وسیله گرمایشی در ساختمان خود روی آورده اند.

جهت مشاهده انواع پکیج و تهیه آن بر روی لینک خرید پکیج از دیجی کالا بزنید.

اما استفاده از هر وسیله ای بدون آشنایی با نحوه راه اندازی آن می تواند برای برخی مشکل آفرین باشد، خصوصاً اگر هیچ گونه آگاهی در زمینه استفاده از آن نداشته باشند.

آشنایی با طریقه استفاده از شوفاژ نیز به عنوان وسیله گرمایشی به منظور افزایش راندمان دستگاه با مصرف کمترین حد انرژی بسیار ضروری است.

به همین دلیل ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا در خصوص نحوه راه اندازی شوفاژ در فصل سرما توضیحاتی را ذکر کنیم.

 

طریقه راه اندازی پکیج

از آنجا که رادیاتورهایی که با بخار آب کار می کنند، به خودی خود گرمایی ندارند و در واقع انرژی حرارتی خود را از پکیج و یا موتورخانه دریافت می کنند، در ابتدای استفاده از آن ها باید پکیج را برای حالت زمستانه تنظیم کنیم.

اما قبل از هر چیز لازم است چند نکته کلی در زمینه استفاده از پکیج را بیان کنیم، که پیش از تنظیم کردن دستگاه در حالت زمستانه بهتر است مورد توجه قرار بگیرد:

 1. بررسی دودکش و کسب اطمینان از باز بودن مسیر آن
 2. اتصال برق و گاز دستگاه و چک کردن میزان فشار گاز پکیج
 3. کنترل فشار پکیج و اعمال افزایش یا کاهش فشار در صورت نیاز
 4. اقدام به هواگیری سیستم به منظور کسب بالاترین سطح انرژی توسط دستگاه
 5. انجام سرویس دوره ای پکیج به منظور شستشوی قطعات داخلی دستگاه و رفع رسوبات

طریقه استفاده از شوفاژ 1

طریقه راه اندازی پکیج در حالت زمستانه

نحوه روشن کردن پکیج های مختلف در حالت زمستانه بدون در نظر گرفتن تفاوت های ظاهری آن ها، تقریبا مشابه یکدیگر است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • اتصال گاز دستگاه
 • برقراری جریان برق پکیج
 • فشار دادن دکمه مربوط به حالت دستگاه که با کلمه MODE بر روی کنترل پنل دستگاه قابل مشاهده است.
 • قرار دادن دسته مربوط به حالت دستگاه بر روی گزینه زمستانه که معمولا در اکثر پکیج ها به صورت شکل رادیاتور نمایش داده می شود.
 • تنظیم کردن دمای مورد نظر خود برای سیستم گرمایش یا شوفاژها از طریق دکمه مخصوص آن
 • تنظیم کردن دمای مورد نظر خود برای آب گرم مصرفی از طریق دکمه مخصوص آن
 • در این زمان پکیج با توجه به اطلاعات دریافتی حاصل از تنظیمات دستگاه روشن شده و در حالت زمستانه مشغول به کار می شود.

برای کسب اطلاع از دمای مناسب پکیج در زمستان بر روی نام آن بزنید.

 

طریقه راه اندازی رادیاتور شوفاژ

مرحله بعد از راه اندازی پکیج در حالت زمستانه، مربوط به راه اندازی شوفاژ می شود، که البته بهتر است قبل از تنظیم کردن پکیج در حالت زمستانه انجام شود.

شما می توانید بر اساس دستورالعمل زیر رادیاتور شوفاژ خود را برای فصل سرما تنظیم کرده و مورد استفاده قرار دهید.

البته در ادامه راهنمای روشن کردن پکیج ایران رادیاتور می توان این طور گفت که روشن کردن شوفاژ ایران رادیاتور نیز مانند روش ذکر شده در قسمت ذیل می باشد.

بنابراین چنانچه شما از این محصول استفاده می کنید، می توانید با کمک این مطلب با طریقه راه اندازی شوفاژ ایران رادیاتور نیز آشنا شوید.

 1. شیر ورودی رادیاتور شوفاژ را باز کنید.

یکی از مهمترین اقدامات به منظور روشن کردن شوفاژ این است که شیر ورودی به رادیاتور را باز کنید تا با انجام این کار جریان آب پکیج وارد سیستم لوله کشی رادیاتور شود.

این شیر در قسمت بالای رادیاتور نصب شده است و از نوع شیرهای سوپاپ دار است. با باز کردن این شیر رادیاتور می تواند روشن شود.

 1. شیر پایین رادیاتور را بر خلاف جهت عقربه ساعت بچرخانید.

فرقی نمی کند که رادیاتور شما محصول کدام شرکت باشد، در قسمت پایین آن شیری وجود دارد که با باز کردن آن آب برگشتی از رادیاتورها به سمت پکیج حرکت می کند و به نام شیر پایین رادیاتور معروف است.

در رادیاتورهایی که با بخار آب کار می کنند، این شیر در بالای لوله رادیاتور نصب شده است و ظاهر آن کوچک بوده و سری کلاهدار گردی در بالای آن قرار دارد.

در واقع می توان گفت شیر پایین رادیاتور میزان جریان برگشت آب داخل رادیاتور را تنظیم می کند. پس به منظور روشن کردن رادیاتور این شیر را تا انتها بچرخانید تا سیستم شوفاژ فعال شود.

 1. چنانچه شیر پایین رادیاتور کلاهک ندارد از انبردست برای چرخاندن آن کمک بگیرید.

در برخی مدل های شیر پایین رادیاتور کلاهک آن به شیر به خوبی متصل نشده و در نتیجه با چرخاندن کلاهک هیچ تغییری در ولوم شیر ایجاد نمی شود.

در این حالت می توانید سری یا کلاهک شیر را برداشته و سپس با استفاده از انبردست دنباله شیر را بچرخانید تا فعال شود.

البته در برخی از مدل های رادیاتور سری شیر از طریق چند عدد پیچ به بدنه شیر متصل شده که برای برداشتن آن اول لازم است پیچ ها را باز کنید.

طریقه استفاده از شوفاژ 2

 1. به منظور تنظیم دمای رادیاتور شیر ترموستاتیک آن را بچرخانید.

امروزه به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی از شیرهای ترموستاتیک به جای شیر سوپاپ دار ورودی در رادیاتور شوفاژ استفاده می شود، زیرا این نوع شیر برخلاف نوع معمولی آن قابلیت تنظیم دمای رادیاتور بر اساس دمای محیط خود را دارد.

این شیر دارای سری کلاهکدار بلندتری در مقایسه با شیر کنترل یا ورودی معمولی رادیاتور است. بر روی کلاهک این شیر اعداد 0 تا 5 نمایش داده شده اند که برای افزایش دمای رادیاتور می توانید کلاهک آن را در بین این اعداد قرار دهید.

توجه داشته باشید که شیرهای ترموستاتیک میزان دمای آزاد شده از رادیاتور را از طریق کاهش یا افزایش آب ورودی به شوفاژ کم یا زیاد می کنند و قرار دادن این شیر بر روی عدد 0 به معنی قطع بودن جریان آب در لوله های رادیاتور نیست.

علاوه بر این همانطور که در ابتدا نیز گفتیم، رادیاتورهای قدیمی فاقد شیر ترموستاتیک هستند و به جای آن از شیرهای معمولی استفاده شده است که فقط با باز کردن آن آب وارد رادیاتور شده و دستگاه شروع به آزاد سازی گرما می کند.

پس توصیه ما به شما این است که در اولین فرصت به منظور نصب شیر ترموستاتیک رادیاتور اقدام کنید.

 1. با قرار دادن تنظیمات شیر ترموستایک در حالت ضد یخ از یخ زدن رادیاتور جلوگیری کنید.

یکی دیگر از مزیت های شیرهای ترموستاتیک در مقایسه با نوع معمولی آن این است که این شیر دارای تنظیمات ضد یخ می باشد که به صورت علامت دانه برف بر روی بدنه شیر نمایش داده شده است.

توجه داشته باشید که لوله های رادیاتور نیز مانند لوله های آب ساختمان در معرض یخزدگی و آسیب های احتمالی آن قرار دارند، اما با فعال کردن حالت ضد یخ شیر در واقع رادیاتور در کمترین میزان دمای خود تنظیم می شود.

طریقه استفاده از شوفاژ 3

حالت ضد یخ شیر ترموستاتیک بین 0 و 1 قرار دارد، بنابراین در شرایطی که در روزهای بسیار سرد سال مدتی طولانی در منزل حضور ندارید، شیر را در حالت ضد یخ تنظیم کنید تا رادیاتورها دچار یخزدگی نشوند.

 1. به منظور گرم شدن رادیاتور تقریبا 30 دقیقه صبر کنید.

رادیاتورهایی که با گرمای حاصل از بخار آب در پکیج کار می کنند، دیرتر از رادیاتورهای برقی که با نیروی برق کار می کنند، گرم می شوند، این در حالی است که رادیاتورهای برقی بعد از 10 دقیقه کاملا گرم هستند.

بنابراین حداقل 30 دقیقه به رادیاتور زمان بدهید تا به دمای دلخواه و تنظیم شده شما برسد. برخی از افراد به اشتباه تصور می کنند هر چه شیر ترموستاتیک را در درجه بالاتر تنظیم کنند، شوفاژ زودتر گرم می شود.

به همین علت درجه شیر را از همان ابتدا بر روی 5 قرار می دهند و بعد از گرم شدن آن را کم می کنند، اما بهتر است درجه شیر را از همان ابتدا بر روی حد متوسط یعنی 2 یا 3 قرار دهید تا بعد از نیم ساعت دمای مطلوبی را در ساختمان احساس کنید.

 1. با چرخاندن شیر کنترل، شوفاژ را خاموش کنید.

همانطور که روشن کردن شوفاژ از طریق باز کردن شیر کنترل یا شیر ورودی رادیاتور امکان پذیر است، خاموش کردن این وسیله نیز فقط از طریق بستن این شیر ممکن است.

برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که با بستن یا کم کردن شیر ترموستاتیک رادیاتور خاموش می شود، در حالی که چنین نیست.

پس طریقه روشن کردن شوفاژ ایران رادیاتور و یا هرکدام از رادیاتورها در برندهای دیگر به صورت خلاصه به این شرح می باشد:

 • روشن کردن پکیج
 • تنظیم کردن دستگاه در حالت زمستانه
 • هواگیری رادیاتورها
 • باز کردن شیرهای رفت و برگشت رادیاتور
 • تنظیم دمای رادیاتور

 

نحوه تنظیم رادیاتور شوفاژ

بالانس کردن رادیاتور شوفاژ به معنی تنظیم کردن شیرهای رفت و برگشت رادیاتور به منظور دریافت انرژی گرمایی سریع و مفید است.

اما در برخی موارد مشاهده شده است که رادیاتور شوفاژ به اندازه دلخواه گرم نیست و یا قسمتی از بدنه آن سرد و قسمتی دیگر گرم است. یکی از دلایل این مشکل به دلیل بالانس یا تنظیم نبودن شوفاژ است.

همانطور که می دانید هر دستگاه رادیاتور شوفاژ دارای سه عدد شیر می باشد:

 • شیر هواگیری به منظور خروج هوای داخل سیستم
 • شیر ورودی سوپاپ دار و یا ترموستاتیک به منظور تنظیم آب ورودی به لوله ها و در نتیجه تنظیم دما
 • شیر پایین رادیاتور یا شیر برگشت

بعد از آشنایی با شیرهای تعبیه شده در ساختمان رادیاتور شوفاژ می توانید بهتر با نحوه تنظیم کردن دستگاه بر اساس مراحل ذیل آشنا شوید:

ابزار مورد نیاز به منظور تنظیم کردن رادیاتور شوفاژ:

 • کاغذ و خودکار
 • پیچ گوشتی
 • آچار فرانسه
 • پیچ یا آچار هواگیری رادیاتور
 • دماسنج دیجیتال

چنانچه قصد تهیه پیچ گوشتی را دارید، لینک خرید پیچ گوشتی از دیجی کالا را لمس کنید.

مرحله اول:

اولین مرحله به منظور بالانس یا تنظیم کردن رادیاتورها اقدام به هواگیری شوفاژها با استفاده از پیچ هواگیری می باشد که در فیلم آموزش نحوه هواگیری شوفاژ در این خصوص توضیحات کافی را بیان کرده ایم.

شما با این کار ساده و راحت تمامی هوای داخل رادیاتور و لوله ها را خارج می کنید و به احتمال زیاد مشکل سرد بودن رادیاتورها حل خواهد شد.

برای خرید آچار هواگیری رادیاتور از دیجی کالا بر روی نام آن بزنید.

طریقه استفاده از شوفاژ 4

مرحله دوم:

دومین مرحله به منظور تنظیم کردن رادیاتورها این است که پکیج را خاموش کرده و دو عدد شیر رفت و برگشت رادیاتور را به طور کامل باز کنید.

از آنجا که باز کردن شیر رفت رادیاتور با استفاده از کلاهک آن امکان پذیر نیست، باید اول کلاهک شیر را با استفاده از انبردست برداشته و سپس با کمک آچار فرانسه دنباله شیر را تا انتها بچرخانید تا باز شود.

به منظور مشاهده و تهیه انواع آچار لینک خرید آچار از دیجی کالا را لمس کنید.

مرحله سوم:

حال که تمام شیرهای رایاتور باز شدند، نوبت به روشن کردن پکیج می رسد. بعد از آن باید ترتیب داغ شدن رادیاتورها را بر روی یک کاغذ یادداشت کنید.

معمولا شوفاژ نزدیک تر به پکیج زودتر از همه گرم شده و به ترتیب فاصله رادیاتورها از پکیج یک به یک گرم خواهند شد، که طبیعتاً دورترین رادیاتور از پکیج دیرتر از همه گرم می شود.

مرحله چهارم:

حال پکیج را دوباره خاموش کنید و تا سرد شدن کامل رادیاتورها صبر کنید. سپس به سراغ اولین رادیاتور گرم شده بر اساس لیست خود بروید و شیر برگشت آن را بندید و به صورت نیمه آن را باز کنید.

در این مرحله شیر ورودی رادیاتور شما به طور کامل و شیر برگشت آن به صورت نیمه باز است.

حال دوباره پکیج را روشن کرده و تا گرم شدن رادیاتورها صبر کنید. سپس دمای لوله رادیاتور موجود در زیر شیر ورودی را با کمک دماسنج اندازه بگیرید.

جهت مشاهده و خرید دماسنج دیجیتال از دیجی کالا بر روی آن کلیک کنید.

اکنون دمای لوله رادیاتور موجود در زیر شیر برگشت همان رادیاتور را اندازه بگیرید. حال شیر برگشت را با کمک آچار مناسب به اندازه ای تنظیم کنید که تفاوت بین دو دمای ثبت کرده بین 11 تا 13 درجه باشد.

مرحله پنجم:

در این مرحله تمام روند فوق را برای سایر رادیاتورها تکرار کنید. بر اساس این فرآیند همانطور که از پکیج دورتر می شوید، شیر برگشت رادیاتور باید بیشتر باز شود.

نکته!

تنظیم رادیاتور شوفاژ یعنی هر چه از پکیج فاصله می گیریم، میزان باز بودن شیر برگشت در شوفاژها بیشتر و بیشتر می شود تا حدی که در آخرین رادیاتور شیر برگشت کاملا باز است.

 

تنظیم رادیاتور شوفاژ بدون دماسنج

چنانچه دماسنج دیجیتال در دسترس شما نبود، می توانید بر اساس توضیحات ذیل رادیاتور شوفاژ را بالانس کنید:

برای انجام این کار بدون دماسنج ابتدا شیر برگشت رادیاتور را در اولین شوفاژ نزدیک به پکیج به صورت نیمه باز کنید.

حال شیر برگشت آخرین رادیاتور را به صورت کامل باز کنید و به سراغ رادیاتورهای ما بین آن ها بروید. به خاطر داشته باشید که هر شیر برگشت باید کمی بازتر از رادیاتور قبلی خود باشد.

برای ساختمان یک طبقه با داشتن پنج عدد رادیاتور شوفاژ، میزان باز بودن شیر برگشت آن ها به صورت شماتیک زیر است:

طریقه استفاده از شوفاژ 5

 

هر چند وقت یکبار باید رادیاتور شوفاژ را تنظیم کرد؟

تنظیم کردن رادیاتور شوفاژ به صورت سالانه قابل قبول است، مگر اینکه پکیج خود را تعویض کرده باشید و یا یک عدد رادیاتور جدید به سیستم اضافه کرده باشید، که در این صورت باید دوباره سیستم بالانس شود.

اما هواگیری رادیاتورها باید در دفعات بیشتری انجام شود، به خصوص اگر سیستم رادیاتوری در ساختمان قدیمی است که در این حالت سالی یکبار هواگیری مورد نیاز است.

توجه داشته باشید که منظور از تنظیم کردن رادیاتورها این است که میزان گرمای دریافتی از تمام شوفاژها در همه نقاط ساختمان یکسان باشد.

بنابراین در صورتی که ترجیح می دهید یکی از اتاق ها گرم تر باشد، شما می توانید شیر برگشت مربوط به همان رادیاتور را بیشتر باز کنید.

همینطور زمانی که ترجیح می دهید برخی از اتاق ها سردتر باشند، به راحتی می توان با کم باز کردن شیر برگشت مربوط به همان اتاق ها رادیاتور را به صورت سردتر تنظیم کرد.

 

نکاتی در خصوص افزایش بازدهی رادیاتور شوفاژ

 • عایق کاری دیوار پشت رادیاتور

بیشتر حرارت رادیاتور شوفاژ به دلیل عایق نبودن در و دیوار ساختمان هدر می رود. بنابراین با کمک لایه ای از فوم یا خرید عایق های الاستومری از دیجی کالا عایقی مناسب برای پشت رادیاتور آماده کرده و آن را نصب کنید.

این کار شاید بهتر از عایق کاری کامل ساختمان نباشد ولی در هر حال تا حد زیادی می تواند جلوی هدر رفت گرما را بگیرد.

 

 • نصب شیر ترموستاتیک رادیاتور

همانطور که در قسمت فوق نیز گفتیم، شیرهای ترموستاتیک رادیاتور از هدر رفتن انرژی در سیستم جلوگیری می کنند، زیرا دمای رادیاتور را بر اساس سرمای محیط تنظیم می کنند.

به منظور تهیه شیر ترموستاتیک رادیاتور بر روی لینک خرید شیر رادیاتور از دیجی کالا کلیک کنید.

طریقه استفاده از شوفاژ 6

 

 • انتخاب رادیاتور متناسب با ساختمان

یکی از عوامل موثر در راندامان بالای سیستم گرمایشی در ساختمان انتخاب رادیاتور متناسب با ساختمان است که عوامل مختلفی همچون مساحت ساختمان، تعداد ساکنین، نحوه چیدمان وسایل، مواد به کار رفته در پی ساختمان و غیره می توانند در این داستان تاثیرگذار باشند.

جهت کسب اطلاع از قیمت ها و تهیه رادیاتور بر روی لینک خرید رادیاتور و شوفاژ از دیجی کالا کلیک کنید.

 

 • نصب رادیاتور اضافی برای فضاهای بزرگتر

گاهی ظرفیت رادیاتور نصب شده در یک اتاق جوابگوی محیط نیست. در این شرایط یا باید در صورت امکان تعداد پره های رادیاتور را زیاد کنید و یا باید یک عدد رادیاتور اضافی در ساختمان نصب کنید تا انرژی حاصله بیشتر شود.

مطالعه مطلب محاسبه تعداد پره های رادیاتور شوفاژ بر اساس مساحت می تواند در این خصوص به شما کمک کند.

طریقه استفاده از شوفاژ 7

 

با توجه به این مطلب شما نه تنها می توانید به راحتی پکیج و رادیاتور خود را برای فصل سرما آماده کنید، بلکه با روش تنظیم کردن رادیاتورها دمای یکسانی را در ساختمان داشته باشید.

از طرفی می توانید با توجه به نکاتی در خصوص جلوگیری از هدر رفت گرما، بیشترین استفاده را از سیستم گرمایشی خود ببرید.

با این حال چنانچه به منظور راه اندازی یا روشن کردن شوفاژ خود در هر برندی نیاز به کمک داشتید، می توانید همین الان این سفارش را به کارشناسان ما در گروه تاسیسات 24 ساعته بسپارید.

برای این منظور فرم مخصوص درخواست سرویسکار متخصص را پر کرده و یا از طریق شماره های داخل سایت با همکاران ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

منابع انگلیسی:

منبع 1   منبع 2

 چنانچه شما نیز با مشکل صدا دادن رادیاتور مواجه هستید، ادامه این مطلب را دنبال کنید. زیرا قصد داریم تا این بار علت صدای داخل رادیاتور را بررسی کنیم.

اشتراک گذاری:

خبرنامه

براي اطلاع از آخرين مقالات سايت، ايميل خود را در کادر زير وارد کنيد